Справа № 646/4340/24
№ провадження 2/646/2082/2024
03.07.24 м.Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова
у складі: головуючого - судді Барабанової В.В.
за участю секретаря судового засідання Ільченко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, третя особа: Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області про визнання права власності на нерухоме майно, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Червонозаводського районного суду з даним позовом, в якому просить визнати за ним, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 251,4 кв.м. на праві приватної власності.
В обґрунтування позову зазначає, що йому на праві власності належить житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом, виданим Управлінням Житлово-комунального господарства та містобудування Куп'янського міськвиконкому на підставі рішення № 204/12 від 30.12.2002 року виконкому Куп'янської міської ради , про що Зроблений запис у реєстрову книгу № 155 за реєстровим № 19142.
Право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 позивач не встиг своєчасно зареєструвати, тому будь-які відомості про право власності на житловий будинок відсутні в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно або в Реєстрі прав власності на нерухоме майно.
На даний час, виникло питання про державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а саме на зазначений житловий будинок, оскільки територія Куп'янського району наразі перебуває в зоні активних бойових дій, у зв'язку з чим позивач, 21.02.2024 звернувся до Департаменту реєстрації Харківської міської ради.
Державний реєстратор Вєлєва Анастасія Олексіївна, Департамент реєстрації Харківської міської ради, Харківська область розглянувши заяву від 21.02.2024 за № 71735743 встановила наявність обставин, які є підставою для відмови в проведенні реєстраційних дій: так як подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, а саме: «Під час розгляду заяви було здійснено консолідований пошук інформації в Державному реєстрі речових прав та реєстрації до 2013 року, стосовно реєстрації речових прав на заявлений об'єкт нерухомого майна. В результаті цього встановлено, що інформація про реєстрацію у Реєстрі прав власності на нерухоме майно - відсутня. Державним реєстратором було направлено запит до КП «Шевченківське БТІ», в результаті чого було отримано відповідь №4865, відповідно до якого, інформація відсутня. Також державним реєстратором було направлено запит до Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області № 3277/0/276-23 від 20.07.2023 щодо роботи Куп'янського бюро технічної інвентаризації та 24.07.2023 Департаментом реєстрації отримано відповідь Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області № 1924 від 21.07.2023, відповідно до якої передбачається, що зберігачем інвентаризаційних справ на об'єкти нерухомого майна, розташовані на території Куп'янської громади, було визначено КП «Куп'янське БТІ». Через збройну агресію російської федерації в Україні будівля Комунального підприємства «Куп'янського бюро технічної інвентаризації», яке знаходиться за адресою: площа Центральна м. Куп'янськ, Харківської області, було зруйноване, а саме: комунальне підприємство та їх база даних, архівні справи, комп'ютерна техніка та інше майно знищені ворогом. Підприємство на даний час господарську діяльність не здійснює».
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Міністерство юстиції України, зокрема забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав; здійснює нормативно-правове регулювання у сфері державної реєстрації прав; надає узагальнені роз'яснення щодо застосування законодавства з питань державної реєстрації прав.
У зв'язку з воєнним станом Листом Міністерства юстиції України передбачається, що відповідно до п. 1-2 Постанови КМУ «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, джерелом яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 6 березня 2022 року № 209, протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до території, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово) окупованих, інформація про які міститься в переліку території, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих території.
Таким чином, у позивача, на теперішній час немає документів, окрім документів старого зразка, які б могли підтвердити право власності на вказаний житловий будинок, окрім свідоцтва про право власності та технічний паспорт.
Крім того, механізм отримання державним реєстратором в електронній формі за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, шо перебувають у розпорядженні підприємств бюро технічної інвентаризації на паперових носіях у зв'язку із здійсненнями ними до 1 січня 2013 року повноважень щодо проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно визначено Порядком отримання державним реєстратором прав на нерухоме майно відомостей про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, шо перебувають у розпорядженні підприємств бюро технічної інвентаризації на паперових носіях, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2021 № 509.
