ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ1
28 червня 2024 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Русєвої А.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Тищука В.В.
прокурора - Грищука Р.Р.
захисника - Зуєвої І.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу аналітичної діяльності, цифрового розвитку, трансформації та цифровізації Одеської районної державної адміністрації Одеської області, будучи державним службовцем категорії «В» та суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, як особа уповноважена на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, в порушення ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав 02.04.2024 року о 19:22 год. щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні захисник Зуєва І.І. зазначила, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію в останній, передбачений законодавством, день, проте виникла помилка та подача декларації не відбулась, про що він дізнався через декілька днів та одразу подав знову щорічну декларацію, а саме 02.04.2024 року.
Прокурор Грищук Р.Р. в судовому засіданні підтримав обставини викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, а також зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового провадження, дослідивши надані в розпорядження суду документи та докази, суд доходить до наступних висновків.
Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Розпорядженням голови Одеської районної державної адміністрації Одеської області №41-к-2024 від 21.02.2024 року ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю Одеської районної державної адміністрації з 22.02.2024 року.
Розпорядженням голови Одеської районної державної адміністрації Одеської області №35/к-2024 від 22.03.2024 року головному спеціалісту відділу інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю Одеської районної державної адміністрації ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.
Розпорядженням голови Одеської районної державної адміністрації Одеської області №66/к-2024 від 25.03.2024 року ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу аналітичної діяльності, цифрового розвитку, трансформації та цифровізації Одеської районної державної адміністрації Одеської області та враховано 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Головний спеціаліст відділу аналітичної діяльності, цифрового розвитку, трансформації та цифровізації Одеської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_1 , як особа уповноважена на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, був зобов'язаний подати декларацію за 2023 рік, типу - «щорічна» до 00 годин 00 хвилин 31.03.2024 року.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаний щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення ч. 1 ст. 45 Закону, подав відповідну декларацію за 2023 рік, типу - «щорічна», лише 02.04.2024 року о 19 год. 22 хв.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме протоколом про адміністративне правопорушення №1080/2024 від 31.05.2024 року; копією розпорядження голови Одеської районної державної адміністрації Одеської області про призначення на посаду ОСОБА_1 №41/к-2024 від 21.02.2024 року; копією Наказу керівника апарату Одеської районної державної адміністрації Одеської області про присвоєння рангу державного службовця ОСОБА_1 №35/к-2024 від 22.03.2024 року; копією розпорядження голови Одеської районної державної адміністрації Одеської області №65/к-2024 від 25.03.2024 року про звільнення ОСОБА_1 ; копією розпорядження голови Одеської районної державної адміністрації Одеської області №66/к-2024 від 25.03.2024 року про призначення на посаду ОСОБА_1 ; роздруківкою результатів пошуку декларації ОСОБА_1 ; поясненнями ОСОБА_1 від 16.04.2024 року.
Таким чином з викладеного слідує, що вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП повністю доведена зібраними матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
При призначенні адміністративного стягнення суд враховує характер скоєного правопорушення, особу правопорушника та обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 .
Обставин, які відповідно до ст. 34 КУпАП пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Судом також не встановлено обставин, які відповідно до ст. 35 КУпАП обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене ним адміністративне правопорушення.
Отже, враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає, що для виправлення ОСОБА_1 , а також для припинення вчинення ним нових правопорушень, буде достатнім та необхідним застосування адміністративного стягнення у виді штрафу у його мінімальних межах, передбачених санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у зв'язку з ухваленням судом постанови про накладання на правопорушника адміністративного стягнення з ОСОБА_1 підлягає стягненню сума судового збору.
Керуючись ст.283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Приморського районного суду м. Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення та підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення. В разі ж оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.
Суддя
Приморського районного суду м. Одеси А.С. Русєва
28.06.2024
Єдиний унікальний номер справи: №522/8726/24
Номер провадження №3/522/4723/24
Головуючий суддя - Русєва А.С.