Рішення від 01.07.2024 по справі 640/16006/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2024 року № 640/16006/22

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу у місті Києві за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ «Імексбанк» Матвієнка Андрія Анатолійовича про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києві звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту також позивач, ОСОБА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі по тексту також відповідач 1, Фонд, ідентифікаційний код: 21708016, адреса: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17), Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ «Імексбанк» ОСОБА_2 (далі по тексту - відповідач 2, Уповноважена особа; ідентифікаційний код невідомий; адреса: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17), в якому з урахуванням уточненого позову просить суд:

- визнати протиправними дії відповідачів стосовно відмови у виплаті гарантованих сум відшкодування на правах спадщини за вкладами ОСОБА_3 , що були розміщені в АТ «ІМЕКСБАНК»;

- зобов'язати відповідачів виплатити позивачу гарантовану суму відшкодування на правах спадщини за вкладами ОСОБА_3 , що були розміщені в АТ «ІМЕКСБАНК».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є спадкоємцем першої черги за законом померлої дружини - ОСОБА_3 та 29.05.2021 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом, посвідчене державним нотаріусом Зубченко Л.С. та зареєстроване в реєстрі за №1342. Спадщина складається, у тому числі, з грошових вкладів з усіма належними відсотками та компенсаційними виплатами, що знаходяться на зберіганні в АТ КБ «ПриватБанк» згідно депозитних договорів та грошових вкладів з усіма належними відсотками та компенсаційними виплатами, що знаходяться на зберіганні в ПАТ «Імексбанк», які належали спадкодавиці.

Позивач зауважує, що з отриманням успадкованих коштів в АТ КБ «ПриватБанк» у позивача проблем не виникло. Водночас, виникли проблеми з отриманням спадщини в АТ «Імаксбанк» у зв'язку з початком процедури його ліквідації.

Позивач після отримання свідоцтва про спадщину за законом у лютому 2022 року звернувся до Фонду стосовно виплати йому гарантованої суми відшкодування на правах спадщини за вкладами ОСОБА_3 , що були розміщені в АТ «Імексбанк». Знайшовши у травні 2022 року лист Фонду з пропозицією звернутись до певних банків і отримати відшкодування, позивач звернувся до АТ КБ «ПриватБанк» за відшкодуванням. Отримавши відмову у виплаті такого, позивач повторно звернувся до Фонду у червні 2022 року щодо отримання гарантованої суми спадщини та отримав відповідь про припинення 17.05.2022 виплат гарантованих сум відшкодування коштів вкладникам АТ «Імексбанк» та завершення ліквідаційної процедури.

Позивач вважає, що відповідачем неправомірно позбавлено його права отримати гарантовану суму відшкодування на правах спадщини ОСОБА_3 , що були розміщені в АТ «Імексбанк».

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.11.2022 відкрито провадження у справі.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України №2825-ІХ, Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали справи №640/16006/22 до Київського окружного адміністративного суду.

За результатом автоматизованого розподілу, справу №640/16006/22 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 адміністративну справу прийнято до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Відповідач правом на надання відзиву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований шляхом направлення на електронну адресу копії ухвали про відкриття провадження у цій справі, підписану кваліфікованим електронним підписом головуючого судді, що підтверджується звітом про доставку.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Матеріалами справи підтверджено, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 укладено шлюб відповідно до свідоцтва про шлюб НОМЕР_2 від 30.10.1962.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 77 років, про що свідчить свідоцтво про смерть НОМЕР_3 , видане 23.07.2016.

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 29.05.2021, посвідченого державним нотаріусом Двадцять першої київської державної нотаріальної контори Зубченко Л.С. та зареєстрованого за №1342 спадкоємцем майна ОСОБА_3 є її чоловік ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається, зокрема, з грошових коштів з усіма належними відсотками та компенсаційними виплатами, що знаходяться на зберіганні в ПАТ «Імексбанк» на рахунку в національній валюті (дата відкриття: 16.04.2013) №262070643016101.0 та на рахунку в національній валюті (дата відкриття: 21.10.2013) №26303064306102.0, які належали спадкодавці згідно довідки, виданої ПАТ «Імексбанк» 27.03.2018 за №588.

Свідоцтво про спадщину за законом зареєстроване у Спадковому реєстрі 29.05.2021.

Листом Фонд від 17.02.2022 №57-036-2143/22 за наслідками розгляду звернення позивача стосовно виплати йому гарантованої суми відшкодування на правах спадщини за вкладами ОСОБА_3 , що були розміщені в АТ «Імексбанк» повідомлено, що Фондом здійснено коригування даних в реєстрі вкладників. Для отримання коштів позивачу необхідно звернутись в найближчу філію одного з банків-агентів та надано відповідний їх перелік.