Тому Комунальне підприємство бюро технічних інвентаризації, яке розташовано на деокупованій території, не можуть надати повну та достовірну інформацію стосовно проведеної до 2013 року державної реєстрації прав, відомості про яку містяться виключно на паперових носіях, оскільки архіви були частково втрачені, пошкоджені в результаті воєнних дій.
Згідно зі ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Право власності набуваєтьса на підставах, що не заборонені законом (ч. 1 ст. 328 ЦК України).
Згідно зі ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Позивач вказує, що він є власником зазначеного житлового будинку, набувши право власності на нього раніше на законних підставах. Його право власності на житловий будинок підтверджується документами, копії яких він додає до позовної заяви.
Так, згідно зі свідоцтвом право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , видане на підставі рішення виконкому Куп'янської міської ради від 30.04.2002 року за № 204/12, записаний 03.06.2002 у реєстрову книгу № 155 за реєстровим номером № 19142, позивачу на праві приватної власності належить житловий будинок в цілому.
Крім того, згідно з технічним паспортом, виготовленим Куп'янським бюро технічної інвентаризації, власником житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , значиться ОСОБА_1 . Житловий будинок має загальну площу 251,4 кв.м.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чине обґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Позивач зазначає, що у зв'язку з тим, що його право власності на належний йому житловий будинок не визнається, він змушений звернутисядо суду з позовною заявою про визнання права власності.
Ухвалою судді Червонозаводського районного суду м. Харкова від 22.04.2024 у справі було відкрито провадження та призначено до розгляду у підготовче судове засідання у порядку загального позовного провадження.
23.05.2024 від представника 3-ї особи Департаменту реєстрації Харківської міської ради надійшли письмові пояснення щодо позову, в яких просить прийняти пояснення Департаменту реєстрації Харківської міської ради та долучити їх до матеріалів справи № 646/4340/24; та розглянути справу № 646/4340/24 у відповідності до норм матеріального та процесуального права без участі представника Департаменту реєстрації Харківської міської ради зважаючи на наступне.
Відносини у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон), Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок № 1127), іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав).
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження (п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону).
Серед засад державної реєстрації прав статтею 3 Закону визначено обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав та внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених Законом. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті у випадках, визначених статтею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом.
Серед загальних засад державної реєстрації прав Законом передбачено внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених Законом.
Відповідно до частини 5 статті 12 Закону відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому цим Законом.
Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстрованих у Державному реєстрі прав, вчиняються на підставі відомостей про речові права, обтяження речових прав, що містяться в цьому реєстрі.
Згідно з ч. 5 ст. 3 Закону державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого статтею 312 цього Закону, та автоматичної державної реєстрації прав у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 8 ст. 18 Закону державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Заява на проведення реєстраційних дій подається заявником у паперовій формі, а у випадках, передбачених законодавством, - в електронній формі разом з оригіналами документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, чи їх копіями, засвідченими державними органами, органами місцевого самоврядування (якщо оригінали таких документів відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування) (ч. 1 ст. 20 Закону).
21.02.2024 до Департаменту реєстрації Харківської міської ради за реєстраційним номером 59542773 надійшла заява щодо реєстрації права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 .
Повноваження державного реєстратора при проведенні державної реєстрації речових прав на нерухоме майно визначені ст. 10 Закону.
Так, відповідно до вимог ч. 3 ст. 10 Закону державний реєстратор, зокрема, встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії.
Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані не пізніше трьох робочих днів з дня отримання відповідного запиту державного реєстратора безоплатно надати запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі.
Під час розгляду вказаної заяви було здійснено консолідований пошук інформації в Державному реєстрі речових прав та реєстрах до 2013 року, стосовно реєстрації речових прав на заявлений об'єкт нерухомого майна, в результаті якого встановлено, що зазначена інформація у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутня.
Керуючись вимогами ст. 10 Закону, державним реєстратором було направлено запит до Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області № 3277/0/276-23 від 20.07.2023.
Листом від 21.07.2023 за № 1924 (вх. № 3059/0/275-23 від 21.07.2023) Куп'янська міська військова адміністрація Куп'янського району Харківської області повідомила, що зберігачем інвентаризаційних справ на об'єкти нерухомого майна, розташовані на території Куп'янської громади, було визначено комунальне підприємство «Куп'янське БТІ» (площа Центральна, 23, місто Куп'янськ Харківської області, код ЄДРОПОУ 033550051).
Через збройну агресію російської федерації в Україні адміністративне приміщення комунального підприємства «Куп'янське БТІ» внаслідок обстрілів та пожежі повністю знищено, інвентаризаційні справи, службова документація, комп'ютерна техніка та бази даних також знищені, працівники на підприємстві відсутні. Підприємство на даний час господарську діяльність не здійснює.
Розглянувши заяву від 21.02.2024 № 59542773 та документи, додані до заяви, враховуючи отриману інформацію та відомості реєстрів, державним реєстратором було встановлено наявність підстав для відмови в проведенні державної реєстрації права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 у зв'язку з тим, що подані документи не дали змоги встановити набуття речових прав на нерухоме майно.
Так, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону підставою для відмови в державній реєстрації прав є подання документів, які не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону підставою для відмови в державній реєстрації прав є наявність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Відповідно до п. 18 Порядку за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.
За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом, державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинне містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування.
Враховуючи викладене, керуючись пунктами 4, 5, ч. 1 ст. 24 Закону, пунктами 18 та 23 Порядку № 1127 державним реєстратором 23.02.2024 було прийнято рішення № 71735743 про відмову в проведенні реєстраційних дій за заявою від 21.02.2024 № 59542773 про державну реєстрацію права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1
Враховуючи викладене, рішення державного реєстратора Департаменту реєстрації Харківської міської ради від про відмову в проведенні реєстраційних дій від 23.02.2024 № 71735743 є законним та обґрунтованим, прийнятим у межах повноважень та відповідно до норм чинного законодавства України.
Додатково повідомляємо, що згідно з ч. 1 ст. 7 Закону до повноважень Міністерства юстиції України належить, зокрема, забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері державної реєстрації прав; здійснення нормативноправового регулювання у сфері державної реєстрації прав; надання узагальнених роз'яснень щодо застосування законодавства з питань державної реєстрації прав.
Враховуючи ситуацію, що склалася під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, та неможливістю державним реєстратором надіслати запит та отримати запитувану інформацію від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав до 2013 року, у зв'язку із знищенням, пошкодженням архівів таких підприємств в результаті воєнних дій, Департаментом реєстрації Харківської міської ради було направлено лист до Міністерства юстиції України з проханням надати роз'яснення, яким чином діяти державним реєстраторам в таких випадках.
Листом від 12.06.2023 за № 75137/74555-9-23/8.4.4 (вх. № 3376/0/49-23 від 13.06.2023) Міністерство юстиції повідомило, що в окресленому випадку подані для проведення державної реєстрації прав документи, не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також наявність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Звертаємо увагу, що відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону однією з підстав для державної реєстрації прав є, зокрема, судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності таінших речових прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону заява на проведення реєстраційних дій подається заявником у паперовій формі, а у випадках, передбачених законодавством, - в електронній формі разом з оригіналами документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, чи їх копіями, засвідченими державними органами, органами місцевого самоврядування (якщо оригінали таких документів відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування).
Статтею 26 Закону встановлено, що за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.
Відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстраторомз урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого статтею 312 цього Закону, та автоматичної державної реєстрації прав у випадках, передбачених цим Законом.
Державним реєстратором, відповідно до частини 1 статті 10 Закону є, зокрема, громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав; нотаріус.
Таким чином, законодавством визначена множинність суб'єктів, які надають послуги з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Департамент реєстрації Харківської міської ради не є виключним суб'єктом державної реєстрації прав. Із заявою щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та відповідним рішення суду, що набрало законної сили, особа має право звернутись до будь-якого державного реєстратора в порядку, визначеному Законом.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 23.05.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду по суті.
