79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
02.07.2024 Справа № 914/643/24
Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., за участю секретаря Клим О. Ю., розглянувши матеріали справи за позовом: Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, м. Львів, в інтересах держави в особі
позивача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, м. Львів;
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Шульгана Назара Ігоровича, м. Львів;
про стягнення коштів в сумі 264275,99грн.
За участю представників сторін:
від прокуратури: Бучко Роман Васильович
від позивача: Жуган Ірина Олександрівна, Іванів Наталія Омелянівна;
від відповідача: не з'явився.
Відводів складу суду та секретарю судового засідання сторонами не заявлено.
Розгляд справи судом.
На розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях до Фізичної особи - підприємця Шульгана Назара Ігоровича про стягнення заборгованості в сумі 264275,99грн., з яких 89656,65 грн. - неустойка за неповернення орендованого майна за договором № 69 від 19.06.2018р., 174619,34 грн. - неустойка за неповернення орендованого майна за договором № 80 від 20.06.2017р.
Ухвалою суду від 11.03.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 26.03.2024 року.
В підготовчому засіданні 26.03.2024р. оголошено перерву до 16.04.2024р.
Ухвалою суду від 16.04.2024р. продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів та відкладено розгляд справи на 14.05.2024р. Ухвалою суду від 14.05.2024р. відкладено розгляд справи на 11.06.2024р. Ухвалою суду від 11.06.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 02.07.2024 року.
Прокурор в судове засідання 02.07.2024р. з'явився, надав пояснення щодо предмета спору, підтримав позовні вимоги. Представник позивача в судове засідання 02.07.2024р. з'явився, надав пояснення щодо предмета спору, підтримав позовні вимоги.
Відповідач явки повноважного представника в судове засідання 02.07.2024р. не забезпечив, причин неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, шляхом скерування ухвали суду від 11.06.2024 року до електронного кабінету відповідача, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. На електронну адресу суду від відповідача 11.06.2024р. надійшла заява за вх. № 15410/24 про розгляд справи за відсутності відповідача та його представника.
Позиції учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях і фізичною особою - підприємцем Шульган Назаром Ігоровичем 20.06.2017 року укладено договір оренди № 80, згідно з яким передано в оренду ФОП Шульган Н.І. нежитлові півпідвальні приміщення № 2, № 3 загальною площею 193,2 м. кв., розташовані по вул. Тернопільській, 38 у м. Львові; 19.06.2018 року укладено договір оренди № 69, згідно з яким передано в оренду ФОП Шульган Н.І. частину приміщення № 6 площею 30 м.кв., розташованого у виробничому корпусі по АДРЕСА_1 .
Прокурор стверджує, що відповідач, в порушення умов договорів оренди державного майна № 80 від 20.06.2017р. та № 69 від 19.06.2018р. після закінчення строку їх дії не повернув орендовані нежитлові приміщення балансоутримувачу.
Прокурор вказує, що рішенням Господарського суду Львівської області від 19.12.2022р. у справі № 914/1728/22, яке набрало законної сили задоволено позов Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони та зобов'язано ФОП Шульган Н.І. звільнити приміщення, що перебували в оренді відповідно до вищевказаних договорів; рішенням Господарського суду Львівської області від 04.10.2023р. у справі № 914/1545/23 з ФОП Шульган Н.І. стягнуто суму заборгованості з орендної плати, штрафні санкції, а також неустойку за невиконання обов'язку повернути майно після закінчення строку дії договору оренди. Зазначені кошти стягнуто за період з початку виникнення прострочення і по липень 2023 року включно.
Прокурор зазначає, що відповідач повернув орендоване майно 10.01.2024р. в рамках виконавчого провадження у справі № 914/1728/22.
З огляду на вищенаведене прокурор просить суд стягнути з відповідача неустойку за користування майном за період з 01.08.2023р. по 10.01.2024р. в загальному розмірі 264275,99 грн., з яких за договором № 69 від 19.06.2018р. в сумі 89656,65 грн. та за договором № 80 від 20.06.2017р. в сумі 174619,34 грн.
Письмового відзиву чи заперечень від відповідача не подано.
Обставини, встановлені судом.
