Ухвала від 01.07.2024 по справі 694/1376/24

Справа № 694/1376/24 Провадження №2-а/694/8/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМУКРАІНИ

01.07.2024 року м. Звенигородка

Суддя Звенигородського районного суду Черкаської області Сакун Д.І., вирішуючи питання про відкриття провадження за матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання посадових осіб вчинення певних дій

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , звернувся до Звенигородського районного суду Черкаської області із вказаним вище адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача, які полягають у невиключення його з військового обліку та зобов'язати відповідача виключити його з військового обліку з відміткою про це у військовому квитку.

Дослідивши адміністративний позов, суд вважає, що його слід направити для розгляду за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду з наступних підстав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Частинами 1 та 2 ст. 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:

оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;

уточнення списку виборців;

оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;

оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:

примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;

примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";

6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

2. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

На підставі вищезазначеного вбачається, що спір між фізичною чи юридичною особою із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його дій чи бездіяльності є адміністративним спором, розгляд якого відповідно до вимог ст. 20 КАС України віднесено до компетенції окружних адміністративних судів.

Так, з поданого позову убачається, що предметом спору у даній справі є оскарження правомірності дій відповідача щодо невиключення позивача з військового обліку, який за своєю сутністю та суб'єктним складом, є адміністративним спором іншої категорії, ніж передбачено пунктами 1-6 частини першої статті 20 КАС України, тому зазначена справа за предметом спору та складом сторін не підсудна Звенигородському районному суду Черкаської області як місцевому загальному адміністративному суду, а підсудна Черкаському окружному адміністративному суду.

При цьому, даний позов не містить будь-яких вимог щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень про притягнення позивача до адміністративної відповідальності та винесення постанов.

Порушення правил підсудності (предметної, інстанційної і територіальної) є підставою для оскарження ухвали суду першої інстанції, а також має наслідком відповідно дост.318 КАС України скасування рішення і направлення справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Таким чином, оскільки позов стосується спору, не визначеного частиною 1 ст. 20 КАС України, суд дійшов до висновку, що зазначений спір відповідно до предметної юрисдикції адміністративних судів має розглядатись відповідним окружним адміністративним судом.

Пунктом 2 частини 1 статті 29 КАСУ встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Пункт 2 частини 1ст. 29 КАС підлягає застосуванню за аналогією закону відповідно до ч. 6ст. 7 КАС.

Відповідно до ч. 8ст. 29КАСпередача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється на підставі відповідної ухвали.

Таким чином, вважаю за необхідне зазначений позов передати за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.

Керуючись ст.7,20,29,241-243 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИЛА:

Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання посадових осіб вчинення певних дій, - передати за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.

Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені удень його(її)проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду-якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Д.І.Сакун