Справа № 274/5486/24
Провадження №1-в/0274/822/24
04.07.2024 м. Бердичів
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого-судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області провадження за поданням начальника ДУ «Райківська виправна колонія (№ 73)» про встановлення адміністративного нагляду щодо засудженого
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , зареєстрованого АДРЕСА_2 , не працюючого, освіта неповна середня, громадянина України, раніше судимого: 11.11.2021 за ст.ст. 185 ч. 3, 75 КК України до 4 років позбавлення волі з іспитовим строком на 2 роки, -
01.07.2024 до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області надійшло подання начальника ДУ «Райківська виправна колонія (№ 73)» про встановлення адміністративного нагляду щодо засудженого ОСОБА_3 на підставі п. "е" ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», оскільки засуджений звільняється умовно-достроково на підставі ст. 81-1 КК України. Просить встановити щодо засудженого наступні обмеження: заборону перебування поза межами місця дислокації військової частини, з якою укладено контракт та місця перебування визначені безпосереднім командиром; заборону виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, з яким украдено контракт.
Представник адміністрації виправної колонії та засуджений про дату, час та місце розгляду подання повідомлені, в судове засідання не з'явились. Суд не визнає явки засудженого та представника адміністрації виправної колонії в судове засідання обов'язковою, а тому вважає можливим розглянути провадження у їх відсутності.
Дослідивши матеріали подання, суд доходить до такого висновку.
Згідно з ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до ст. 2 вказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. "е" ст. 3 Закону, адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд стосовно цих осіб здійснюється виключно в порядку, визначеному статтею 7-1 цього Закону.
Статтею 7-1 Закону передбачено, що адміністративний нагляд за особами, звільненими з установ виконання покарань на підставі, визначеній статтею 81-1 КК України, здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, стосовно яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 засуджений 01.11.2022 року Білоцерківським міськрайонним судом Київської області за ст. ст. 185 ч. 4, 71 ч. 1, 72 ч. 5 КК України до 5 років 3 місяців позбавлення волі, зараховано строк попереднього ув'язнення період з 29.09.2022 року по 02.12.2022 року.
06.12.2022 року Білоцерківським міськрайонним судом Київської області за ст. ст. 187 ч.2, 70 КК України до 7 років 2 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна.
14.02.2023 року Васильківським міськрайонним судом Київської області за ст. ст. 185 ч. 4, 70 ч. 4, 71 ч. 1 КК України до 7 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією всього особистого майна.
Початок строку: 23.09.2022 року; кінець строку: 23.03.2030 року.
За час відбуття покарання в ДУ "Райківська виправна колонія (№ 73)" засуджений зарекомендував себе негативно, має 2 стягнення, заохочень не має.
Проаналізувавши встановлені обставини, суд приходить висновку про необхідність встановлення ОСОБА_3 адміністративного нагляду, оскільки засуджений звільняється умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній ст. 81-1 КК України, і відповідно до вимог п. "е" ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у цьому випадку встановлення такого нагляду є обов'язковим.
Керуючись статтями 3 п. «е», 7-1, 10 Закону України «Про встановлення адміністративного нагляду особам, звільненим з місць позбавлення волі», статтями 9 ч. 6, 372, 539 КПК України, суд
Подання задовольнити.
Встановити щодо ОСОБА_3 адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік, застосувавши обмеження у виді:
- заборони перебування поза межами місця дислокації військової частини, в якій особа проходить військову службу, та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром;
- заборони виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі місця дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, в якій особа проходить військову службу.
Адміністративний нагляд за умовно-достроково звільненим ОСОБА_3 здійснюється командиром військової частини, в якій ОСОБА_3 проходить військову службу.
Про взяття у військовій частині на окремий облік ОСОБА_3 повідомити Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом 7 днів з дня оголошення, а засудженим - в той же строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя: ОСОБА_1