20 червня 2017 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області (орендодавець), правонаступником якого є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях відповідно до п. 2 Наказу Фонду державного майна України № 232 від 06.03.2019р., який розміщений у мережі Інтернет за вебадресою https://www.spfu.gov.ua/ua/documents/4689.html та ФОП Шульган Назаром Ігоровичем (орендар) укладено договір оренди нерухомого державного майна №80, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежитлові пів-підвальні приміщення №№ 2,3 (далі майно), загальною площею 193,2 кв. м, які знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Тернопільська, 38, що перебувають на балансі Державного підприємства «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Армія України» (далі балансоутримувач).
Згідно з п. 3.1 договору №80 від 20.06.2017 року орендна плата без ПДВ за базовий місяць розрахунку квітень 2017 року становить 11039,83 грн.
Відповідно до п.п. 3.3, 3.6 договору №80 від 20.06.2017 року орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісяця, не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж, у наступному співвідношенні: 70% до державного бюджету на рахунок, визначений Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області: а саме: Одержувач коштів Держбюджет м. Львова, код ЄДРПОУ одержувача 38008294, банк одержувача ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, № рахунку 31114092702002 (код 22080300).; 30% на рахунок балансоутримувача.
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не у повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати. У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж 3 місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості (п.п. 3.7 та 3.8 договору №80 від 20.06.2017 року).
Договір №80 від 20.06.2017 року укладено строком на 2 (два) роки 364 дні, що діє з 20.06.2017 року по 17.06.2020 року (п. 10.1 договору).
Згідно з п. 10.9 договору № 80 від 20.06.2017р. у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем балансоутримувачу.
Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання орендарем та балансоутримувачем акта приймання-передавання, один примірник якого протягом трьох днів орендарем скеровується орендодавцю. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на орендаря (п. 10.11 договору № 80 від 20.06.2017р.).
Відповідно до акту прийому-передачі державного нерухомого майна згідно договору №80 від 20.06.2017 року орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежитлові пів-підвальні приміщення №№2,3 загальною площею 193,2 кв.м, які знаходяться за адресою: м.Львів, вул.Тернопільська, 38, що перебувають на балансі Державного підприємства «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Армія України».
Копія договору оренди нерухомого державного майна №80 від 20.06.2017 року та акта прийому-передачі державного нерухомого майна долучені до матеріалів справи.
19 червня 2018 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області (орендодавець) та ФОП Шульганом Назаром Ігоровичем (орендар) укладено договір оренди нерухомого державного майна №69, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - частину нежитлового приміщення №6, площею 30,0 кв.м, яке знаходиться на першому поверсі виробничого корпусу, за адресою: м. Львів, вул. Тернопільська, 38 (далі майно) та перебуває на балансі Державного підприємства «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Армія України» (далі балансоутримувач).
Згідно з п. 3.1 договору №69 від 19.06.2018 року орендна плата без ПДВ за базовий місяць розрахунку березень 2018 року становить 4450,97 грн.
Відповідно до п.п. 3.3, 3.6 договору №69 від 19.06.2018 року орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісяця, не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж, у наступному співвідношенні: 70% до державного бюджету на рахунок, визначений Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області: а саме: Одержувач коштів Держбюджет м. Львова, код ЄДРПОУ одержувача 38008294, банк одержувача ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, № рахунку 31114092702002 (код 22080300).; 30% на рахунок балансоутримувача.
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не у повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати. У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж 3 місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості (п.п. 3.7 та 3.8 договору №69 від 19.06.2018 року).
Договір №69 від 19.06.2018 року укладено строком на 2 (два) роки 364 дні, що діє з 19.06.2018 року по 17.06.2021 року (п. 10.1 договору).
Згідно з п. 10.9 договору №69 від 19.06.2018р. у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем балансоутримувачу.
Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання орендарем та балансоутримувачем акта приймання-передавання, один примірник якого протягом трьох днів орендарем скеровується орендодавцю. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на орендаря (п. 10.10 договору №69 від 19.06.2018 року).
Відповідно до акту прийому-передачі державного нерухомого майна згідно договору №69 від 19.06.2018 року орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування державне нерухоме майно - частину нежитлового приміщення №6, площею 30,0 кв.м, яке знаходиться на першому поверсі виробничого корпусу, за адресою: м.Львів, вул.Тернопільська, 38, що перебуває на балансі Державного підприємства «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Армія України».
