ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
02 липня 2024 року Справа № 924/815/23
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Маціщук А.В.
суддя Бучинська Г.Б.
суддя Філіпова Т.Л.
секретар судового засідання Захарова М.О.
за участю представників сторін:
позивача Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" - адв. Буркова О.М.
відповідача Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" - адв. Чуловський В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу позивача Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
на рішення Господарського суду Хмельницької області від 17.10.2023 р.
постановлене у м. Хмельницький, повний текст складено 20.10.2023 р.
у справі № 924/815/23 (суддя Виноградова В.В.)
за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до відповідача Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго"
про стягнення 129 311 743,89 грн. заборгованості з урахуванням відсотків річних та інфляційних втрат, штрафу і пені
Відповідно до рішення від 17.10.2023 р. Господарський суд Хмельницької області задоволив частково позов у справі № 924/815/23. Згідно з рішенням суду підлягає стягненню з Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" 106648630,55 грн. заборгованості, 997078,19 грн. 3% річних, 1825789,50 грн. інфляційних втрат та 407887,65 грн. витрат зі сплати судового збору. Судом відмовлено у стягненні 6217,51 грн. 3 % річних, 12146726,56 грн. пені та 7687301,58,19 грн. штрафу.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, у якій просить оскаржуване рішення скасувати в частині відмови у стягненні 12146726,56 грн. пені та 7687301,58 грн. штрафу і ухвалити в цій частині нове рішення, яким вимоги про стягнення пені та штрафу задоволити в повному обсязі.
Зазначає, що суд першої інстанції невірно застосував постанову НКРЕКП № 332 від 25.02.2022 р. (з урахуванням змін, внесених постановою НКРЕКП від 26.04.2022 р. № 413) до спірних правовідносин у частині заявлених до стягнення пені та штрафу, які нараховані за період з грудня 2022 року по липень 2023 року, що входить до періоду дії воєнного стану.
Доводить, що постанова НКРЕКП № 332 як підзаконний акт має меншу юридичну силу перед законами - Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України, відповідно не може бути спеціальним законом, який має перевагу над загальним законом, який передбачає право сторін на застосування в договорі заходів відповідальності за порушення виконання грошового зобов'язання. Норми підпункту 16 пункту 1, яким було доповнено постанову НКРЕКП № 332 та на підставі якого було відмовлено у позові в частині стягнення штрафних санкції у даній справі, не мають імперативного (обов'язкового) характеру, а є настановами.
Послався на правову позицію, викладену в ухвалі Верховного Суду від 17.08.2023 р. у справі № 911/1359/22, якою справу передано на розгляд об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, у зв'язку з тим, що існує необхідність у відступленні від висновку Верховного Суду, оскільки положення постанови НКРЕКП № 332 (підпункт 16 пункту 1), які містять рекомендації та настанови учасникам ринку електроенергії на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, не можуть мати наслідком відмову в задоволенні позову про стягнення штрафних санкцій, адже розглядаючи вимоги про стягнення штрафних санкцій, суд повинен встановити правомірність їх нарахування та заявлення до стягнення відповідно до умов укладеного договору та чинного законодавства (ЦК України та ГК України, як закону), норми якого не можуть бути нівельовані постановою НКРЕКП № 332, як підзаконним актом.
Звертає увагу, що відповідачем систематично допускаються прострочення виконання грошових зобов'язань з оплати послуг, а тому НЕК «Укренерго» вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для відмови у стягненні пені та штрафу, а тому вказане рішення суду підлягає скасуванню в частині.
Просить Рішення Господарського суду Хмельницької області від 17.10.2023 р. у справі № 924/815/23 в частині відмови у стягнені пені у розмірі 12146726,56 грн, штрафу у розмірі 7687301,58 грн. скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго»» про стягнення 12146726,56 грн пені, 7687301,58 грн. штрафу задовольнити в повному обсязі.
Відповідач відзиву на апеляційну скаргу не подав.
Ухвалою від 12.12.2023 р. Північно-західний апеляційний господарський суд зупинив провадження у справі № 924/815/23 до завершення розгляду об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду № 911/1359/22 та оприлюднення такої постанови.
Постановою від 19.04.2024 р. об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" залишила без задоволення. Рішення Господарського суду Київської області від 16.12.2022 р. та постанову Північного апеляційного господарського суду від 27.04.2023 р. у справі № 911/1359/22 в оскаржуваній частині щодо вимог про стягнення пені у розмірі 17933524,59 грн залишено без змін.
Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду виснувала, що підпункт 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП № 332 має обов'язковий характер як норма щодо правового регулювання договірних відносин учасників ринку електроенергії щодо відповідальності за невиконання (неналежне виконання) договірних зобов'язань на ринку електричної енергії. Зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", між учасниками ринку електричної енергії є обов'язковим з урахуванням імперативного характеру підпункту 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП № 332.
Ухвалою від 13.06.2024 р. Північно-західний апеляційний господарський суд поновив провадження у справі № 924/815/23 та призначив справу до розгляду у судовому засіданні на 02.07.2024 р.
В судовому засіданні представник скаржника підтримала доводи апеляційної скарги, просила звернути увагу на окрему думку судді Верховного Суду в постанові від 19.04.2024 р. об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду та задоволити апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - скасувати. Просить також ухвалити про повернення надмірно сплаченої суми судового збору.
Представник відповідача заперечив проти доводів апеляційної скарги з наведених у відзиві підстав. Наголосив, що визнає позовні вимоги, але вважає, що є підстави не застосовувати штрафні санкції. Просить рішення суду першої інстанції залишити його без змін.
Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення судом першої інстанції, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.
04.06.2019 р. Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" як Оператор системи передачі (ОСП) та Акціонерне товариство "Хмельницькобленерго" як користувач уклали договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0505-02041 /а.с. 12 - 16 у т.1/, який додатковою угодою від 20.12.2021 р. викладено в новій редакції /18 - 22 у т.1/.
Згідно з п. 1.1 договору ОСП зобов'язується надавати послугу з передачі електричної енергії (послуга), а користувач зобов'язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов цього договору.
Відповідно до п. 3.1 договору планова та/або фактична вартість послуги визначається на підставі діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з передачі електричної енергії та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України. Тариф на послуги з передачі електричної енергії затверджується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятором), та оприлюднюється ОСП на своєму офіційному вебсайті в мережі Інтернет.
Ціна договору визначається як сума нарахованої вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком протягом календарного року (п. 3.2 договору).
Згідно з п. 4.1 договору для розрахунків за цим договором використовується плановий і фактичний обсяги послуги:
1) плановий обсяг послуги визначається на основі наданих користувачем повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць. У разі ненадання або несвоєчасного надання користувачем повідомлень плановим обсягом послуги визначається фактичний обсяг наданої послуги у попередньому розрахунковому періоді;
2) фактичний обсяг послуги в розрахунковому місяці визначається відповідно до розділу XI Кодексу системи передачі.
Планові обсяги послуги користувач зобов'язаний подавати ОСП до 25 доби місяця, що передує розрахунковому місяцю (п. 4.2 договору).
За змістом п. 5.1 договору розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць.
Відповідно до п. 5.2 договору користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості послуги ОСП таким чином:
1 платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі 1/5 від планової вартості послуги, визначеної згідно з розділом 3 цього договору. Подальша оплата здійснюється шляхом сплати 1/5 від планової вартості послуги, яка визначена згідно з розділом 3 цього договору, відповідно до такого алгоритму:
2 платіж - до 10 числа розрахункового місяця;
3 платіж - до 15 числа розрахункового місяця;
4 платіж - до 20 числа розрахункового місяця;
5 платіж - до 25 числа розрахункового місяця.
У разі зміни планових обсягів послуги протягом розрахункового місяця користувач передає ОСП повідомлення про зміну обсягів послуги. ОСП протягом 5 робочих днів з моменту отримання такого повідомлення коригує зміну обсягів розмір наступних планових платежів (п. 5.3 договору).
Згідно з п. 5.4 договору у разі зміни тарифу на послуги з передачі електричної енергії ОСП здійснює розрахунок належної до сплати вартості послуги за новим тарифом, починаючи з дня набрання чинності рішенням Регулятора про зміну тарифу.
Як зазначено у п. 5.5 договору, користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих виконавцем (ОСП), або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою “Системи управління ринком” (СУР), або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису тієї особи, уповноваженої на підписання документів в електронному вигляді.
Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі даних, що надаються Адміністратором комерційного обліку (АКО). Акти приймання-передачі послуги направляються користувачу до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).
Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надаються АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в СУР, що здійснюється згідно з Правилами ринку.
Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта приймання-передачі послуги (включно).
Акти приймання-передачі послуги та акти коригування до актів приймання-передачі послуги у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони. Користувач здійснює підписання актів приймання-передачі послуги та актів коригування до актів приймання-передачі послуги відповідного розрахункового періоду протягом трьох робочих днів та повертає їх ОСП.
Умовами п. 5.6 договору сторони погодили, що у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.
У випадку порушення користувачем термінів розрахунку ОСП має право нарахувати пеню у розмірі 0,1% (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Пеня нараховується до повного виконання користувачем своїх зобов'язань. За прострочення користувачем термінів розрахунку понад тридцять календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7% від суми простроченого платежу (п. 5.7 договору).
За змістом пп. 1, пп. 2 п. 6.1 договору ОСП має право отримувати від користувача своєчасну оплату за послугу; самостійно розраховувати планові обсяги послуги на підставі обсягу наданої послуги у попередньому розрахунковому періоді у разі ненадання у встановлені терміни повідомлень щодо планових обсягів користувачем. Натомість користувач зобов'язується подавати ОСП планові обсяги передачі електричної енергії та обсяги планової резервованої потужності за затвердженими ОСП формами у терміни та у порядку, що визначені в розділах 5, 9 цього договору; повертати ОСП підписані зі свого боку акти у у терміни та у порядку, що визначені в розділах 5, 9 цього договору; здійснювати вчасно та у повному обсязі оплату за послугу на умовах, визначених цим договором (пп. 1 - 3 п. 8.3 договору).
Планові обсяги послуги користувач зобов'язаний подавати ОСП до 25 числа місяця, що передує розрахунковому місяцю (п. 9.1 договору).
Відповідно до п. 13.1 договору він набуває чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2021 р.. Якщо користувач не направив ОСП у строк не менший ніж за місяць до закінчення терміну дії договору повідомлення про припинення дії договору, то цей договір вважається подовженим на кожен наступний календарний рік на тих самих умовах.
На виконання умов договору позивачем виставлено відповідачу рахунки за послугу з передачі електричної енергії за грудень 2022 року на загальну суму 12057517,30 грн: від 28.11.2022 р., 05.12.2022 р., 09.12.2022 р., 15.12.2022 р., 20.12.2022 р. на суми по 2411503,46 гривні /а.с. 39 - 47 у т.1/.
31.12.2022 р. сторонами підписано акт приймання-передачі послуги за грудень 2022 року на суму 12861209,93 гривні /а.с. 48 у т.1/.
06.01.2023 р. позивачем виставлено відповідачу рахунок за послугу з передачі електричної енергії за грудень 2022 року на суму 99665912,04 грн (12861209,93 грн за грудень 2022 року і 86804702,11 грн заборгованості станом на 31.12.2022 р.) /а.с. 51 у т.1/.
30.03.2023 р. з огляду на зміни фактичних обсягів сторонами підписано акт коригування до акту приймання-передачі послуги від 31.12.2022 р., згідно з яким загальна вартість наданих послуг в грудні 2022 року становить 13465426,12 грн (скориговано на 604216,19 грн) /а.с. 53 у т.1/.
В подальшому позивачем виставлено відповідачу рахунки за послугу з передачі електричної енергії за січень 2023 року на загальну суму 12079159,15 грн: від 28.12.2022 р., 05.01.2023 р., 10.01.2023 р., 16.01.2023 р., 20.01.2023 р. на суми по 2415831,83 гривні /а.с. 56 - 65 у т.1/, за лютий 2023 року позивач виставив відповідачу рахунки на загальну суму 14150157,95 грн: від 30.01.2023 р., 06.02.2023 р., 10.02.2023 р., 15.02.2023 р., 20.02.2023 р. на суми по 2830031,59 гривні /а.с. 74 - 82 у т.1/, за березень 2023 року позивач виставив відповідачу рахунки на загальну суму 13233744,00 грн: від 27.02.2023 р., 06.03.2023 р., 10.03.2023 р., 15.03.2023 р., 20.03.2023 р. на суми по 2646748,80 гривні /а.с. 92 - 101 у т.1/, за квітень 2023 року на загальну суму 15161510,95 грн: від 29.03.2023 р., 05.04.2023 р., 10.04.2023 р., 14.04.2023 р., 20.04.2023 р. на суми по 3032302,19 гривні /а.с. 110 - 119 у т.1/, за травень 2023 року позивач виставив відповідачу рахунки на загальну суму 12649350,00 грн: від 28.04.2023 р., 05.05.2023 р., 10.05.2023 р., 15.05.2023 р., 19.05.2023 р. на суми по 2529870,00 гривні /а.с. 125 - 134 у т.1/, за червень 2023 року позивач виставив відповідачу рахунки на загальну суму 12184680 грн: від 30.05.2023 р., 05.06.2023 р., 09.06.2023 р., 15.06.2023 р., 20.06.2023 р. на суми по 2436936,00 гривні /а.с. 140 - 149 у т.1/.
