Справа № 490/5224/24
нп 3/490/2524/2024
Центральний районний суд м. Миколаєва
54607, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
05 липня 2024 року суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Подзігун Г.В., розглянувши протоколи про вчинення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянкою України, військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
24.06.2024 року на адресу Центрального районного суду м. Миколаєва надійшли адміністративні матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.172-15 КУпАП, які постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 01.07.2024 року об'єднані в одне провадження в порядку ст. 36 КУпАП.
Відповідно до вказаних протоколів, вивченням матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023152410000062 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України, за фактом можливого недбалого ставлення до військової служби військових службових осіб військової частини НОМЕР_1 , які починаючи з березня 2022 року допустили порушення порядку зберігання продуктів харчування та ведення обліку продовольства, що завдало державі істотну шкоду, встановлено ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в бездіяльності молодшого сержанта ОСОБА_1 , яка полягала у систематичному ненаданні до продовольчої служби та фінансово економічної служби частини прибутково-видаткових документів про рух продуктів на продовольчому складі, незабезпечені належного обліку та звітності.
Встановлено, що з 19.03.2022 молодший сержант ОСОБА_1 проходить військову службу у Збройних Силах України. За усним наказом командира, з 19.03.2022 виконувала обов'язки начальника продовольчого складу. З 24.12.2022 перебуває на посаді начальника їдальні військової частини НОМЕР_1 .
Будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), молодший сержант ОСОБА_1 зобов'язана виконувати накази командира, свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
13.06.2024 у вказаному кримінальному провадженні, в частині надання оцінки діям (бездіяльності) ОСОБА_1 , прийнято рішення про закриття кримінального провадження у зв'язку із відсутністю в діях молодшого сержанта ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, однак були встановлені відомості, що свідчать по наявність в її діях ознак військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП. Відносно інших посадових осіб військової частини НОМЕР_1 досудове розслідування продовжується.
Так, у вказаному кримінального провадженні за запитом слідчого 4-го територіального управління внутрішнього аудиту було проведено аудит окремих питань щодо порядку використання продуктів харчування у військовій частині НОМЕР_1 за результатом якого було виявлено ряд недоліків та порушень, що призвели до втрат на загальну суму 2 648 820,14 грн., а саме:
-1 826 292,14 грн. - безпідставне списання з обліку продуктів харчування не передбачених розкладками продуктів;
-822 528,00 грн. - безпідставне списання з обліку води питної бутильованої без відповідних підтверджуючих документів.
Також, проведеним аудитом виявлено ряд недоліків та порушень, що не призвели до втрат на загальну суму 15 313 484,38 грн., а саме:
-15 053 030,65 грн. - заниження в обліку вартості активів внаслідок не відображення за бухгалтерським обліком продуктів харчування за період з 20.03.2023 по 01.01.2024 року;
-260 453,73 грн. - надлишки продуктів харчування.
За результатами проведеного аудиту встановлено ризики в управлінні коштами і майном на загальну суму 17 080 753,05 грн., а саме:
-16 970 292,35 грн. - ризик безпідставного списання з обліку продуктів харчування внаслідок неналежного оформлення первинних підтверджуючих документів;
-110 460,70 грн. - ризик нестачі продуктів харчування на продовольчому складі.
За результатами аудиту наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 02.04.2024 №235 призначено службове розслідування. В ході проведеного службового розслідування підтверджено порушення, виявлені в ході проведення аудиту у військовій частині НОМЕР_1 , та окрім інших, встановлено винуватість молодшого сержанта ОСОБА_1 .
Таким чином, молодший сержант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - військовослужбовцем військової служби за мобілізацією на посаді начальника продовольчого складу військової частини НОМЕР_1 , протиправно, всупереч інтересам служби, в умовах особливого періоду, на порушення вимог ст. ст. 9, 11, 16, 26, 30, 35 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п.11-14 розділу І, п.п. 24, 32, 34 розділу V Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 №440, п.п.4, 5 розділу VІ Порядку застосування Каталогу продуктів харчування, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 29.04.2020 №140, п.п. 3.2.40., 3.2.41. розділу 3 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України №300 від 16.07.1997, та Порядку застосування Каталогу продуктів харчування, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 29.04.2020 №140, перебуваючи на території військової частини НОМЕР_1 , не забезпечила щоденне надання у період з 21.03.2022 по 23.12.2022 до продовольчої служби та фінансово економічної служби військової частини НОМЕР_1 прибутково-видаткових документів про рух продуктів на продовольчому складі, облік та звітність належним чином не вела, в наслідок чого було неможливо забезпечити належне здійснення контролю за безпечністю харчових продуктів, які надходять для забезпечення особового складу, раціональне використання харчових продуктів, дотримання режиму харчування та приготування якісної та різноманітної їжі за технологічною документацією, чим вчинила недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Постановою суду від 01.07.2024 року матеріали, за фактом вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень з додатками, були об'єднані в одне провадження.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась. Надала до суду заяву, в якій вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала, з обставинами, викладеними у протоколах про адміністративні правопорушення, погодилась. Просила справу розглянути за її відсутності та застосувати до неї найменш суворе покарання.
Прокурор ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, протоколи підтримав в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, під поняттям адміністративного правопорушення визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 172-15 передбачена відповідальність за недбале ставлення до військової служби, вчинена в умовах особливого періоду.
Відповідно до Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року таким чином в державі діє особливий період, до теперішнього часу.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців та деяких інших осіб» № 1952-VIII від 16.03.2017 (набрав законної сили 16.04.2017) внесено зміни до глави 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вчинення військовослужбовцями військових адміністративних правопорушень в умовах особливого періоду.
Відповідно до примітки ст. 172-13 КУпАП військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Молодший сержант ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки начальника продовольчого складу військової частини НОМЕР_1 за наказом командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_3 , відповідно до приписів Статуту та функціональних обов'язків була наділена та виконувала організаційно-розпорядчі та/або адміністративно-господарські обов'язки, та відповідно, на момент вчинення військового адміністративного правопорушення, була військовою службовою особою.
Відповідно до п.23 розділу V Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 №440, (далі - Інструкція), облік військового майна на складі (у сховищі) військової частини ведеться начальником складу (сховища) або особою, яка відповідно до наказу командира військової частини тимчасово виконує обов'язки за штатною посадою начальника складу (сховища) і на яку покладаються обов'язки з приймання (видавання) зберігання та ведення обліку військового майна на складі (у сховищі).
Згідно з п.24 розділу V Інструкції, у складі (сховищі) ведеться облік наявності і руху військового майна в кількісному вираженні, за якісним (технічним) станом, а у вартісних показниках - в ціновому вираженні за одиницю обліку.
Пунктом 32 розділу V Інструкції, визначено, що приймання доставленого військового майна до військової частини у супроводі здавальника вантажу здійснюється у відповідності до пунктів 28-32 розділу ІV цієї Інструкції.
Відповідно до п.34 розділу V. Інструкції, військове майно, прийняте військовою частиною, оприбутковується у фінансово-економічному органі та відповідній службі забезпечення не пізніше наступного дня на підставі оформлених накладних (форма № З-3), актів приймання-передачі основних засобів або актів приймання-передачі військового майна у разі їх складання.
Згідно з п.32 розділу ІV Інструкції, після закінчення приймання військового майна перший та другий примірники виконаного наряду на видавання (приймання), перший та другий примірники накладної (форма № З-3) або акта приймання-передачі військового майна та перший примірник акта технічного стану залишаються у вантажовідправника, де другі примірники цих документів передаються до фінансово-економічного органу.
Наказом Міністерства оборони України від 15.11.2019 №591 затверджено Каталог продуктів харчування.
Відповідно до п.4 розділу VІ Порядку застосування Каталогу продуктів харчування, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 29.04.2020 №140, (далі - Порядок), правильна організація харчування за Каталогом продуктів досягається шляхом виконання, окрім інших, таких вимог: здійснення контролю за безпечністю харчових продуктів, які надходять для забезпечення особового складу; раціональне використання харчових продуктів; дотримання режиму харчування з урахуванням характеру і особливостей службової діяльності особового складу Збройних Сил України; приготування якісної та різноманітної їжі за технологічною документацією (збірники рецептур, технологічні карти).
Відповідно до п. 4. розділу VІІ Порядку, за тиждень організації харчування за Каталогом продуктів формуються такі документи: первинні документи; звіт про використання харчових продуктів за минулий тиждень; відомість залишків харчових продуктів на продовольчому складі військової частини; заявка на отримання харчових продуктів; розкладка продуктів із внесеними змінами; відомість про кількість осіб, що харчуються; видаткові накладні.
Зазначені документи формуються в справу та зберігаються у діловодстві продовольчої служби військової частини.
Відповідно до п.5. розділу VІІ Порядку, отримані прибуткові та видаткові документи обліковуються та зберігаються у фінансово-економічній та продовольчій службах військової частини. Оприбуткування комплектів продуктів за бухгалтерським обліком військової частини здійснюється на підставі належним чином оформлених первинних документів.
Відповідно до п.п. 3.2.40., 3.2.41. розділу 3 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України №300 від 16.07.1997, (далі-Положення), молодший сержант ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки начальника продовольчого складу частини, відповідає за приймання та видачу, правильне зберігання, якісний стан, повну наявність та своєчасний облік матеріальних засобів, за підтримку внутрішнього порядку, санітарний та протипожежний стан на складах. Також, відповідно до вказаного наказу начальник складу частини повинен приймати та видавати матеріальні засоби за встановленими документами, вести кількісний та якісний облік матеріальних засобів, що знаходяться на складі, щоденно подавати у діловодство частини прибутково-видаткові документи за минулий день.
Відтак, вказані в протоколах обставини про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень підтверджуються копією наказу №60 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу, письмовими поясненнями ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , наказом про результати службового розслідування, актом прийому-передачі справ та посади начальника продовольчого складу в/ч НОМЕР_1 , а також письмовими поясненнями та заявою особи, яка притягається до відповідальності.
За такого, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, який полягає у недбалому ставленні військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, відсутність тяжких наслідків, особу правопорушника, яка раніше до адміністративної відповідальності за аналогічні правопорушення не притягувалась, суддя вважає необхідним та достатнім накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керуючись ст.ст. 33, 34, ч. 2 ст. 172-15, ст.ст. 245, 251, 280, 283-285 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в прибуток держави у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок UA688999980313040106000014483, отримувач коштів Миколаїв.ГУК/Централ.р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100.
Відповідно до положень п. 12 ст. 5 ЗУ "Про Судовий збір" звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від сплати судового збору.
Строк пред'явлення постанови суду до виконання 3 (три) місяці з дня її винесення.
Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва протягом 10 днів.
СУДДЯ Г. В. ПОДЗІГУН