Копія договору оренди нерухомого державного майна №69 від 19.06.2018 року та акта прийому-передачі державного нерухомого майна долучені до матеріалів справи.
За приписами ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 27.10.2022р. у справі № 914/1398/22 (залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 24.01.2023р.) відмовлено у задоволенні позову ФОП Шульган Н. І. до РВ ФДМУ про зобов'язання укласти договори про внесення змін (про продовження строку дії договорів) до договорів оренди нерухомого державного майна № 69 та № 80.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 19.12.2022р. у справі № 914/1728/22 (залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 18.04.2023р. та постановою Верховного Суду від 18.07.2023р.) зобов'язано ФОП Шульгана Н. І. повернути об'єкти оренди за Договором № 69 та за Договором № 80.
Рішення Господарського суду Львівської області від 19.12.2022р. у справі № 914/1728/22 відповідачем виконано у повному обсязі, що підтверджується постановою про закінчення виконавчого провадження ВП № 71880485 від 23.01.2024р., копія якої долучена до матеріалів справи. Відповідно до вказаної постанови, державним виконавцем Сихівського відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Бурієм Володимиром Ярославовичем, при примусовому виконанні наказу № 914/1728/22 виданого 02.05.2023р. Господарським судом Львівської області про повернення нерухомого майна, розташованого на вул. Тернопільській, 38 у м. Львові, а саме: півпідвальні приміщення № 2, 3 загальною площею 193,2 кв.м. та частину нежитлового приміщення № 6 площею 30,0 кв.м. встановлено, що виконавчий документ виконано, виконавчий збір та витрати виконавчого провадження сплачено.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 04.10.2023р. у справі № 914/1545/23 (залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 29.01.2024р.) задоволено позов т.в.о. керівника Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях до ФОП Шульгана Н.І. про стягнення 1 274 380,90 грн., з яких: за договором №80 від 20.06.2017 заборгованість в сумі 870984,56 грн. (176,83 грн. пеня, 870807,35 грн. неустойка), за договором № 99 від 26.07.2019 заборгованість в сумі 71135,05 грн. (52915,64 грн. несплачена орендна плата, 12668,38 грн. пеня, 5551,03 грн. штраф) та за договором № 69 від 19.06.2018 року заборгованість в сумі 332261,29 грн. (132,25 грн. пеня, 332129,04 грн. неустойка) (з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог). Стягнуто з ФОП Шульган Н.І. на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях 52915,64 грн. основного боргу, 12977,46 грн. пені, 5551,03 грн. штрафу та 1202936,39 грн. неустойки.
Львівська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Західного регіону 17.01.2024р. звернулася до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях із листом за вих. № 30.54/02-299ВИХ-24, в якому зазначила, що рішенням Господарського суду Львівської області від 04.10.2023р. у справі № 914/1545/23 задоволено позов керівника Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони та стягнуто з ФОП Шульган Н.І. заборгованість зі сплати орендної плати, неустойки у вигляді подвійного розміру орендної плати за неповернення орендованого майна за договорами, термін дії яких закінчився, а також штрафні санкції за неналежне виконання договірних зобов'язань за період з моменту виникнення прострочення і по липень 2023 року включно, повідомила, що ФОП Шульган Н.І. продовжує користуватися нерухомим майном по вул. Тернопільській, 38 у м. Львові, при цьому не сплачуючи орендну плату за останнім діючим договором та не повертаючи майно за договорами, які припинили свою дію та з метою захисту інтересів держави просила забезпечити здійснення розрахунку (нарахування) сум, які підлягають стягненню з ФОП Шульган Н.І. за користування приміщеннями військового містечка № 9 по вул. Тернопільській, 38 у м. Львові, у тому числі у розмірі подвійної орендної плати за користування майном після закінчення строку дії договорів оренди та штрафних санкцій за період із серпня 2023 року.
Листом за вих. № 10-03-00718 від 14.02.2024р. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях надало Львівській спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Західного регіону розрахунки заборгованості по орендній платі, пені, неустойки та штрафу до Державного бюджету по договорах оренди від 19.06.2018р. № 69, від 20.06.2017р. № 80 та від 26.07.2019р. №99 укладених з ФОП Шульган Н.І. за період з 01.08.2023р. по 31.01.2024р.
