Ухвала від 27.06.2024 по справі 195/1059/24

Справа № 195/1059/24

Провадження № 1-в/195/27/24 У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.06.2024 року с-ще Томаківка

Дніпропетровської області

Томаківський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

за участю поліцейського офіцера громади СВГ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області - капітана поліції ОСОБА_3 ,

засудженого - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Томаківка подання начальника відділення поліції №3 Нікопольського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:

-10.10.2019 року Хортицьким районним судом м. Запоріжжя за за ч. 1 ст. 185, ч. 2 ст. 15 КК України до покарання у вигляді 1 року позбавлення волі з іспитовим строком на 1 рік;

-26.05.2022 року Томаківським районним судом Дніпропетровської області за ч. 2 ст. 185, ч. 1 ст. 71 КК України до покарання у вигляді 1 року 1 місяця позбавлення волі, звільненого по відбуттю строку покарання;

09.03.2023 року Томаківським районним судом Дніпропетровської області за ч. 2 ст. 190, ч. 4 ст. 70, 72 КК України до покарання у вигляді 1 року 1 місяця позбавлення волі, міру покарання вважати відбутою 09.11.2022 року,

ВСТАНОВИВ:

до Томаківського районного суду Дніпропетровської області надійшло подання начальника відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Подання обґрунтовано тим, що громадянин ОСОБА_4 з 09 листопада 2022 року після звільнення з місць позбавлення волі перебував на обліку у ВП №3, як особа, що була раніше засуджена та формально підпадав під адміністративний нагляд. Після постановки на такий облік та проведення індивідуальних профілактичних бесід і неодноразових попереджень громадянин ОСОБА_4 продовжував порушувати громадський порядок, за що впродовж року після звільнення п'ять разів притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: постанова по справі про адміністративне правопорушення ГАБІ № 293982 від 19.12.2022 за ч. 2 ст. 175-1 КУпАП (штраф 170 грн.), постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі БАВ № 050069 від 25.12.2022 за ч. 3 ст. 127 КУпАП (штраф 680 грн.), постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі БАВ № 601955 від 28.11.2022 за ч. 1 ст. 127 КУпАП (штраф 255 грн.), постанова по справі про адміністративне правопорушення ГАБІ № 774957 від 28.11.2022 року за ч. 2 ст. 178 КУпАП (штраф 51 грн.), протокол про адміністративне правопорушення ВАВ № 522324 від 28.11.2022 за ст. 173 (штраф 51 грн.) за вчинення ним дрібного хуліганства по відношенню до ОСОБА_6 , яке зареєстровано до Єдиного обліку ІПНП № 2708 від 28.11.2022, крім того останнього 18.04.2023 року було притягнуто за вчинення адміністративного правопорушення ч. 2 ст. 178 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення ВАВ № 199933 від 18.04.2023 року постановою ГАБІ № 657161 від 18.04.2023 року накладено стягнення у виді штрафу 51 гр.

В свою чергу такі превентивні заходи, як притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності, на його поведінку належним чином не вплинули. Після чого ухвалою Томаківського районного суду від 21.04.2023 року по справі 195/567/23 відносно громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було встановлено адміністративний нагляд строком на 12 місяців

