28 червня 2024 року м. Рівне №460/6062/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, за змістом якого просила суд:
визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 07.03.2024 №111550000498 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком, яка призначається відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII;
зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перевести ОСОБА_1 із 29.12.2023 на пенсію за віком відповідно пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, зарахувавши до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування з 19.01.2021 по 21.07.2023, обчисливши таку пенсію виходячи із 60% усіх без винятку складових заробітної плати, відображеної у довідках Новгородківської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 01.01.2024 №03-27/07/1, від 28.12.2023 №03-27/2916/1.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Повідомила, що у зв'язку зі звільненням з посади, робота на якій дає право на призначення пенсії державного службовця, маючи стаж роботи на посаді державного службовця станом на 01.05.2016 понад 20 років (а на дату звільнення понад 33 роки) та працюючи на цю дату на спеціальній посаді державного службовця, позивач набула право на призначення їй пенсії відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII. Зазначила, що після звільнення із посади службовця органу місцевого самоврядування 21.07.2023, яка, на переконання позивача, прирівнюється до категорій посад державної служби, ОСОБА_1 набула право на отримання пенсії державного службовця. У зв'язку з цим ОСОБА_1 29.12.2023 та повторно 28.02.2024 зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про її переведення її із пенсії за віком, що обчислюється та виплачується на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком, яка призначається та виплачується на умовах Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII.
Однак, за принципом екстериторіальності (визначення органу, що розглядає документи автоматизованим способом) подані позивачем документи для вирішення питання про призначення пенсії надійшли до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яке рішенням від 07.03.2024 №111550000498 відмовило позивачу в перерахунку пенсії у спосіб переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця з тих підстав, що ОСОБА_1 востаннє перед звільненням та виходом на пенсію працювала в органах місцевого самоврядування та була посадовою особою місцевого самоврядування. Відтак, відповідач вважає, що посади які вона обіймала у органах місцевого самоврядування, не відносяться до відповідних категорій посад державної служби, а для обчислення пенсії слід було надати довідки про заробітну плату на державній службі на посаді завідувача сектору управління апарату районної державної адміністрації.
Позивач, вважаючи таке рішення протиправним, звернулась до суду із заявою про його скасування.
Ухвалою суду від 07.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позовні вимоги не визнав, подавши відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень Пенсійний орган повідомив, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до вищевказаної статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV.
Пенсійний орган вказав, що Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622), відповідно до змісту якого згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності (01.05.2016) Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу»: - мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; - займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Також відповідач зазначив, що позивач 03.10.2023 звернулася до Головного управління із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, яку призначено до Закону №1058-ІV на пенсію по інвалідності згідно Закону № 889-VIІІ. Оскільки, позивачкою не дотримано сукупності всіх вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень цього Закону № 889-VІІІ, а саме: щодо стажу державної служби, тому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області прийнято рішення від 07.03.2024 № 111550000498 про відмову ОСОБА_1 у переході з пенсії призначеної відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію відповідно до Закону № 889-VIII.
Окрім іншого вказано, що постановою № 703 від 14.08.2013 відповідно до статті 25 Закону № 3723-ХІІ віднесено деякі посади працівників органів державної влади, інших державних органів, установ до відповідних категорій посад державних службовців згідно з додатками 1-31. Відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», який набрав чинності 04.07.2001, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону № 1058- IV. Періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 не зараховуються до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону № 889-VIII, тому зарахувати період роботи, на які посилається позивач, як роботу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, підстав немає.
Також відповідачем зазначено, що останнє місце роботи ОСОБА_1 на державній службі було на посаді завідувача сектору управління персоналом, документообігу та контролю апарату Новгородківської районної державної адміністрації. Позивач не надала довідки про зарплату, передбачені Порядком № 622, оскільки нею подані довідки про зарплату за посадою службовця органу місцевого самоврядування. Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 № 1409 (далі - Постанова № 1409) затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році. Постанова № 1409 набрала чинності 01.01.2024 та даною постановою у Порядок № 622 зміни не вносились.
Зважаючи на це в сукупності відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
За правилами частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Перебуваючи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області позивач отримує пенсію по інвалідності, яка обчислюється їй відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розпорядженням голови Кропивницької районної державної адміністрації Кіровоградської області від 12.01.2021 №7-к звільнено ОСОБА_1 - завідувача сектору управління Персоналом, документообігу та контролю апарату Новгородківської районної державної адміністрації, з займаної посади в порядку переведення в Новгородківську селищну раду 18.01.2021. Зазначено про виплату їй компенсації невикористаної додаткової відпустки за стаж державної служби понад 30 років.
Розпорядженням Новгородківського селищного голови Кіровоградської області від 19.07.2023 №60-ос від 19.07.2023 звільнено з 21.07.2023 ОСОБА_1 , завідувача сектору з питань кадрової роботи селищної ради у зв'язку з невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я, який перешкоджає продовженню даної роботи. Зазначено про виплату їй компенсації за невикористану додаткову оплачувану відпустку за стаж служби в органах місцевого самоврядування понад 33 роки.
29.12.2023 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із власноруч написаною заявою про:
призначення їй з дати подання заяви пенсії за віком за правилами, встановленими пунктом 10 розділу ХІ «Прикінцевих перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-ХVIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ;
обчислення розміру її пенсії державного службовця із середніх розмірів відносно визначених законодавством виплат за листопад 2023 року за прирівняною посадою, з якої вона вийшла на пенсію.
До заяви було долучено копію трудової книжки, довідки Новгородківської селищною ради про середні розміри заробітної плати від 28.12.2023 №03-27/29161 та розпорядження від 12.01.2021 №7-к «Про звільнення ОСОБА_1 ».
Листом ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 07.02.2024 №1639-1026/Б-02/8-1100/24 Пенсійний орган надав роз'яснення щодо порядку та умов призначення пенсії державного службовця та вказав на необхідність особистого звернення до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України з вищезазначеними документами.
28.02.2024 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою встановленого зразка про перехід на інший вид пенсії у спосіб призначення пенсії на умовах іншого закону - Закону України «Про державну службу».
До заяви про призначення пенсії долучений супровідний лист, за змістом якого повідомлено, що зважаючи на регулярну відмову особисто у відділеннях Пенсійного фонду прийняти від мене заяву встановленого зразка, подаю через Веб-портал ПФУ заяву встановленого зразка, яку я прошу вважати датованою 28.12.2023 (замість поданої заяви в порядку Закону України «Про звернення громадян») та прийняти рішення про:
призначення з 29.12.2023 - дати подання заяви пенсію за віком за правилами, встановленими пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII;
обчислення розміру пенсії державного службовця виходячи із: - заробітної плати, вказаної у довідці від 01.01.2024 №03-27/07/1 (про посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років); із середніх розмірів відносно визначених законодавством виплат за листопад 2023 року за прирівняною посадою, з якої я вийшла на пенсію, вказаною у довідці від 28.12.2023 №03-27/2916/1 (за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, виходячи із (абз. 6 п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622);
Окрім цього, ОСОБА_1 просила Пенсійний орган при будь-якому розгляді та наданні правової оцінки як поданої 29.12.2023 заяви (в порядку Закону України «Про звернення громадян»), так і замість раніше поданої за встановленою формою враховувати наявне у заявника право подання додаткових документів впродовж 3х місяців у разі їх недостатності - повідомивши які необхідні документи слід надати.
Рішенням відповідача від 07.03.2024 №111550000498 (надісланого позивачу супровідним листом ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 20.03.2024 №1100-0201-8/17652) відповідач відмовив в перерахунку пенсії у спосіб переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця з тих підстав, що ОСОБА_1 востаннє перед звільненням та виходом на пенсію працювала в органах місцевого самоврядування та була посадовою особою місцевого самоврядування. Відтак, відповідач вважає, що посади які вона обіймала у органах місцевого самоврядування, не відносяться до відповідних категорій посад державної служби, а для обчислення пенсії слід було надати довідки про заробітну плату на державній службі на посаді завідувача сектору управління апарату районної державної адміністрації.
Вважаючи протиправним рішення відповідача про відмову у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, позивач звернулась до суду із позовною заявою.
