Справа № 182/2171/24
Провадження № 3/0182/1163/2024
21.06.2024 м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Клименко І. В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з СЮП ВП Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, проживає у АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 997695 від 10.04.2024 ОСОБА_1 02.04.2024 о 09.00 год., за адресою: АДРЕСА_1 , ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків, щодо забезпечення необхідних умов життя та навчання неповнолітньої дитини, внаслідок чого з 2022 року по теперішній час не забезпечує харчами, одягом, лікуванням, не приймає участь у навчанні та вихованні своєї неповнолітньої дитини, доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
До суду ОСОБА_1 з'явилася. Факт правопорушення заперечувала. Суду показала, що вона не ухиляється від виховання та утримання своєї доньки. З донькою спілкується, по можливості надає допомогу.
Вислухавши ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи приходжу до наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, а ст. 245 цього Кодексу передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи /ст. 280 КУпАП/.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами /ч. 1 ст. 251 КУпАП/.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколу про адміністративне правопорушення /ч. 2 ст. 251 КУпАП/.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 , надано такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 997695 від 10.04.2024;
- копію письмового повідомлення в.о. начальника служби у справах дітей Нікопольської міської ради № 280 від 02.04.2024;
- копію письмового повідомлення директора КНП «Нікопольський центр первинної медико-санітарної допомоги» від 29.01.2024 № 92;
- копію характеристики на ученицю 3-А класу гімназії № 25 НМР ОСОБА_3 , 2014 року народження.
Звинувачення за ч. 1 ст. 184 КУпАП зведено до не виконання ОСОБА_1 передбачених законодавством обов'язків, щодо забезпечення необхідних умов життя та навчання неповнолітньої дитини, а саме не забезпечення з 2022 року її харчами, одягом, лікуванням.
Водночас, матеріали справи не містять жодного доказу, який би свідчив про ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків щодо своєї неповнолітньої дитини (відсутні пояснення свідків, а саме батька дитини, ОСОБА_4 ).
Керуючись принципом «поза розумним сумнівом» вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення, як юридичний документ, що містить дані про обставини адміністративного правопорушення, за відсутності інших належних та допустимих доказів щодо обставин правопорушення є недостатнім для твердження про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.184 КУпАП.
Доказування має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом.
У відповідності до положень і тлумачень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю при відсутності складу адміністративного правопорушення.
Оскільки суддя повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності поза розумним сумнівом, вважаю, що за цим стандартом доказування, не було доведено винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких підстав справа підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 184 ч. 1, ст. 221, п. 1 ст. 247 КУпАП,-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення і набирає чинності після закінчення строку на оскарження.
Суддя: І. В. Клименко