Адміністративний нагляд, як система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою ОСОБА_4 , що здійснювались ВП №3 Нікопольського РУП як органу Національної поліції, не вплинули належним чином, так як під час перебування під адміністративним наглядом останній продовжував порушувати вже правила адміністративного нагляду та встановлені судом обмеження тобто вчиняти адміністративні правопорушення що посягають на встановлений порядок управління. Так, 24 та 25 червня 2023 року останній перебував в розважальному закладі, де пив пиво на розлив,чим порушив п.1 вищезазначеної ухвали, за що відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення ВАВ № 854498 та ВАВ № 854499 за ч. 1 ст. 187 КУпАП справа №195/972/23 накладено стягнення у вигляді штрафу 68 гривень. Крім того, 02 січня 2024 року за порушення обмеження щодо виїзду за межі Нікопольського району без дозволу керівництва ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області передбаченого п.3 ухвали по справі 195/567/23 відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення ВАВ № 598988 за ч. 2 ст. 187 КУпАП справа №195/31/24 та накладено стягнення у вигляді штрафу 170 гривень. Крім того, 06 лютого 2024 року о 22 годині 31 хвилин під час перевірки був відсутній за місцем свого мешкання, чим порушив п.2 вищезазначеної ухвали, за що відносно нього був складений протокол про адміністративне правопорушення ВАВ № 598552 за ч. 2 ст. 187 справа №195/299/24 та накладено стягнення у вигляді штрафу 204 гривні. Крім того, 22 лютого 2024 року о 22 годині 36 хвилин під час перевірки був відсутній за місцем свого мешкання, за що відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення ВАВ № 598990 за ч. 2 ст. 187 справа №195/389/24 та накладено стягнення у вигляді штрафу 170 гривень. Крім того, 08 березня 2024 року о 23 годині 27 хвилин при перевірці знов був відсутній за місцем свого мешкання, за що відносно нього був складений протокол про адміністративне правопорушення ВАВ № 998039 за ч. 2 ст. 187 КУпАП справа №195/472/24 та накладено стягнення у вигляді штрафу 170 гривень. Крім того, 15 березня 2024 року знову порушив заборону виходу із дому в період з 22:00 год до 04:00 год., за що відносно нього був складений протокол про адміністративне правопорушення ВАВ № 998754 за ч. 2 ст. 187 КУпАП, справа №195/542/24 та накладено стягнення у вигляді 5 діб арешту, під час виконання якого, відповідно до судового розпорядження по справі №195/542/848/2024 від 01.05.2024 року останнього було затримано протоколом про АЗ№089259 та доставлено до ІТТ розташованого на території Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області за адресою: м. Нікополь вул. Станіславського буд.1. Окрім порушень правил адміністративного нагляду, громадянин ОСОБА_4 вчиняв порушення, що посягають на громадський порядок та громадську безпеку, а саме: 21.04.2024 року здійснював розпивання пива у забороненому місці, за що був притягнутий до відповідальності постановою по справі про адміністративне правопорушення ГАБІ № 479588 за ст.178 ч.1КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 51 гривні на користь держави та 15.05.2024 року також перебував в п'яному вигляді в громадському вигляді, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.178 КУпАП та був притягнутий до відповідальності постановою по справі про адміністративне правопорушення ГБВ № 378966 із накладенням стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 гривні та 21.06.2024 року був притягнутий до відповідальності постановою по справі про адміністративне правопорушення ГБВ № 378787 за ч.1 ст.175-1 КУпАП із накладенням стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 гривні.

Під час проведення бесід від односельчан відносно ОСОБА_4 надходила інформація, що останній після звільнення з місць позбавлення волі та перебування під адміністративним наглядом, продовжував вживати спиртні напої та знаходячись у нетверезому стані поводив себе неадекватно, може перебувати у громадському місці у брудному вигляді. Староста Високівського старостинського округу Томаківської ТГ Нікопольського району ОСОБА_7 , надав негативну характеристику на громадянина ОСОБА_4 , як на місцевого мешканця, де зазначив, що останній офіційно ніде не працює, має шкідливі звички, зокрема, щодо зловживання спиртних напоїв, через що серед мешканців старостату ширяться відео які ображають честь та гідність людини, що негативно впливає на молоде покоління. Був засуджений, від односельців неодноразово на нього надходили усні скарги та нарікання з боку односельців та членів родини.

Враховуючи вищевикладені обставини, начальник відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області підполковник поліції ОСОБА_5 пропонує суду встановити громадянину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік та встановити наступні обмеження: заборонити відвідування розважальних закладів, де на розлив реалізовуються спиртні напої; заборонити вихід з дому з 22.00 годин до 04.00 годин; заборонити виїзд за межі Нікопольського району без дозволу керівництва відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області; заборонити змінювати фактичне місце свого мешкання без дозволу уповноваженої на те особи з органів Національної поліції; з'являтися до відділення поліції № 3 Нікопольського РУП для реєстрації як особи, що перебуває під адміністративним наглядом один раз кожного місяця до закінчення адміністративного нагляду.

У судовому засіданні поліцейський офіцер громади СВГ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області капітан поліції ОСОБА_3 підтримав подання в повному обсязі та просив суд встановити адміністративний нагляд відносно громадянина ОСОБА_4 з встановленням відповідних обмежень.

Засуджений ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання. При перегляді відеозапису диску СD-R громадянин ОСОБА_4 впізнав себе.

Заслухавши пояснення представника ВП № № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , пояснення громадянина ОСОБА_4 , вивчивши та дослідивши матеріали подання, письмові докази, переглянувши відеозапис, який знаходиться на диску СD-R, суд приходить наступних висновків.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.

Відповідно до ст. 2 вказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Відповідно до ст. 158 КВК України, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі, за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.

Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:

а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;

б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);

в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);

г) реєстрація в поліції від одного до чотирьох разів на місяць.

Статтею 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено порядок встановлення адміністративного нагляду, а саме: щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції. У поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону начальник органу Національної поліції щодо поведінки піднаглядного, та обгрунтування доцільності таких заходів. Разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.

Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.

Згідно роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.

Згідно вимог пунктів 4.4, 4.5 Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої наказом МВС України, Державного департаменту України з питань виконання покарань 04.11.2003 року № 1303/203 начальник міськ-, райвідділу, розглянувши матеріали дільничного інспектора міліції про доцільність встановлення адміністративного нагляду щодо особи, що підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» приймає рішення щодо підготовки подання про встановлення стосовно цієї особи адміністративного нагляду, підписує його та направляє до суду разом з наступними матеріалами:

- копія вироку суду про попереднє засудження до позбавлення волі;

- довідка про перевірку на наявність судимостей;

- характеристика особи та матеріали, які свідчать про вчинені особою правопорушення і накладені стягнення;

- засвідчені копії протоколів та постанов про притягнення до адміністративної відповідальності;

- письмове попередження, винесене цій особі, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд;

- пояснення правопорушника;

- пояснення громадян, що характеризують їх поведінку;

- пропозиції щодо застосування обмежень дій піднаглядному;

- інші матеріали.

Вирішуючи питання по суті подання, суд також враховує, що адміністративний нагляд щодо особи встановлює певні обмеження у її повсякденному житті та поведінці, а тому такий нагляд має бути встановлений з конкретно визначених законодавчих підстав, щоб не допустити обмеження або порушення прав особи, та випливати з дотримання судом принципів «рівних можливостей» та «справедливого судового розгляду», встановлених ст. 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» 1950 року.

Судом встановленні наступні обставини.

Згідно інформації Єдиного державного реєстру судових рішень вироком Хортицьким районним судом м. Запоріжжя від 10.10.2019 року громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , засуджений за ч. 1 ст. 185, ч. 2 ст. 15 КК України до покарання у вигляді 1 року позбавлення волі з іспитовим строком на 1 рік.

Згідно інформації Єдиного державного реєстру судових рішень вироком Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 26.05.2022 року громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , засуджений за ч. 2 ст. 185, ч. 1 ст. 71 КК України до покарання у вигляді 1 року 1 місяця позбавлення волі, звільненого по відбуттю строку покарання.

Відповідно до довідки про звільнення серії ПОЛ № 04927, громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звільнений з ДУ «Божковська виправна колонія № 16» по відбуттю строку покарання 09 листопада 2022 року.

Згідно інформації Єдиного державного реєстру судових рішень Вироком Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 09.03.2023 року громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , засуджений за ч. 2 ст. 190, ч. 4 ст. 70, 72 КК України до покарання у вигляді 1 року 1 місяця позбавлення волі, міру покарання вважати відбутою 09.11.2022 року.

Згідно ухвали Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 21.04.2023 року відносно громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено адміністративний нагляд строком на 12 місяців з певними обмеженнями.

Ухвалою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 24.04.2024 року в задоволенні подання начальника відділення поліції №3 Нікопольського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно піднаглядного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - було відмовлено, т.я. на час звернення до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду - адміністративний нагляд відносно громадянина ОСОБА_4 з 21.04.2024 року автоматично припинився.

Згідно копії постанови ГАБІ №479588 від 21.04.2024 року ПОГ СВГ ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_3 , громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн. 00 коп.

Згідно копії постанови ГБВ №37896 від 15.05.2024 року ДОП СП ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ст. лейтенната поліції ОСОБА_8 , громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 178 КК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн. 00 коп.

Згідно копії постанови ГБВ №378787 від 20.06.2024 року ПОГ СВГ ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_3 , громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 175-1 КК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн. 00 коп.

Згідно письмового попередження ПОГ СВГ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_3 від 21.04.2024 року, складеного відносно громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , роз'яснено, що у випадку вчинення ним адміністративних правопорушень та кримінальних правопорушень, то по відношенню до нього може бути встановлено адміністративний нагляд.

Згідно письмового попередження ПОГ СВГ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_3 від 15.06.2024 року, складеного відносно громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , роз'яснено, що у випадку вчинення ним адміністративних правопорушень та кримінальних правопорушень, то по відношенню до нього може бути встановлено адміністративний нагляд.

Згідно письмового попередження ПОГ СВГ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_3 від 20.06.2024 року, складеного відносно громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , роз'яснено, що у випадку вчинення ним адміністративних правопорушень та кримінальних правопорушень, то по відношенню до нього може бути встановлено адміністративний нагляд.

Згідно характеристики старости Високівського старостинського округу ВК Томаківської селищної ради Дніпропетровської області ОСОБА_9 від 25.06.2024 року громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , має шкідливі звички, а саме: вживає спиртні напої, через що серед мешканців старостату ширяться відео які ображають честь та гідність людини, що негативно впливає на молоде покоління. З боку односельців неодноразово надходили скарги та нарікання на поведінку ОСОБА_4 .

Відеозапис, який знаходиться на диску СD-R, містить зображення особи, чоловічої статі, яка лежить на поверхні землі в безпорадному стані. Особа одягнена в брудний одяг.

Аналізуючи вищевикладені обставини, дослідивши матеріали подання, суд приходить висновку, що подання містить достатнє обґрунтування необхідності встановлення адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_4 , оскільки останній після звільнення з місць позбавлення волі не став на шлях виправлення, залишається небезпечним для суспільства, і потребує застосування певних обмежень.

Крім того, в частині заборони виходу з дому з 22:00 години до 04.00 години, суд вважає необхідним задовольнити в повному обсязі, т.я. п. а) ст. 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" передбачено, що заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, не може перевищувати восьми годин на добу.

Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови суду про встановлення адміністративного нагляду.

Керуючись ст.ст. 372, 395, 537, 539, 615 КПК України, ст.ст.158, 159 КВК України, ст.ст. 1, 2, 3, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд

УХВАЛИВ:

подання начальника відділення поліції №3 Нікопольського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - задовольнити.

Встановити громадянину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 12 (дванадцять) місяців із встановленням таких обмежень:

1. Заборонити відвідування розважальних закладів, де на розлив реалізовуються спиртні напої.

2. Заборони виходити з дому з 22:00. до 04:00 години;

3. Заборонити виїзд за межі Нікопольського району без дозволу керівництва відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області.

4. Заборонити змінювати фактичне місце свого мешкання без дозволу уповноваженної та те, особи з органів Національної поліції.

5. З'являтися до відділення поліції № 3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області для реєстрації як особи, що перебуває під адміністративним наглядом один раз кожного місяця до закінчення строку адміністративного нагляду.

Повний текст ухвали виготовлено 01.07.2024 року.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом семи діб з моменту її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Томаківський районний суд Дніпропетровської області.

Суддя: ОСОБА_1

27.06.2024