19 червня 2024 року м. Дніпросправа № 160/32417/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 року (головуючий суддя Царікова О.В.)
в адміністративній справі №160/32417/23 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_2 , звернувся 11.12.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачу разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 разову грошову виплату до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплачених коштів.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу виплачено разову грошову допомогу до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі меншому, ніж це передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 року у задоволенні позову відмовлено.
Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що підстави для виплати позивачу у 2023 році щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком відсутні оскільки позивачу виплачена разова грошова допомога до Дня Незалежності України у розмірі 1000грн., що відповідає сумі, встановленій в додатку до Порядку, затвердженому Постановою КМУ №754 від 21.07.2023.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Вказує, що має право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік у розмірі, аналогічному розміру допомоги до 5-го травня.
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що в 2023 році відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №355l-ХII від 22.10.1993 позивачу було нараховано та виплачено разову грошову допомогу до Дня Незалежності України у розмірі 1000 гривень.
Позивач не погодився з розміром нарахованої разової грошової допомоги i звернувся до відповідача через адвоката з адвокатським запитом для перерахунку разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком.
Листом «Про надання інформації» від 27.11.2023 №0400-010202-8/189648 відповідач повідомив позивачу про те, що підстави для перерахунку розміру щорічної грошової допомоги відсутні.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачу разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком. Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни, визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (зі змінами та доповненнями).
Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 №367-XIV) передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком.
При цьому, 15.04.2023 набрав чинності Закон України від 20.03.2023 №2983-IX, яким частину 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено в такій редакції:
Щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених Законом про Державний бюджет України.
Слід зазначити, що вказані положення Закону України від 20.03.2023 №2983-IX не визнавалися неконституційними, отже вказана норма підлягає застосуванню.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 відповідно до ч. 7 ст. 20 Бюджетного кодексу України, ч. 5 ст. 12 - ст. 15, ч. 1 ст. 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ч. 3 ст. 61 - ст. 64 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», затверджено Порядок здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 затверджуються порядки використання коштів для соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань і виплати до Дня Незалежності України.
Пунктом 3 Порядку передбачено здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», затвердженого Постановою КМУ №754, грошова допомога виплачується до 24 серпня 2023 р. в такому розмірі, зокрема, учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1000 гривень.
Отже, до набрання чинності Законом України від 20.03.2023 №2983-IX, було передбачено право учасників бойових дій на отримання щорічно до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком.
Натомість, після набрання чинності Законом України від 20.03.2023 №2983-IX та внесення вищевказаних змін державою запроваджена інша разова грошова виплата - до Дня Незалежності України, яка виплачується у порядку та розмірах, визначених КМУ в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що у пояснювальній записці до Закону України №2983-IX від 20.03.2023 зазначено, що з метою засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, пропонується у законах України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» замінити дату та вид виплати разової грошової допомоги ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказані виплати (до 5 травня та до Дня Незалежності України) є різними виплатами, запровадженими на різних умовах.
Зокрема, про те, що вказані виплати є різними видами виплат, прямо зазначено у пояснювальній записці до Закону України № 2983-IX від 20.03.2023.
Враховуючи викладене, доводи позову про неналежний розмір отриманої позивачем у 2023 році до Дня Незалежності України одноразової допомоги учаснику бойових дій з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 у справі №1-247/2018 (3393/18) є хибними, оскільки вказане рішення не стосується спірних питань, а прийняте щодо іншого виду виплати - до 5 травня, яка у 2023 році взагалі не була передбачена законом та не виплачувалась.
Крім того, після внесення змін до частини 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII Законом України №2983-IX від 20.03.2023, вказана норма вже не містить такого розміру виплати, як 5 мінімальних пенсій за віком.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач має статус учасника бойових дій, а тому має право на отримання разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік.
Також, матеріалами справи підтверджується, що у серпні 2023 році позивачу виплачено 1000 грн разової грошової допомога до Дня Незалежності України як учаснику бойових дій.
При цьому суд апеляційної інстанції вважає помилковими доводи позивача про те, що він має право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік у розмірі, аналогічному розміру допомоги до 5-го травня.
Вказані види разової грошової допомоги є різними видами допомоги.
Відсутні підстави для ототожнення розмірів допомоги до Дня Незалежності та допомоги до 5-го травня.
Позивач не був позбавлений права на щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2023 рік та отримав її у розмірі 1000 грн, що відповідає сумі, встановленій в додатку до Порядку, затвердженому Постановою КМУ №754.
Підстави для виплати позивачу у 2023 році щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком відсутні. Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
В силу ч. 5 ст. 328 КАС України рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 19.06.2024 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова