Постанова від 25.06.2024 по справі 160/24360/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2024 року м. Дніпросправа № 160/24360/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Щербака А.А., Кругового О.О.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 р. (суддя: Турлакова Н.В) в адміністративній справі №160/24360/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 22 вересня 2023 р. звернувся до суду з адміністративним позовом в якому з урахуванням поданих 16 жовтня 2023 р. уточнень просив:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо не застосування йому для розрахунку та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2015 р. по 31 грудня 2015 р., з 01 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р., з 01 січня 2017 р. по 31 грудня 2017р., з 01 січня 2018 р. по 30 листопада 2018 р.;

зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області із врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін здійснити нарахування та виплату йому індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2015 р. по 31 грудня 2015 р., з 01 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р., з 01 січня 2017 р. по 31 грудня 2017р., з 01 січня 2018 р. по 30 листопада 2018 р., із застосуванням Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078.

Позов обгрунтовано порушенням його права на отримання індексації грошового забезпечення під час проходження служби.

Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2023р. та від 22 листопада 2023 р. відкрито провадження за позовною заявою ОСОБА_1 , призначено справу №160/24360/23 до розгляду у спрощеному позовному провадженні, залучено в якості другого відповідача у справі Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 р. позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, яка виразилась у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з жовтня 2015 р. по листопад 2018 р. Зобов'язано Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, із врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін, здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з жовтня 2015 р. по листопад 2018 р., із застосуванням Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078.

Рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку Аварійно -рятувальним загоном спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, який посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 залишити без розгляду.

Скаргу обґрунтовує порушенням позивачем строку звернення до суду, відсутністю підстав для виплати йому індексації грошового забезпечення в період з жовтня 2015 р. по листопад 2018 р., а також відсутністю належного фінансування для виплати індексації.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, як законне та обгрунтоване.

Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Оскільки ОСОБА_1 не оскаржено рішення суду першої інстанції в частині, якою йому відмовлено у задоволенні позовних вимог, його перевірка здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги Аварійно - рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 09 жовтня 2015 р. по 08 жовтня 2021 р. проходив службу в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області. При звільненні зі служби йому не було виплачено індексацію грошового забезпечення за період з жовтня 2015 р. по листопад 2018 р. згідно даних довідки №172 від 22 квітня 2022 р.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області протиправно не нараховано та не виплачено ОСОБА_1 в період проходження ним служби з жовтня 2015 р. по листопад 2018 р. індексації грошового забезпечення, із застосуванням Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078.

В частині доводів скаржника відносно порушення позивачем строку звернення до суду колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частина 2 статті 233 КЗпП України в редакції, яка діяла до липня 2022 р. передбачала, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник може звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати, без обмеження будь-яким строком.

Водночас, з липня 2022 р. дані приписи статті 233 КЗпП України виключно.

В редакції після липня 2022 р. частиною 1 статті 233 КЗпП України визначено, що працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

При цьому, відповідно до пункту першого глави XIX "Прикінцеві положення" КЗпП України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Постановою Кабінету Міністрів України № 651 від 27 червня 2023 р. відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин.

Відтак починаючи з 01 липня 2023 р. у ОСОБА_1 було три місяці для звернення до суду з даним позовом.

Звернувшись до суду 22 вересня 2023 р. р., ОСОБА_1 не порушив встановлений частиною 1 статі 233 КЗпП України строк.

Щодо доводів скаржника про відсутність законних підстав для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення у період з жовтня 2015 р. по листопад 2018 р. колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (ст.2 цього Закону).

В силу вимог статей 18 та 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" індексація доходів населення відноситься до державних соціальних гарантій, які є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 р. затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно з пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

01 січня 2008 р. та 01 березня 2018 р. набрали чинності постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. №1294 та від 30 серпня 2017 р. №704, якими було затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців рядового та начальницького складу.

Тобто, січень 2008 р. та березень 2018 р. є місяцями підвищення тарифних ставок (посадових окладів), а тому відповідно до Порядку №1078 є базовими місяцями для нарахування індексації грошового забезпечення особі.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 23 березня 2023 р. у справі №400/3826/21. Крім того в даній постанові вказано про наявність у суду підстав зобов'язати військову частину, як суб'єкта владних повноважень, здійснити на користь особи перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення, і це не є втручанням у дискреційні повноваження.

Крім цього, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19 липня 2019 р. у справі №240/4911/18, від 07 серпня 2019 р. у справі №825/694/17, від 20 листопада 2019 р. у справі №620/1892/19, від 29 листопада 2021 р. у справі № 120/313/20-а, від 12 травня 2022 р. у справі № 200/7006/21, обмежене фінансування, жодним чином не впливає на право особи отримати індексацію грошового забезпечення.

Нарахування та виплата ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з жовтня 2015 р. по листопад 2018 р. Аварійно - рятувальним загоном спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області не здійснена, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією довідки №172 від 22 квітня 2022 р. (а.с.16,17) та ним самим не заперечується, тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність в нього обов'язку здійснити на користь ОСОБА_1 відповідне нарахування та виплату індексації.

Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Аварійно - рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 р. в адміністративній справі №160/24360/23 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 25 червня 2024 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя А.А. Щербак

суддя О.О. Круговий