Справа № 484/2156/24
Провадження № 3/484/1162/24
28.06.2024, суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Мельничук О.В., розглянувши матеріали, які надійшли до суду від Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорт про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч.1 ст.164 КУпАП, -
У протоколі про адміністративне правопорушення №001014 від 17.04.2024 року зазначено, що 17.04.2024 о 09:25 год. в м. Первомайськ по вул. Одеська, ОСОБА_1 здійснював провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів в режимі таксі, транспортним засобом «ВАЗ», державний номерний знак НОМЕР_2 , без державної реєстрації як ФОП та без одержання ліцензії на даний вид діяльності згідно до ЗУ «Про автомобільний транспорт» та ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду не з'явився, а його захисник адвокат Сотська С.О. надала заяву суду слухати справу без їх участі та закрити провадження по справі так як ч.1 ст. 164 КУпАП передбачає здійснення господарської діяльності по надання послуг «таксі» без державної реєстрації як ФОП та без одержання ліцензії на даний вид діяльності. Господарська діяльність передбачає перевезення пасажирів на постійній основі, а в протоколі зафіксовано один факт, при цьому підтвердження того,що ОСОБА_1 отримав від пасажира грошову винагороду немає.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, приходжу до наступного висновку.
Так, ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку, встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні. До таких даних відносять: протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків та інші документи.
Згідно п. 24 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, як перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів річковим, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.
Відповідно даним протоколу про адміністративне правопорушення № №001014 від 17.04.2024 року зазначено, що 17.04.2024 о 09:25 год. в м. Первомайськ по вул. Одеська, ОСОБА_1 здійснював провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів в режимі таксі, транспортним засобом «ВАЗ», державний номерний знак НОМЕР_2 , без державної реєстрації як ФОП та без одержання ліцензії на даний вид діяльності згідно до ЗУ «Про автомобільний транспорт» та ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164 КУпАП.
На підтвердження даного факту, викладеного в протоколі, додано фотознімок автомобіля «ВАЗ», державний номерний знак НОМЕР_2 , на якому встановлена номерна шашка «224 26 25».
Крім того, до матеріалів справи долучено посвідчення водія ОСОБА_1 та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу «ВАЗ», державний номерний знак НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_1 .
Санкція ч.1 ст.164 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Отже, диспозиція ч.1 ст.164 КУпАП передбачає відповідальність за дії, які полягають у провадженні господарської діяльності: без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування. Суб'єктом відповідальності в даному випадку, окрім першого випадку, є суб'єкт господарювання.
Під господарською діяльністю в ст.3 ГК України розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Тобто, важливою ознакою господарської діяльності є її систематичність, а особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення, повинна довести наявність таких випадків та їх систематичний характер.
Разом з тим, матеріали справи не містять жодних доказів, які б свідчили про самостійність, регулярність та тривалість діяльності правопорушника та отримання від такої діяльності прибутку.
Наявне у матеріалах справи фотозображення автомобіля, із встановленим на ньому знаком, на переконання суду, не свідчить про те, що особа здійснювала провадження господарської діяльності, яка передбачає діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Водночас, кваліфікація дій правопорушника як суб'єкта господарювання (без одержання ліцензії), виключає наявність в його діях ознак дій без державної реєстрації як суб'єкта господарювання.
Таким чином, з врахуванням викладеного, суд приходить до висновку про відсутність достатніх доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
За таких обставин, провадження у справі підлягає закриттю, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
Керуючись ст. ст.247п.1,283,284 КУпАП, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ,, за ч.1 ст.164 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, протесту прокурора через Первомайський міськрайонний суд .
СУДДЯ: О.В.Мельничук