10.06.2024 до суду надійшло письмове клопотання начальника Куп'янської міської військової адміністрації Андрія Беседіна про розгляд справи без їх участі за наявними в матеріалах справи документами та згідно вимог чинного законодавства.
У судове засідання, призначене на 03.07.2024 позивач ОСОБА_1 не з'явився. Відповідно до прохальної частини позовної заяви, просив розгляд справи проводити за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутністю учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про задоволення позову з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримав у власність житловий будинок, згідно свідоцтва про право власності від 30.04.2002, виданого Управлінням Житлово-комунального господарства та містобудування Куп'янського міськвиконкому на підставі рішення № 204/12 від 30.12.2002 виконкому Куп'янської міської ради, про що зроблений запис у реєстрову книгу № 155 за реєстровим № 19142, який складається з: житлового будинку, що розташований за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до технічного паспорту на житловий будинок індивідуального фонду за адресою: АДРЕСА_1 (реєстровий№ 155/19142), власник - ОСОБА_1 , загальна площа будинку - 251,4 кв.м., складається з такого:
1-й поверх (А), площею 91,6 кв.м., а саме: 1- коридор, площею 3,7 кв.м.; 2- коридор, площею 18,8кв.м.; 3 - житлова кімната, площею 28,5кв.м.; 4 - житлова кімната, площею 11.5кв.м., 5- житлова кімната, площею 11,7кв.м., 6 - ванна, площею 3,1кв.м.; 7 - кухня, площею 14,3 кв.м.;
Напівпідвал, площею 88,0 кв.м., а саме: 1- гараж, площею 21,8кв.м.; 2- погріб, площею 14,4кв.м.; 3 - коридор, площею 23,9кв.м.; 4 - котельня, площею 6.5 кв.м., 5- кладова, площею 2,8кв.м., 6 - кладова, площею 1,8кв.м.; 7 - кладова, площею 3,0кв.м.; 8 - кладова, площею 8,3кв.м.; 9 - кладова, площею 5,5кв.м.;
Мансарда, площею 71,8 кв.м., а саме: 1- коридор, площею 15,7 кв.м.; 2- житлова кімната, площею 31,0 кв.м.; 3 - житлова кімната, площею 11,0 кв.м.; 4 - житлова кімната, площею 10,9 кв.м., 5- санвузел, площею 3,2 кв.м.
Право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 своєчаснонезареєстровано у встановленому законом порядку, а тому будь-які відомості про право власності на житловий будинок відсутні в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно або в Реєстрі прав власності на нерухоме майно.
З 14 липня 2022 року позивач проживає в АДРЕСА_2 і зареєстрований як внутрішньо переміщена особа.
21.02.2024 до Департаменту реєстрації Харківської міської ради за реєстраційним номером 59542773 надійшла заява щодо реєстрації права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 .
Під час розгляду вказаної заяви було здійснено консолідований пошук інформації в Державному реєстрі речових прав та реєстрах до 2013 року, стосовно реєстрації речових прав на заявлений об'єкт нерухомого майна, в результаті якого встановлено, що зазначена інформація у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутня.
Керуючись вимогами ст. 10 Закону, державним реєстратором було направлено запит до Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області № 3277/0/276-23 від 20.07.2023.
Листом від 21.07.2023 за № 1924 (вх. № 3059/0/275-23 від 21.07.2023) Куп'янська міська військова адміністрація Куп'янського району Харківської області повідомила, що зберігачем інвентаризаційних справ на об'єкти нерухомого майна, розташовані на території Куп'янської громади, було визначено комунальне підприємство «Куп'янське БТІ» (площа Центральна, 23, місто Куп'янськ Харківської області, код ЄДРОПОУ 033550051).
Через збройну агресію російської федерації в Україні адміністративне приміщення комунального підприємства «Куп'янське БТІ» внаслідок обстрілів та пожежі повністю знищено, інвентаризаційні справи, службова документація, комп'ютерна техніка та бази даних також знищені, працівники на підприємстві відсутні. Підприємство на даний час господарську діяльність не здійснює.