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд враховує наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Згідно із пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723-XII) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Суд враховує, що зі змісту розпорядження голови Кропивницької районної державної адміністрації Кіровоградської області від 12.01.2021 №7-к та розпорядження Новгородківського селищного голови Кіровоградської області від 19.07.2023 №60-ос від 19.07.2023 стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 2020 склав понад 30 років, станом на 2023 рік понад 32 роки, що дає підстави для висновку про наявність спеціального стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців на дату набрання чинності Закону на 01 травня 2016 року понад 20 років.
При цьому, зі змісту оскарженого позивачем рішення Пенсійного органу вбачається, що не є спірним у даній справі наявність або ж відсутність у ОСОБА_1 спеціального стажу роботи на посадах державних службовців як станом на 01.05.2016, так і станом на дату подання заяви про призначення пенсії державного службовця.
Єдиною підставою для відмови у переведенні ОСОБА_1 із пенсії по інвалідності на пенсію за віком як державному службовцю слугував висновок Пенсійного органу про те, що надані позивачем довідки про заробітну плату для обчислення пенсії не відповідають вимогам чинного законодавства, позаяк відображають заробітну плату за посадою службовця органу місцевого самоврядування, яка не відноситься до категорії посад державної служби. За висновками Пенсійного управління останнє місце роботи ОСОБА_1 на державній службі на посаді завідувача сектору управління персоналом, документообігу та контролю апарату Новгородківської районної державної адміністрації.
Відтак, відповідачем не зараховано період роботи ОСОБА_1 на посаді службовця органу місцевого самоврядування та зроблено висновок, що заявниця не надала довідки про заробітну плату для обчислення пенсії державного службовця.
Оцінюючи поведінку Пенсійного органу в цій частині суд враховує наступне.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка; за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами; у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків; за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Із трудової книжки позивача Серія НОМЕР_1 , дата заповнення 01.08.2014, вбачається, що:
1. Запис №37 від 18.01.2020 - звільнена із займаної посади (завідувача сектору управління персоналом, документообігу та контролю апарату районної державної адміністрації) в порядку переведення в Новгородківську селищну раду на посаду завідувача сектору з питань кадрової роботи (запис №38 від 19.01.2021);
2. Запис №41 від 21.07.2023 - звільнена у зв'язку з невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я.
Відповідно до частини другої статті 46 Закону №889-VIII від 10.12.2015 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III від 07.06.2001.
Таким чином, періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", входять до стажу державної служби.
У пункті 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII зазначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності вказаним Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Механізм обчислення стажу державної служби визначає Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 (далі - Порядок № 229).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 229 до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок № 283), до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відтак, як Порядок №283, так і чинний Порядок №229 передбачає, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.
Статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року №2493-III, до:
шостої категорії посад органів місцевого самоврядування віднесені, зокрема керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост;
сьомої категорії посад органів місцевого самоврядування віднесені, зокрема, посади посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.
Віднесення інших посад органів місцевого самоврядування, не зазначених у цій статті, до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням керівників відповідних органів місцевого самоврядування.
Відтак, позивач 21.07.2023 звільнена з посади завідувача сектору з питань кадрової роботи органу місцевого самоврядування, яка належить до посад, прирівняних до категорій посад державної служби.
Верховний Суд в постанові від 10 травня 2018 року у справі №351/1792/17 зазначив, що після набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 № 889 положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до ст. 46 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 № 889 та п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» зараховується до стажу державної служби.
Оскільки відповідні періоди належать зарахуванню до спеціального стажу позивача, розмір якого відповідає визначеному законодавцем стажу державної служби, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Виходячи з наявного у позивача стажу роботи на посадах, що відносяться до категорій посад державної служби повних 32 роки станом на дату звернення до Пенсійних органів, оскаржене рішення відповідача щодо відсутності у ОСОБА_1 відповідного права на призначення цього виду пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо доводів відповідача про надання позивачем довідок, які не відповідають вимогам чинного законодавства, суд вважає за необхідне вказати таке.
Відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 (далі - Порядок №622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) (абз. 2 п. 4 Порядку);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні (абз. 3 п. 4 Порядку).
за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі (абз. 6 п. 4 Порядку №622).
Позивач вважає, що у зв'язку з наявністю у неї як станом на 01.05.2016, так і станом на дату звільнення з державної служби спеціального стажу на посадах державних службовців понад 20 календарних років, вона має право на обчислення пенсії державного службовця виходячи із середніх розмірів відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі (абз. 6 п. 4 Порядку №622).
Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" №1-3 від 17 січня 2017 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за №180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІ "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", а саме:
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Відповідно до форми довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3, така видається для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, а виплати (надбавки, місячні премії) зазначаються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, зазначаються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, виходячи із середнього розміру таких виплат у місяці, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, визначеного з урахуванням кількості відповідних (прирівняних) посад.
Із системного аналізу положень ст. 37 Закону №3723-XII, Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ та абз. 6 п. 4 Порядку №622 суд дійшов висновку, що для обчислення пенсії державного службовця виходячи із середніх розмірів відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, необхідними умовами є:
1. бажання особи застосувати такий порядок обчислення пенсійної виплати;
2. наявність у неї не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;
3. звільнення з посади державного службовця на момент виходу на пенсію.
Суд встановив, що позивач вперше звернулась до пенсійних органів із заявою про її переведення із пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця в довільній формі відповідно до Закону України «Про звернення громадян» 29.12.2023 із долученням до заяви про призначення пенсії довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за посадою завідувача сектору з питань кадрової роботи Новгородківської селищної ради станом на листопад 2023 року.
Так, зі змісту вказаної заяви, поданої позивачем можливо встановити намір ОСОБА_1 , яка звернулась із заявою щодо призначення пенсії державного службовця у спосіб її переведення за віком.
Водночас, долучена до поданої заяви 29.12.2023 заяви довідка про заробітну плату відповідає її формі, затвердженій Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" №1-3 від 17 січня 2017 року.
Однак, листом ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 07.02.2024 №1639-1026/Б-02/8-1100/24 Пенсійний орган по суті подання заяву не розглянув, надавши роз'яснення щодо порядку та умов призначення пенсії державного службовця та вказавши на необхідність особистого звернення до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України з вищезазначеними документами.
Відповідно до Абзацу четвертого пункту 1.8 розділу I Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Позивач 28.02.2024 із дотриманням трьох місячного строку, встановленого Абз. 4 п. 1.8 розділу I Порядку № 22-1 звернулась до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за встановленою формою через вебпортал із долученням до такої заяви довідок про заробітну плату за встановленою Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" №1-3 від 17 січня 2017 року формою, що свідчить про дотримання ОСОБА_1 як порядку звернення до Пенсійного органу, так і подання відповідних необхідних документів для обчислення пенсії державного службовця.
Проте, як встановлено судом в ході розгляду цієї справи оскарженим рішенням відповідача в призначенні пенсії відмовлено.
Зважаючи на це суд відхиляє доводи відповідача щодо неналежності поданих для обчислення пенсії довідок.
Виходячи із цього, суд дійшов висновку, що відповідачем всупереч положенням чинного законодавства, за відсутності правових підстав прийнято оскаржене рішення від 07.03.2024 №111550000498 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком, яка призначається відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII.
Відтак, суд вважає таке рішення протиправним і таким, що підлягає скасуванню, позаяк порушує право позивача на пенсію державного службовця.
Водночас, виходячи системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів у справі, з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, враховуючи також висновки суду щодо достовірності та належності довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, суд дійшов висновку, що для відновлення порушених прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перевести ОСОБА_1 із 29.12.2023 на пенсію за віком відповідно пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, зарахувавши до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування з 19.01.2021 по 21.07.2023 і обчисливши таку пенсію виходячи із 60% усіх без винятку складових заробітної плати, відображеної у довідках Новгородківської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 01.01.2024 №03-27/07/1, від 28.12.2023 №03-27/2916/1.
Згідно з ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності його поведінки у спірних правовідносинах.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Суд присуджує на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 07.03.2024 №111550000498, про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком, яка призначається відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перевести ОСОБА_1 із 29.12.2023 на пенсію за віком відповідно пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, зарахувавши до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування з 19.01.2021 по 21.07.2023 і обчисливши таку пенсію виходячи із 60% усіх без винятку складових заробітної плати, відображеної у довідках Новгородківської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області від 01.01.2024 №03-27/07/1, від 28.12.2023 №03-27/2916/1.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 28 червня 2024 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, буд. 23,м. Черкаси,Черкаська обл.,18002, ЄДРПОУ/РНОКПП 21366538)
Суддя Н.В. Друзенко