Справа № 240/34924/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Панкеєва В.А.
Суддя-доповідач - Драчук Т. О.
03 липня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Полотнянка Ю.П. Смілянця Е. С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "ФПС Флексіблс Україна" на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ФПС Флексіблс Україна" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити дії,
в грудні 2023 року позивач, - ТОВ "ФПС Флексіблс Україна", звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17 жовтня 2023 року №00193330707.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду 11.03.2024 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для вирішення спору, колегія суддів вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Головним управлінням ДПС в Житомирській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні зовнішньоекономічних контрактів від 23.08.2022 №15-08-2022, від 24.05.2022 №bn та від 12.11.2021 №122021 за період з 12.11.2021 по 19.09.2023, за результатами якої складено акт від 28.09.2023 №15640/06-30-07-07/20428705.
Актом документальної перевірки встановлено порушення пункту 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції" по імпортному договору №bn від 24.05.2022, укладеному з компанією "Polytek Makina Dis Tic. Ltd. sti "(Туреччина) кошти у сумі 15045,00 євро повернуто з порушенням термінів розрахунків та по імпортному договору №15-08-2022 від 23.08.2022, укладеному з компанією "Gunter Kunststoffaschinen GmbH" (Німеччина) обладнання надійшло з порушенням термінів розрахунків на суму 25500,00 євро.
Повідомлення Національного банку України про факти ненадходження в установлені Національним банком граничних строків розрахунків або строків, визначених у висновках, грошових коштів чи товарів, які надані банками до НБУ згідно з Інструкцією про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №7 на виконання статей 12 і 13 Закону №2473 які надані ПАТ "ІНГ Банк Україна" про перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків за зовнішньоекономічним договорами №bn від 24.05.2022 та №15-08-2022 від 23.08.2022 перевірено та підтверджено.
За результатами встановлених порушень контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.10.2023 №00193330707, яким за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності застосовано штраф у сумі 144048,13 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ФПС Флексіблс Україна", не погоджуючись з висновками документальної позапланової виїзної перевірки подало скаргу від 30.10.2023, в якій просило переглянути та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.10.2023 №00193330707.
За результатами розгляду скарги Державна податкова служба України прийняла рішення від 29.11.2023 №35409/6/99-00-06-01-02-06, яким залишила без змін податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Житомирській області від 17.10.2023 №00193330707, а скаргу - без задоволення.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення контролюючого органу протиправним та прийнятим в порушення норм чинного законодавства, позивач звернувся до суду з позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що законодавцем передбачено право контролюючого органу у період дії правового режиму воєнного стану на проведення документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.
Законом №2473-VIII та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання, встановлено вичерпний перелік підстав, за якими: передбачено зупинення або продовження граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів, встановленого НБУ; можливе завершення здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків; допускається зменшення суми грошових коштів, які мають надійти на користь резидента від нерезидента як оплата за експорт товару або вартості товарів, що імпортуються.
Контролюючим органом було отримано від ДПС України листи від 02.01.2023 №29/7/99-00-07-05-01-07 та від 28.04.2023 №9341/7/99-00-07-05-01-07 з інформацією, отриманою від Національного Банку України про виявлені факти ненадходження в установлені НБУ граничні строки розрахунків або строків, визначених у висновках, грошових коштів чи товарів по ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" по зовнішньоекономічному контракту №bn від 24.05.2022 по дату здійснення операції - 07.06.2022 та по зовнішньоекономічному контракту від 23.08.2022 №15-08-2022, щодо здійснення операції - 05.09.2022.
У зв'язку з вищенаведеним, посадовими особами ГУ ДПС в Житомирській області в період з 20.09.2023 по 25.09.2023 було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" з питань дотримання вимог валютного законодавства, під час проведення якої встановлено порушення пункту 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції" по імпортному договору №bn від 24.05.2022 та по імпортному договору №15-08-2022 від 23.08.2022.
Щодо встановлених порушень ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" вимог валютного законодавства при здійсненні окремих операцій з імпорту товарів, суд зазначає наступне.
