Ухвала від 01.07.2024 по справі 756/3892/24

01.07.2024 Справа № 756/3892/24

Унікальний №756/3892/24

Провадження №2-а/756/72/24

УХВАЛА

01 липня 2024 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Яценко Н.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін питання про залучення належного відповідача по адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора 1 взводу 2-ї роти 4 -го батальйону полку №1 Управління патрульної поліції в м.Києві старшого лейтенанта поліції Шестопал Антона Володимировича, Управління патрульної поліції в м. Києва про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач у березні 2024 року звернувся до суду з вищевказаним позовом до відповідача - інспектора 1 взводу 2-ї роти 4 -го батальйону полку №1 Управління патрульної поліції в м.Києві старшого лейтенанта поліції Шестопал А.В.та просить суд: скасувати постанову інспектора роти № 1698630 батальйону Управління патрульної поліції в м. Києва серія ЕНА №1698630 від 19.03.2024 року, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 680 грн за ч. 10 ст. 122 КУпАП.

За результатами автоматизованого розподілу на підставі протоколу матеріали адміністративного позову 28.03.2024 року передано в провадження судді Яценко Н.О.

Ухвалою суду від 01.04.2024 року за вищевказаним позовом відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Вивчивши матеріали справи виникла необхідність у залученні Департаменту патрульної поліції, оскільки Управління патрульної поліції у м. Києві не має статусу юридичної особи.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.4 ст. 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Водночас, суд, враховуючи вимоги ч. 3 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Згідно ч. 4 ст. 48 КАС України визначено, що якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Відповідно до ч. 5 ст. 48 КАС України передбачено, що під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

У Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.12.2019 по справі N 724/716/16-а, Верховний суд дійшов висновків, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов'язком суду встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності. З цього слідує, що суд за результатами розгляду справи відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача. Водночас колегія суддів зазначила, що позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач зазначає відповідачем особу, яка, на його думку, повинна відповідати за позовом, проте під час розгляду справи він може заявити клопотання про заміну неналежного відповідача належним. Заміна відповідача може відбутися за клопотанням не лише позивача, а й будь-якої іншої особи, яка, бере участь у справі, у тому числі й за клопотанням самого відповідача, або навіть за ініціативою суду.

Як зазначено у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі №742/2298/17 від 17.09.2020 належним відповідачем у справах про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення є орган який таке стягнення застосував, а не конкретна посадова особа вказаного органу.

Отже, зважаючи на те, що позивач оскаржує дії інспектора 1 взводу 2-ї роти 4 -го батальйону полку №1 Управління патрульної поліції в м.Києві старшого лейтенанта поліції Шестопал А.В., який є посадовою особою Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції, який з огляду на характер спірних правовідносин і має бути залучений у справі, тому суд вважає за необхідне з урахуванням ч. 5 ст. 48 КАС України, слід залучити Департамент патрульної поліції (код ЄДРПОУ - 40108646, адреса місцезнаходження: вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048) в якості співвідповідача.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст. 2, 48, 241, 248 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Залучити у справі за позовом ОСОБА_1 до інспектора 1 взводу 2-ї роти 4 -го батальйону полку №1 Управління патрульної поліції в м.Києві старшого лейтенанта поліції Шестопал Антона Володимировича, Управління патрульної поліції в м. Києва про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, неналежного відповідача у справі інспектора 1 взводу 2-ї роти 4 -го батальйону полку №1 Управління патрульної поліції в м.Києві старшого лейтенанта поліції Шестопал Антона Володимировича співвідповідача - Департамент патрульної поліції (код ЄДРПОУ - 40108646, адреса місцезнаходження: вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048).

Відповідач у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження має право подати відзив на позов, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, а в разі наявності заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - заяву разом із запереченнями - в той же строк.

Роз'яснити відповідачу, що у відповідності до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Роз'яснити, що згідно ч. 3 ст. 162 КАС України, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Надати позивачу строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання відзиву, для подання відповіді на відзив, а саме міркувань та аргументів щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотивів їх визнання або відхилення.

Надати відповідачу строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив, для подання заперечень, у яких відповідач викладає свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів і мотиви їх визнання або відхилення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: