Справа № 201/7458/24
Провадження № 1-кс/201/2618/2024
01 липня 2024 р. м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі головуючого слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника-адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого 3 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_5 , погодженого з прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, заявленого в межах кримінального провадження, внесеного 29.11.2022р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022130000000710 відносно:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганськ, Луганської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Слідчий за погодженням прокурора звернувся до суду із вищевказаним клопотанням.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у вересні 2022 року громадянин України ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлюючи російську агресію проти України, достовірно знаючи про незаконність дій співучасників збройних формувань так званої «ЛНР» та окупаційної адміністрації РФ на тимчасово окупованій території Луганської області, діючи з єдиним злочинним умислом з мотивів заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, з метою зміни меж території України та поширення на неї впливу РФ, перешкоджання євроінтеграційному курсу розвитку України, встановлення контролю РФ над політичними та економічними процесами в Україні, маючи умисел ОСОБА_6 діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, як «депутат Народного Совета ЛНР» проголосував за т.зв. «Закон «О референдуме луганской народной республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта РФ» і постанову про призначення такого «референдуму», а ОСОБА_7 , як «голова ЛНР», підписав даний «закон», чим ввів його у дію.
Вказаним т.зв. «Законом ЛНР» регламентовано принципи проведення референдуму, юридичну силу рішення, прийнятого на референдумі, систему комісій референдума, статус членів комісії референдума, порядок голосування, регламентовано порядок підрахунку голосів і установлення результатів голосування, забезпечення безпеки при підготовці і проведенні референдума та інші питання пов'язані із підготовкою та проведенням референдуму.
Реалізуючи вказаний умисел ОСОБА_6 , у подальшому, не пізніше 20.09.2022, на виконання вказаного документу так званою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (стосовно голови та членів якої здійснюється досудове розслідування в іншому кримінальному провадженні) організовано процес проведення зазначеного «референдуму», який було проведено з 23.09.2022 по 27.09.2022 на усій тимчасово окупованій території Луганської області та на так званих «закордонних дільницях» на території РФ, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Правова кваліфікація кримінального правопорушення: ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади т.зв. «депутата Народного Совета ЛНР», участі в організації та проведенні т.зв. «референдуму» на тимчасово окупованій території Луганської області, чим посягнув на територіальну цілісність і недоторканність України, оскільки його дії спрямовані на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб у незаконно утвореному органі окупаційної влади російської федерації.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням в АДРЕСА_2 та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №2 ( НОМЕР_1 ) від ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 08.01.2023, 09.01.2023 та 10.01.2023 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22022130000000710 від 29.11.2022, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.
Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.
Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.
Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором 26.01.2024, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 7 ( НОМЕР_2 ) 11.01.2023, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження), а також розміщено повістку про виклик підозрюваного на 16.01.2023, 17.01.2023 та 18.02.2023 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22022130000000710 від 29.11.2022, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Жодного разу у призначений час підозрюваний ОСОБА_6 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Таким чином, 11 січня 2023 року слідчим відділом 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганськ, Луганської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Постановою слідчого від 19.01.2022 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_6 оголошено в розшук.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій та захопленням АДРЕСА_2 , конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окуповані території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Враховуючи зазначені обставини до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська подано клопотання в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_6 .
Для розгляду вказаного клопотання, підозрюваний за судовим викликом в судове засідання не з'явився.
За результатами судового розгляду 06.03.2023 слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська задоволено клопотання слідчого погодженого прокурором та обрано стосовно ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протокол огляду від 05.12.2022 публікації в соціальній мережі «Telegram» в телеграм каналі за підписом « ОСОБА_8 », за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 де міститься публікація за текстом «Исторический день. Исторический год. Исторические все 8 лет нашего долгого пути домой. Как для всего населения многострадального Донбасса, так и для всего русского мира ???? ??Сегодня с коллегами приняли закон о проведении референдума о вступлении Луганской Народной Республики в состав РФ в качестве субъекта. Это финишная прямая на пути домой в нашу историческую родину - Россию. Я рад, что вместе с коллегами по парламенту удостоился чести принять это решение. Мы наконец-то узаконили тот запрос нашего народа, который чувствовали на протяжении 8 лет. Теперь ЦИК ЛНР сможет организовать проведение референдума по всем нормам и канонам избирательного права - безусловно, в первую очередь, с акцентом на безопасность для наших граждан. Уверен, что народ Донбасса сделает верный выбор!» (мовою оригіналу);
- протокол огляду від 05.12.2022 за участю свідка ОСОБА_9 публікації в соціальній мережі «Telegram» в телеграм каналі за підписом «единая россия луганск'за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24.09.2022 за підписом «Депутат Народного Совета ЛНР ОСОБА_10 о важности Референдума на територии ЛНР», де виявлено відеозапис, на якому свідок впізнав громадянина України ОСОБА_6
- протокол огляду від 07.12.2022 за участю свідка ОСОБА_11 публікації в соціальній мережі «Telegram» в телеграм каналі за підписом « ОСОБА_12 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 від 26.09.2022, за підписом « ОСОБА_13 в Кировске проходит четвернтый день референдума о вхождении Луганской Народной Республики в состав Российской Федерации» де виявлено відеозапис, на якому свідок впізнав громадянина України ОСОБА_6 ;
- протокол огляду від 08.12.2022 мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 де виявлено публікацію депутата т.зв. «народного совета лнр» ОСОБА_6 ;
- протокол огляду від 24.11.2022 соціальної мережі «Telegram» в телеграм каналі за підписом « ІНФОРМАЦІЯ_8 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_9 , за підписом «Парламент ЛНР единогласно проголосовал за принятие приняли закона «О референдуме Луганской Народной Республики по вопросу о вхождении в состав ОСОБА_14 на правах субъекта Российской Федерации» відеозапис, на якому зафіксована особа чоловічої статі, (позначений стрiлкою) депутат т.зв. народного совета лнр» ОСОБА_15 , який був безпосередньо присутнiй в залi будiвлi т.зв.«парламента лнр» пiд час rолосування щодо пiдготовки до проведения псевдореферендуму з питания «о вхождении в состав ІНФОРМАЦІЯ_10 » (мовою оригіналу);
- протокол огляду соціальної мережі «Вконтакте» від 08.12.2022, за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_11 », інтернет сторінки за підписом « ОСОБА_16 », де виявлені публікації з ознаками протиправної діяльності ОСОБА_6 ;
- протокол огляду від 15.04.2024 згідно якого виявлений в телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_12 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 де виявлено відео за підписом « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за участю ОСОБА_6 ;
- протокол огляду від 09.12.2022 соціальної мережі «Telegram» в телеграм каналі за підписом « ОСОБА_17 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_14 за підписом «Парламент ЛНР единогласно проголосовал за принятие приняли закона «О референдуме Луганской Народной Республики по вопросу о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации» від 20.09.2022, де виявлено відеозапис за участі т.зв. «депутата народного совета лнр» (мовою оригіналу) ОСОБА_18 , який був безпосередньо присутнiй в залi будiвлi т.зв. «парламента лнр» пiд час rолосування щодо пiдготовки до проведения псевдореферендуму з питания «о вхождении в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации» (мовою оригіналу);
- протоколи допиту свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_11 , які особисто знайомі з ОСОБА_6 , та яким відомо, що ОСОБА_6 співпрацює з окупаційною адміністрацією рф у АДРЕСА_2 та приймав активну участь в організації та проведенні незаконного референдуму у АДРЕСА_2 ;
- протоколи пред'явлення для впізнання за фотознімком громадянина ОСОБА_6 . згідно яких, свідки ОСОБА_9 та ОСОБА_11 , впізнали ОСОБА_6 ;
Таким чином, громадянин України ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у безпосередній участі в організації та проведенні незаконного «референдуму» на тимчасово окупованій території з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У відповідності до п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України відомостями про те, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України свідчать докази якими підтверджується підозра.
Про те, що підозрюваний переховується від слідства та суду свідчить знаходження на тимчасово окупованій території, також на виклики слідчого у призначений час та у призначене місце громадянин України ОСОБА_6 не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, на його задоволенні наполягав.
Захисник у судовому засіданні вирішення даного питання залишив на розсуд суду.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018 тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 № 309 (із змінами, внесеними згідно з Наказом № 152 від 31 травня 2024 року Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України) викладено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані Російською Федерацією. Згідно зазначеного переліку Луганський район Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією, оточенні (блокуванні) Російською Федерацією з 07.04.2014.
Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Згідно з ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями в тому числі ст. 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Крім того, ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII встановлено, що порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні № 22022130000000710, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.11.2022р. за підозрою ОСОБА_6 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України, спеціального досудового розслідування.
Вислухавши думку учасників судового провадження, а також дослідивши матеріали клопотання, суд вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки за сукупністю обставин та наявних в матеріалах кримінального провадження доказів, є всі підстави для здійснення спеціального досудового розслідування.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 297-1, 297-2,297-3, 297-4, 297-5 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022130000000710, відомості про яке 29.11.2022р. внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110 та ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Повний текст виготовлено 01 липня 2024 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1