Центральний районний суд м. Миколаєва
54607, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
490/5485/24
нп 1-кс/490/2638/2024 У Х В А Л А
03.07.2024р. слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Генічеської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, документованого паспортом громадянина України НОМЕР_1 , виданого 28.05.2020 Нижньосірогозьким сектором УДМС у Херсонській області,уродженця смт. Нижні Сірогози, Херсонської області, громадянина України, який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
Слідчим відділом УСБ України в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023232140000020 від 19.07.2023р. відносно ОСОБА_5 за ч. 5 ст. 111-1, ч.1 ст.111-2 КК України.
11.06.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 111-1, ч.1 ст.111-2 КК України в рамках кримінального провадження № 42023232140000020 від 19.07.2023.
В цей же день у відповідності до вимог статей 111, 112, ч. 8 ст. 135, 278 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_6 на 15, 17 та 19 червня 2024 року опубліковані в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2
Згідно повідомлення про підозру, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше липня 2023 року, перебуваючи на тимчасово окупованій територій смт. Нижні Сірогози Генічеського району Херсонської області, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями держави-агресора російської федерації, добровільно прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб, із числа представників збройних формувань держави-агресора російської федерації та добровільно зайняв посаду у незаконному органі влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а саме заступника голови військово-цивільної адміністрації Нижньосірогозького муніципального округу, мовою оригіналу «Заместитель председателя военно-гражданской администрации Нижнесерогозского муниципального округа», створеного на тимчасово окупованій території смт. Нижні Сірогози Генічеського району Херсонської області.
Зайнявши вищевказану посаду у незаконно створеному на тимчасово окупованій території органі, ОСОБА_5 діючи умисно, розуміючи та усвідомлюючи протиправність своїх дій, з корисливих, політичних та ідеологічних мотивів, здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції щодо формування та функціонування системи органів влади на території Нижньосірогозької селищної територіальної громади Генічеського району Херсонської області, підконтрольної окупаційним військам російської федерації.
Крім цього, ОСОБА_5 , у невстановлений період часу, але не пізніше 10.09.2023 року, продовжуючи свою злочину діяльність, перебуваючи на тимчасово окупованій територій смт. Нижні Сірогози Генічеського району Херсонської області, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями держави-агресора російської федерації, усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, добровільно, з власної ініціативи прийняв участь та був обраний депутатом до так званої «Ради депутатів Нижньосірогозького муніципального округу першого скликання» від всеросійської політичної партії «Єдина Росія», відповідно до протоколу так званої «Нижньосірогозької територіальної виборчої комісії» про результати виборів.
В подальшому, ОСОБА_5 , продовжуючи свою злочину діяльність, переслідуючи свою злочинну мету, направлену на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у новостворених окупаційною владою РФ незаконних органах влади, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, перебуваючи на тимчасово окупованій територій смт. Нижні Сірогози Генічеського району Херсонської області, діючи умисно, продовжив підтримувати окупаційну владу, встановлену збройними формуваннями держави-агресора російської федерації, внаслідок чого, 20.09.2023 відповідно до рішення №2 так званої «Ради депутатів Нижньосірогозького муніципального округу Херсонської області» добровільно обрався на посаду голови вказаної ради з числа депутатів першого скликання.
Тим самим, зайняв посаду у незаконному органі влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, створеного на тимчасово окупованій території смт. Нижні Сірогози Генічеського району Херсонської області.
У період з 24.02.2022 по цей час більшу частину території Херсонської області захоплено військовослужбовцями зс рф і вона знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, що у відповідності до вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022) є незаконним і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж 29.08.2022, представниками рф держави-агресора, всупереч порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», « Про місцеве самоврядування в Україні» та іншим діючим нормативно-правовим актам, на тимчасово окупованій території Генічеського району Херсонської області, за підтримки інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, цілеспрямовано було створено підпорядковану, керовану та фінансовану російською федерацією окупаційну адміністрацію - «Нижнесерогозская военно-гражданская администрация Херсонской области», в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території, встановлення тотального контролю та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
Досудовим розслідування встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , продовжив вчиняти злочинні дії, займаючи посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в незаконних органах влади рфствореному на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме: в окупаційній адміністрації держави-агресора, так званого «заступника голови Нижньосірогозької військово-цивільної адміністрації'з місцем фактичного розташування на тимчасово окупованій території смт. Нижні Сірогози Генічеського району Херсонської області.