Листом Фонду від 14.06.2022 №57-036-5294/22 на повторне звернення позивача стосовно виплати йому гарантованої суми відшкодування на правах спадщини за вкладами ОСОБА_3 , що були розміщені в АТ «Імексбанк», повідомлено, що відповідно до частини третьої статті 28 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день затвердження ліквідаційного балансу банку. Разом з тим, згідно відповідно до частини третьої статті 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» з моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна процедура вважається завершеною. Оскільки 17.05.2022 рішенням виконавчої дирекції Фонду №341 затверджено ліквідаційний баланс та звіт про виконання ліквідаційної процедури АТ «Імексбанк» та відповідна інформація була оприлюднена на офіційному вебсайті Фонду, 17.05.2022 Фонд припинив виплати гарантованих сум відшкодування коштів вкладникам АТ «Імексбанк» та завершив ліквідаційну процедуру банку. Повідомлено позивача, що на його попереднє звернення на адресу, зазначену у листі позивача, було направлено лист-відповідь від 17.02.2022. Відповідно до інформації, отриманої з офіційного сайту АТ «Укрпошта», лист вручено особисто 17.03.2022.

Листом Фонду від 31.08.2022 №57-036-8487/22 позивача повторно повідомлено про припинення виплат вкладникам АТ «Імексбанк» з 17.05.2022 та звершення ліквідаційної процедури.

Не погоджуючись з правомірністю відмови відповідачем 1 у виплаті позивачу вкладу як спадкоємцю, останній звернувся з даним позовом до суду про визнання його протиправними та скасування, з приводу чого суд зазначає таке.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (Закон - №4452-VI).

Відповідно до статті 2 Закону №4452-VI вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Вкладник - це фізична особа (у тому числі фізична особа-підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом (ч. 1 ст. 3 Закону №4452-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону №4452-VI управління поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду.

Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені вст.12 Закону №4452-VI.

Зокрема, пунктами 2, 4 ч. 3 ст. 12 встановлено, що виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Згідно частин 1, 2 ст. 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Вкладник має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами.

Положеннями ч.3 ст. 27 Закону №4452-VI встановлено, що виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.

Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур'єр" або "Голос України".

Частиною 1 ст. 28 Закону № 4452-VI передбачено, що Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України в порядку та у черговості, встановлених Фондом, не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти, що здійснюють такі виплати в готівковій або безготівковій формі (за вибором вкладника).

Фонд не пізніше наступного дня після закінчення визначеного цим Законом строку ліквідації банку розміщує на офіційному веб-сайті Фонду оголошення про завершення Фондом виплат гарантованої суми відшкодування.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 09.08.2012 № 14 (у редакції рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 26.05.2016 № 823) затверджено Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами.

Це Положення розроблено відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон) і визначає порядок та черговість відшкодування коштів за вкладами Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд).

Відповідно до пунктів 4-5 розділу ІІІ Положення №14 про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14, перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах суми граничного розміру відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації, така сума відшкодування включається до Переліку.

Пунктами 2, 3 розділу IV Положення №14 Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Відповідно до пунктів 6, 7 розділу ІІІ Положення №14 виплати здійснюються через банки-агенти на підставі укладених з ними договорів.

Після закінчення виплат банком-агентом відшкодувань за частиною Загального реєстру та надання звіту про виплати виконавча дирекція Фонду приймає рішення про подальші виплати вкладникам.

Фонд формує чергову частину Загального реєстру на суму відшкодування, що не отримана вкладниками, та направляє інформацію про вкладників банкам-агентам для подальшого здійснення виплат. При цьому до зазначеної частини Загального реєстру не включаються записи, виплата за якими здійснюватиметься за результатами розгляду індивідуальних звернень (спадкоємцям, представникам спадкоємців тощо).

Виходячи з наведених норм, процедурі виплати гарантованої суми вкладу передують наступні етапи:

1) формування Уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню;

2) складання Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення.

За правовою позицією Верховного Суду у постанові від 05.07.2023 у справі №500/2828/19 дотримання прав вкладників банків передусім проявляється в законодавчих гарантіях повернення всієї суми вкладу та процентів на неї або доходів у іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором банківського вкладу. У разі визнання банку неплатоспроможним гарантією забезпечення прав вкладників є поетапне відшкодування, в порядку передбаченому законом, суми за вкладом: Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку; у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом, в порядку загальних правил відшкодування за процедурами ліквідації.

