м. Вінниця
03 липня 2024 р. Справа № 120/9441/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому провадженні заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду в справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням суду від 03.11.2023 року позов задоволено, зокрема зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-12 від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та всіх інших щомісячних видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.
16.02.2024 року судом видано виконавчі листи №120/9441/23.
03.06.2024 року до суду надійшла заява позивача в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 04.06.2024 заяву ОСОБА_1 , подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у справі № 120/9441/23, призначено до розгляду в порядку письмового провадження, встановлено відповідачу строк для надання пояснень з приводу поданої заяви.
Згідно з частиною першою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
21.06.2024 року представником ІНФОРМАЦІЯ_1 подано до суду додаткові пояснення, в яких вказано, що відповідно до роз'яснення Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 №220/13/7642 щодо визначення додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії на виконання рішень судів відповідно до пункту 2 листа Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 13.10.2023 №423/6682, під час складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до рішень судів, якими розміри посадового окладу та окладу за військовим званням визначено судом, а розміри додаткових видів грошового забезпечення (премія та надбавка за особливості проходження служби, тощо) судом не установлені, додаткові види необхідно обраховувати з посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначені виходячи з розміру 1762 гривні.
На підставі вказаного, представник ІНФОРМАЦІЯ_1 просить відмовити в задоволенні заяви, поданої в порядку статті 383 КАС України.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до статті 1291 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Стаття 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому в положеннях частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України наголошується на тому, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Обов'язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Отже, зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Як слідує з матеріалів справи, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 03.11.2023 у справі №120/9441/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, зокрема зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-12 від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та всіх інших щомісячних видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.
На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.11.2023 по справі № 120/9441/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити 18.12.2023 видано довідку № ХЛ61153 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року.
Згідно вищевказаної довідки грошове забезпечення ОСОБА_1 розраховане станом на 01.01.2023 виходячи із таких складових та їх розмірів: посадовий оклад - 11160,00 грн; оклад за військове звання - 2250,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 6705,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 8589,75 грн; надбавка за таємність (15%) - 1099,50 грн; премія (140%) - 10262,00 грн.
ОСОБА_1 у своїй заяві наполягає, що відповідач, виконуючи рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.11.2023 по справі № 120/9441/23, склав довідку, в якій визначив розміри посадового окладу, окладу за військове звання та відсоткову надбавку за вислугу років (50%) виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року (2684 гривень), а при визначенні розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії) ним застосовано розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2018 року (1762 гривень), що не відповідає резолютивної частині рішення суду.
Вказані доводи позивача підтверджуються листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.04.2024 р. за вих. № 952/9/4081, яким заявника повідомлено про те, що додаткові види грошового забезпечення обраховані згідно листа Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.11.2023 № 220/13/7642, в якому зазначено, що під час складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до рішень судів, у яких розмірі посадових окладів та окладів за військове звання визначено рішенням суду, а розміри додаткових видів грошового забезпечення (премія та надбавка за особливості проходження служби, тощо) судом неустановлені, додаткові виді необхідно обраховувати з посадового окладу та окладу за військове звання виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2018 року (1762 гривні).
Оцінюючи вказані обставини суд враховує, що хоча в рішенні Вінницького окружного адміністративного суду від 03.11.2023 по справі № 120/9441/23 не вказано чітких розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, однак зобов'язано відповідача підготувати довідку про розмір грошового забезпечення щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Так, наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 затверджений Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260).
Згідно пункту 1 Розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Згідно пункту 2 Розділу XVI Порядку №260 розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Таким чином, у разі збільшення розмірів основних видів грошового забезпечення шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, відповідно змінюються і розміри додаткових видів грошового забезпечення, які обраховуються виходячи з розмірів змінених основних видів грошового забезпечення.
Враховуючи наведене, розмір додаткових видів грошового забезпечення повинен бути обчислений в спосіб, визначений нормами чинного законодавства.
Стосовно посилань представника ІНФОРМАЦІЯ_1 на лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України №220/13/7642 від 14.11.2023, суд зазначає, що з 29.01.2020 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Крім того, пунктом 4 постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 врегульовано порядок розрахунку посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, а не додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_1 під час виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.11.2023 по справі № 120/9441/23.
Таким чином, заява ОСОБА_1 , подана в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 383 КАС України, -
Подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України заяву ОСОБА_1 у справі № 120/9441/23 задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 під час виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.11.2023 по справі № 120/9441/23 щодо складання довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2023 року.
Надіслати окрему ухвалу ІНФОРМАЦІЯ_1 для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону .
Встановити строк для надання відповіді на окрему ухвалу упродовж тридцяти днів з дня отримання її копії.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Чернюк Алла Юріївна