Справа № 333/6640/23
Провадження №1-кс/333/2527/23
06 вересня 2023 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Коммунарського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя клопотання слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №62023080020000520, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.08.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 111 КК України, -
09.08.2023 року слідчий другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Запоріжжі) ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі, ОСОБА_3 звернувся до Комунарського районного суду м. Запоріжжя із клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.
Обґрунтовуючи вказане клопотання слідчий вказав, що під час досудового розслідування встановлено, що згідно з наказом начальника ГУНП в Запорізькій області № 90 о/с від 11.02.2021 року сержанта поліції ОСОБА_5 призначено на посаду інспектора з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності №1 відділення поліції №2 Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізької області.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронні органи - це органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Таким чином, до 23.05.2022 (до моменту звільнення) ОСОБА_5 являвся працівником правоохоронного органу.
Згідно зі ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний:
1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;
2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;
3) поважати і не порушувати прав і свобод людини;
4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я;
5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків;
6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов'язаний вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, і повідомити про це найближчий орган поліції.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про Національну поліцію», ОСОБА_5 присягнув на вірність Українському народові та зобов'язався, усвідомлюючи свою високу відповідальність, вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.
Водночас, ОСОБА_5 складеної ним присяги не дотримався та в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст.ст.1, 2, 17 Конституції України, ст.ст.2, 63 Закону України «Про Національну поліцію», зрадив Українській державі та всьому Українському народові, вчинивши злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин.
Так, 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Запорізька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст.ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Всупереч нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації (далі - рф) володимир путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів зс рф на територію України.
Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили часткову окупацію території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який у подальшому неодноразово був продовжений та діє на теперішній час.
Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Після початку агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців збройних сил рф було тимчасово окуповано частину Василівського району та його територіальних громад, а також частину інших населених пунктів на території Запорізької області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами, які на даний час контролюються та утримуються російськими військами.
З метою встановлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю Української влади на територіях населених пунктів Запорізької області, які на даний час контролюються та утримуються російськими військами, представниками російської федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Запорізької області були сформовані підрозділи, які виконують функції правоохоронних органів, тим самим вчиняють діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.
У свою чергу, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, перебуваючи на посаді інспектора з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності №1 відділення поліції №2 Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізької області, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для розуміння факту захоплення та подальшої окупації рф частини території Пологівського району та його територіальних громад, а також частини інших населених пунктів на території Запорізької області, усвідомлення проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, правоохоронних та інших органів державної влади рф, бажаючи допомогти окупаційній адміністрації рф та зробити свій особистий внесок для утворення та функціонування на території Запорізької області та, зокрема, на території смт. Розівка Пологівського району Запорізької області системи органів державної влади рф, у тому числі правоохоронної, з метою становлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю Української влади, в порушення вимог ст. 65 Конституції України, якою передбачено обов'язок громадян України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, приблизно з квітня 2022 року, але не пізніше 23 травня 2022 року (більш точного часу в ході проведення досудового розслідування встановити не виявилось за можливе) і до теперішнього часу, в період проведення військових дій на території Запорізької області, використовуючи теоретичні знання і практичні навики, отримані в Україні, перейшов на бік ворога, надавши добровільну згоду на співпрацю з окупаційною владою рф, після чого виконував вказівки і розпорядження керівників окупаційної адміністрації рф, здійснював патрулювання на території смт. Розівка Пологівського району Запорізької області, усвідомлюючи, що в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, вказане шкодить суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
Так, ОСОБА_5 з власної ініціативи добровільно розпочав «службу» в підпорядкуванні окупаційної адміністрації рф, а саме у незаконно створеному органі - «Розівське відділення ГУ МВС в Запорізькій області» (мовою оригіналу «Розовское отделение ГУ МВД в Запорожской области»), завдаючи шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
Таким чином, ОСОБА_5 вчинив перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, тобто державну зраду.
Органом досудового розслідування, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України, а саме: у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній економічній та інформаційній безпеці України шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану.
23.06.2023 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Складене повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_5 на 29.06.2023 року, 30.06.2023 року, 01.07.2023 року до Запорізької обласної прокуратури (м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, 29-а) були опубліковані 26.06.2023 року на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та 27.06.2023 року - в газеті «Урядовий кур'єр», яка є ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження. Таким чином, відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 136, 278 КПК України було вжито заходи для вручення ОСОБА_5 повідомлення про підозру.
29.06.2023 року, 30.06.2023 року, 01.07.2023 року ОСОБА_5 за викликом до Запорізької прокуратури (м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, 29-а) не з'явився, про причини неявки не повідомив.