31.01.2023 р. сторонами підписано акт приймання-передачі послуги за січень 2023 року на суму 14586657,94 гривні /а.с. 66 у т.1/.
06.02.2023 р. позивачем виставлено відповідачу рахунок за послугу з передачі електричної енергії за січень 2023 року на суму 114252569,98 грн (14586657,94 грн за січень 2023 року і 99665912,04 грн заборгованості станом на 31.01.2023 р.) /а.с. 69 у т.1/.
21.04.2023 р. з огляду на зміни фактичних обсягів сторонами підписано акт коригування до акту приймання-передачі послуги від 31.01.2023 р., згідно з яким загальна вартість наданих послуг в січні 2023 року становить 15520650,88 грн (скориговано на 933992,94 грн) /а.с. 71 у т.1/.
28.02.2023 р. сторонами підписано акт приймання-передачі послуги за лютий 2023 року на суму 13400626,54 гривні /а.с. 83 у т.1/.
06.03.2023 р. позивачем виставлено відповідачу рахунок за послугу з передачі електричної енергії за лютий 2023 року на суму 129875079,66 грн (13400626,54 грн за лютий 2023 року і 116474453,12 грн заборгованості станом на 28.02.2023 р.) /а.с. 87 у т.1/.
19.05.2023 р. з огляду на зміни фактичних обсягів сторонами підписано акт коригування до акту приймання-передачі послуги від 28.02.2023 р., згідно з яким загальна вартість наданих послуг в лютому 2023 року становить 15538148,62 грн (скориговано на 2137522,08 грн) /а.с. 89 у т.1/.
31.03.2023 р. сторонами підписано акт приймання-передачі послуги за березень 2023 року на суму 14346355,51 гривні /а.с. 102 у т.1/.
06.04.2023 р. позивачем виставлено відповідачу рахунок за послугу з передачі електричної енергії за березень 2023 року на суму 143101385,71 грн, з яких 14346355,51 грн за березень 2023 року і 128755030,20 грн заборгованості станом на 31.03.2023 р.) /а.с. 105 у т.1/.
16.06.2023 р. з огляду на зміни фактичних обсягів сторонами підписано акт коригування до акту приймання-передачі послуги від 31.03.2023 р., згідно з яким загальна вартість наданих послуг в березні 2023 року становить 16018720,16 грн (скориговано на 1672364,65 грн) /а.с. 107 у т.1/.
30.04.2023 р. сторонами підписано акт приймання-передачі послуги за квітень 2023 року на суму 15153340,46 гривні /а.с. 120 у т.1/.
05.05.2023 р. позивачем виставлено відповідачу рахунок за послугу з передачі електричної енергії за квітень 2023 року на суму 155688719,11 грн (15153340,46 грн за квітень 2023 року і 140535378,65 грн заборгованості станом на 30.04.2023 р.) /а.с. 123 у т.1/.
31.05.2023 р. сторонами підписано акт приймання-передачі послуги за травень 2023 року на суму 13277761,45 гривні /а.с. 135 у т.1/.
06.06.2023 р. позивачем виставлено відповідачу рахунок за послугу з передачі електричної енергії за травень 2023 року на суму 161104002,64 грн, з яких 13277761,45 грн за травень 2023 року і 147826241,19 грн заборгованості станом на 31.05.2023 р.) /а.с. 138 у т.1/.
30.06.2023 р. сторонами підписано акт приймання-передачі послуги за червень 2023 року на суму 13460894,60 гривні /а.с. 150 у т.1/.
07.07.2023 р. позивачем виставлено відповідачу рахунок за послугу з передачі електричної енергії за червень 2023 року на суму 151650603,95 грн (13460894,60 грн за червень 2023 року і 138189709,35 грн заборгованості станом на 30.06.2023 р.) /а.с. 153 у т.1/.
