Справа №:755/11544/24
Провадження №: 1-кс/755/2324/24
"03" липня 2024 р. слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого- криміналіста 3 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_4 про проведення обшуку в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022010000000065 від 30.05.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України,
старший слідчий- криміналіст 3 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про проведення обшуку в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022010000000065 від 30.05.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України. Клопотання погоджено з прокурором, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні начальник відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_3 .
Клопотання мотивоване тим, що слідчим управлінням ІНФОРМАЦІЯ_9 за процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42022010000000065, відомості про яке 30.05.2022 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 19, ст. 68 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтями 5, 72, 73 Конституції України передбачено, що Україна є республікою. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їх повноважень, встановлених Конституцією України.
Створення та діяльність органів іноземної держави на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим призвели до заходів посилення тимчасової окупації невід'ємної території України та порушення її суверенітету.
Статтями 1-3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII, визначено, що тимчасово окупованою територією внаслідок збройної агресії Російської Федерації є: сухопутна територія та повітряний простір Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій; внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України є тимчасово окупованою внаслідок збройної агресії Російської Федерації з 20 лютого 2014 року.
У зв'язку з цим, зазначений закон встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй, країною членом якої зокрема є Російська Федерація та Україна, переважною більшістю голосів проголосувала за прийняття Резолюції від 27.03.2014 року №A/RES/68/262, якою визначила, що референдум, проведений на території Автономної Республіки Крим 16.03.2014 року, не був санкціонований Україною, підтвердила свою прихильність суверенітету, політичній незалежності, єдності і територіальній цілісності України в її міжнародно-визнаних кордонах; закликали всі держави відмовитися і утримуватися від дій, спрямованих на часткове або повне порушення національної єдності і територіальної цілісності України, в тому числі будь-яких спроб змінити кордони України за допомогою загрози силою або її застосування, або інших незаконних засобів; підкреслила, що референдум, проведений в АР Крим та м. Севастополі, 16.03.2014, не маючи законної сили, не може бути основою для будь-якої зміни статусу Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
Відповідно до п.п. 3-5 ст. 94 Конвенції ООН з морського права 1982 року, кожна держава стосовно суден, що ходять під її прапором, вживає необхідних заходів для забезпечення безпеки в морі.
У зв'язку з неможливістю здійснення у морських портах, розташованих на ТОТ АР Крим, обслуговування суден і пасажирів, проведення вантажних, транспортних, експедиційних робіт та інших, пов'язаних з цим, видів господарської діяльності, забезпечення належного рівня безпеки судноплавства, дотримання вимог міжнародних договорів України, забезпечення охорони навколишнього природного середовища, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 №578-р, Міністерству інфраструктури України та Державній інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті доручено здійснити заходи щодо тимчасового припинення своїх повноважень на території АР Крим і м. Севастополя, та закриття морських портів Керч, Севастополь, Євпаторія , Феодосія та Ялта.
Наказом Міністерства інфраструктури України від 16.06.2014 № 255 «Про закриття морських портів», що набув чинності 15.07.2014, до відновлення конституційного ладу України на ТОТ АР Крим закрито морські порти Керч, Севастополь, Євпаторія , Феодосія та Ялта.
Одночасно Міністерство закордонних справ України своєю нотою від 04.08.2014 № 630/23-300-3716 звернулося до Дипломатичних Місій іноземних держав, в якій зауважило, що заходження суден під іноземним прапором до закритих морських портів на території АР Крим та м. Севастополя розглядатимуться українською стороною як порушення норм міжнародного права, як дії, що підривають суверенітет України, а також як порушення законодавства України, що тягне за собою відповідальність судновласників, операторів і капітанів суден, у тому числі кримінальну.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 367 « Про затвердження Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», визначено вичерпний перелік пунктів пропуску та порядок в'їзду/виїзду до ТОТ АР Крим.
Таким чином, уповноважені державні органи України своїми діями вчинили вичерпні заходи, відповідно до міжнародної морської практики, спрямовані на попередження міжнародної спільноти про закриття морських портів на тимчасово окупованій території України - в Автономній Республіці Крим, небезпеку заходження до них та відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден за порушення законодавства України та міжнародно-правових норм.
