Постанова від 04.07.2024 по справі 750/8847/24

Справа № 750/8847/24

Провадження № 3/750/2847/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2024 року Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:

головуючого: судді Кузюри М.М.

за участю: секретаря Дзюби Я.А.

прокурора Лазоренка Є.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді секретаря судового засідання відділу забезпечення процесу судової палати з розгляду кримінальних справ Чернігівського апеляційного суду, тобто у відповідності до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та п. 2? Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 26.02.2024, хоча зобов'язаний був її подати не пізніше 31.01.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 провину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення не визнав та повідомив, що 25.12.2024 отримав травму ноги та з 27.12.2023 по 23.02.2024 включно перебував на лікарняному. 26.02.2024 у перший робочий день після лікування отримав у бухгалтерії відомості про заробітну плату та о 09:50 год. заповнив та подав декларацію. Вважає, що пропущений ним строк подачі декларації є поважним. Стверджує, що не мав можливості подати декларацію у період лікарняного, оскільки із-за травми не міг вільно пересуватися, а створити її міг тільки за місцем роботи, крім того, отримати інформацію про заробітну плату зміг лише 26 лютого 2024 року.

Заслухавши доводи прокурора, пояснення ОСОБА_1 , перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до наказу № 119-ос/а від 25.10.2018 ОСОБА_1 призначено на посаду секретаря судового засідання Чернігівського апеляційного суду з 01.11.2018.

Наказом № 156-ос/а від 11.07.2022 ОСОБА_1 з 11.07.2022 переведено на рівнозначну посаду державної служби - секретаря судового засідання відділу забезпечення процесу судової палати з розгляду кримінальних справ Чернігівського апеляційного суду із збереженням 8-го рангу державного службовця в межах категорії «В».

Пунктом 2? Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

З доданих до протоколу документів вбачається, що 25.12.2023 ОСОБА_1 отримав травму - закритий перелом основи плеснової кістки лівої стопи зі зміщенням та з 27.12.2023 по 23.02.2024 перебував на лікарняному. Таким чином, першим робочим днем ОСОБА_1 є 26.02.2024.

Відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2022 рік ОСОБА_1 подав 26.02.2024 о 09 год. 57 хв.

За змістом ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

За приписами положень ст. 172-6 КУпАП з суб'єктивної сторони дане адміністративне правопорушення передбачає наявність умисної форми вини; відповідальність настає за умови, що суб'єкт усвідомлював протиправний характер своїх дій і мав умисел, спрямований на ухилення від подачі декларації, чи свідомо ігнорував вимоги закону, керуючись особистим інтересом чи інтересами третіх осіб; вчинення такого діяння через необережність не охоплюється санкцією статті 172-6 КУпАП і виключає притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року, під поважними причинами розуміється неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Таким чином суд вважає, що «поза розумним сумнівом» відсутній факт несвоєчасного подання без поважних причин ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, оскільки саме наявність поважної причини перебування його на лікарняному стало причиною такої несвоєчасної подачі, що підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами.

Твердження прокурора про те, що початком строку подання декларацій за 2022 рік було 12 жовтня 2023 року і ОСОБА_1 мав можливість подати декларацію до того, як отримав побутову травму, не свідчить на підтвердження його винуватості, оскільки визначальною є кінцева, а не початкова дата подання декларації.

За таких обставин суд не вбачає в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю.

Керуючись ст. ст. 247 п. 1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

На постанову протягом 10 днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова.

Суддя М.М. Кузюра