У вищезазначених актах приймання-передач послуги сторони підтвердили факт належного надання ОСП послуги користувачу, відповідно до умов договору, і те, що користувач не має претензій до ОСП стосовно наданої послуги.
Крім того, 21.12.2022 р. з огляду на зміни фактичних обсягів сторонами було підписано акт коригування до акту приймання-передачі послуги від 31.08.2022 р., згідно з яким загальна вартість наданих послуг в серпні 2022 року за актом приймання-передачі послуги від 31.08.2022 р. становила 10127491,87 грн; сторонами скориговано вартість послуг на 791844,79 грн, в результаті чого вартість послуг з передачі електричної енергії за серпень 2022 року становить 10919336,66 гривні /а.с. 29 у т.1/.
Також у зв'язку зі змінами фактичних обсягів сторонами скориговано вартість послуг з передачі електричної енергії за вересень 2022 року шляхом підписання акту коригування від 30.12.2022 р. до акту приймання-передачі послуги від 30.09.2022 р.. Так, згідно з актом коригування загальна вартість наданих послуг в вересні 2022 року за актом приймання-передачі послуги від 30.09.2022 р. становила 10116287,33 грн; коригування вартості здійснено на суму 1199960,33 грн, в результаті чого вартість послуг з передачі електричної енергії за вересень 2022 року становить 11316247,66 гривні /а.с. 32 у т.1/.
21.02.2023 р. сторонами було підписано акт коригування до акту приймання-передачі послуги від 31.10.2022 р., згідно з яким загальна вартість наданих послуг в жовтні 2022 року за актом приймання-передачі послуги від 31.10.2022 р. становила 12057518,12 грн; коригування вартості здійснено на суму 2221883,14, в результаті чого вартість послуг з передачі електричної енергії за жовтень 2022 року становить 14279401,26 гривні /а.с. 34 у т.1/.
Відповідач свої зобов'язання з оплати за отримані послуги виконав частково, що стало підставою для звернення позивача до Господарського суду Хмельницької області з позовною заявою про стягнення з відповідача 102434942,29 грн. заборгованості, а також - 12146726,56 грн. пені, 7687301,58 грн. штрафу, 1003295,70 грн. відсотків річних та 1825789,50 грн. інфляційних втрат за період з 03.12.2023 р. по 20.07.2023 р. з урахуванням конкретних періодів заборгованості.
01.08.2024 р. позивач ПАТ НЕК "Укренерго" подав до суду першої інстанції заяву про збільшення позовних вимог, у зв'язку з тим, що до загального розміру позовних вимог не були включені вартості скоригованого обсягу послуги за серпень - жовтень 2022 року. У заяві позивач просив стягнути з відповідача 106648630,55 грн. заборгованості, 12146726,56 грн. пені, 7678301,58 грн. штрафу, 1003295,70 грн. відсотків річних та 1825789,50 грн. інфляційних втрат. Суд таку заяву прийняв до розгляду та розглянув справу з урахуванням такої заяви.
Суд першої інстанції, задоволивши позов частково, виснував, що позовні вимоги про стягнення 106648630,55 грн, з яких - 102434942,29 грн заборгованості за послуги за період з грудня 2022 року по червень 2023 року (з урахуванням коригування вартості послуг за період з грудня 2022 року по березень 2023 року) та 4213688,26 грн заборгованості за скоригованою вартістю послуг за період з серпня по жовтень 2022 року, є обґрунтованими. Доказів, які би спростовували обсяги та вартість вказаної заборгованості, суду не подано.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3 % річних суд першої інстанції встановив, що обґрунтованим є нарахування 997078,19 грн 3% річних. Як наслідок, позовні вимоги в частині стягнення 6217,51 грн 3% річних заявлені безпідставно. Також, здійснивши перевірку поданого позивачем розрахунку інфляційних втрат, суд першої інстанції виснував, що такий розрахунок проведено у можливих межах. Відповідно, позовні вимоги про стягнення 1825789,50 грн інфляційних втрат заявлені обгрунтовано.
Відмовивши у стягненні пені та штрафу, суд першої інстанції виснував, що спірні господарські правовідносини між сторонами склалися відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" як між учасниками ринку електричної енергії, у зв'язку з чим постанова НКРЕКП № 332 від 25.02.2022 р. (з урахуванням змін, внесених постановою НКРЕКП від 26.04.2022 р. № 413) підлягає застосуванню до спірних правовідносин у частині заявлених до стягнення пені та штрафу, які нараховані за період з грудня 2022 року по липень 2023 року, що входить до періоду дії воєнного стану.
