Рішення від 04.07.2024 по справі 560/7030/24

Справа № 560/7030/24

РІШЕННЯ

іменем України

04 липня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо розрахунку призначеної їй пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" без врахування довідок виданих Теофіпольською селищною радою від 09.06.2023 №143, №144.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 12.06.2023 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зазначеної у довідках виданих Теофіпольською селищною радою від 09.06.2023 №143, №144.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що відмова відповідача у врахуванні довідок виданих Теофіпольською селищною радою від 09.06.2023 №143, №144 при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" є протиправною.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.

До суду 30.05.2024 надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що з 05.06.2013 ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ (далі - Закон № 1058-ІУ).

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі №560/14635/23, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2024, зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачці до стажу державної служби періоди роботи з 30.11.2004 по 02.06.2023 в органах місцевого самоврядування та повторно розглянути заяву від 12.06.2023 про перехід на пенсію за іншим Законом, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у рішенні.

Зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі №560/14635/23, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянуто заяву позивачки від 12.06.2023 про перехід на пенсію за іншим Законом, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у рішенні. 03.04.2024 позивачка звернулася до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі №560/14635/23.

Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №7947-6622/Щ-03/8-2200/24 від 17.04.2024 повідомлено позивачці про відсутність підстав для переведення на пенсію за віком згідно Закону України від 10.12.2015 року №889УШ «Про державну службу», оскільки розмір пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 12.06.2023 є меншим від розміру пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (станом на 12.06.2023 - 3179,43 грн, з 01.03.2024 - 3425,68 грн).

Звертає увагу суду, що довідки видані Теофіпольською селищною радою від 09.06.2023 №143, №144 уже були предметом спору по справі №560/14635/23. Оскільки рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі №560/14635/23 не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату виданих Теофіпольською селищною радою від 09.06.2023 №143, №144, тому врахування зазначених довідок при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виходить за межі покладених судовим рішенням зобов'язань.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивачка - ОСОБА_1 з 05.06.2013 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі №560/14635/23, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2024, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.06.2023 про відмову ОСОБА_1 в переході на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 30.11.2004 по 02.06.2023 в органах місцевого самоврядування та повторно розглянути заяву від 12.06.2023 про перехід на пенсію за іншим Законом, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 1073,60 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі №560/14635/23, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянуто заяву позивачки від 12.06.2023 про перехід на пенсію за іншим Законом, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у рішенні. Позивачка 03.04.2024 звернулася до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі №560/14635/23.

Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №7947-6622/Щ-03/8-2200/24 від 17.04.2024 повідомлено позивачці про відсутність підстав для переведення на пенсію за віком згідно Закону України від 10.12.2015 року №889-VІІІ «Про державну службу», оскільки розмір пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 12.06.2023 є меншим від розміру пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (станом на 12.06.2023 - 3179,43 грн, з 01.03.2024 - 3425,68 грн).

Позивач, вважаючи дії відповідача щодо призначення пенсії без врахування довідок виданих Теофіпольською селищною радою від 09.06.2023 №143, №144, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII) визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців. Цей закон набув чинності 01.05.2016.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.93 (далі Закон №3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 11, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону N 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отож, за наявності в особи станом на 1 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.

Обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частини 1 статті 37 Закону №3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень України "Про державну службу" від 10.12.2015 за №889-VIII, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби. Після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII вік і страховий стаж. Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду в справі №607/9429/17, які відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховані до даних спірних правовідносин.

Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, право на пенсію державного службовця за віком мають особи, зокрема: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку; мають передбачений законодавством страховий стаж; мають необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (не менше 20 років).

Предметом даного адміністративного позову є правомірність наявності підстав для призначення пенсії за віком державного службовця в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії особі.

Враховуючи зміст частини першої статті 37 Закону №3723-XII особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, пенсія згідно з Законом України "Про державну службу" призначається у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, для визначення розміру пенсії згідно з Законом України "Про державну службу" необхідно встановити розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, від якого, в свою чергу, визначається розмір пенсії, що становить 60 відсотків від розміру такої заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України за №622 від 14.09.2016 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок №622).

Пунктом 4 Порядку №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку № 622).

Суд встановив, що 09.06.2023 Теофіпольською селищною радою видано довідки №143, №144 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі державного службовця.

Довідки складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 за №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містять відображення складових заробітної плати за травень 2023, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії: посадовий оклад 5200,00 грн; надбавка за ранг (13 ранг) 300 грн; надбавка за вислугу років (25%) (за стаж державної служби 18 років 6 місяців 2 дні) 1375 грн; усього 6875,00 грн.

Суд звертає увагу на те, що відображені в довідках виданих Теофіпольською селищною радою від 09.06.2023 №143, №144 види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому такі довідки має бути врахована при розрахунку розміру пенсії позивача як державного службовця.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону №1058-IV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Враховуючи, що станом 01.05.2016 позивач мала більше 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до посад державних службовців, та працювала на посадах державної служби, тому мала право відповідно до Порядку №622 на призначення пенсії з заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як наслідок, відповідач протиправно не врахував довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка станом на 01.05.2016 мала більше 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до посад державних службовців, та працювала на посадах державної служби при призначенні позивачу пенсії за віком згідно з Законом №3723-XII.

Враховуючи наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 гривень, тому ці витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування довідок від 09.06.2023 №143, №144 виданих Теофіпольською селищною радою для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 з 12.06.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 12.06.2023 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з врахуванням відомостей зазначених у довідках виданих Теофіпольською селищною радою від 09.06.2023 №143, №144 (із врахуванням раніше виплачених сум).

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.О. Михайлов