03 липня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/1418/24
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Канигіна Т.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення суду у справі №440/1418/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення суду у справі №440/1418/24, у якій просить визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 під час виконання рішення суду від 10.04.2024 у справі №440/1418/24 в частині неналежного складання довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.07.2024 призначено заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення суду у справі №440/1418/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії до розгляду у порядку письмового провадження. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 надати до суду до 01.07.2024 докази виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі №440/1418/24.
Указану ухвалу доставлено до електронного кабінету ІНФОРМАЦІЯ_1 26.06.2024.
03.07.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 подано до суду заяву, у якій зазначено про надання доказів фактичного виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі №440/1418/24.
Розглянувши зазначену заяву та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023. У задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Стаття 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому в положеннях частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України наголошується на тому, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Обов'язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Отже, зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Станом на дату розгляду заяви позивача рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі № 440/1418/24 є чинним та таким, що набрало законної сили.
На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі № 440/1418/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 27.05.2024 видано довідку №ФП52280/7527 станом на 01.01.2023.
Відповідно до довідки №ФП52280/7527 грошове забезпечення ОСОБА_1 розраховане станом на 01.01.2023 виходячи із таких складових та їх розмірів: посадовий оклад - 7300,00 грн, оклад за військове звання (підполковник) - 2150,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 4725,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6045,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 718,50 грн; надбавка за класну кваліфікацію (5%) -239,50; премія (140%) - 6706,00 грн.
Оцінюючи доводи позивача стосовно бездіяльності щодо належного виконання рішення суду, суд виходить наступного.
Суд звертає увагу, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі № 440/1418/24 суд зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою позивача станом на 01.01.2023, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, лише щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням.
Стосовно визначення розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії суд не зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою позивача станом на 01.01.2023, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а лише вказав на необхідність зазначення у довідках відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема надбавки за особливості проходження служби та премії, які визначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Позивачем не заперечується той факт, що посадовий оклад та оклад за військове звання визначені станом на 01.01.2023, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а надбавка за особливості проходження служби та премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідні місяці календарного року за відповідною посадою позивача.
Водночас питання про визначення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, у якому виникло право на перерахунок пенсії, судом не вирішувалось.
З огляду на вищевикладене, між позивачем та ІНФОРМАЦІЯ_2 виник новий спір щодо правомірності/неправомірності обчислення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018.
Суд враховує, що в межах розгляду заяви, поданої в порядку статті 383 КАС України, суд не вирішує питання, які він вирішує під час ухвалення рішення відповідно статті 244 КАС України, а саме: 1) чи мають місце обставини (факти), якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин; тощо.
Також у межах розгляду заяви, поданої в порядку статті 383 КАС України, суд не доходить висновків, які за своєю суттю є прийняттям рішення, тобто суд не вирішує ухвалою, постановленою протягом десяти днів з дня отримання заяви (в порядку статті 383 КАС України), фактично спір щодо зобов'язання відповідача обчислювати розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, а не на 01.01.2018, оскільки вирішення такого питання потребує встановлення нових обставин; надання та дослідження нових доказів; витребування додаткових доказів; а також подання всіма учасниками справи заяв по суті щодо цих правовідносин та застосування норм права, якими регулюються саме такі правовідносини.
Отже, у разі незгоди позивача із визначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, він не позбавлений можливості звернутися до суду з відповідним позовом.
З огляду на те, що мають місце дії, які вчинені відповідачем у нових правовідносинах з позивачем, а не при виконанні резолютивної частини рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі № 440/1418/24, суд дійшов висновку, що заява позивача підлягає залишенню без задоволення.
Відповідно до частини шостої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 132, 143, 241, 243, 248, 249, 256, 294, 295, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення суду у справі №440/1418/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, у порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Cуддя Т.С. Канигіна