Керуючись нормами ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, тому апеляційний суд не перевіряє рішення по суті позовних вимог та оцінює рішення суду першої інстанції в частині відмови у стягненні пені та штрафу. Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції в цій частині є обґрунтованим і мотивованим, ухваленим відповідно до вимог ст. 236 ГПК України, враховуючи наступне.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022, яким у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 р. строком на 30 діб.
В подальшому Законами України від 15.03.2022 р. № 2119-ІХ, від 21.04.2022 р. № 02212-ІХ, від 22.05.2022 р. № 2263-ІХ, від 15.08.2022 р. № 2500-IX, від 16.11.2022 р. № 2738-IX, від 07.02.2023 р. № 2915-IX, від 02.05.2023 р. № 3057-IX, від 27.07.2023 р. № 3275-IX, від 08.11.2023 р. № 3429-IX, від 06.02.2024 р. № 3564-IX, 08.05.2024 р. № 3684- IX «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затверджено укази Президента України від 14.03.2022 р. № 133/2022, від 18.04.2022 р. № 259/2022, від 17.05.2022 р. № 341/2022, від 12.08.2022 р. № 573/2022, від 07.11.2022 р. № 757/2022, від 06.02.2023 р. № 58/2023, від 01.05.2023 р. № 254/2023, від 26.07.2023 р. № 451/2023, від 06.11.2023 р. № 734/2023, від 05.02.2024 р. № 49/2024, від 06.05.2024 р. № 271/2024 строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Колегія суддів ураховує, що Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в преамбулі Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 р. № 332 зазначила мету та підстави її прийняття.
Зокрема, Регулятор заначив, що такою метою є забезпечення операційної безпеки функціонування основної частини ОЕС України, ураховуючи Протокол наради щодо обговорення заходів стабілізації учасників ринку електричної енергії під час особливого періоду НКРЕКП діє відповідно до законів України «Про ринок електричної енергії», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
Згідно з пунктом 5 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 р. № 332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 27.02.2022 р. № 333) рекомендовано учасникам ринку електричної енергії на період дії особливого періоду зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з підпунктом 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 р. № 332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 26.04.2022 р. № 413) на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування надати такі настанови - зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії.
Отже, з урахування дії на території України воєнного стану, для учасників ринку електричної енергії, якими укладено типові договори відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та постанов НКРЕКП, пункт 5 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 р. № 332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 27.02.2022 р. № 333) - це з точки зору держави модель поведінки, яка має обов'язковий характер для учасників ринку електричної енергії.
Підпункт 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 р. № 332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 26.04.2022 р. № 413) -норма, якою держава вказала учасниками ринку електричної енергії, що на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупиняється нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, які укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії».
Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 19.04.2024 р. у справі № 911/1359/22 виснувала, що рішення Регулятора щодо порядку застосування норм про відповідальність учасників на ринку електроенергії не суперечать нормам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України про відповідальність у договірних відносинах з огляду на те, що Регулятор в силу Закону наділений повноваженнями унормовувати договірні відносини суб'єктів господарювання, що проводять свою діяльність у сфері енергетики, у тому числі в частині відповідальності за невиконання (неналежне виконання) договірних зобов'язань на ринку електричної енергії.
Такі рішення Регулятора не скасовують встановлену нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України відповідальність за порушення договірних зобов'язань для учасників ринку електроенергії. Натомість Регулятор, який наділений повноваженнями нормативного регулювання договірних відносин на ринку електроенергії, з метою забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії, під час особливого періоду, в межах наданих йому Законом повноважень, тимчасово зупинив нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії.
Колегія суддів зазначає, що норми постанови № 332 від 25.02.2022 р. (у редакції від 27.02.2022 р. № 333, у редакції від 26.04.2022 р.) прийняті Регулятором в межах своїх повноважень.
Таким чином, хоча постанова НКРЕКП № 332 від 25.02.2022 р. має нижчу юридичну силу порівняно з Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України, втім її норми є обов'язковими до виконання всіма учасниками ринку та мають застосовуватись останніми у своїй господарській діяльності на ринку електроенергії, зокрема, при виконанні укладених договорів відповідно до статті 66 Закону України "Про ринок електричної енергії", що також обумовлено положеннями статті 179 Господарського кодексу України, яка встановлює нормативне обмеження вільного розсуду сторін господарського договору при визначенні його умов у разі укладання типового договору.