Перебуваючи на посаді ОСОБА_5 в період з липня 2023 року по 20.09.2023 з метою забезпечення ефективного виконання завдань, покладених на так звану «Нижньосірогозьку військово-цивільну адміністрацію» проводив агітацію серед місцевого населення Нижньосірогозької селищної територіальної громади Генічеського району Херсонської області щодо підтримки дій російської федерації з ведення збройної агресії проти України, окупації Херсонської області, легітимізації рішень вищого політичного керівництва російської федерації щодо незаконного встановлення суверенних прав на частину території України, зокрема Генічеський район Херсонської області; забезпечував функціонування незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Нижньосірогозької селищної територіальної громади Генічеського району Херсонської області, а саме окупаційної адміністрації держави - агресора - Нижньосірогозької військово-цивільної адміністрації шляхом добору кадрів для працевлаштування у вказану військову адміністрацію та незаконного вилучення майна Нижньосірогозької селищної ради для використання у роботі зазначеного незаконного органу влади.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свої дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, ОСОБА_5 будучи громадянином України, фактично проживаючи на території смт. Нижні Сірогози, Генічеського району Херсонської області будучи достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення Генічеського району та Херсонської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою, будучи обізнаним про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та Законами України, в порушення ст. 37 Конституції України, ст. 3 Закону України «Про політичні партії в Україні», перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 10.09.2023 подав заяву та 10.09.2023 був обраний від партії «Єдина Росія» в Херсонській області депутатом до законодавчих (представницьких) органів державної влади суб'єктів російської федерації, тим самим з метою пособництва державі-агресору та окупаційній адміністрації держави-агресора і завдання шкоди Україні, реалізував та підтримав рішення та дії держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора щодо проведення виборів депутатів на території тимчасово окупованої Херсонської області.
Надалі, громадянин України ОСОБА_5 умисно, свідомо, з метою завдання шкоди Україні, бажаючи реалізувати та підтримати рішення та дії країни-агресора та її окупаційної адміністрації будучи обраним на посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади рф, а саме голови так званої «Ради депутатів Нижньосірогозького муніципального округу» в період з 20.09.2023 по цей час, забезпечив функціонування незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Нижньосірогозької селищної територіальної громади Генічеського району Херсонської області, а саме так званої «Ради депутатів Нижньосірогозького муніципального округу» шляхом прийняття низки рішень за новим законодавством держави-агресора, а саме: затвердження положення про структуру Адміністрації Нижньосірогозького муніципального округу Херсонської області; щодо створення адміністрації Нижньосірогозького муніципального округу та наділення її правами юридичної особи; про затвердження положення про адміністрацію Нижньосірогозького муніципального округу; про прийняття бюджету Нижньосірогозького муніципального округу; про наділення ради депутатів Нижньосірогозького муніципального округу Херсонської області правами юридичної особи таким чиною здійснюючи підтримку рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора.
Прокурор звернувся до слідчого судді із клопотанням про обрання підозрюваному ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. В обґрунтування клопотання зазначив, що у зв'язку з неприбуттям підозрюваного ОСОБА_7 на неодноразові виклики до слідчого та переховуванням останньої від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а також у зв'язку з тим, що на даний час підозрюваний перебуває на території тимчасово окупованого Генічеського району Херсонської області, де продовжує вчиняти злочинні дії, постановою прокурора від 20.06.2024 оголошено розшук підозрюваного, проведення якого доручено працівникам оперативних підрозділів УСБУ в Херсонській області.
Поряд із цим наявні ризики, передбачені п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків інших можливих підозрюваних у цьому кримінальному провадженні; продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Захисник заперечила проти задоволення клопотання з огляд на неможливість узгодити спільну позицію із підозрюваним.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У випадку, якщо слідчий суддя прийме рішення про тримання під вартою особи, оголошеної в міжнародний розшук, після затримання такої особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного має розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Отже, у разі оголошення особи у міжнародний розшук, КПК України встановлює процедуру, за якою спочатку може бути розглянуте за відсутності підозрюваного клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою. А наступним етапом - після затримання підозрюваного (не пізніш як через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження) - слідчий суддя розглядає за його участю клопотання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід. Використані формулювання свідчать про те, що в умовах переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та оголошення у зв'язку з цим його у міжнародний розшук, КПК України розрізняє процедури обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою від процедури застосування такого обраного запобіжного заходу.
На відміну від процедури застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, при вирішенні питання про його обрання не досліджується можливість застосування менш суворого запобіжного заходу, оскільки тримання під вартою - це єдиний запобіжний захід, передбачений в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. Питання про більш м'який запобіжний захід відносно підозрюваного стає предметом дослідження при застосуванні запобіжного заходу після його затримання і доставлення до слідчого судді. За такої нормативної регламентації при вирішенні питання про обрання щодо особи запобіжного заходу у виді тримання під вартою, слідчому судді належить дослідити такі обставини: чи повідомлено особі про підозру у встановленому законом порядку; чи наявна обґрунтована підозра; чи наявні ризики кримінального провадження; чи оголошена особа в міжнародний розшук (або перебуває на тимчасово окупованій території України).
Таким чином, слідчий суддя досліджує ці обставини в світлі конкретних обставин цієї справи.
Так з матеріалів кримінального провадження вбачається, що 11.06.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 111-1, ч.1 ст.111-2 КК України в рамках кримінального провадження № 42023232140000020 від 19.07.2023.
В цей же день у відповідності до вимог статей 111, 112, ч. 8 ст. 135, 278 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_6 на 15, 17 та 19 червня 2024 року опубліковані в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 , за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2
Підозрюваний 15.06.2024, 17.06.2024 та 19.06.2024, будучи викликаним для допиту в якості підозрюваного, ОСОБА_5 , у призначений час та місце, без поважних причин не з'явився і про причини своєї неявки не повідомив.
У зв'язку з неприбуттям підозрюваного ОСОБА_7 на неодноразові виклики до слідчого та переховуванням останньої від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а також у зв'язку з тим, що на даний час підозрюваний перебуває на території тимчасово окупованого Генічеського району Херсонської області, де продовжує вчиняти злочинні дії, постановою прокурора від 20.06.2024 оголошено розшук підозрюваного, проведення якого доручено працівникам оперативних підрозділів УСБУ в Херсонській області.
Вказане дає підстави для висновку, що ОСОБА_7 переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, та перебуває на тимчасово окупованій території України, при цьому орган досудового розслідування вжив усіх можливих заходів для вручення ОСОБА_7 повідомлення про підозру у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, чим виконав вимоги ч. 1 ст. 278, ч. 2 ст. 135 КПК України, за такого ОСОБА_7 набув статусу підозрюваного у кримінальному провадженні №42023232140000020.
Щодо обґрунтованості підозри, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Згідно з визначеним Європейським судом прав людини поняття, обґрунтована підозра - це добровільне припущення про вчинення особою певного діяння, ґрунтується на об'єктивних відомостях, які можна перевірити у судовому розгляді та які спонукали б неупереджену та розумну людину вдатися до практичних дій, щоб з'ясувати, чи є така підозра обґрунтованою.
Підозра, виходячи з постанови Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 24.11.2016р. № 5 - 328 кс 16, є обґрунтованим припущенням про вчинення особою кримінального правопорушення.
У відповідності до норм КПК України, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду провадження по суті, а саме питань пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні "Мюррей проти Об'єднаного Королівства" зазначив, що факти які викликають підозру не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред'явлення обвинувачення, що є завданням наступних етапів кримінального процесу.
Так, ОСОБА_5 повідомлено про підозру в скоєні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч.1 ст.111-2 КК України, які відповідно до ст. 12 КК України, відносяться до категорії особливо тяжких.
Така під озра є обґрунтованою та підтверджується протоколом огляду від 27.07.2023; висновком експерта Кіровоградського НДЕКЦ від 29.01.2023; протоколом огляду від 31.07.2023; висновком експерта Кіровоградського НДЕКЦ від 29.01.2023; протоколом огляду від 18.08.20234; протоколом огляду від 29.09.2023; протоколом огляду від 31.10.2023; протоколом огляду від 06.11.2023; протоколом огляду від 05.12.2023; протоколом огляду від 19.03.2024; висновком експерта Кіровоградського НДЕКЦ від 19.03.2024; протоколом огляду від 27.03.2024; протоколом огляду від 29.03.2024; показами свідка ОСОБА_8 , показами свідка ОСОБА_9 , показами свідка ОСОБА_10 , показами свідка ОСОБА_11 , показами свідка ОСОБА_12 , показами свідка ОСОБА_13 , показами свідка ОСОБА_14 , матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
З урахуванням тяжкості покарання, що загрожує підозрюваному, характеру вчинених кримінальних правопорушень, пов'язаних із добровільним зайняттям посади у незаконному органі влади та виконанням організаційно-розпорядчих функцій на цій посаді; зважаючи на те, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України, де продовжує займатись злочинною діяльністю; фактично вже вживає заходів, направлених на ухилення від явки до слідчого, прокурора та суду, у зв'язку з чим оголошений у розшук; зважаючи на те, що останньому відомі свідки його протиправних дій та інші фігуранти злочинної діяльності, окрім того останній в ході вчинення злочину набув зв'язків із представниками окупаційної влади, представниками зс рф та спецслужб рф, за такого слід погодитись із доводами прокурора про наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків інших можливих підозрюваних у цьому кримінальному провадженні; продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, які в умовах оголошеного воєнного стану в Україні є більш ніж вагомим.
Таким чином запобігти вказаним ризикам шляхом обрання іншого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою не вбачається за можливе.
Керуючись ст. 183, 196 КПК України, -
Щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Після затримання і не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до місця кримінального провадження, розглянути за його участю питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід у встановленому законом порядку.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.
Слідчий суддя ОСОБА_1