Справа № 275/777/24
04 липня 2024 року смт.Брусилів
Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Миколайчук П.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду смт. Брусилів справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від ВП № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - невідомо
за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
20.06.2024 до Брусилівського районного суду Житомирської області для розгляду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, справа № 275/777/24 який на даний час не може бути розглянутий судом, а відтак підлягає поверненню для доопрацювання з наступних підстав.
За приписами ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності законом.
Так, статтею 278 КУпАП передбачено, що при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) вирішує питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у ньому (п. 13 Розділу 1). До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення (п. 15 Розділу 1).
Однак, в порушення вказаних вимог ст. 256 КУпАП та вимог п. 13 Розділу 2 Інструкції № 1376, до протоколу не додано жодних письмових пояснень ОСОБА_1 , у відповідній графі протоколу проставлено запис про відмову від їх дачі, протокол особою не підписаний, відеофіксації відмови від підпису чи складання протоколу - не додано.
Свідки чи потерпілі в протоколі також не вказані, хоча з фабули обвинувачення вбачаєте висловлення особо образ в бік оператора 2гарячої лінії».
Також не заповнено графу з датою розгляду справи судом, що унеможливило оперативне повідомлення особи про розгляд справи.
Крім того, поліцейським до матеріалів справи не долучено заявку про особи яка притягується до адміністративної відповідальності на отримання судових повісток, повідомлень і викликів в електронній формі за допомогою СМС повідомлень, що також унеможливлює виклик до суду особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173 КУпАП, розглядаються протягом доби з дня надходження до суду.
Згідно із роз'ясненнями пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, наданими у п. 2 постанови від 17.10.2014 № 11 "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" строки, встановлені Кодексом України про адміністративні правопорушення, є обов'язковими для судів та учасників судових процесів, оскільки визначають тривалість кожної стадії процесу або час, протягом якого має бути вчинено процесуальну дію.
У зв'язку з одноденним строком розгляду вказаної справи про адміністративні правопорушення, суд не має можливості своєчасно повідомити вказану особу про дату і місце її розгляду, відповідно до вимог ст. 277-2 КУпАП. Також не доставлявся ОСОБА_1 і безпосередньо до суду.
За наведених вище недоліків протоколу суд не в змозі об'єктивно вирішити питання, передбачені ст. ст. 278, 280 КУпАП та розглянути справу у встановлені строки.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи вказане адміністративні матеріали слід повернути для доопрацювання до ВП № 2 Житомирського РУП ГУНП у Житомирській області в найкоротші строки.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя, -
Адміністративні матеріали стосовно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП повернути до ВП № 2 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області для доопрацювання та належного оформлення.
Після доопрацювання матеріали справи в найкоротші строки повернути до суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя П. В. Миколайчук