Колегія суддів також виходить з того, що Регулятор вказав чітко визначений період, а саме на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування, а не скасував або увільнив від нарахування або стягнення штрафних санкцій.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 19.04.2024 р. у справі № 911/1359/22 правовідносини у якій є подібними до правовідносин цієї справи та до вирішення якої зупинялося провадження у даній справі. Такі висновки враховуються колегією суддів відповідно до ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», ч.4 ст. 236 ГПК України.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів відхиляє як безпідставні доводи позивача/скаржника про те, що суд першої інстанції невірно застосував постанову НКРЕКП №332 від 25.02.2022 р. (з урахуванням змін, внесених постановою НКРЕКП від 26.04.2022 р. № 413) до спірних правовідносин у частині заявлених до стягнення пені та штрафу, які нараховані за період з грудня 2022 року по липень 2023 року.
Натомість, колегія суддів висновує, що суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права та правомірно відмовив у стягнені штрафних санцій з посиланнями на норми Постанови № 332.
З приводу решти доводів скаржника, викладених в його скарзі, колегія суддів звертає увагу, що такі аргументи були почуті, враховані судами першої та апеляційної інстанції, натомість оскаржуване рішення є вмотивованим, і судом першої інстанції зазначено з достатньою ясністю підстави, на яких ґрунтуються його висновки, що відповідає нормам ст..236 ГПК України та практиці Європейського суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України", "Хаджинастасиу проти Греції", "Кузнєцов та інші проти Російської Федерації" наголосив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент.
За результатом перегляду рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення Господарського суду Хмельницької області від 17.10.2023 р. у справі № 924/815/23 відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і немає підстав для його скасування чи зміни. Доводи апеляційної скарги не спростовують обґрунтованих висновків суду першої інстанції.
Щодо клопотання скаржника про повернення надмірно сплаченого судового збору, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначається Законом України "Про судовий збір".
Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Відповідно до п. 1 Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.2013 р., надміру зараховані кошти - сума коштів, що становить позитивну різницю між сумою фактично сплачених коштів та сумою коштів, яку повинен сплатити до відповідного бюджету платник платежів (зборів), що визначені відповідним законодавством (крім платежів (зборів), контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби), для повного виконання покладеного на нього грошового зобов'язання.
Пунктом 5 Порядку визначено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Матеріалами справи підтверджено, що при зверненні із апеляційною скаргою на рішення Господарського суду Хмельницької області від 17.10.2023 р. у справі № 924/815/23 Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» сплатило судовий збір у сумі 1409100,00 грн. згідно з платіжною інструкцією № АУ-7424 від 26.10.2023 р. /а. с. 58 у т.2/.
Враховуючи, що позивачем оскаржується рішення суду першої інстанції в частині стягнення 19834028,14 грн. пені та штрафу то сумою судового збору, яка підлягає сплаті за подачу апеляційної скарги є 446265,63 грн (297510,42 грн х 150% : 100%).
Оскільки скаржник при зверненні із апеляційною скаргою сплатив судовий збір у більшому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством, тому відповідно до ч. 1-2 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» з державного бюджету України підлягає поверненню переплачений судовий збір в сумі 962834,37 грн (1409100,00 - 446265,63), сплачений за подання апеляційної скарги, з Державного бюджету України, сплачений на підставі платіжної інструкції № АУ-7424.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги в установленому розмірі покладаються на скаржника згідно зі ст.129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу позивача Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Хмельницької області від 17.10.2023 р. у справі № 924/815/23 залишити без змін.
2. Повернути з Державного бюджету України Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25, код ЄДРПОУ 00100227) перплачений судовий збір в розмірі 962834,37 грн. сплачений згідно платіжної інструкції № АУ-7424 від 26 жовтня 2023 року.
3. Оригінал постанови, засвідчений гербовою печаткою суду направити Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена у касаційному порядку визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Справу № 924/815/23 повернути Господарському суду Хмельницької області.
Повний текст постанови складений 02.07.2024 р.
Головуючий суддя Маціщук А.В.
Суддя Бучинська Г.Б.
Суддя Філіпова Т.Л.