Постанова від 02.07.2024 по справі 400/524/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/524/24

Головуючий в 1 інстанції: Скупінська О.В. Час і місце ухвалення: 26.04.2024р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А.І.

- Ступакової І.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В січні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просила суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні висновку (згідно додатку 4) і доповіді (згідно додатку 3) згідно Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони №45 від 25.01.2023р.;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву від 05.06.2023р. про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 , а також надані додаткові докази до даної заяви, оформивши висновок і доповідь, та направити їх до Міністерства оборони України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначала, що на початку березня 2022 року її батька ОСОБА_2 було мобілізовано та під час проходження військової служби ІНФОРМАЦІЯ_13. він загинув внаслідок мінно-вибухової травми. У вересні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про отримання одноразової грошової допомоги, яку Міністерством оборони повернуто на доопрацювання. Після доопрацювання 05.06.2023р. позивач повторно звернулася з відповідною заявою до Міноборони України, через ІНФОРМАЦІЯ_5 , та просила опрацювати її заяву та за її наслідками прийняти рішення про надання одноразової грошової допомоги. Однак, ІНФОРМАЦІЯ_6 заяву ОСОБА_1 від 05.06.2023р. повернуто на доопрацювання з підстав відсутності документів, з яких являлося б за можливе встановити її право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови КМУ №168. Такі дії ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 вважає протиправними та зазначає, що чинним законодавством не передбачено повноважень обласних територіальних центрів комплектування на повернення заявникам документів на доопрацювання; повноваженнями на прийняття рішення про повернення документів наділена Комісія Міноборони. Таким чином, відповідач не дотримався встановленої процедури розгляду заяви, визначеної Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженим наказом Міністерства оборони №45 від 25.01.2023р.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.04.2024р. позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_7 за результатом опрацювання документів за заявою ОСОБА_1 від 05.06.2023р. щодо складення висновку та доповіді, надіслання їх разом з іншими документами до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки) Міністерства оборони України.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_6 за заявою ОСОБА_1 від 05.06.2023р. скласти висновок (додаток 4 Порядку №45) та доповідь (додаток 3 Порядку №45), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6 Порядку №45, надіслати до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки) Міністерства оборони України.

Стягнуто з ІНФОРМАЦІЯ_7 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, ІНФОРМАЦІЯ_3 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 26.04.2024р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 .

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору суд першої інстанції повинен був встановити чи були порушені права та законні інтереси позивача та, тільки у разі їх порушення, обрати належний спосіб їх поновлення. Судом не враховано, що розгляд заяви ОСОБА_1 від 05.06.2023р. з доданими до неї документами не є належним способом захисту її законного інтересу, враховуючи не долучення до заяви рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: перебування ОСОБА_1 на утриманні загиблого ОСОБА_2 . За твердженнями апелянта, належним способом захисту законного інтересу ОСОБА_1 є звернення до суду цивільної юрисдикції із заявою про встановлення факту її перебування на утриманні батька.

Також, апелянт посилається на те, що процедура оформлення та отримання одноразової грошової допомоги чітко визначена Порядком №45, в тому числі органи, які здійснюють певні функції на кожній стадії проходження документів. Вказаним Порядком визначено, що обласний ІНФОРМАЦІЯ_8 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили свої право на отримання одноразової грошової допомоги, а також осіб, які звернулися за її одержанням, але не надали всі документи.

Посилається апелянт і на те, що зобов'язуючи ІНФОРМАЦІЯ_6 скласти висновок та доповідь за заявою ОСОБА_1 від 05.06.2023р. і надіслати їх до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, судом першої інстанції не враховано відсутність у відповідача документів позивача, так як відповідні документи подаються до районного ІНФОРМАЦІЯ_8 .

ОСОБА_1 подала письмовий відзив на апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_7 , в якому просить скаргу відповідача залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Позивач зазначає, що при зверненні з даним позовом до суду вона не просила встановити факт, що має юридичне значення, враховуючи, що до своєї заяви нею надано всі документі, підтверджуючі те, що вона була членом сім'ї загиблого військовослужбовця, її батька ОСОБА_2 , та перебувала на повному його утриманні. При цьому, саме Міністерство оборони України наділене правом приймати рішення про повернення документів на доопрацювання у разі, коли такі документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подані не за належністю. Про прийняте розпорядником коштів рішення заявника повідомляють районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_14. А відтак, у спірних правовідносинах ІНФОРМАЦІЯ_6 діяв з перевищенням наданих йому законом повноважень.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, колегія суддів доходить наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 21.04.2007р.

Відповідно до військового квитка НОМЕР_2 та довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.07.2023р. №445/2 ОСОБА_2 був призваний 10.03.2022р. у Збройні Сили України по мобілізації на підставі Указу Президента України від 24.02.2022р. №69/2022 та виключений зі списків військової частини НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_13. на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 15.07.2022р. №140.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_10 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 .