Відповідно до ч. 7 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 №4452-VI Фонд гарантування завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до ЄДР запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що 17.05.2022 внесено запис про державну реєстрацію припинення ПАТ «Імексбанк» як юридичної особи, а отже, ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим.

Згідно ст. 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» рішення про передачу майна (активів та зобов'язань) неплатоспроможного банку спеціалізованій установі приймається виконавчою дирекцією Фонду не пізніше двох місяців до завершення строку ліквідації банку. Передача майна (активів та зобов'язань) спеціалізованій установі повинна бути завершена не пізніше строку ліквідації банку.

За результатами проведення ліквідації банку Фонд складає ліквідаційний баланс та звіт, що затверджуються виконавчою дирекцією Фонду.

Звіт складається відповідно до нормативно-правових актів Фонду і має містити, зокрема, відомості про реалізацію майна банку та задоволення вимог кредиторів та/або вичерпання можливостей здійснення заходів, спрямованих на задоволення вимог кредиторів.

Ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим з моменту внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

У день внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повноваження Фонду як ліквідатора щодо такого банку припиняються і Фонд надсилає Національному банку України звіт про завершення ліквідації банку.

Не пізніше наступного робочого дня після внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про ліквідацію банку Фонд оприлюднює на офіційному веб-сайті Фонду інформацію про завершення процедури ліквідації банку та припинення банку як юридичної особи.

Право позивача отримання гарантованої суми відшкодування на правах спадщини за вкладами ОСОБА_3 підтверджено Фондом у листі від 17.02.2022 №57-036-2143/22.

Тобто предметом спору не є питання статусу позивача як вкладника та обов'язку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити позивача до відповідного реєстру.

Суд зауважує, що до припинення банку відповідач мав близько восьми років для виконання зобов'язань перед позивачем щодо виплати йому відшкодування коштів за вкладом. Однак, зобов'язань не виконав.

Припинення банку як юридичної особи не може бути підставою для невиплати позивачу відшкодування, передбаченого законодавством, яке не оспорюється Фондом.

Проте, незважаючи на звернення позивача до Фонду гарантування вкладів із заявами про виплату гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом у ПАТ «Імексбанк», відповідач станом на час подання позову кошти позивачу не повернув.

Дотримання прав вкладників банків передусім проявляється в законодавчих гарантіях повернення всієї суми вкладу та процентів на неї або доходів у іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором банківського вкладу (частина перша статті 1058 ЦК України). У разі визнання банку неплатоспроможним гарантією забезпечення прав вкладників є поетапне відшкодування, в порядку передбаченому законом, суми за вкладом: Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку; у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом, в порядку загальних правил відшкодування за процедурами ліквідації.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 29.04.2021 у справі №200/14379/19-а, від 05.07.2023 у справі № 200/14377/19-а.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про протиправність дій Фонду щодо відмови у проведені виплати позивачу гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним у ПАТ «Імексбанк» на рахунку в національній валюті (дата відкриття: 16.04.2013) №262070643016101.0 та на рахунку в національній валюті (дата відкриття: 21.10.2013) №26303064306102.0, які належали спадкодавці ОСОБА_3 , відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 29.05.2021.

Як наслідок, підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідача виплатити позивачу гарантовану суму відшкодування за вкладом, розміщеним у ПАТ «Імексбанк» на рахунку в національній валюті (дата відкриття: 16.04.2013) №262070643016101.0 та на рахунку в національній валюті (дата відкриття: 21.10.2013) №26303064306102.0, які належали спадкодавці ОСОБА_3 , відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 29.05.2021, що не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача 1.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

З урахуванням тієї обставини, що дії відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку задоволення позову в частині дій зобов'язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Водночас, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог до відповідача 2 як таких, що не підтверджені документально та нормативно.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

За подання даного адміністративного позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в сумі 992,40 грн згідно квитанції про сплату від 19.03.2022, який в силу положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 гарантованих сум відшкодування на правах спадщини за вкладами ОСОБА_3 , що були розміщені в АТ «ІМЕКСБАНК».

Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виплатити ОСОБА_1 гарантовану суму відшкодування на правах спадщини за вкладами ОСОБА_3 , що були розміщені в АТ «ІМЕКСБАНК».

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 992,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ідентифікаційний код: 21708016, адреса: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

рішення виготовлене та підписане 01.07.2024

Суддя Панченко Н.Д.