Постанова від 02.07.2024 по справі 344/8079/24

Справа № 344/8079/24

Провадження № 3/344/3414/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2024 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Руденко Д.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

22.04.2024 року о 01 год. 20 хв. в м. Івано-Франківську, по вул. Галицька, 72А, ОСОБА_1 , будучи особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, повторно протягом року керував транспортним засобом марки «Сітроен С5» д.н.з. НОМЕР_1 , чим порушив вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, ОСОБА_1 повторно протягом року вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП, а саме: керування транспортним засобом особою у стані алкогольного сп'яніння.

Так, 22.04.2024 року о 01 год. 20 хв. в м. Івано-Франківську, по вул. Галицька, 72А, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Сітроен С5» д.н.з. НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку, зі згоди водія, із застосуванням спеціального технічного приладу «Драгер Алкотест 6820». Результат огляду - 0,98 проміле. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення відповідальність за що передбачена ч.2 ст.130 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, в встановленому законом порядку. Клопотань щодо реалізації прав до суду не подано. Крім цього, суд звертає увагу на те, що ОСОБА_1 було відомо про те, що на розгляді в Івано-Франківському міському суді Івано-Франківської області перебуває справа про притягнення його до відповідальності за правопорушення, передбачені ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколів про адміністративне правопорушення.

У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини зазначає, що особи, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення, розпоряджаються своїми правами на власний розсуд, однак користуватися ними повинні сумлінно в межах процесуального закону відповідно до їх призначення і тією мірою і в тих формах, які необхідні для досягнення мети провадження у справі.

Зокрема, у рішенні ЄСПЛ у справі "Пономарьов проти України" від 03 квітня 2008 року зазначається, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Крім того, у рішенні ЄСПЛ у справі "Тойшлер проти Германії" від 04 жовтня 2001 року наголошено, що обов'язком заінтересованої сторони є прояв особливої старанності при захисті своїх інтересів.

Оскільки ОСОБА_1 повідомлено про судовий розгляд у спосіб, що визначений законом, тому правові наслідки за його відсутність в судовому засіданні законом повністю покладено на ОСОБА_1 .

За таких обставин, керуючись ст. 268 КУпАП, суд вважає, що справу доцільно розглянути за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно з положеннями ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом закону, протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, висновок експерта тощо, є документами, що офіційно засвідчують подію адміністративного правопорушення і відповідно до ст.251 КУпАП є одними із джерел доказів, на основі яких ґрунтується повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи та правильне її вирішення.

Протокол про адміністративне правопорушення складається відповідно до ст.254 КУпАП.

Протоколи про адміністративні правопорушення складені на бланках відповідного зразка з серійними номерами уповноваженою на те особою - працівником поліції, містять підписи працівника поліції та особи щодо якої він складений - ОСОБА_1 .

В протоколах, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі "дата, час, місце скоєння, суть адміністративного правопорушення та опис установлених обставин" викладена суть адміністративних правопорушень, яка відповідає ознакам складу адміністративних правопорушень, зазначених у ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП, за якими складено протоколи.

Відповідно до норм діючого законодавства, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу.

Матеріали провадження не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складання протоколів про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.

Відповідно до змісту ст.266 КУпАП та «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, якщо поліцейський уповноваженого підрозділу НПУ виявляє ознаки стану алкогольного сп'яніння у водія транспортного засобу (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів; порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці), у зв'язку з чим є законні підстави вважати, що останній перебуває у такому стані, то має право вимагати пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння.

Відповідно до вказаних протоколів, при складенні протоколів ОСОБА_1 роз'яснювалися його права і обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України, ст. 268 КУпАП.

Огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 проводився за допомогою приладу Драгер Алкотест, про що міститься посилання у протоколі, з долученням результатів вказаного огляду, що становить 0,98 проміле.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень доводиться даними з протоколів про адміністративні правопорушення серії ААД № 613426 від 22.04.2024 року, серії ААД № 611718 від 22.04.2024 року; довідкою інспектора відділу АП про те, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 07.05.2023 року керував транспортним засобом з ознаками сп'яніння, відносно нього складено протокол та рішенням Івано-Франківського міського суду від 03.07.2023 року притягнено до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП; довідкою інспектора відділу АП про те, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 07.05.2023 року керував транспортним засобом не маючи права керування, відносно нього складено постанову ЕАС № 6953939 про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення; копією постанови серії ЕАС № 6953939 від 07.05.2023 року; результатом тесту № 4779 (0,98 проміле); актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, де зазначено результат огляду, а також те, що ОСОБА_1 згідний з даним результатом, що підтверджується його особистим підписом; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння, де зазначено ознаки сп'яніння ОСОБА_1 , які були виявлені працівником поліції, а також те, що огляд проводився за допомогою приладу «Драгер Алкотест 6820»; зобов'язанням до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 611718 відповідно до якого ОСОБА_1 згідно ст.266 КУпАП відсторонений від керування транспортним засобом «Сітроен С5» д.н.з. НОМЕР_1 та зобов'язується не керувати даним транспортним засобом протягом 24 годин; письмовими поясненнями свідка ОСОБА_2 ; відеозаписами, які містяться в матеріалах справи, іншими матеріалами провадження.

За таких обставин, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративних правопорушень в діях особи, щодо якої складено протоколи, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що провина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.

Враховуючи характер вчинених правопорушень, дані про особу винного, ступінь суспільної небезпечності вчинених адміністративних правопорушень, місце та час вчинення правопорушення, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами без оплатного вилучення транспортного засобу, з врахуванням вимог ст. 36 КУпАП.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 36, 221, 268, 283, 284 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП та накласти стягнення:

- за ч.5 ст.126 КУпАП - у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу;

- за ч.2 ст.130 КУпАП - у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки без оплатного вилучення транспортного засобу.

На підставі ст.36 КУпАП призначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення - у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 грн. 60 коп. судового збору.

Роз'яснити, що у разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний строк, з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Дмитро РУДЕНКО