Справа № 564/2333/24
03 липня 2024 року м. Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області
в складі судді ОСОБА_1
за участі секретаря ОСОБА_2
сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_3
потерпілого ОСОБА_4
обвинуваченого ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Костопіль кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024181150000150 від 13.04.2024 року за обвинувальним актом щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бровари Київської області, жителя та зареєстрованого АДРЕСА_1 , громадянина України, з неповною середньою освітою, розлученого, без постійного місця роботи, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК України,
13 квітня 2024 року близько 02 год., точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , знаходячись у будинку за місцем свого проживання, що по АДРЕСА_1 , вступив у словесний конфлікт із ОСОБА_4 , причиною якого стали раптово виниклі неприязні відносини, під час якого, маючи умисел на заподіяння тяжких тілесних ушкоджень та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх протиправних дій, умисно схопив ніж з дерев'яним руків'ям, яким наніс останньому один удар в область живота, чим спричинив тілесні ушкодження у вигляді ножового поранення в правій підреберній ділянці живота, дігностовано проникаюче поранення живота з пошкодженням печінки, внутрішньо-черевна кровотеча, що відноситься до тяжкого тілесного ушкодження, небезпечного для життя в момент заподіяння.
У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 винним себе визнав. При цьому показав, що 13 квітня 2024 року близько 02 год. перебував за місцем свого проживання, що по АДРЕСА_1 та у нього виникла суперечка із сином співмешканки ОСОБА_4 , який намагався увірватися до його кімнати. Під час конфлікту із ОСОБА_4 , з метою його припинення, він схопив ніж та наніс останньому один удар в область живота. Побачивши, що поранив потерпілого, викликав швидку. У вчиненому розкаюється.
Такі показання обвинуваченого повністю узгоджуються із показаннями самого потерпілого ОСОБА_4 , який у ході судового розгляду показав, що 13 квітня 2024 року близько 02 год., між ним та його вітчимом ОСОБА_5 у будинку за місцем їх спільного проживання виникла сварка, в ході якої ОСОБА_5 схопив ніж, який знаходився у його кімнаті, та наніс йому один удар в область живота. З приводу отриманих тілесних ушкоджень він був госпіталізований та проходив стаціонарне лікування. На даний час претензій до обвинуваченого не має.
Суд, враховуючи те, що фактичні обставини справи ніким не оспорюються, з'ясувавши правильне розуміння учасниками судового розгляду змісту цих обставин, за відсутності сумнівів у добровільності їх позицій, роз'яснивши наслідки вчинення таких дій, відповідно до ч. 3 ст. 349 КПК України визнає недоцільним дослідження доказів у більшому об'ємі.
Дії обвинуваченого ОСОБА_5 підпадають під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК України - умисне тяжке тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 121 КК України є тяжким злочином.
При призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_5 суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та особу винного, те, що на обліку в лікаря нарколога та психіатра він не перебуває, раніше не судимий, обставини, які пом'якшують покарання обвинуваченого, відсутність обставини, які обтяжують покарання.
Обставинами, які пом'якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_5 , є щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Обставини, які обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_5 , відсутні.
Враховуючи наведене, а також те, що покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними та іншими особами нових кримінальних правопорушень, суд дійшов висновку про призначення обвинуваченому ОСОБА_5 покарання за ч. 1 ст. 121 КК України у виді позбавлення волі на строк 5 років.
Разом з цим, враховуючи тяжкість вчиненого ОСОБА_5 кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, повне визнання та усвідомлення ним своєї вини, щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину, поведінку обвинуваченого після нанесення тілесних ушкоджень потерпілому, виклик ним швидкої безпосередньо після вчинення злочину, а також те, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності, суд дійшов висновку про можливість його виправлення без відбування покарання в умовах ізоляції від суспільства та у відповідності до ст. 75 КК України вважає за доцільне звільнити його від відбування покарання з випробуванням.
Питання про долю речових доказів суд вирішує відповідно до вимог ч. 9 ст. 100 КПК України.
Цивільний позов не пред'являвся, процесуальні витрати відсутні.
Заходи забезпечення кримінального провадження, застосовані до обвинуваченого у вигляді домашнього арешту, припинили свою дію.
На підставі викладеного та керуючись ст. 370, 373, 374 КПК України,
Визнати ОСОБА_5 винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК України та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк 5 (п'ять) років.
На підставі ст. 75 КК України звільнити засудженого ОСОБА_5 від відбування призначеного покарання з випробуванням та встановити йому іспитовий строк тривалістю два роки.
Покласти на засудженого ОСОБА_5 обов'язки, передбачені п. 1, 2 ч. 1 ст. 76 КК України: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Речові докази, які знаходяться на зберіганні в кімнаті зберігання речових доказів ВП № 2 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області, зокрема ніж, футболку потерпілого ОСОБА_4 та змиви, які знаходяться в паперових конвертах, після набрання вироком законної сили - знищити.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Копія вироку може бути отримана в суді учасниками судового провадження.
Обвинуваченому та прокурору вручити копію вироку негайно після його проголошення.
Суддя: ОСОБА_1