Справа №: 148/1488/24
Провадження № 2-о/148/87/24
01 липня 2024 року суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Дамчук О.О., розглянувши матеріали заяви представника заявника, адвоката Басараб Олени Дмитрівни, яка діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АВ № 1139252 в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: приватний нотаріус Гайсинського районного нотаріального округу Леба Марина Леонідівна про встановлення факту, що має юридичне значення.
До Тульчинського районного суду Вінницької області надійшла заява представника заявника, адвоката Басараб Олени Дмитрівни, яка діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АВ № 1139252 в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: приватний нотаріус Гайсинського районного нотаріального округу Леба Марина Леонідівна про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.
Заява подається до суду у порядку, передбаченому главою 6 розділу ІV ЦПК України та повинна відповідати як загальним вимогам, передбаченим у ст.175, 177 ЦПК України, так і спеціальним, які передбачені ст.318 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Факти, що мають юридичне значення - це факти, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення правовідносин. Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду у порядку окремого провадження, зокрема, за умови, що факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав фізичних та юридичних осіб.
Згідно з ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Аналіз зазначених норм права дає можливість дійти до висновку про те, що не можуть розглядатися в порядку окремого провадження заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, якщо чинним законодавством передбачений інший порядок його встановлення.
Суд вправі розглядати справи про встановлення юридичних фактів, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і докази про неможливість відновлення втрачених документів та причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.
Відповідно до зазначеного вище заява за формою та змістом не відповідає вимогам цивільного процесуального законодавства, а саме:
- до заяви не додано доказів, які б свідчили про звернення до Ладижинської міської ради задля виправлення розбіжностей у свідоцтві про право власності на житловий будинок та відповідно відмову, її підстави у вчиненні таких дій, що передбачено п.12 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення».
Також представницею заявниці не надано доказів правомірності підпису заяви, оскільки до матеріалів заяви надано лише ордер на представництво, із якого не можливо встановити повноваження представниці.
Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч.2 ст. 175 ЦПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатись до суду в інтересах іншої особи.
Частина перша статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", вказує, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги, також відповідно до зазначеного закону документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги є: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи) уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов'язки (частина перша статті 64 ЦПК України).
Із аналізу пункту 1 частини четвертої статті 185 ЦПК України вбачається, що суд встановивши, що позовну заяву подано особою, яка … не має права її підписувати, повертає її позивачеві без розгляду, а тому представниці заявниці необхідно подати до суду докази на підтвердження права підпису заяви від імені заявниці.
Судом встановлено, що представницею заявниці підписано заяву, однак до матеріалів заяви не додано документів на підтвердження повноважень представниці щодо права підпису відповідної заяви від імені заявниці.
Тобто, якщо у суду виникли сумніви в тому, що документи на підтвердження повноважень представника є недостатніми, то суду слід залишити позовну заяву без руху з наданням строку для усунення її недоліків.
Аналогічний висновок висвітлений в постанові Верховного Суду від 26 лютого 2020 року у справі № 185/2794/19.
Також вважаю за необхідне зазначити, що в заяві невірно визначено заінтересовану особу, а саме нотаріуса Гайсинського районного нотаріального округу оскільки, як вбачається із змісту заяви ініціювання судового розгляду заявницею розпочато задля підтвердження права власності на житловий будинок, а тому нотаріус Гайсинського районного нотаріального округу, не є належною заінтересованою особою у відповідних правовідносинах, оскільки остання не заінтересована у вирішені даної справи та вирішення цієї справи на її права та обов'язки не впливає.
Залежно від мети встановлення фактів заінтересованими особами в справах про встановлення фактів, що має юридичне значення можуть бути, наприклад, відділи соціального захисту населення - у справах про встановлення факту перебування на утриманні особи, яка померла, для призначення пенсії заявникові; інші спадкоємці - у справах про встановлення факту прийняття спадщини; органи внутрішніх справ - у справах про встановлення факту родинних відносин для вирішення питання про належність до громадянства України; органи страхування - у справах про встановлення факту належності страхового свідоцтва.
Аналізуючи роз'яснення абз.2 п.5. постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заінтересованими особами в справах про встановлення фактів можуть бути відповідні органи залежно від мети встановлення фактів.
Матеріали заяви не містять даних про те, що представник заявника, адвокат Басараб О.Д., яка діє в інтересах ОСОБА_1 надала клопотання про залучення до участі у справі належних заінтересованих осіб, зокрема органу місцевого самоврядування або інших осіб.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 12 червня 2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», якщо заява не відповідає вимогам статей 175, 177 ЦПК постановляє ухвалу, в якій повинні бути зазначені конкретні підстави залишення заяви без руху.
Згідно ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху. В ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Враховуючи викладені вище обставини, вважаю за необхідне залишити заяву без руху та надати представнику заявника семиденний строк для усунення недоліків, а саме для приведення заяви у відповідність до вимог ст.175, 318 ЦПК України: для підтвердження повноважень на підписання заяви від імені заявниці, визначення належної заінтересованої особи та надання доказів на підтвердження причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують відповідний факт.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, ч. 1, 2 ст. 185, 318 ЦПК України, суддя,
Заяву представника заявника адвоката Басараб Олени Дмитрівни, яка діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АВ № 1139252 в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: приватний нотаріус Гайсинського районного нотаріального округу Леба Марина Леонідівна про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.
Повідомити представника заявника про необхідність виправити зазначені недоліки поданої заяви у семиденний строк з дня отримання ухвали про залишення заяви без руху та роз'яснити, що інакше заява буде вважатися неподаною та повернута.
Копія ухвали направляється представниці заявниці засобами системи «Електронний суд».
Ухвала оскарженню не підлягає. Відповідно до ч.2 ст.353 ЦПК України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.О. Дамчук