Так, під час моніторингу засобів масової інформації виявлено публікацію інформаційного порталу « Миротворець » від 18.11.2023 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з якої вбачається, що турецьким судном « ІНФОРМАЦІЯ_2 » під прапором Камеруну з закритого морського порту ТОТ України - півострова Крим здійснено вивезення пшеничних висівок 1535,6 тон та соняшникового шроту 1685,6 тон, захопленого на тимчасово окупованій території України - Херсонської та Запорізької областей, порушуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 367 від 04.06.2015 «Про затвердження Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї».
Так, 23.10.2023 року вантажне судно «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1 , прапор Камерун, капітан громадянин Азербайджану ОСОБА_11 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт НОМЕР_4) вимкнуло систему AIS при виході з турецького порту « Самсун », при цьому порт призначення було зазначено «Порт Кавказ».
05.11.2023 року вищевказане вантажне судно було зафіксовано на супутникових знімках пришвартоване до причалу № 211 морського порту Севастополь.
Крім того, згідно «Графіку розстановки та руху суден Севастопольського морського торгівельного порту», з 00:00 04.11.2023 по 00:00 05.11.2023 року вантажне судно «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1 , прапор Камерун), було перешвартовано з причалу № 210 до причалу № 211 та не було завантажено у той момент.
Згідно даних, наявних в масиві Marine Traffic, вищевказане судно 17.11.2023 року увімкнуло AIS, перебуваючи у протоці Босфор, при цьому пунктом відправлення було зазначено « Стамбул » (Туреччина), а пунктом призначення «Аліага» (Туреччина). При цьому судно значиться як завантажене.
Згідно отриманих фотокопій, 13.11.2023 були оформлені сертифікати на вантаж судна «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1 , прапор Камерун) - судно завантажено двома видами агропродукції: -1685,6 т соняшникового шроту (сертифікат № 792236605131123001 від 13.11.2023). Експортер ТОВ «ТД «ФРЕГАТ» (ИНН 7704388784), зареєстроване 26.01.2017 за адресою: м. Москва, Зубовский бульвар, б. 13/1, прим. 1, каб. 3.
- 1535,6т пшеничних висівок (сертифікат № 792236605131123002 від 13.11.2023). Експортер ТОВ "АГРО-ФРЕГАТ", зареєстроване за адресою: Ростовська область, м. Батайськ, мікрорайон Північний, б. 8, поверх 6 .
Крім цього, «ІНФОРМАЦІЯ_2» мінімум двічі в 2023 році відвідувало Ізмаїл, проходило порт-стейт-контроль 03.03.2023 року та 17.05.2023 року.
Разом з тим встановлено, що 22.05.2024 року перебуваючи в акваторії Чорного моря, судно «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1, країна приписки Камерун, капітан ), вимкнуло систему AIS. Згідно вищевказаного ресурсу, система AIS була увімкнена 06.06.2024 року в іншій точці, неподалік від акваторії т.зв. «Севастопольського морського торгівельного порту».
Крім того, згідно наявних даних, а саме, «графика росстановки и движения судов в Морском порту Севастополя», 28.05.2024 судно «ІНФОРМАЦІЯ_2» було пришвартоване до причалу № 215. Згідно аналогічного графіку за 04.06.2024 року, отримані дані які свідчать про його вихід з порту. Наразі капітаном судна є громадянин Азербайджану ОСОБА_9 ( ОСОБА_9 ), ІНФОРМАЦІЯ_5 , документований паспортом громадянина Азербайджану для виїзду за кордон № НОМЕР_5. Який, згідно наявних інтернет ресурсів та отримуваних графіків, керував судном під час заходу до м. Севастополя.
Таким чином, встановлено факти вивезення вантажу зерна, захопленого країною-агресором на території Херсонської та Запорізької областей, з тимчасово окупованої Кримського півострова, в порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави, судном «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1 , прапор Камерун), зареєстрований власник: « MED VOYAGER SHIPPING INC » (ІМО компанії: 6061666 , адреса: Care of Guha Insaat Mermer Madencilik Denizcilik Sanayi ve Ticaret Ltd Sti, Feyzi Cakmak Caddesi , Sayfiye Mah, 105/A, Giresun, Turkey), капітан судна: громадянин Азербайджану ОСОБА_11 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт НОМЕР_4).
Попередньо отримано інформацію про те, що агропродукція з окупованого Криму постачалось до Турецької Республіки.
