Рішення від 03.07.2024 по справі 943/2453/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

Єдиний унікальний номер №943/2453/23

Провадження №2/943/412/2024

03 липня 2024 року

Буський районний суд Львівської області

в складі: головуючого судді Журибіда Б. М.,

при секретарі Пирка В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Буську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Буської міської ради Золочівського району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно, -

встановив:

ОСОБА_2 звернулася в суд з означеним позовом, покликаючись на те, що має право на спадщину за законом в порядку спадкової трансмісії після смерті чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на житловий будинок в АДРЕСА_1 , який за життя належав матері чоловіка ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач є спадкоємцем до даного спадкового майна, фактично прийняла спадщину, проживала разом з спадкодавцем на день його смерті, однак не може юридично оформити прийняття такої спадщини, оскільки спадкодавцем за життя не виготовлено правовстановлюючі документи на житловий будинок. Тому просить суд визнати за нею право власності на означене спадкове майно.

Позивач до початку підготовчого судового засідання подала заяву з проханням справу слухати у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному об'ємі, просить позов задовольнити.

Представник відповідача, за викликом суду, не з'явився, був належним чином повідомлений про день та час розгляду справи, причини неявки суду не повідомив. Клопотань про розгляд справи у їх відсутності, пояснень, заперечень, відзив на позов, не подав.

За змістом ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи без участі відповідача, суд вважає за можливе заслухати справу на підставі наявних доказів без фіксування судового засідання звукозаписувальними технічними засобами, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши інші докази, зібрані в справі, суд приходить до висновку про підставність позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із ч.1ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ст.ст. 1217, 1218 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Свідоцтвом Серії НОМЕР_1 , виданим Виконавчим комітетом Новосілківської сільської ради Буського району Львівської області підтверджується факт смерті ОСОБА_4 , про що зроблено актовий запис № 12.

Після смерті останньої залишилось спадкове майно, а саме: житловий будинок (будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами) АДРЕСА_1 .

Такий, згідно технічного паспорту, виготовленого Обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», станом на 21.11.2023 року, відповідає технічним нормам забудови.

Як вбачається з довідки Виконавчого комітету Буської міської ради № 526 від 07.11.2023 року, згідно записів погосподарських книг, вказаний житловий будинок рахувався за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно заповіту від 15.08.2016 року, посвідченого секретарем Новосілківської сільської ради за реєстровим № 69, ОСОБА_4 все своє майно заповіла ОСОБА_3 .

Судом встановлено, що син спадкодавиці, ОСОБА_3 фактично прийняв спадщину після смерті матері, однак за життя, юридично не оформив прийняття такої спадщини.

Свідоцтвом серії НОМЕР_2 , виданим Кам'янка - Бузьким відділом ДРАЦС у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) 28.12.2022 року підтверджується факт смерті ОСОБА_3 , про що зроблено актовий запис № 199.

Позивач ОСОБА_2 була дружиною ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом Серії НОМЕР_3 від 05.06.1998 року, актовий запис № 164.

Згідно ч.1 ст. 1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).

Згідно ст.1268 ЦК України вважається що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління спадковим майном.

Суд приходить до переконання, щопозивач фактично прийняла спадщину, вступила у володіння і розпорядження спадковим майном після смерті чоловіка ОСОБА_3 , в порядку спадкової трансмісії, а саме на житловий будинок, який належав матері чоловіка ОСОБА_4 ..

Донька позивачки ОСОБА_2 та померлого ОСОБА_3 , ОСОБА_5 на означене спадкове майно не претендує, відмовляється від такого в користь матері, про що подала відповідну письмову заяву.

Інших першочергових спадкоємців, які б претендували на дане майно, судом не встановлено і у суду немає повноваження щодо збирання доказів по справі, лише оцінка наявних у справі.

Обставин, які б спростовували твердження позивача в позовній заяві, суд не знаходить, тому кладе їх в основу рішення.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позивач набула права власності на спадкове майно, на законних підставах, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 12, 13, 141, 247, 258-259, 264, 265, 280-282, 354 ЦПК України, ст. ст. 1216, 1220, 1222, 1223, 1225, 1233, 1235,1268, 1276 ЦК України, суд -

ухвалив :

Позов задоволити повністю.

Визнати за ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , жителькою АДРЕСА_2 , право власності на спадкове майно, а саме: житловий будинок (будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами) АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкової трансмісії, після смерті чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя: Б. М. Журибіда

Попередній документ
120163469
Наступний документ
120163471
Інформація про рішення:
№ рішення: 120163470
№ справи: 943/2453/23
Дата рішення: 03.07.2024
Дата публікації: 05.07.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Буський районний суд Львівської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них; за заповітом
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (24.11.2025)
Дата надходження: 18.11.2025
Розклад засідань:
10.06.2024 15:15 Буський районний суд Львівської області
03.07.2024 16:00 Буський районний суд Львівської області