Справа № 455/872/24
Провадження № 3-в/455/3/2024
Іменем України
05 липня 2024 року м.Старий Самбір
Суддя Старосамбірського районного суду Львівської області Кушнір А.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про відстрочку виконання постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 21.06.2024 року,
Постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 21.06.2024 року у справі №455/872/24 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
03.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить відстрочити йому виконання вищевказаної постанови в частині стягнення штрафу на строк 10 місяців, з часу винесення відповідної постанови. В обґрунтування заяви покликається на те, що на даний час у нього відсутній стабільний дохід, воєнні дії, які тривають на території України, погіршують його майновий стан, він є безробітнім, проте активно проводить пошук роботи, має лише незначні нерегулярні доходи. У зв'язку з наведеним, а також враховуючи достатньо великий розмір штрафу, призначений судом, в порівнянні з встановленою в Україні мінімальною заробітною платою, просить відстрочити сплату штрафу.
Проаналізувавши матеріали справи, вважаю, що заяву про відстрочення сплати штрафу можливо задовольнити частково, з таких підстав.
Відповідно до ст.298 КУпАП, постанова про накладання адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Відповідно до ст.307 даного кодексу, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Статтею 33 даного закону передбачено право державного виконавця, а також сторін виконавчого провадження, звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Зі змісту вказаної норми слідує, що підставою вирішення судом питання про відстрочку або розстрочку виконання, встановлення чи зміну способу і порядку виконання є наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Разом з тим, питання відстрочки виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу врегульовано частиною другою статті 301 КУпАП, відповідно до якої відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно статті 304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ст.303 КУпАП, у разі відстрочки виконання постанови відповідно до КУпАП, перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Згідно ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки виконання рішення.
Враховуючи те, що до ОСОБА_1 застосоване адміністративне стягнення, зокрема, у виді штрафу у значному розмірі, а саме у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, беручи до уваги його майновий стан (згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення - безробітний), а також те, що виконання судового рішення не повинно становити особу у скрутне матеріальне становище та покладати на неї надмірний тягар, приходжу до висновку про можливість відстрочки виконання постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 21.06.2024 в частині сплати штрафу.
Разом з цим, на переконання судді, адміністративне стягнення, як санкція за правопорушення, має містити як виправний, так і каральний елемент, а також виконання такого стягнення повинно змушувати особу покладати додаткових зусиль та зазнавати певних обмежень, а тому відстрочити виконання постанови можливо на строк 6 (шість) місяців з дати винесення цієї постанови, тобто до 05.01.2025, що буде достатнім для виконання постанови, а відтак заяву ОСОБА_1 слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 301, 303, 304, 307 КУпАП України, суддя
Заяву ОСОБА_1 про відстрочку виконання постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 21.06.2024 року - задовольнити частково.
Відстрочити виконання постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 21 червня 2024 року по справі №455/872/24 (провадження №3/455/653/2024) про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в частині стягнення штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, на строк 6 (шість) місяців з дати винесення цієї постанови, тобто до 05 січня 2025 року включно.
В задоволенні решти вимог заяви - відмовити.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А.В.Кушнір