Крім того, слід зазначити, що судна, які в порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї заходили до закритих портів півострова Крим, у своїй більшості не заходять до портів підконтрольної Україні території, тому проведення слідчих дій безпосередньо на таких суднах іноді фактично не можливе.
Вказане судно заходило до закритих портів тимчасово окупованої території України - Автономної Республіки Крим в порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави шляхом незаконного вивезення вантажу зернових культур, захоплених країною-агресором на території Херсонської та Запорізької областей, з тимчасово окупованої Кримського півострова, зокрема зафіксовані заходження за 2023 рік.
При цьому, під час заходження судна безпосередньо до закритого порту була вимкнена система стеження AIS « Automatic Identification System », що є грубим порушенням вимог безпеки мореплавства, що підтверджується матеріалами провадження.
Згідно відомостей електронної інформаційної системи з безпеки мореплавства «Еквазіс» встановлено, що судно «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1 , прапор Камерун) належить турецькій компанії «MED VOYAGER SHIPPING INC» (ІМО компанії: 6061666 , адреса: Care of Guha Insaat Mermer Madencilik Denizcilik Sanayi ve Ticaret Ltd Sti, Feyzi Cakmak Caddesi, Sayfiye Mah, 105/A, Giresun, Turkey), фактичним користувачем (комерційним менеджером) судна є турецька компанія «GUNA INSAAT MERMER MADENCILIK» (ІМО компанії: 6256470 , адреса: Feyzi Cakmak Caddesi, Sayfiye Mah, 105/A, Giresun, Turkey).
Крім того, викладені обставини свідчать про те, що на судні «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1 , прапор Камерун), яке на момент внесення даного клопотання перебуває неподалік від акваторії т.зв. «Севастопольського морського торгівельного порту» та буде входити в територіальні води України, в районі Одеської області, можуть знаходитись речі та документи, які мають значення для даного провадження, а саме: суднові журнали, суднові ролі та інші суднові документи на паперових або електронних носіях щодо складу екіпажів, їх зміни, посадки і висадки щодо судна «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1 , прапор Камерун) у період з 2014 року дотепер; переписка екіпажу судна «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1 , прапор Камерун) із судновласниками на паперових або електронних носіях; комп'ютерна техніка та/або електронні носії інформації (планшети, комп'ютери, ноутбуки, мобільні телефони), в яких можуть міститись записи в електронному вигляді, які свідчать про факт порушення порядку в'їзду вказаним вище судном на тимчасово окуповану територію України через закриті порти, відвантаження, переміщення, відвантаження будь якого вантажу, а також міститимь відомості про вчинення даного кримінального правопорушення.
Іншим чином, аніж шляхом проведення обшуку отримати вказані докази не видається за можливе, оскільки судновласники здійснюють вказану протиправну діяльність із дотриманням вимог конспірації, судна, причетні до вказаних порушень, рідко заходять до морських портів України. У випадку направлення запитів, отримання тимчасового доступу до вказаних документів або допиту посадових осіб існує ризик знищення речей і документів, які можуть бути використані в якості доказів.
Прокурор у судовому засіданні заявлене клопотання підтримав у повному обсязі, просив задовольнити з підстав, викладених у ньому.
Заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного.
Так, слідчим управлінням ІНФОРМАЦІЯ_9 за процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42022010000000065, відомості про яке 30.05.2022 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками вчпнення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України.
Згідно зі ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Згідно зі ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Враховуючи обставини вчинення ймовірного кримінального правопорушення, так як воно викладено в клопотанні, його правове обґрунтування, слідчий суддя приходить до висновку, що є достатні підстави вважати, що у вказаному судні можуть знаходитись відшукувані речі, предмети, які мають значення для досудового розслідування, а також те, що відомості, які містяться у відшукуваних речах, предметах, можуть бути доказами під час судового розгляду.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1-2, 7-29, 166, 223, 233-236, 309 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого - криміналіста 3 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_4 про проведення обшуку в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022010000000065 від 30.05.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України- задовольнити частково.
Надати дозвіл на проведення обшуку судна «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1, прапор Камерун), яке належить турецькій компанії « MED VOYAGER SHIPPING INC » (ІМО компанії: 6061666 , адреса: Care of Guha Insaat Mermer Madencilik Denizcilik Sanayi ve Ticaret Ltd Sti, Feyzi Cakmak Caddesi, Sayfiye Mah, 105/A, Giresun, Turkey), фактичним користувачем (комерційним менеджером) якого є турецька компанія «GUNA INSAAT MERMER MADENCILIK» (ІМО компанії: 6256470 , адреса: Feyzi Cakmak Caddesi, Sayfiye Mah, 105/A, Giresun, Turkey), з метою відшукання та вилучення:
- суднових журналів, суднових ролей та інших суднових документів на паперових або електронних носіях щодо складу екіпажів, їх зміни, посадки і висадки щодо судна «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1 , прапор Камерун) у період з 2014 року до теперішнього часу;
- переписки екіпажу судна «ІНФОРМАЦІЯ_2» (IMO: НОМЕР_1, прапор Камерун) із судновласниками на паперових або електронних носіях;
- комп'ютерної техніки та/або електронних носів інформації (планшетів, комп'ютерів, ноутбуків, мобільних телефонів), в яких можуть міститись записи в електронному вигляді, які свідчать про факт порушення порядку в'їзду вказаним вище судном на тимчасово окуповану територію України через закриті порти, відвантаження, переміщення, відвантаження будь якого вантажу, а також міститись відомості про вчинення даного кримінального правопорушення.
В іншій частині клопотання -відмовити.
Визначити строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.
Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи може бути виконана слідчим чи прокурором. Для участі в проведенні обшуку може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в обшуку має право запросити спеціалістів. Слідчий, прокурор вживає належних заходів для забезпечення присутності під час проведення обшуку осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені. Незалежно від стадії цієї слідчої дії слідчий, прокурор, інша службова особа, яка бере участь у проведенні обшуку, зобов'язані допустити на місце його проведення захисника чи адвоката, повноваження якого підтверджуються згідно з положеннями статті 50 цього Кодексу.
Обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді повинен відбуватися в час, коли заподіюється найменша шкода звичайним заняттям особи, яка ними володіє, якщо тільки слідчий, прокурор не вважатиме, що виконання такої умови може істотно зашкодити меті обшуку.
Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі повинна бути пред'явлена ухвала і надана її копія.
Слідчий, прокурор має право заборонити будь-якій особі залишити місце обшуку до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку. Невиконання цих вимог тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Слідчий, прокурор не має права заборонити учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката або представника. Слідчий, прокурор зобов'язаний допустити такого адвоката або представника до обшуку на будь-якому етапі його проведення.
У разі відсутності осіб у житлі чи іншому володінні копія ухвали повинна бути залишена на видному місці у житлі чи іншому володінні особи. При цьому слідчий, прокурор зобов'язаний забезпечити схоронність майна, що знаходиться у житлі чи іншому володінні особи, та неможливість доступу до нього сторонніх осіб.
Обшук на підставі ухвали слідчого судді повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку. За рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають в житлі чи іншому володінні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження.
Обшук особи здійснюється особами тієї самої статі у присутності адвоката, представника на вимогу такої особи. Неявка адвоката, представника для участі у проведенні обшуку особи протягом трьох годин не перешкоджає проведенню обшуку. Хід і результати особистого обшуку підлягають обов'язковій фіксації у відповідному протоколі.
Слідчий, прокурор під час проведення обшуку має право відкривати закриті приміщення, сховища, речі, якщо особа, присутня при обшуку, відмовляється їх відкрити або обшук здійснюється за відсутності осіб, зазначених у частині третій цієї статті.
При обшуку слідчий, прокурор має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення обшуканого житла чи іншого володіння особи чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати документи, тимчасово вилучати речі, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Особи, у присутності яких здійснюється обшук, при проведенні цієї слідчої (розшукової) дії мають право робити заяви, що підлягають занесенню до протоколу обшуку.
Другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів та тимчасово вилучених речей (за наявності) вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності - повнолітньому членові її сім'ї або його представникові.
При проведенні обшуку на підприємстві, в установі або організації другий примірник протоколу вручається керівнику або представникові підприємства, установи або організації.
Обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді в обов'язковому порядку фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису.
Ухвала оскарженню не підлягає, є обов'язковою і підлягає безумовному виконанню на всій території України.
Слідчий суддя