24.05.2022 між ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" (10025, Житомир, Україна, вулиця Промислова, 1/154) та "Polytek Makina Dis Tic. Ltd. sti" (Османгазький район, 2654, вул. №2,34522, м. Кірач - Есенюрт - Стамбул - Туреччина) укладено договір купівлі устаткування №bn, згідно з умовами якого постачальник погоджується поставити і продати ФПС і ФПС згоден купити на умовах цього договору:
- устаткування вказане в Додатку 1;
- технічна документація в двох (2) копіях (одна роздрукована, одна електронна), програмне забезпечення і навчальна документація і дві (2) копії (одна роздрукована і одна електронна) Інструкцій з експлуатації;
- запасні частини в Додатку 2;
- погоджена технічна допомога з пуско-налагоджувальних робіт (STW) устаткування і інші послуги вказані в Додатку 3.
Постачальник повинен доставити устаткування (разом з відповідною Документацією), належним чином упаковане в продовж 300 календарних днів, з дня, коли ФПС зробить передоплату в розмірі 30% від вартості устаткування, як зазначено в Додатку 7. Тип доставки FCA Стамбул Туреччина відповідно до INCOTERMS 2010.
Відповідно до умов договору, він набирає набирає чинності з 24 травня 2022 і автоматично закінчується після закінчення гарантійного строку як вказано в пункті 8.1.
Додатком №7 до договору купівлі-продажу обладнання №bn від 24.05.2022 встановлено ціну та оплату, а саме загальна вартість контракту становить - 50150,00 Євро, при цьому умови оплати визначено наступні:
1. передоплата при оформленні замовлення: 30% (15045,00 Євро);
2. 70% (35105,00 Євро) необхідно сплатити банківським переказом (Т/Т) перед відправленням.
На виконання умов договору ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" здійснило попередню оплату згідно виписки/Statement в іноземній валюті в сумі 15045,00 євро (номер виписки Statement №111 від 07.06.2022), що еквівалентно 472247,51 грн (курс НБУ станом на 07.06.2022 становить 31,3890 грн за 1 євро), граничний термін надходження товару - 03.12.2022.
Проте, нерезидентом було повернуто отриману попередню оплату на валютний рахунок ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" №UA983005390000026007213292300 - 28.04.2023 в сумі 15045,00 Євро.
До перевірки ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" було надано висновок Міністерства економіки України щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених НБУ від 10.01.2023 №4432-09/19-07, яким продовжено строк розрахунку за окремою операцією з імпорту товарів за контрактом від 24.05.2022 №bn на суму 15045,00 євро з 04.12.2022 до 30.03.2023.
За таких обставин, станом на 31.03.2023 по імпортному контракту від 24.05.2022 №bn, укладеному з компанією "Polytek Makina Dis Tic. Ltd. sti" (Туреччина) рахувалася дебіторська заборгованість в загальній сумі 15045,00 Євро, згідно виписки Statement в іноземній валюті в сумі 15045,00 Євро.
Таким чином, ТОВ "ФПС Флексіблс Україна", було порушено строки, встановлені пунктом 3 статті 13 Закону №2473 по платіжному документу від 07.06.2022 №111 ПАТ "ІНГ Банк Україна" №UA 983005390000026007213292300/EUR за період з 31.03.2023 по 28.04.2023.
Кількість прострочених днів з 31.03.2023 по 28.04.2023 становить - 29.
Також судом першої інстанції встановлено, що 23.08.2022 між ТОВ "ФПС Флексіблс Україна", (10025, Житомир, Україна, вулиця Промислова,1/154) та "Gunter Kunststoffashinen GmbH" (08060, Цвікау, Німеччина, HerschelstraBe 12) було укладено договір купівлі продажу обладнання №15-08-2022, згідно з умовами якого постачальник погоджується поставити і продати FPS і FPS згоден купити на умовах цього договору:
- Обладнання, як зазначено в Додатку 1;
- Документацію, що складається з двох (2) копій (однієї друкованої копії, однієї електронної) Технічної документації, програмного забезпечення та навчальної документації та двох (2) копій (однієї друкованої копії та однієї електронної) Інструкції з експлуатації;
- узгоджену технічну допомогу для введення в роботу (STW) Обладнання та інших Послуг, як зазначено в Додатку 3.
Постачальник повинен доставити Обладнання (разом з відповідною Документацією) належним чином упакованим протягом 210 календарних днів з моменту здійснення FPS узгодженого 30% передоплати від ціни Обладнання, як узгоджено в Додатку 7. Поставка здійснюється FCA Цвікау, Німеччина, відповідно до INCOTERMS 2010.