Листом за вих. № 10-11-00415 від 29.01.2024р. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях повідомило Львівській спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Західного регіону про те, що 23.01.2024р. Сихівським відділом Державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесена постанова про закінчення виконавчого провадження щодо зобов'язання фізичної особи-підприємця Шульгана Назара Ігоровича повернути нерухоме майно, розташоване на вул. Тернопільській, 38 у м. Львові , а саме: півпідвальні приміщення № 2, 3 загальною площею 193,2 кв.м. та частину нежитлового приміщення № 6 площею 30,0 кв.м.
Львівська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Західного регіону листом за вих. № 30.54/02-794ВИХ-24 від 20.02.2024р. повідомила Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях про те, що з метою стягнення з фізичної особи-підприємця Шульгана Назара Ігоровича коштів за користування приміщеннями військового містечка № 9 по вул. Тернопільській, 38 у м. Львові, у розмірі подвійної орендної плати за користування майном після закінчення строку дії договорів оренди Львівською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони з метою захисту інтересів держави буде застосовано представницькі повноваження відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» шляхом звернення до суду з відповідним позовом про стягнення коштів.
Оцінка суду.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень.
З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Таким чином, «інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація «інтересів держави», особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 зі справи № 806/1000/17).
У справі, що розглядається, прокурор обґрунтував наявність «інтересів держави» у сфері контролю за збереженням державного майна.
Частинами 1,3 ст.4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з ст.53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Звертаючись з цим позовом до суду, прокурор визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях та зазначив, що вказаний орган належним чином не здійснював захист інтересів держави шляхом звернення до суду з позовом про стягнення неустойки за користування нерухомим майном після закінчення строку дії договорів оренди.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд державного майна України здійснює повноваження безпосередньо та через свої регіональні відділення (представництва).
До основних завдань Фонду державного майна України згідно зі ст. 4 Закону України «Про Фонд державного майна України» належать, зокрема, реалізація державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; здійснення контролю у сфері організації та проведення приватизації державного майна, відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством, передачі державного майна в оренду та користування; повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства; управління корпоративними правами держави, які перебувають у сфері його управління; повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства.
За приписами ст. 5 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд державного майна України, зокрема у сфері оренди державного майна: виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності; здійснює контроль за надходженням до Державного бюджету України плати за оренду державного майна; забезпечує проведення інвентаризації єдиних майнових комплексів державних підприємств, їх структурних підрозділів, орендодавцем яких є Фонд державного майна України, а також затверджує акти оцінки (висновки про вартість майна), щодо якого виступає орендодавцем; здійснює контроль за використанням орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, виконанням умов договорів оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств; бере участь у здійсненні контролю за поверненням цілісних майнових комплексів державних підприємств до сфери управління уповноважених органів управління після закінчення строку дії договорів оренди.
Згідно з наказом Фонду Державного майна України № 232 від 06.03.2019 «Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України» утворено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинські областях як юридичну особу публічного права, що розташоване у м.Львові, яке є правонаступником майна, прав та обов'язків Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області.
В подальшому, наказом Фонду державного майна України № 459 від 15.05.2019 визначено днем початку роботи Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях 15.05.2019.
Відповідно до Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, затвердженого наказом ФДМУ від 14.03.2019 №256, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях є територіальним органом Фонду державного майна України, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, оцінки, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління.
Таким чином, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях є уповноваженим органом у сфері управління державним майном у спірних правовідносинах.
Прокурор зазначає, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, як орендодавець зобов'язане було контролювати стан виконання умов договору з боку орендаря, у тому числі, що стосується обов'язків по сплаті орендної плати та повернення майна після закінчення терміну дії договору оренди, а отже про вказані обставини було відомо з моменту невиконання договорів тобто з 2020 року.
