П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
04 липня 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/14608/23
Перша інстанція: суддя Мельник О.М.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Турецької І.О.,
Шеметенко Л.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2024р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
У грудні 2023р. ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до ГУ ПФУ в Миколаївській області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 5 березня 2019р. на підставі довідки ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій за №261 від 10.08.2023р.;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити з 5 березня 2019р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 на підставі довідки ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області за №261 від 10.08.2023р. із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за №2262-ХІІ.
Позивач зазначив, що 10.08.2023р. ГУ ДСНС України в Миколаївській області оформило довідку про розмір грошового забезпечення позивача за №261 та направило її до ГУ ПФУ в Миколаївській області для проведення перерахунку пенсії позивача.
На підставі вказаного, позивач звернувся із заявою до пенсійного органу, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з 1.04.2019р. на підставі виданої Головним Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області довідки №261 від 10.08.2023р.. Проте, пенсійний орган своїм листом фактично відмовив позивачу у такому перерахунку.
Позивач вважає дії пенсійного органу протиправними та такими, що порушують його право на належний рівень пенсійного забезпечення, у зв'язку із чим звернувся в суд із даним позовом.
Посилаючись на вказане просив позов задовольнити.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2024р. адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про грошове забезпечення виданої ГУ ДСНС України у Миколаївській області від 10.08.29.2023р. за №261.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити з 5 березня 2019р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 на підставі довідки ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області за №261 від 10.08.2023р. із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії з урахуванням проведених виплат.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1 073,6грн..
В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про часткове задоволення скарги пенсійного органу, скасування рішення суду та прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку наявні законні підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області за №261 від 10.08.2023р., яка видана станом на 5.03.2019р., та здійснення такого перерахунку саме з 5.03.2019р..
Проте, колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі та належної оцінки доказів, допустив невірне застосування норм матеріального права та порушив норми процесуального права.
За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду скасовує та приймає по справі нову постанову про відмову у задоволенні позову, з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за №2262-ХІІ.
10.08.2023р. ГУ ДСНС України в Миколаївській області оформило довідку про розмір грошового забезпечення позивача за №261 та направило її до ГУ ПФУ в Миколаївській області, що підтверджується копією цієї довідки. Пенсійний орган не заперечує обставин отримання ним зазначеної довідки.
В подальшому, 16.10.2023р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до пенсійного органу про перерахунок пенсії з 1.04.2019р. на підставі виданої Головним Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області довідки за №261 від 10.08.2023р. про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Однак, пенсійний орган своїм листом за №21221-20778/К-02/8-1400/22 від 31.10.2023р. відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача та повідомив, що ч.4 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. за №2262-ХІІ та п.І Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008р. за №45, всі пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ.
Як встановлено судом першої інстанції та не спростовано пенсійним органом, що перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки №261 від 10.08.2023р. про розмір грошового забезпечення позивача відповідач не провів.
Отже, спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку із не проведенням пенсійним органом перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №261 від 10.08.2023р., виданої Головним управлінням ДСНС України в Миколаївській області.
Перевіряючи правомірність оскаржуваних дій пенсійного органу, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність, судова колегія виходить з наступного.
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. за №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Положеннями ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За правилами ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017р. КМУ прийняв Постанову за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова №704), яка набрала чинності 1.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Разом з цим, 21.02.2018р. КМУ прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до пункту 1 якої вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Приписами п.2 Постанови №103 визначено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. за №45 (надалі - Порядок №45).
Положеннями абз.1 п.5 Порядку №45 (в редакції Постанови №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі за №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.2019р., визнано протиправними та нечинними п.1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.
Вказані рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019р., в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень КМУ не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись КМУ.
Тобто, з 5.03.2019р. - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.43 і ст.63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.
При цьому, згідно п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Аналізуючи вказане та беручи до уваги обставини даної справи, судова колегія вважає, що право позивача на перерахунок його пенсії на підставі довідки з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, визначеного станом на 5.03.2019р., у заявлених спірних правовідносинах виникло саме з 1.04.2019р. (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020р. у зразковій справі за №160/8324/19.
При цьому, судова колегія звертає увагу на те, що Верховний Суд не відступав від правової позиції, яка викладена у вищезазначеній справі.
З матеріалів справи вбачається, що ГУ ДСНС України у Миколаївській області на ім'я позивача видало довідку за №261 від 10.08.2023р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача. Зі змісту вказаної довідки вбачається, що остання видана про складові грошового забезпечення позивача саме за нормами, чинними на 5.03.2019р. (а.с.13).
Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 5.03.2019р. є підставою для перерахунку його пенсії саме з 1.04.2019р. та не зумовлює підстав для перерахунку пенсії позивача з 5.03.2019р..
Апеляційний суд зазначає, що Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі №913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі №160/1088/19, від 11 серпня 2023 року у справі №380/103/22).
На підставі вказаного, судова колегія вважає хибними висновки суду першої інстанції про те, що спірний перерахунок пенсії позивача має здійснюватися з 5.03.2019р., оскільки право у позивача на спірний перерахунок виникло саме з 1.04.2019р. (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на вказані обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог, а тому вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову про часткове задоволення позову з вищенаведених підстав.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - задовольнити частково.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2024р. - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1.04.2019р. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій за №261 від 10.08.2023р..
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 1.04.2019р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області за №261 від 10.08.2023р. із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії з урахуванням проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1 073,6грн..
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: І.О. Турецька
Л.П. Шеметенко