Відповідно до умов договору, він набирає чинності з 23 серпня 2022 і автоматично закінчується після закінчення гарантійного строку як вказано в пункті 8.1.
20.03.2023 між ТОВ "ФПС Флексіблс Україна", (10025, Житомир, Україна, вулиця Промислова,1/154) та "Gunter Kunststoffashinen GmbH" (08060, Цвікау, Німеччина, HerschelstraBe 12) було укладено Додаткову угоду №10 до договору купівлі обладнання №15-08-2022 від 23.08.2022, відповідно до якої сторони домовилися внести зміни у Договір, а саме змінити Статтю 4 - Постачання викласти її у наступній редакції:
"4.1 Постачальник повинен доставити устаткування (разом з відповідною документацією), належним чином упаковане в продовж 260 календарних днів, з дня, коли покупець зробить передоплату у розмірі 30% від вартості устаткування, як зазначено у Додатку 7. Поставка здійснюється FCA Цвікау, Німеччина, відповідно до INCOTERMS 2010.
Додаткова угода набирає силу з моменту підписання сторонами і є невід'ємною частиною до єдиного договору купівлі обладнання №15-08-2022 від 23.08.2022.
Додатком №7 до договору купівлі-продажу обладнання №15-08-2022 від 23.08.2022 встановлено ціну та оплату, а саме загальна вартість контракту становить - 85000,00 Євро, при цьому умови оплати визначено наступні:
1. передоплата при оформленні замовлення: 30% (25500,00 Євро);
2. 65% (55250,00 Євро) на 15.01.2023;
3. 5% (4250,00 Євро) після встановлення, не пізніше ніж через 60 днів після дати доставка, незалежно від того, якщо воно відбудеться раніше.
На виконання умов договору ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" здійснено попередню оплату за товар на користь нерезидента "Gunter Kunststoffashinen GmbH"(Німеччина) на загальну суму 85000,00 Євро, в тому числі:
- 05.09.2022 - 25500,00 Євро (що в гривневому еквівалентні складає 931614,45 грн), граничний термін надходження товару 03.03.2023;
- 18.01.2023 - 55250,00 Євро (що в гривневому еквівалентні складає 2187198,45 грн), граничний термін надходження товару 16.07.2023;
- 10.08.2023 - 4250,00 Євро (що в гривневому еквівалентні складає 170507,45 грн), граничний термін надходження товару 05.02.2024.
Від нерезидента було отримано обладнання 23.05.2023 на суму 85000,00 Євро.
До перевірки ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" було надано висновок Міністерства економіки України щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених НБУ від 15.08.2023 №4432- 09/2908-07 (наказ від 14.08.2023 №11001), яким продовжено строк розрахунку за окремою операцією з імпорту товарів за контрактом від 23.08.2022 №15-08-2022 на суму 25500,00 Євро з 04.04.2023 до 23.05.2023.
Таким чином, перевіркою встановлено, що ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" було порушено строки, встановлені пунктом 3 статті 13 Закону №2473 по платіжному документу від 05.09.2022 №175 на суму 25500 Євро за період з 04.03.2023 по 03.04.2023, з урахуванням подовжених термінів розрахунків, згідно висновку Мінекономіки №4432-09/2908-07 від 15.08.2023 (наказ від 14.08.2023 №11001) щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком.
Кількість прострочених днів з 04.03.2023 по 03.04.2023 становить - 31.
З огляду на наведене, Головним управлінням ДПС в Житомирській області нараховано пеню ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" за порушення вимог валютного законодавства при здійсненні окремих операцій з імпорту товарів за контрактами:
- від 24.05.2022 №bn у розмірі 52070,21 грн;
- від 23.08.2022 № 15-08-2022 у розмірі 91977,92 грн.
Стосовно встановлених порушень, сторона позивача зазначає, що 15.03.2023 була подана заява про видачу висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів згідно договору №bn від 24.05.2022, установлених Національним банком, однак відповідь з Міністерства економіки України надійшла лише у серпні 2023 року, що унеможливило своєчасно надати документи або оскаржити дане рішення в судовому порядку.
Крім того, зазначає, що товар згідно договору купівлі обладнання №15-08-2022 від 23.08.2022 було отримано в повному обсязі, що підтверджує митна декларація №23UA101020018000U, тому відповідальність ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" у вигляді пені відсутня.
Також ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" посилається на лист Торгово-промислової палати України (далі ТПП) від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1, яким засвідчено форс-мажорні обставини: військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану та підтверджено, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Проте, саме сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами, або уповноваженою організацією (органом) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту), є підставою для продовження законодавчо встановлених термінів (строків) розрахунків на період дії форс-мажорних обставин та підставою для не нарахування пені на період дії форс-мажорних обставин.
Під час перевірки позивачем не було надано копії документів уповноваженої установи, які б могли підтвердити настання випадків, які можливо віднести до обставин непереборної сили - форс-мажору.
Також ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" не доведено, що військова агресія російської федерації проти України є форс-мажорною обставиною, настання якої призвело до порушення граничного строку розрахунку, встановленого НБУ, за окремою операцією з імпорту товарів відповідно до умов контракту від 24.05.2022 №bn та контракту від 23.08.2022 №15-08-2022.
Крім того, суд першої інстанції не бере до уваги доводи позивача про те, що у нього відсутня відповідальність у вигляді пені, оскільки товар згідно договору купівлі обладнання №15-08-2022 від 23.08.2022 було отримано в повному обсязі, та зазначає, що через призму умов зовнішньоекономічного контракту, було порушено строки, встановлені пунктом 3 статті 13 Закону №2473 по платіжному документу від 05.09.2022 №175 на суму 25500 Євро за період з 04.03.2023 по 03.04.2023, з урахуванням подовжених термінів розрахунків, згідно висновку Мінекономіки №4432-09/2908-07 від 15.08.2023 (наказ від 14.08.2023 №11001) щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком, що позивачем не спростовано жодними належними та допустимими доказами.
Водночас, позивачем не надано будь-яких доказів того, що він вчиняв будь-які дії щодо оскарження висновку Міністерства економіки України щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених НБУ від 15.08.2023 №4432- 09/2908-07 (наказ від 14.08.2023 №11001).
Також, суд першої інстанції вважає за необхідне зазначити, що оскільки контролюючим органом перевірка проводилась в період з 20.09.2023 по 25.09.2023, тобто більш ніж через місяць після отримання висновку Міністерства економіки України щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених НБУ від 15.08.2023 №4432-09/2908-07 (наказ від 14.08.2023 №11001), суд відхиляє доводи представника позивача про те, що несвоєчасне отримання згаданого висновку позбавило можливості ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" своєчасно надати документи або оскаржити дане рішення в судовому порядку.
З урахуванням наведеного вище у своїй сукупності суд першої інстанції дійшов висновку, що наявними у матеріалах справи документами підтверджується позиція контролюючого органу про порушення позивачем граничного строку розрахунку в іноземній валюті, що має своїм наслідком нарахування пені за кожен день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару), що свідчить про обґрунтованість прийнятого та оскаржуваного у даній справі податкового повідомлення-рішення.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно з вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з вимогами ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Закон України від 16.01.2020 № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», серед усього іншого, повністю змінив правовий підхід до розуміння «пені» та її ролі в системі фінансової відповідальності платників податків.
Законом України від 16.01.2020 № 466-ІХ, крім іншого, внесено зміни до підпунктів 14.1.39, 14.1.162 пункту 14.1 статті 14, статті 111 ПК України відповідно до пункту 2 розділу ІІ Закону України від 16.01.2020 № 466-ІХ вказані зміни набули чинності з 01.01.2021.
Згідно з пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з пп. 14.1.39. п. 14.1. ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до п.п. 54.3.3. п. 54.3. ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення, у сфері зовнішньоекономічної діяльності; є контролюючий орган.
Таким чином, Податковим кодексом України визначено, що пеня за порушення строків розрахунків в іноземній валюті є різновидом грошового зобов'язання платника податків та застосовується контролюючим (податковим) органом в порядку, який передбачений для прийняття податкових повідомлень-рішень, а Закон України «Про валюту і валютні операції», зокрема його стаття 13, містить лише встановлення такого виду відповідальності, як пеня за порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею.
Відтак, пеня за порушення резидентами строку розрахунків в іноземній валюті відповідно до вимог Податкового кодексу України, з 01 січня 2021 року є одним із різновидів пені в розумінні приписів підпункту 14.1.162 пункту 14.1. ст.14 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про валюту і валютні операції" № 2473-VIII Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Як передбачено ст. 3 ЗУ "Про валюту і валютні операції" відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Питання здійснення валютних операцій, основи валютного регулювання та нагляду регулюються виключно цим Законом. Зміна положень цього Закону здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Зміна положень цього Закону може здійснюватися виключно окремими законами про внесення змін до цього Закону. У разі якщо положення інших законів суперечать положенням цього Закону, застосовуються положення цього Закону. Закони України та інші нормативно-правові акти валютного законодавства, що встановлюють нові обов'язки для суб'єктів валютних операцій або погіршують їхнє становище, не мають зворотної сили. У разі якщо норма цього Закону чи нормативно-правового акта Національного банку України, виданого на підставі цього Закону, або норми інших нормативно-правових актів Національного банку України допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків резидентів та нерезидентів у сфері здійснення валютних операцій або повноважень органів валютного нагляду, така норма трактується в інтересах резидентів та нерезидентів.
Згідно з ч. 3 ст. 13 ЗУ "Про валюту і валютні операції" у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).
Пунктом 21 Положення №5 передбачено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.
Положеннями пункту 23 розділу II Положення № 5 передбачено, що розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного пунктом 21 розділу II цього Положення, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення, у повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.
Відповідно до ч.5 ст.13 ЗУ "Про валюту і валютні операції" порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
Згідно з п. 6 ст. 13 Закону №2473-VII у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.
Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).
Відповідно до ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» право засвідчення форс-мажорних обставин має Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати, які видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Так, підставою для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення позивач зазначає форс-мажорні обставини передбачені довідкою ТПП України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1.
В свою чергу, форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер. При їх виникненні, сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна це довести. Сторона яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність. Те, що форс-мажорні обставини необхідно довести, не виключає того, що наявність форс-мажорних обставин може бути засвідчено відповідним компетентним органом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.01.2022 у справі №904/3886/21.
Таким чином, судова колегія відзначає, що в межах спірних правовідносин, надання сертифікату Торгово-промисловою палатою, отриманого у встановленому законодавством порядку, є обов'язковою умовою, оскільки сам лише факт існування форс-мажорних обставин не звільняє від виконання зобов'язання автоматично.
Крім того, при видачі сертифікату Торгово-промислова палата засвідчує не тільки форс-мажорні обставини, але і їх безпосередній вплив на конкретне зобов'язання (договір), у якому заявник є стороною (причинно-наслідковий зв'язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов'язань).
Згідно правового висновку Верховного Суду, що міститься в постанові від 13.07.2023 у справі №560/9742/22, з огляду на вимоги Закону України «Про валюту та валютні операції» та Регламенту ТПП, сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами, або уповноваженою організацією (органом) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту) є підставою для подовження законодавчо встановлених термінів (строків) розрахунків на період дії форс-мажорних обставин та підставою для не нарахування пені на період дії форс-мажорних обставин.
Проте, позивачем, ні під час перевірки, ні до судів першої та апеляційної інстанції, не надано довідку (сертифікат) уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).
В свою чергу, лист ТПП України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 не є сертифікатом індивідуальної дії, а є лише документом загального інформаційного характеру.
Крім того, вказаний лист ТПП України адресований "Всім, кого це стосується", тобто необмеженому колу суб'єктів, його зміст носить загальний інформаційний характер та констатує абстрактний факт наявності форс-мажорних обставин без доведення причинно-наслідкового зв'язку у конкретному зобов'язанні.
Тобто, лист ТПП від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, на який посилається апелянт в якості обставини для звільнення його від фінансової відповідальності, не є безумовною підставою вважати, що форс-мажорні обставини настали для всіх без виключення суб'єктів. Кожен суб'єкт, який в силу певних обставин не може виконати свої зобов'язання, має доводити наявність в нього форс-мажорних обставин.
ТПП засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.
Згідно з ч.1 ст.14-1 Закону "Про ТПП в Україні" ТПП та уповноважені нею регіональні ТПП засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю.