Зважаючи на наведене, листом за вих. № 30.54/02-794ВИХ-24 від 20.02.2024р. прокурор повідомив позивача про те, що з метою стягнення з фізичної особи-підприємця Шульгана Назара Ігоровича коштів за користування приміщеннями військового містечка № 9 по вул. Тернопільській, 38 ум. Львові, у розмірі подвійної орендної плати за користування майном після закінчення строку дії договорів оренди Львівською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони з метою захисту інтересів держави буде застосовано представницькі повноваження відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» шляхом звернення до суду з відповідним позовом про стягнення коштів
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Перший виключний випадок передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак, підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються.
У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно.
Нездійснення захисту має прояв в пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він обізнаний про порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.
Здійснення захисту неналежним чином має прояв в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.
Неналежність захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який, серед іншого, включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.
Верховний Суд звертає увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.
Разом з тим, прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави (аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17 та від 20.09.2018 у справі № 924/1237/17).
Таким чином, прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до компетентного органу до подання позову, в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України Про прокуратуру, прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме: подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.
Отже, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України Про прокуратуру, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (аналогічну правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).
З огляду на викладене, підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема, але не виключно, повідомленням прокурора на адресу відповідного органу про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від органу, що свідчать про наявність підстав для такого представництва. Як вбачається з матеріалів справи, прокурор повідомив позивача про виявлені порушення, однак, позивач не вчинив дій, спрямованих на захист інтересів держави.
Відтак, зважаючи на все наведене вище, суд дійшов висновку про те, що прокурор належним чином обґрунтував наявність підстав, передбачених статтею 23 Закону України Про прокуратуру, для звернення до суду з цим позовом, заявленим в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях.
Щодо позовних вимог у даній справі, суд враховує наступні положення чинного законодавства України.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно зі статтею 16 ЦК кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини (ч.1 ст.11 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Згідно ст. 174 ГК України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст.626 ЦК України).
Господарські зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладених ними договорів оренди нерухомого державного майна №80 від 20.06.2017 року та №69 від 19.06.2018 року.
Згідно з п. 1.1 договору оренди нерухомого державного майна №80 від 20.06.2017р. орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежитлові пів-підвальні приміщення №№ 2,3 (далі майно), загальною площею 193,2 кв. м, які знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Тернопільська, 38, що перебувають на балансі Державного підприємства «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Армія України» (далі балансоутримувач).
Відповідно до п. 3.1 договору №80 від 20.06.2017 року орендна плата без ПДВ за базовий місяць розрахунку квітень 2017 року 11039,83 грн. Договір №80 від 20.06.2017 року укладено строком на 2 (два) роки 364 дні, що діє з 20.06.2017 року по 17.06.2020 року (п. 10.1 договору).
Згідно з п. 10.9 договору № 80 від 20.06.2017р. у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем балансоутримувачу.
Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання орендарем та балансоутримувачем акта приймання-передавання, один примірник якого протягом трьох днів орендарем скеровується орендодавцю. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на орендаря (п. 10.11 договору № 80 від 20.06.2017р.).
Відповідно до п. 1.1 договору оренди нерухомого державного майна №69 від 19.06.2018 року орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - частину нежитлового приміщення №6, площею 30,0 кв.м, яке знаходиться на першому поверсі виробничого корпусу, за адресою: м. Львів, вул. Тернопільська, 38 (далі майно) та перебуває на балансі Державного підприємства «Видавничо-поліграфічне підприємство Міністерства оборони України «Армія України» (далі балансоутримувач).
Згідно з п. 3.1 договору №69 від 19.06.2018 року орендна плата без ПДВ за базовий місяць розрахунку березень 2018 року становить 4450,97 грн. Договір №69 від 19.06.2018 року укладено строком на 2 (два) роки 364 дні, що діє з 19.06.2018 року по 17.06.2021 року (п. 10.1 договору).
Згідно з п. 10.9 договору №69 від 19.06.2018р. у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем балансоутримувачу.
Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання орендарем та балансоутримувачем акта приймання-передавання, один примірник якого протягом трьох днів орендарем скеровується орендодавцю. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на орендаря (п. 10.10 договору №69 від 19.06.2018 року).
Рішенням Господарського суду Львівської області від 19.12.2022р. у справі № 914/1728/22 (залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 18.04.2023р. та постановою Верховного Суду від 18.07.2023р.) зобов'язано ФОП Шульгана Н. І. повернути об'єкти оренди за Договором № 69 та за Договором № 80.
