Постанова від 04.07.2024 по справі 317/3304/24

Єдиний унікальний номер 317/3304/24

Провадження № 3/317/2009/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2024 року м. Запоріжжя

Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Сакоян Д.І., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 891318 від 03.06.2024, за змістом якого ОСОБА_1 ставиться у провину те, що 03.06.2024 о 13 год. 46 хв. встановлено, що за адресою: АДРЕСА_3 , він передав ОСОБА_2 власну зареєстровану рушницю «Зімсон», к. 12, № НОМЕР_2 , дозвіл виданий УАСМ України в Запорізькій області № 29/361, дійсний до 14.03.2024, чим порушив вимоги наказу МВС № 622-98, що призвело до втрати зброї.

У судове засідання ОСОБА_1 з'явився, підтвердив дійсність обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення. У вирішенні питання винуватості поклався на розсуд суду.

Вирішуючи питання про наявність або відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КУпАП, суддя виходить з наступного.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Приписами ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає адміністративній відповідальності та встановити інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно із ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) приймає рішення на підставі досліджених доказів, оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно з приписами ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідальність за ч. 1 ст. 191 КУпАП настає у разі порушення правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду і бойових припасів громадянами, які мають відповідний документ дозвільного характеру, виданий уповноваженим державним органом на зберігання зазначеної зброї.

Суддею встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 891318 від 03.06.2024 не містить відомостей щодо дати та часу вчинення правопорушення, тобто особою, яка складала протокол, у повному обсязі не розкрита об'єктивна сторона правопорушення, яке ставиться ОСОБА_1 у провину.

Крім того, диспозиція ч. 1 ст. 191 КУпАП носить бланкетний характер, тому в протоколі про адміністративне правопорушення обов'язково має бути посилання на норму спеціального закону або нормативно-правового акту, його статті, частини та пункти, за порушення яких настає відповідальність.

Суддя зауважує, що уповноваженою особою у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 порушено вимоги наказу МВС № 622-98, проте відсутнє посилання на порушені статті, частини та пункти вказаного наказу, які утворюють склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КУпАП.

Суддя звертає увагу, що склад правопорушення має бути чітко визначеним у відповідності до диспозиції кожної окремої норми, становить сукупність головних, визначальних ознак, які виділені законодавцем як типові, необхідні і водночас достатні для притягнення особи до юридичної відповідальності. Відсутність хоча б одного з елементів складу виключає правову відповідальність.

Також суддя враховує, що не може змінювати фабулу адміністративного правопорушення, зазначену у протоколі про адміністративне правопорушення, на шкоду особі, які притягається до адміністративної відповідальності.

Враховуючи вищенаведене, зокрема, неналежне складання протоколу про адміністративне правопорушення, суддя приходить до переконання, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КУпАП.

Керуючись ст. 33, 191, 247, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Д.І. Сакоян