Таким чином, сертифікат ТПП не є єдиним доказом існування форс-мажорних обставин; обставини форс-мажору мають оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами (подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.08.2022 у справі № 908/2287/17, від 21.07.2021 у справі № 912/3323/20, від 25.11.2021 у справі № 905/55/21).
Отже, аналіз норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, засвідчує факт відсутності у позивача документу, який відповідно до вимог чинного законодавства засвідчує наявність форс-мажорних обставин, а тому наявні підстави для нарахування пені за порушення граничних строків розрахунків по контрактам, відтак відсутні підстави для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Також, пунктом 14-2 постанови Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», передбачено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.
Відповідно до статей 6, 7, 15, 25, 44, 56 Закону України “Про Національний банк України”, статей 12, 13 Закону України “Про валюту і валютні операції”, з метою врегулювання порядку здійснення банками валютного нагляду за дотриманням резидентами встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів Правління Національного банку України постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 7 затверджено Інструкцію про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів (далі - Інструкція).
За приписами пункту 2 Інструкції її вимоги поширюються на операції з експорту та імпорту товарів, на які Національним банком встановлені граничні строки розрахунків, з урахуванням установлених Національним банком за поданням Кабінету Міністрів України винятків та (або) особливостей для окремих товарів, та (або) галузей економіки та мінімальних граничних сум операцій, на які поширюються встановлені Національним банком граничні строки розрахунків.
Відповідно до підпункту 1 пункту 7 Інструкції банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати оформлення МД типу ЕК-10 «Експорт», ЕК-11 «реекспорт» на продукцію, що експортується (якщо продукція згідно із законодавством України належать митному оформленню), або підписання акту або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору (якщо товар згідно із законодавством України не підлягає митному оформленню), -за операціями з експорту товарів.
Згідно з підпунктом 2 пункту 9 Інструкції, банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у разі експорту товару після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар), або від банку (резидента або нерезидента) за документарним акредитивом, відкритим на користь резидента за операцією з експорту товару, або в порядку, визначеному пунктом 16-2 розділу IV цієї Інструкції.
За визначенням підпункту 4 пункту 3 Інструкції днем виникнення порушення - перший день після закінчення встановленого Національним банком граничного строку розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів або строку, установленого відповідно до раніше виданих за цією операцією висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, 24.05.2022 між ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" (10025, Житомир, Україна, вулиця Промислова, 1/154) та "Polytek Makina Dis Tic. Ltd. sti" (Османгазький район, 2654, вул. №2,34522, м. Кірач - Есенюрт - Стамбул - Туреччина) укладено договір купівлі устаткування №bn, згідно з умовами якого постачальник погоджується поставити і продати ФПС і ФПС згоден купити на умовах цього договору:
- устаткування вказане в Додатку 1;
- технічна документація в двох (2) копіях (одна роздрукована, одна електронна), програмне забезпечення і навчальна документація і дві (2) копії (одна роздрукована і одна електронна) Інструкцій з експлуатації;
- запасні частини в Додатку 2;
- погоджена технічна допомога з пуско-налагоджувальних робіт (STW) устаткування і інші послуги вказані в Додатку 3.
Постачальник повинен доставити устаткування (разом з відповідною Документацією), належним чином упаковане в продовж 300 календарних днів, з дня, коли ФПС зробить передоплату в розмірі 30% від вартості устаткування, як зазначено в Додатку 7. Тип доставки FCA Стамбул Туреччина відповідно до INCOTERMS 2010.
Відповідно до умов договору, він набирає чинності з 24 травня 2022 року і автоматично закінчується після закінчення гарантійного строку як вказано в пункті 8.1.
Додатком №7 до договору купівлі-продажу обладнання №bn від 24.05.2022 встановлено ціну та оплату, а саме загальна вартість контракту становить - 50150,00 Євро, при цьому умови оплати визначено наступні:
1. передоплата при оформленні замовлення: 30% (15045,00 Євро);
2. 70% (35105,00 Євро) необхідно сплатити банківським переказом (Т/Т) перед відправленням.
На виконання умов договору ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" здійснило попередню оплату згідно виписки/Statement в іноземній валюті в сумі 15045,00 євро (номер виписки Statement №111 від 07.06.2022), що еквівалентно 472247,51 грн (курс НБУ станом на 07.06.2022 становить 31,3890 грн за 1 євро), граничний термін надходження товару - 03.12.2022.
