Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/1168/24
Провадження № 3/542/476/24
02 липня 2024 року селище Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Шарової-Айдаєвої О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Карась В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у селищі Нові Санжари у залі суду протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 127 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), і матеріали справи, додані до нього, щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
17 червня 2024 року до Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшов адміністративний матеріал, що містив протокол про вчинення неповнолітнім ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 127 КУпАП, та внаслідок автоматизованого розподілу судової справи між суддями надійшов до провадження судді Шарової-Айдаєвої О.О.
З протоколу від 04 червня 2024 року серії ААД № 750420 (а.с. 3), складеного відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 127 КУпАП, вбачається наступне.
04 червня 2024 року близько 22 год 15 хв по вул. Незалежності, 34/7, в селищі Нові Санжари, гр. ОСОБА_1 керував велосипедом в темну пору доби без ліхтаря (фари) та без світлоповертачів. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 6.6а Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за частиною 2 статті 127 КУпАП.
Отже, водію ОСОБА_1 ставиться в провину порушення вимог пункту 6.6а Правил дорожнього руху України, згідно з якими, велосипедисту забороняється: керувати велосипедом з несправним гальмом, звуковим сигналом, а в темну пору доби та в умовах недостатньої видимості - з вимкненим ліхтарем (фарою) чи без світлоповертачів.
У судове засідання, призначене на 02 липня 2024 року, ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином (а.с. 8).
02 липня 2024 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява, за змістом якої він просив розглядати справу без його участі, з порушенням погодився (а.с. 9).
Також, 02 липня 2024 року до суду надійшла заява від законного представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, матері - ОСОБА_2 , яка просила розглядати справу про адміністративне правопорушення без її участі, зазначивши, що з порушенням вона згодна (а.с. 10).
Оскільки обов'язкова участь у судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 127 нормами КУпАП не передбачена, суд вирішив розглядати справу за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у справі матеріалів.
Із матеріалів справи вбачається, що дії ОСОБА_1 ініціатором складення протоколу кваліфіковані за частиною 2 статті 127 КУпАП, як порушення правил дорожнього руху особами, які керують велосипедами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, відповідно до положень статті 252 КпАП України, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з частиною 1 статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з вимогами статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 127 КУпАП встановлена відповідальність за порушення правил дорожнього руху особами, які керують велосипедами, гужовим транспортом, і погоничами тварин.
Відповідно до пункту 6.6а Правил дорожнього руху України, велосипедисту забороняється: керувати велосипедом з несправним гальмом, звуковим сигналом, а в темну пору доби та в умовах недостатньої видимості - з вимкненим ліхтарем (фарою) чи без світлоповертачів.
Судом встановлено, що факт вчинення неповнолітнім ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 127 КУпАП, що виразилось у керуванні велосипедом в темну пору доби без увімкненого ліхтаря (фари) чи без світлоповертачів, підтверджується матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 750420 від 04 червня 2024 року, який містить підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і у графі «Пояснення особи» власноруч зазначено гр. ОСОБА_1 , що з порушенням він згоден (а.с. 3),
- рапортом інспектора ВП № 3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, капітана поліції Романа Горбаня від 04 червня 2024 року (а.с. 4),
- відеозаписом доданим до протоколу про адміністративне правопорушення (а.с. 5).
Суд, дослідивши матеріали справи, вбачає в діях неповнолітнього ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 127 КУпАП, а саме: порушення правил дорожнього руху особами, які керують велосипедами.
Відповідно до статті 12 КУпАП адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
З матеріалів справи вбачається, що на час вчинення правопорушення - 04 червня 2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досяг 16-річного віку, тобто вчинив вказане адміністративне правопорушення у віці від 16 до 18 років.
Відповідно до приписів статті 221 КУпАП, судді районних, районних у містах, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років.
Відповідно до статті 13 КУпАП, до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1цього Кодексу.
Відповідно до статті 24-1 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу: 1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; 2) попередження; 3) догана або сувора догана; 4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
При призначенні покарання суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, його вік, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 є неповнолітньою особою, з метою виховання ОСОБА_1 у дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню ним нових правопорушень, суд прийшов до висновку, що відповідно до частини 2 статті 13 КУпАП за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 127 КУпАП, може бути застосований захід впливу згідно з пунктом 2 частини 1 статті 24-1 КУпАП у виді попередження, що буде необхідним та достатнім для покарання та перевиховання неповнолітнього ОСОБА_1 .
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Заходи впливу, передбачені статтею 24-1 КУпАП, не є адміністративними стягненнями у розумінні статті 23 КУпАП, а є альтернативними заходами впливу, які можуть бути застосовані тоді, коли виховання неповнолітнього правопорушника є можливим без накладення адміністративного стягнення у загальному порядку. Тому, при застосуванні до неповнолітнього правопорушника заходів впливу, передбачених статтею 24-1 КУпАП, судовий збір не стягується.
Враховуючи те, що суд вирішив застосувати до неповнолітнього ОСОБА_1 відповідно до статті 24-1 КУпАП, заходи впливу, а не адміністративне стягнення, підстави для стягнення з правопорушника судового збору відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 13, 24-1, 40-1, частиною 2 статті 127, 276-280, 283, 285 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 127 КУпАП, та застосувати до нього захід впливу у виді попередження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд Полтавської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.О. Шарова-Айдаєва