Про смерть батька ОСОБА_1 повідомлено командиром військової частини НОМЕР_3 сповіщенням №33, в якому зазначено, що ОСОБА_2 загинув під час виконання бойового завдання.

Згідно витягу з протоколу №2197 від 17.10.2022р. засідання 18 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв травма сержанта ОСОБА_1 , 1970 р.н., «мінно-вибухова травма з розтрощенням грудного відділу хребта, спинного мозку та внутрішніх органів», що призвела до смерті ІНФОРМАЦІЯ_13., що підтверджено медичними та військово-обліковими документами, лікарським свідоцтвом про смерть №307 від 08.06.2022р., свідоцтвом про смерть від 16.06.2022р., - пов'язана із захистом Батьківщини.

19.09.2022р. ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_11 із заявою про отримання одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022р. №168 та Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

ІНФОРМАЦІЯ_5 скерував на адресу ОСОБА_1 лист від 28.02.2023р. №319/2, в якому повідомив, що 11.02.2023р. Міністром оборони України затверджений протокол засідання Комісії Міністерства оборони України №2/д від 10.02.2023р., відповідно до якого Комісія, розглянувши надані документи, дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022р. №168.

Із посиланням на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, Сімейного кодексу України та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у повідомленні зазначено, що за поданими документами неможливо встановити, чи є ОСОБА_3 (дружина) та повнолітні дочки загиблого особами, що перебували на утриманні ОСОБА_2 . За поданими документами про місце реєстрації ОСОБА_3 та повнолітніх дочок неможливо встановити, що вони проживали разом зі своїм батьком, вели з ним спільне господарство, мали взаємні права та обов'язки, а також чи мають власні сім'ї. Без надання документів, які відповідно до Сімейного кодексу України підтверджують, що ОСОБА_3 та повнолітні дочки були членами сім'ї загиблого сержанта ОСОБА_2 (судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема про факт спільного проживання, ведення спільного господарства та наявність між ними взаємних прав та обов'язків) або перебування на його утриманні відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (копії документів, на підставі яких було призначено пенсію в разі втрати годувальника, судового рішення про встановлення факту перебування на утриманні), неможливо встановити право заявника на отримання частки одноразової грошової допомоги, відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168.

05.06.2023р. ОСОБА_1 подала до Міноборони України, через ІНФОРМАЦІЯ_5 , доопрацьовану заяву про отримання одноразової грошової допомоги, в якій зазначила, що для визнання особою членом сім'ї є умова про факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла. Вказувала, що на момент смерті батька їй не виповнилося 23 років, власної сім'ї вона не мала. За час навчання з 2019 року по ІНФОРМАЦІЯ_13. перебувала на повному фінансовому забезпеченні батька, оскільки навчання відбувалось на контрактній основі, заявниця не працювала. При цьому, з батьком була зареєстрована та проживала за однією адресою.

До вказаної заяви позивач додала: копію паспорту заявника та довідку про присвоєння РНОКПП; копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; копію паспорту ОСОБА_2 ; копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 ; копію військового квитка ОСОБА_2 ; копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; копію лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; копію витягу з наказу від 15.07.2022р.; копію витягу з протоколу засідання комісії; копію рішення Міністерства оборони України №319/2 від 28.02.2023р.; копію акту №1 від 29.06.2022р.; копію трудової книжки ОСОБА_1 ; копію договору про навчання №262/19 від 01.09.2019р.; копію контракту №19/302/1 від 04.10.2019р.; копію договору про навчання №262/1 від 31.08.2021р.; відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків станом на 09.03.2023р.; довідку ОК-5; довідку ОК-7; витяг з Реєстру територіальної громади; копію довідки від 20.09.2022р.; копію довідки про навчання від 03.04.2023р.

Листом від 07.07.2023р. №9/1/5645 ІНФОРМАЦІЯ_6 повернув ІНФОРМАЦІЯ_12 документи щодо виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_2 .

У вказаному листі зазначено, що рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, №2/д від 10.02.2023р. встановлено, що без надання документів, які відповідно до Сімейного кодексу України підтверджують, що ОСОБА_3 та повнолітні дочки були членами сім'ї загиблого сержанта ОСОБА_2 (судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема про факт спільного проживання, ведення спільного господарства та наявність між ними взаємних прав та обов'язків) або перебування на його утриманні відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (копії документів, на підставі яких було призначено пенсію в разі втрати годувальника, судового рішення про встановлення факту перебування на утриманні), неможливо встановити право заявника на отримання частки одноразової грошової допомоги, відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168. Відповідні документи повернуті на доопрацювання.

ІНФОРМАЦІЯ_6 зазначив, що підстав надавати на розгляд Комісії інші документи, що не передбачені Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023р. №45, немає.

Про повернення документів ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомив ОСОБА_1 листом від 20.07.2023р. №1601/2.

Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо відмови в оформленні документів, передбачених Порядком №45, для отримання одноразової грошової допомоги, та надіслання їх на розгляд до Міністерства оборони України ОСОБА_1 звернулася з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов ОСОБА_1 , виходив з того, що нормами Порядку №45 чітко визначено повноваження обласного ІНФОРМАЦІЯ_14 щодо перевірки отриманих документів про виплату одноразової грошової допомоги, визначення осіб, які документально підтвердили своє право на її одержання, а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи. Результати опрацювання документів обласним ІНФОРМАЦІЯ_14 зазначаються у висновку та доповіді, які разом з іншими документами, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки). За висновками суду, до повноважень обласного ІНФОРМАЦІЯ_14 не належить повернення наданих заявником документів на доопрацювання, оскільки відповідно до п.4.5 Порядку №45 відповідне рішення приймає розпорядник бюджетних коштів, тобто Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-ХІІ.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

За приписами статті 16-1 Закону №2011-ХІІ у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини шостої, восьмої та дев'ятої статті 16-3 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022р. №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» встановлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

На виконання Постанови №168 наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023р. №45 затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі - Порядок №45).

Відповідно до п.1.2 Порядку №45 ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).

Згідно п.1.3, п.1.4 Порядку №45 сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору. Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови КМУ №168, що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.

Відповідно до п.1.7 Порядку №45 ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників.

Заява (додаток 1) подається до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_14 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_14) незалежно від місця реєстрації заявника.

Згідно п.п.1 п.3.1 Порядку №45 районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_14 є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_14.

Згідно п.4.2 Порядку №45 районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_14 приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ІНФОРМАЦІЯ_14 за підпорядкуванням.

Відповідно до п.4.3 Порядку №45 обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_14 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).

На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України). Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ІНФОРМАЦІЯ_14 зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).

Згідно п.4.4 Порядку №45 Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_14 документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції №280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану. В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.

Відповідно до п.4.5 Порядку №45 після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ІНФОРМАЦІЯ_14, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_14.

Згідно п.4.8 Порядку №45 виплата ОГД здійснюється обласним (Київським міським) ІНФОРМАЦІЯ_14 на підставі наказу (додаток 7) не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

З огляду на положення наведених норм, прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, повернення документів на доопрацювання (у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) знаходиться поза компетенцією відповідача, на якого покладено обов'язок з проведення відповідних процедурних дій з оформлення відповідних документів, зокрема складання висновку та доповіді щодо виплати одноразової грошової допомоги та направлення їх разом з поданими особою документами до Департаменту соціального забезпечення.

Колегія суддів зазначає, що лише головний розпорядник коштів - Міністерство оборони України має виключне право приймати рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги або відмови у її призначенні, повернення документів на доопрацювання (у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю).

Як правильно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ІНФОРМАЦІЯ_6 , після надходження від ІНФОРМАЦІЯ_11 заяви ОСОБА_1 від 05.06.2023р. про виплату одноразової грошової допомоги та доданих до неї документів, будь-яких дій, визначених п.4.3 Порядком №45 не вчинено.

В той же час, приписи Порядку №45 не наділяють обласні ІНФОРМАЦІЯ_14 повноваженнями приймати рішення за результатами розгляду заяви заявника та надавати оцінку поданим ним документів в частині підтвердження/не підтвердження обставин наявності у заявника права на отримання одноразової грошової допомоги.

Саме на Комісію Міноборони покладено обов'язок прийняти рішення про призначення чи відмову в призначенні грошової допомоги, повернути документи на доопрацювання, якому передує, зокрема, обов'язок обласного ІНФОРМАЦІЯ_14 надіслати відповідні документи за підпорядкуванням.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача СП скласти висновок (додаток 4 Порядку №45) та доповідь (додаток 3 Порядку №45) за заявою ОСОБА_1 від 05.06.2023р., які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6 Порядку №45, надіслати до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки) Міністерства оборони України.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на відсутність у нього відповідної заяви позивача та доданих до неї документів, оскільки останній, у зв'язку з їх неправомірним поверненням на доопрацювання, не позбавлений можливості отримати їх від ІНФОРМАЦІЯ_11 , якому такі документи на 152 арк. надіслано, що слідує зі змісту листа від 07.07.2023р. №9/1/5645.

Таким чином, доводи апеляційної скарги ІНФОРМАЦІЯ_7 не спростовують правильність висновку суду першої інстанції про задоволення позову ОСОБА_1 , а тому підстав для задоволення скарги відповідача та скасування рішення від 26.04.2024р. колегія суддів не вбачає.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії справ незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. «а» - «г» п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 02 липня 2024 року.

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А.І. Бітов

Суддя: І.Г. Ступакова