Проте, нерезидентом було повернуто отриману попередню оплату на валютний рахунок ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" №UA983005390000026007213292300 - 28.04.2023 в сумі 15045,00 Євро.
До перевірки ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" було надано висновок Міністерства економіки України щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених НБУ від 10.01.2023 №4432-09/19-07, яким продовжено строк розрахунку за окремою операцією з імпорту товарів за контрактом від 24.05.2022 №bn на суму 15045,00 євро з 04.12.2022 до 30.03.2023.
За таких обставин, станом на 31.03.2023 по імпортному контракту від 24.05.2022 №bn, укладеному з компанією "Polytek Makina Dis Tic. Ltd. sti" (Туреччина) рахувалася дебіторська заборгованість в загальній сумі 15045,00 Євро, згідно виписки Statement в іноземній валюті в сумі 15045,00 Євро.
Таким чином, ТОВ "ФПС Флексіблс Україна", було порушено строки, встановлені пунктом 3 статті 13 Закону №2473 по платіжному документу від 07.06.2022 №111 ПАТ "ІНГ Банк Україна" №UA 983005390000026007213292300/EUR за період з 31.03.2023 по 28.04.2023.
Кількість прострочених днів з 31.03.2023 по 28.04.2023 становить - 29.
Також, 23.08.2022 між ТОВ "ФПС Флексіблс Україна", (10025, Житомир, Україна, вулиця Промислова,1/154) та "Gunter Kunststoffashinen GmbH" (08060, Цвікау, Німеччина, HerschelstraBe 12) було укладено договір купівлі продажу обладнання №15-08-2022, згідно з умовами якого постачальник погоджується поставити і продати FPS і FPS згоден купити на умовах цього договору:
- Обладнання, як зазначено в Додатку 1;
- Документацію, що складається з двох (2) копій (однієї друкованої копії, однієї електронної) Технічної документації, програмного забезпечення та навчальної документації та двох (2) копій (однієї друкованої копії та однієї електронної) Інструкції з експлуатації;
- узгоджену технічну допомогу для введення в роботу (STW) Обладнання та інших Послуг, як зазначено в Додатку 3.
Постачальник повинен доставити Обладнання (разом з відповідною Документацією) належним чином упакованим протягом 210 календарних днів з моменту здійснення FPS узгодженого 30% передоплати від ціни Обладнання, як узгоджено в Додатку 7. Поставка здійснюється FCA Цвікау, Німеччина, відповідно до INCOTERMS 2010.
Відповідно до умов договору, він набирає чинності з 23 серпня 2022 і автоматично закінчується після закінчення гарантійного строку як вказано в пункті 8.1.
20.03.2023 між ТОВ "ФПС Флексіблс Україна", (10025, Житомир, Україна, вулиця Промислова,1/154) та "Gunter Kunststoffashinen GmbH" (08060, Цвікау, Німеччина, HerschelstraBe 12) було укладено Додаткову угоду №10 до договору купівлі обладнання №15-08-2022 від 23.08.2022, відповідно до якої сторони домовилися внести зміни у Договір, а саме змінити Статтю 4 - Постачання викласти її у наступній редакції:
"4.1 Постачальник повинен доставити устаткування (разом з відповідною документацією), належним чином упаковане в продовж 260 календарних днів, з дня, коли покупець зробить передоплату у розмірі 30% від вартості устаткування, як зазначено у Додатку 7. Поставка здійснюється FCA Цвікау, Німеччина, відповідно до INCOTERMS 2010.
Додаткова угода набирає силу з моменту підписання сторонами і є невід'ємною частиною до єдиного договору купівлі обладнання №15-08-2022 від 23.08.2022.
Додатком №7 до договору купівлі-продажу обладнання №15-08-2022 від 23.08.2022 встановлено ціну та оплату, а саме загальна вартість контракту становить - 85000,00 Євро, при цьому умови оплати визначено наступні:
1. передоплата при оформленні замовлення: 30% (25500,00 Євро);
2. 65% (55250,00 Євро) на 15.01.2023;
3. 5% (4250,00 Євро) після встановлення, не пізніше ніж через 60 днів після дати доставка, незалежно від того, якщо воно відбудеться раніше.
