Ухвала від 04.07.2024 по справі 345/3951/24

Справа № 345/3951/24

Провадження № 2-о/345/161/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.07.2024 року м. Калуш

Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Онушканич В.В., ознайомившись із матеріалами заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа старостинський округ №2 с. Підмихайля Новицької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника - адвокат Сидор Я.М. звернулася до суду з вищевказаною заявою, а саме просить встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є єдиною особою, яка здійснюватиме постійний догляд на безоплатній основі за братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , інвалідом 2-ї групи, який його потребує, відповідно до законодавства України.

У відповідності з вимогами ч. 3 та ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Ознайомившись з заявою та доданими до неї матеріалами вважаю, що вона не відповідає вимогам ст. ст. 177, 318 ЦПК України.

Відповідно до ч. 3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Зміст заяви про встановлення факту, що має юридичне значення передбачений ст. 318 ЦПК України. У заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

В порушення вимог ст. 318 ЦПК України, представником заявника в заяві не зазначено причини неможливості одержання документів, що посвідчують факт про те, що ОСОБА_1 є єдиною особою, яка може здійснювати постійний догляд за ОСОБА_2 у зв'язку із відсутністю інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги», надавачі соціальних послуг - юридичні та фізичні особи, фізичні особи - підприємці, включені до розділу «Надавачі соціальних послуг» Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг.

Фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: зокрема особами з інвалідність І групи, дітьми зінвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями,невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися та ін.

Рішення про призначення особи надавачем соціальних послуг приймається відповідним органом соціального захисту у спрощеному порядку під час воєнного стану на підставі заяви особи, яка такого догляду потребує.

Частина 2 статті 315 ЦПК України передбачає судовий порядок встановлення інших фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

На сьогодні законодавство України передбачає оформлення постійного догляду з відповідними соціальними виплатами на догляд за такими категоріями осіб, що потребують догляду: за дітьми-інвалідами віком до 18 років; за інвалідами І групи або особами, які досягли 80-річного віку; за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, які за висновком лікарської комісії медичного закладу потребують постійного стороннього догляду; та за іншими громадянам похилого віку, інвалідами, дітьми-інвалідами та хворими, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.

У пунктах 1, 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя відповідно до ЦПК постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків.

Заява ОСОБА_1 не містить причин неможливості одержання документів, що посвідчують факт надання ним постійного догляду ОСОБА_2 у відповідного компетентного органу соціального захисту. Представником заявника не наведено жодного обґрунтування та не надано доказів неможливості встановлення такого факту у позасудовому порядку.

Окрім цього, зі змісту заяви вбачається, що на даний час ОСОБА_1 проходить службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно положень ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

Таким чином рішення суду за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 впливатиме на виконання заявником свого військового обов'язку, однак, як заінтересовану особу, відповідну військову частину до участі у справі заявником не залучено.

Крім того заявником в якості заінтересованої особи вказано старостинський округ №2 с.Підмихайля Новицької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, що не має статусу юридичної особи.

Вказані недоліки заяви унеможливлюють відкриття провадження по справі.

Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно із ч.2 ст.185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин суддя приходить до висновку, що заявнику слід надати строк для усунення недоліків. Роз'яснити заявнику, що в разі не усунення недоліків заява вважатиметься неподаною та буде йому повернута.

Керуючись ст.ст.177,185, 294 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа старостинський округ № 2 с. Підмихайля Новицької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області, про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху, про що повідомити заявника та надати строк для усунення недоліків заяви, зазначених по тексту даної ухвали.

Рекомендувати заявнику у строк не пізніше п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали, усунути недоліки, зазначені в мотивувальній частині.

Роз'яснити заявнику, що у випадку невиконання вимог даної ухвали у вказаний строк заява вважатиметься неподаною і буде повернута не пізніше п'яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Володимир ОНУШКАНИЧ