Справа № 344/10729/24
Провадження № 3/344/4205/24
03 липня 2024 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Тринчук В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 за ч.3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення № 13/09/0015/2024/пр ОСОБА_1 будучи уповноваженою особою ДП «ДОРОГИ ПРИКАРПАТТЯ» порушив законодавство про публічні закупівлі, а саме не відхилено тендерну пропозицію ТОВ «СП БУДУЧІСТЬ» як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922 - VIII (зі змінами та доповненнями), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_1 заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення без встановлення вини.
Захисник Бриндальського Р.В. підтримав позицію останнього та просив клопотання про закриття провадження у справі на підставі ст.38 КУпАП задовольнити.
Суд розглядаючи клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження у даній справі без встановлення його вини у зв'язку із закінченням строків накладення на останнього адміністративного стягнення, вислухавши учасників справи та дослідивши матеріали справи з приводу заявленого клопотання, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 2 ст.38 КУпАП стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто, з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
При цьому в даному випадку дата складання протоколу, а саме 04.06.2024 р. - неможливо вважати датою вчинення правопорушення.
Згідно з вимогамист.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини неодноразово звертав увагу на недосконалість чинного законодавства України і необхідність дотримуватися принципу правової визначеності. Вказане ЄСПЛ зокрема висловлює у рішеннях «Єлоєв проти України» від 06 листопада 2008 року, «Фельдман проти України» від 08 квітня 2010 року, «Харченко проти України» від 10 лютого 2011 року, тощо.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України» визначено концепцію якості закону, з вимогою, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні. Відсутність в національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які б передбачали можливість різного тлумачення такого питання, порушує вимогу «якості закону». В разі, коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків осіб, національні органи зобов'язані застосовувати найбільш сприятливий для осіб підхід. Тобто вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи.
З досліджених у судовому засіданні матеріалів справи у тому числі і з відомостей, які зазначені у протоколі встановлено, що фактичним моментом вчинення даного правопорушення є 01.12.2023 року, а датою виявлення правопорушення є 14.03.2024 року.
Суд звертає увагу на те, що зволікання зі складенням протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, не може бути підставою для штучного подовження строків, визначених у ст. 38 КУпАП.
Таким чином, строки передбачені ст.38 КУпАП на момент розгляду судом справи про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 закінчились 01.03.2024 року.
У відповідності до положень п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися строки, передбачені статтею 38 цього Кодексу.
Під час розгляду справи суд враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09 січня 2013 року у справі «Олександр Волков проти України» (заява №21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі «Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства» (StubbingsandOthers v. theUnitedKingdom), п. 51, Reports 1996-IV). Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
Крім того, в узагальненому науково-консультативному висновку Вищого адміністративного Суду України зазначалось, що під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених статтею 38 КУпАП, вина особи не встановлюється.
З огляду на те, що на момент розгляду справи закінчився строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ст. 38 КУпАП, а ОСОБА_1 подав клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з закінченням вказаного строку, суд позбавлений можливості встановити наявність чи відсутність події та складу адміністративного правопорушення у даній справі, а відтак провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення та без встановлення вини ОСОБА_1 .
На підставі викладеного та керуючись ч.3 ст. 164-14, ст.ст. 38, 247, 268, 283, 284 КУпАП, суд -
Клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження у даній справі без встановлення вини у зв'язку із закінченням строків накладення на нього адміністративного стягнення - задовольнити.
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 164-14 КУпАП - закрити у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Тринчук