На виконання умов договору ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" здійснено попередню оплату за товар на користь нерезидента "Gunter Kunststoffashinen GmbH"(Німеччина) на загальну суму 85000,00 Євро, в тому числі:
- 05.09.2022 - 25500,00 Євро (що в гривневому еквівалентні складає 931614,45 грн), граничний термін надходження товару 03.03.2023;
- 18.01.2023 - 55250,00 Євро (що в гривневому еквівалентні складає 2187198,45 грн), граничний термін надходження товару 16.07.2023;
- 10.08.2023 - 4250,00 Євро (що в гривневому еквівалентні складає 170507,45 грн), граничний термін надходження товару 05.02.2024.
Від нерезидента було отримано обладнання 23.05.2023 на суму 85000,00 Євро.
До перевірки ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" було надано висновок Міністерства економіки України щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених НБУ від 15.08.2023 №4432- 09/2908-07 (наказ від 14.08.2023 №11001), яким продовжено строк розрахунку за окремою операцією з імпорту товарів за контрактом від 23.08.2022 №15-08-2022 на суму 25500,00 Євро з 04.04.2023 до 23.05.2023.
Таким чином, перевіркою встановлено, що ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" було порушено строки, встановлені пунктом 3 статті 13 Закону №2473 по платіжному документу від 05.09.2022 №175 на суму 25500 Євро за період з 04.03.2023 по 03.04.2023, з урахуванням подовжених термінів розрахунків, згідно висновку Мінекономіки №4432-09/2908-07 від 15.08.2023 (наказ від 14.08.2023 №11001) щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком.
Кількість прострочених днів з 04.03.2023 по 03.04.2023 становить - 31.
З огляду на наведене, Головним управлінням ДПС в Житомирській області нараховано пеню ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" за порушення вимог валютного законодавства при здійсненні окремих операцій з імпорту товарів за контрактами:
- від 24.05.2022 №bn у розмірі 52070,21 грн;
- від 23.08.2022 № 15-08-2022 у розмірі 91977,92 грн.
Щодо посилання позивача на митну декларацію, колегія суддів зазначає, що в даному випадку питанням є саме порушення вимог валютного законодавства в частині передоплати за договорами, а тому доводи апелянта в цій частині не знаходять свого підтвердження. Крім того, в матеріалах справи відсутня митна декларація.
Щодо посилання апелянта на ту обставину, що 15.03.2023 була подана заява про видачу висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів згідно договору №bn від 24.05.2022, установлених Національним банком, однак відповідь з Міністерства економіки України надійшла лише у серпні 2023 року, колегія суддів зазначає, що як вірно вказав суд першої інстанції, позивачем не надано будь-яких доказів того, що він вчиняв будь-які дії щодо оскарження висновку Міністерства економіки України щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених НБУ від 15.08.2023 №4432-09/2908-07 (наказ від 14.08.2023 №11001), як в частині строку розгляду так і суті висновку.
Крім того, контролюючим органом перевірка проводилась в період з 20.09.2023 по 25.09.2023, тобто в термін понад місяць після отримання висновку Міністерства економіки України щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених НБУ від 15.08.2023 №4432-09/2908-07 (наказ від 14.08.2023 №11001), а тому суд першої інстанції правомірно відхилив доводи представника позивача про те, що несвоєчасне отримання згаданого висновку позбавило можливості ТОВ "ФПС Флексіблс Україна" своєчасно надати документи або оскаржити дане рішення в судовому порядку. Інших доводів апелянт в цій частині не навів.
З урахуванням викладеного вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність прийняття податкового повідомлення-рішення від 17 жовтня 2023 року №00193330707, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію у вигляді пені у розмірі 144048,13 грн за порушення позивачем строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Також, ЄСПЛ у п.36 по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), №37801/97 від 1 липня 2003 року зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п.30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 року).
Судова колегія зазначає, що згідно з практикою ЄСПЛ, зокрема, в рішенні по справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, п. 29).
Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив вірний висновок щодо відмови у задоволенні позову.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "ФПС Флексіблс Україна" залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Драчук Т. О.
Судді Полотнянко Ю.П. Смілянець Е. С.