Справа № 697/1380/24
Провадження № 3/697/801/2024
01 липня 2024 року м. Канів
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Скирда Б.К., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліції №1 Черкаського районного управління поліції ГУ НП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; учень ДНЗ «Канівське вище професійне училище»,
за ст. 180 КУпАП, -
24.06.2024 близько 19 год. 00 хв., ОСОБА_1 придбав пляшку вина "Коблево" об'ємом 0,7 л. та дві пляшки "Сидр" об'ємом по 0,5 л., які в подальшому розпив разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в с.Межиріч по вул. Центральна. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 180 КУпАП, про що було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №143561 від 26.06.2024.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про повернення протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 180 КУпАП до ВП №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, як такого, що не підлягає розгляду судом з огляду на наступне.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Диспозицією ст. 180 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за доведення неповнолітнього до стану сп'яніння батьками неповнолітнього, особами, які їх замінюють, або іншими особами та тягне за собою накладення штрафу від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ст. 221 КУпАП визначено справи про адміністартивні правопорушення, які розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів. Проте, до вказаного переліку статтей не належить розгляд справ про адміністративну відповідальність за ст. 180 КУпАП.
Відповідно до ст. 222 КУпАП, справи за ст. 180 КУпАП розглядають органи Національної поліції.
Справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 180 КУпАП підвідомчі суду в разі вчинення такого правопорушення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років (ст. 221 КУпАП).
Однак, як вбачається із вказаного вище протоколу серії ВАД №143561 від 26.06.2024, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому на час вчинення інкримінованого йому правопорушення (24.06.2024), йому виповнилося вісімнадцять років.
Таким чином, у суду відсутні підстави для розгляду адміністративного матеріалу стосовно ОСОБА_1 ..
Відповідно до роз'яснень Європейського суду з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.
На підставі наведеного, матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 180 КУпАП необхідно повернути до ВП №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області як таких, що не підлягають розгляду судом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 221, 222, 278, 279, 280 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 180 КУпАП - повернути до ВП №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області, як такі, що не підлягають розгляду судом.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Б. К. Скирда