Рішення від 03.07.2024 по справі 140/6194/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/6194/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168).

З 01.03.2023 відповідач, на виконання Постанови № 168, здійснив перерахунок пенсії позивача, встановив підвищення до пенсії в розмірі 1500,00 грн, з урахуванням пункту 10 Постанови № 168.

28.05.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку (індексації) та виплату пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до Постанови № 168, без урахування вимог, установлених частиною другою пункту 10 Постанови № 168 щодо обмеження максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн.

Листом від 30.05.2024 № 7111-6857/К-02/8-0300/24 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для виплати індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1500 грн.

Позивач не погоджується із такими діями відповідача та вказує, що застосування для перерахунку пенсії положення пункту 10 Постанови № 168 щодо обмеження суперечить Конституції України, Закону № 2262-ХІІ, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ), Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2020 № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІІІ). Крім того, Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації проводиться виключно законами України.

Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо обмеження з 01.03.2023 сумою 1500 грн розміру збільшення пенсії, перерахованої з метою її індексації згідно Постанови № 168, та зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до Постанови № 168, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 Постанови № 168, максимальним (граничним) розміром 1500 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 14).

Відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а. с. 8), витягом про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ХA17458-Міноборони (а. с. 10).

З 01.03.2023, на виконання Постанови № 168, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та у складі пенсійної виплати встановив підвищення до пенсії відповідно до Постанови № 168 в розмірі 1500,00 грн, з урахуванням пункту 10 цієї Постанови, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії з пенсійної справи № ХA17458-Міноборони (а. с. 10).

28.05.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку (індексації) та виплату пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до Постанови №168, без урахування вимог, установлених частиною другою пункту 10 Постанови № 168 щодо обмеження максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн (а. с. 11).

Листом від 30.05.2024 № 7111-6857/К-02/8-0300/24 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для виплати індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1500 грн. (а. с. 12).

Отже, спір у цій справі виник щодо обмеження відповідачем з 01.03.2023 сумою 1500 грн розміру збільшення пенсії позивача, перерахованої з метою індексації згідно з Постановою № 168.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із частиною другою статті 22 Закону № 2262-ХІІ розміри пенсій, передбачені абзацами другим і третім цієї статті, починаючи з 2023 року, щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 64 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

За приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Статтею 19 Закону № 2017-ІІІ передбачено, що виключно законами України визначаються: величина порогу індексації грошових доходів громадян.

За змістом статті 2 Закону № 1282-ХІІ індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 № 2710-ІХ (далі - Закон № 2710-ІХ) установлено, що у 2023 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами), частина друга статті 22, стаття 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX), частина друга статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 із наступними змінами), частина четверта статті 12 та абзац другий пункту 1-2 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 20, ст. 102 із наступними змінами), частина шоста статті 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 21, ст. 252 із наступними змінами), абзац другий частини п'ятої статті 6 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 22, ст. 262 із наступними змінами), стаття 29 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» (Відомості Верховної Ради України , 2006 р., № 2-3, ст. 36 із наступними змінами) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України. Крім того, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону № 2710-ІХ зупинено на 2023 рік дію, зокрема, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 111 із наступними змінами).

Аналогічні положення містить також Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-ІХ, згідно із пунктом 6 Прикінцевих положень якого установлено, що у 2024 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами), частина друга статті 22, стаття 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX), частина друга статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX), частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 із наступними змінами) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Отже, системний аналіз пункту 8 Прикінцевих положень Закону № 2710-ІХ, частини другої статті 22, статті 64 Закону № 2262-ХІІ, частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, дає підстави дійти висновку про те, що з 01.03.2023 для забезпечення індексації проводиться перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із преамбули Постанови № 168, вона прийнята відповідно до пункту 8 Прикінцевих положень Закону № 2710-ІХ.

Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно із пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Верховний Суд у постанові від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23 зазначив, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV, так і положеннями статті 64 Закону № 2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій. Отже, положеннями Постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови. Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.

Повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Саме тому підтримка фінансової платоспроможності громадян, особливо пенсіонерів - тобто тих, для кого виплати від держави є часто єдиним джерелом доходів - є вкрай важливою для Уряду.

Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01.03.2023 з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.

Вказана правова позиція підтримана в подальшому у постановах Верховного Суду від 20.06.2024 у справі № 420/23990/23, від 25.06.2024 у справі № 420/25467/23, від 26.06.2024 у справі № 580/9314/23.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання Постанови № 168 з 01.03.2023 позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї Постанови, в межах граничної суми збільшення, а саме на 1500,00 грн, у зв'язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01.03.2023 проведена ГУ ПФУ із дотриманням вимог чинного законодавства.

Посилання позивача у позовній заяві на відповідні висновки Верховного Суду та Конституційного Суду України не є релевантними, адже вони стосуються саме обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром на підставі частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, водночас в цьому випадку мова йде про визначення розміру індексації пенсії, що не є тотожним встановленню максимального розміру пенсії.

Крім того, суд відхиляє покликання позивача на рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 у справі № 320/15025/23, оскільки вказане судове рішення законної сили не набрало.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 було проведено з дотриманням наведених вище нормативно-правових актів, правові підстави для виплати позивачу індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1500 грн відсутні, оскаржувані у цій справі дії ГУ ПФУ у Волинській області є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог належить відмовити.

Керуючись статтями 243 - 246, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх