Справа № 282/759/24
Провадження № 3/282/387/24
04 липня 2024 року селище Любар
Суддя Любарського районного суду Житомирської області Вальчук В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника Відділення поліції №1 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , пенсіонера,
за ч.1 ст.44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
20 червня 2024 року до Любарського районного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.44 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №546596 від 21.03.2024 року зазначено, що 17 січня 2024 року ОСОБА_1 , за місцем свого проживання, що по АДРЕСА_1 , зберігав пристрій для куріння на якому виявлено нашарування речовини темно коричневого кольору, що є особливо небезпечним засобом обіг якого заборонено - екстрактом канабісу масою 0,023 гр., чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.44 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав, заяв та клопотань до суду не заявляв.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, розглянувши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із частиною другою ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Частиною 8 ст.38 КУпАП встановлено, що у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Згідно п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи закінчились строки, передбачені ст.38 КУпАП.
Як встановлено судом, підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.44 КУпАП послужила постанова слідчого СВ Відділення поліції №1 Житомирського РУП від 19.03.2024 року про закриття кримінального провадження №12024060430000002, тому на момент розгляду справи по суті закінчились строки, встановлені ч.8 ст.38 КУпАП, що відповідно до вимог п.7 ст.247 КУпАП є підставою для закриття провадження в справі, оскільки пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
Враховуючи вищенаведене, а також те, що з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження минуло більше ніж три місяці, тому в силу ч.8 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення відносно ОСОБА_2 не може бути накладено, а адміністративна справа підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.7, 9, 38, 245, 247, 254, 280, 284 КУпАП,
На підставі п.7 ст.247 КУпАП, закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.44 КУпАП у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ч.8 ст.38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Любарський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Вальчук В. В.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту її винесення.