03.07.2023 року постановою слідчого у кримінальному провадженні №62023080020000520 від 01.08.2023 підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
01.08.2023 року постановою прокурора матеріали за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 111 КК України виділені з кримінального провадження № 62022080020000072 від 20.04.2022 року в окреме кримінальне провадження, якому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань присвоєне номер № 62023080020000520 від 01.08.2023, а також слідчим винесено постанову про зупинення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні на підставі п. 2 ч. 1 ст. 280 КПК України.
Підозрюваний ОСОБА_5 , відповідно до вручених повісток, станом на теперішній час, безпідставно не з'явився до органу досудового розслідування та про причини неявки не повідомив. Встановлено, що на даний час підозрюваний перебуває на території Пологівського району, Запорізької області, яка на теперішній час є тимчасово окупованою територією України, та на якій не здійснюється діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування України. Зазначені обставини свідчать про умисне ухилення підозрюваним від виконання своїх процесуальних обов'язків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, а також переховування від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 111 КК України, стосовно якого може проводитися спеціальне досудове розслідування, переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності, слідчий ОСОБА_3 просить слідчого суддю винести ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.
Слідчий ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримав клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, просив його задовольнити.
Захисник ОСОБА_4 повідомив, що зв'язку з ОСОБА_5 у нього немає, позицію підозрюваного він не знає, тому залишив розгляд клопотання прокурора на розсуд суду.
Вислухавши доводи слідчого щодо необхідності надати вказаний дозвіл, враховуючи думку захисника, дослідивши клопотання слідчого та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до висновку про необхідність задовольнити клопотання, виходячи з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених у т.ч. статтею 111 КК України стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
У судовому засіданні встановлено, що клопотання слідчого погоджене з прокурором Шевченківської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_6 , оформлене відповідно до вимог ст. 297-2 КПК України. До матеріалів клопотання додані копії документів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання та витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, тобто підстав для повернення його прокурору у порядку ч.2 ст.297-3 КПК України не вбачається.
Також встановлено, що 20.04.2022 року до ЄРДР були внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч.2 ст.111 КК України, за фактом державної зради в умовах воєнного стану співробітниками Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області (кримінальне провадження №62022080020000072).
20.04.2022 року постановою керівника другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Запоріжжі) ТУ ДБР, розташованого у місті Мелітополі, ОСОБА_7 визначено групу слідчих, яким доручено здійснювати досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні, у складі: ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , старший групи - ОСОБА_3 .
Також, 20.04.2022 року постановою заступника керівника Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_15 визначено групу прокурорів, яким доручено здійснювати нагляд у формі процесуального керівництва у кримінальному провадженні №62022080020000072, у складі: ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , старший групи - ОСОБА_20 , який було змінено постановами заступника керівника Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_21 від 19.05.2022 року, 26.05.2023 року, 19.06.2023 року. Зокрема, постановами від 26.05.2023 року та 19.06.2023 року до складу групи був включений прокурор ОСОБА_6
23.06.2023 року у кримінальному провадженні №62022080020000072 слідчим ОСОБА_3 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у смт. Розівка Пологівського району Запорізької області, громадянину України, раніше не судимому, проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України, проте вручити його у день складення, відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України, не надалося можливим у зв'язку з переховуванням ОСОБА_5 від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до вимог ст. ст. 111, 112, 135 та 136 КПК України, в номері газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» № 127 ( НОМЕР_1 ) за 27.06.2023 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 за ч.2 ст. 111 КК України та повістки про виклики для допиту в якості підозрюваного та для проведення інших слідчих та процесуальних дій на 29.06.2023 року, 30.06.2023 року, 01.07.2023 року.
У вказані дати до слідчого підозрюваний ОСОБА_5 не з'явився.
03.07.2023 року у кримінальному провадженні №62022080020000072 постановою слідчого ОСОБА_3 підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у розшук.
01.08.2023 року постановою прокурора Шевченківської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_6 виділено з матеріалів досудового розслідування за №62022080020000072 матеріали досудового розслідування відносно ОСОБА_5 в окреме кримінальне провадження.
Того ж дня, 01.08.2023 року до ЄРДР були внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч.2 ст.111 КК України, за фактом державної зради в умовах воєнного часу, підозрюваним ОСОБА_5 (кримінальне провадження №62022080020000520).
Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_5 на цей час є підозрюваним за ч.2 ст.111 КК України.
Вважаю, що слідчим у судовому засіданні доведено, про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України. На думку слідчого судді, зазначене підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- показаннями свідка ОСОБА_22 , який повідомив, що займає посаду старшого водія 9 ДПРП 5 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Запорізькій області. 20.09.2023 року він виїхав з тимчасово окупованої території смт. Розівка Пологівського району Запорізької області, де виконував свої обов'язки, не співпрацюючи з окупаційною владою. 03.03.2022 року на територію смт. Розівка Пологівського району Запорізької області зайшли окупаційні війська рф та почали контролювати головні адміністративні будівлі, в тому числі й будівлю відділу поліції, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Він особисто знав багатьох співробітників поліції, котрі працювали станом на 24.02.2022 року в лавах Пологіського РУП ГУНП в Запорізькій області. Особисто він бачив, як співробітники поліції, в тому числі й ОСОБА_23 , починаючи з кінця березня 2022 року кожного дня ходили до, так званої, військової комендатури рф, яка була розташована в приміщенні АТ «ПриватБанку», після чого направлялися до відділу поліції, на будівлі якого вже був прапор рф та «днр». Крім того, в кінці квітня 2022 року ОСОБА_5 прийшов до приміщення пожежної частини та представився як співробітник міліції, повідомивши про те, що він буде відбирати пояснення з приводу крадіжки невідомими особами майна з приміщення пожежної частини, складав якийсь протокол;
- показаннями свідка ОСОБА_24 , який повідомив, що займає посаду начальника 9 ДПРП 5 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Запорізькій області, та пояснив, що 27.08.2023 року він виїхав з тимчасово окупованої території смт. Розівка Пологівського району Запорізької області, де виконував свої обов'язки, не співпрацюючи з окупаційною владою. 03.03.2022 року на територію смт. Розівка Пологівського району Запорізької області зайшли окупаційні війська рф та почали контролювати головні адміністративні будівлі, в тому числі й будівлю відділу поліції, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Він особисто знав багатьох співробітників поліції, котрі працювали станом на 24.02.2022 року в лавах Пологіського РУП ГУНП в Запорізькій області. Особисто він бачив, як співробітники поліції, в тому числі й ОСОБА_23 , починаючи з кінця березня 2022 року кожного дня ходили до, так званої, військової комендатури рф, яка була розташована в приміщенні АТ «ПриватБанку», після чого направлялися до відділу поліції, на будівлі якого вже був прапор рф та «днр». Крім того, в кінці квітня 2022 року ОСОБА_5 прийшов до приміщення пожежної частини та представився як співробітник міліції, відбирав пояснення з приводу крадіжки невідомими особами майна з приміщення пожежної частини, складав якийсь протокол. При цьому був одягнутий не в форму співробітника НПУ;
- показаннями свідка ОСОБА_25 , який повідомив, що працює охоронником ДСО. 23.04.2022 року він приїхав з смт. Розівка Пологівського району до м. Запоріжжя. До 23.04.2022 року мешкав в смт. Розівка та знав багатьох співробітників поліції. В 20-х числах квітня 2022 року він був зупинений на блок-посту військовими рф та з метою перевірки документів його сина (а саме: приписного) його направили до комендатури. Звернувшись до відділу поліції, він побачив там знайомих йому поліцейських, в тому числі й ОСОБА_5 . В ході розмови він повідомив останньому, що планує виїжджати до м. Запоріжжя та запропонував ОСОБА_5 виїхати разом, на що той відмовився, повідомивши, що залишається в смт. Розівка та надалі буде працювати в так званій «міліції»;
- іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.
Перевіряючи достатність доказів для такого висновку, слідчий суддя, поряд з положеннями ч.2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст.5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Разом з тим, слідчий суддя не наділений повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій у відповідності до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово-окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, територія Розівської селищної територіальної громади Пологівського району Запорізької області з 25.02.2022 року є тимчасово окупованою російською федерацією.
Згідно положень ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатку до неї Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, ратифікована Україною 24.08.1991 визначено наступне: територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
На даний час, на території Пологівського району Запорізької області не здійснюється діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування України.
Тобто, збройні формування російської федерації здійснюють фактичний контроль зазначеної території.
Отже, слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_5 на цей час умисно переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності, тому слідчим винесено постанову про оголошення підозрюваного у державний розшук.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №62023080020000520, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.08.2023 року, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України.
Керуючись ст.ст. 111, 112, 135, 136, 139, 278, 297-1 - 297-5, 392 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_3 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №62023080020000520, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.08.2023 рокуза ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження №62023080020000520, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.08.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Повний текст ухвали складено 11.09.2023 року.
Слідчий суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя ОСОБА_1