Рішення Господарського суду Львівської області від 19.12.2022р. у справі № 914/1728/22 відповідачем виконано у повному обсязі, що підтверджується постановою про закінчення виконавчого провадження ВП № 71880485 від 23.01.2024р., відповідно до якої, державним виконавцем Сихівського відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Бурієм Володимиром Ярославовичем, при примусовому виконанні наказу № 914/1728/22 виданого 02.05.2023р. Господарським судом Львівської області про повернення нерухомого майна, розташованого на вул. Тернопільській, 38 у м. Львові, а саме: півпідвальні приміщення № 2, 3 загальною площею 193,2 кв.м. та частину нежитлового приміщення № 6 площею 30,0 кв.м. встановлено, що виконавчий документ виконано, виконавчий збір та витрати виконавчого провадження сплачено.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 04.10.2023р. у справі № 914/1545/23 (залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 29.01.2024р.) задоволено позов т.в.о. керівника Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях до ФОП Шульгана Н.І. про стягнення 1 274 380,90 грн., з яких: за договором №80 від 20.06.2017 заборгованість в сумі 870984,56 грн. (176,83 грн. пеня, 870807,35 грн. неустойка), за договором № 99 від 26.07.2019 заборгованість в сумі 71135,05 грн. (52915,64 грн. несплачена орендна плата, 12668,38 грн. пеня, 5551,03 грн. штраф) та за договором № 69 від 19.06.2018 року заборгованість в сумі 332261,29 грн. (132,25 грн. пеня, 332129,04 грн. неустойка) (з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог). Стягнуто з ФОП Шульган Н.І. на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях 52915,64 грн. основного боргу, 12977,46 грн. пені, 5551,03 грн. штрафу та 1202936,39 грн. неустойки.
Відповідно до ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за найм речі за час прострочення.
Прокурор зазначає, що рішенням Господарського суду Львівської області від 04.10.2023р. у справі № 914/1545/23 (залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 29.01.2024р.) стягнуто неустойку за несвоєчасне повернення майна з моменту закінчення строку дії спірних договорів оренди та по 31 липня 2023 року включно.
Як вбачається із постанови ВП № 71880485 від 23.01.2024р. про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання наказу № 914/1728/22 від 02.05.2023р., нерухоме майно, розташоване на вул. Тернопільській, 38 у м. Львові, а саме: півпідвальні приміщення № 2, 3 загальною площею 193,2 кв.м. та частина нежитлового приміщення № 6 площею 30,0 кв.м. повернуто позивачу.
У зв'язку із несвоєчасним поверненням орендованого майна за спірними договорами, на підставі ст. 785 ЦК України нараховано неустойку за період з 01.08.2023р. по 10.01.2024р. в розмірі 264275,99грн. Відтак, враховуючи припинення договорів оренди № 69 та № 80 та неналежне виконання орендарем обов'язку щодо своєчасного повернення майна орендодавцю, підставними є позовні вимоги щодо стягнення неустойки за період з 01.08.2023р. по 10.01.2024р. в загальному розмірі 264275,99грн
Станом на день прийняття рішення суду, доказів в спростування вищенаведених обставин не поступало, доказів щодо оплати неустойки суду не представлено, відтак підставними є вимоги прокурора щодо стягнення неустойки у розмірі подвійної плати за користування нерухомим майном за час прострочення в сумі 264275,99грн.
Згідно із ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ч.1 ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Статтею 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).
Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що обставини які є предметом доказування у справі судом визнаються встановленими та позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню.
На підставі положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягають відшкодуванню судові витрати в розмірі судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Позов задоволити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця Шульгана Назара Ігоровича ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях (79005, Львівська область, місто Львів, вулиця Коперника М., будинок 4, ідентифікаційний код 42899921) 264275,99грн. неустойки.
Стягнути з фізичної особи - підприємця Шульгана Назара Ігоровича ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Cпеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону (код 38326057, банк отримувача: Держказначейська служба України м. Київ, МФО 820172, № рах. UA238201720343120001000082783) 3171,31 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reestr.court.gov.ua/.
Повний текст рішення складено 03.07.24р.
Суддя Іванчук С.В.