Розглянувши заяву від 21.02.2024 № 59542773 та документи, додані до заяви, враховуючи отриману інформацію та відомості реєстрів, державним реєстратором було встановлено наявність підстав для відмови в проведенні державної реєстрації права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 у зв'язку з тим, що подані документи не дали змоги встановити набуття речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, позивач ОСОБА_1 на теперішній час немає документів, які б могли підтвердити право власності на вказаний житловий будинок, окрім свідоцтва про право власності старого зразка.
Частина четверта статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" містить припис стосовно того, що будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, у випадках, визначених статтею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом.
Частиною третьою статті 3 Закону передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
1. реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
2. на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
До 2013 року реєстрація права власності на житлові будинки проводилася Бюро технічної інвентаризації, із видачею про це документів (Витягів) або проставленням відповідних штампів (відміток) на самому документі. Така реєстрація проводилася БТІ в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (в якому реєструвалися виключно квартири, будинки, приміщення).
З огляду на те, що свідоцтво про право власності на житловий будинок від 30.04.2002, видане Управлінням Житлово-комунального господарства та містобудування Куп'янського міськвиконкому на підставі рішення № 204/12 від 30.12.2002 виконкому Куп'янської міської ради, зареєстроване у Куп'янському бюро технічної інвентаризації в реєстраційну книгу за № 155 за реєстровим номером №19142 від 03.06.2002 і містить проставлений відповідний штамп КП «Куп'янське БТІ», суд дійшов висновку, що речове право ОСОБА_1 на нерухоме майно є дійсним, оскільки його реєстрація проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення.
На даний час КП «Куп'янське БТІ» не здійснює господарську діяльність, його будівля повністю зруйнована, база даних та архівні справи знищені внаслідок збройної агресії рф.
Згідно із частиною першою статті 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів (частина перша статті 328 цього Кодексу).
Відповідно до ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно з вимогами статті 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Відсутність реєстрації права власності відповідно до Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не зумовлює позбавлення особи прав користування та володіння належним їй на праві власності майном.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За змістом наведеної норми державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації.
На підставі викладеного, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог та підстав позову, оцінивши наявні у справі докази на предмет їх належності, достовірності та достатності, аналізуючи встановлені у справі обставини, беручи до уваги, що у позивача відсутня можливість одержати в КП «Куп'янське БТІ» відповідні документи у зв'язку з його повним знищенням, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити та визнати за позивачем право власності на житловий будинок що розташований за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 251,4 кв.м., оскільки це не призведе до порушення прав, свобод та інтересів інших осіб і є єдиним можливим способом захисту прав та законних інтересів позивача.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 6, 12, 13, 77-81, 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, ст.ст. 319, 321, 328, 392 ЦК України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Куп'янської міської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, третя особа: Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області про визнання права власності на нерухоме майно- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 251,4 кв.м., який був набутий у право власності, на підставі свідоцтва про право власності від 30.04.2002, видане Управлінням Житлово-комунального господарства та містобудування Куп'янського міськвиконкому на підставі рішення № 204/12 від 30.12.2002 виконкому Куп'янської міської ради, зареєстроване у Куп'янському бюро технічної інвентаризації в реєстраційну книгу за № 155 за реєстровим номером №19142 від 03.06.2002 та який складається із: 1-й поверху (А), площею 91,6 кв.м., напівпідвалу, площею 88,0 кв.м., мансарди, площею 71,8 кв.м.
Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов'язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: невідомий, місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 ;
відповідач :Куп'янська міська військова адміністрація Куп'янського району Харківської області, місцезнаходження за адресою: Харківська обл., Куп'янський р-н, м. Куп'янськ, пр-т Конституції, буд. 3, ЄДРПОУ 44758728;
3-я особа: Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області, місцезнаходження за адресою: м. Харків, м-н Павлівський, буд. 4, ЄДРПОУ: 40214227.
Головуючий: В.В. Барабанова