Постанова від 02.07.2024 по справі 520/37446/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2024 р. Справа № 520/37446/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Присяжнюк О.В.,

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 (ухвалене суддею Шевченко О.В.) по справі № 520/37446/23

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просила: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.09.2023 р. ОСОБА_1 , на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.07.2023р. за вих. №33/41-8257 виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2023, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 20.07.2023 за вих. № 33/41-8257 виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», з урахуванням проведених раніше виплат.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 позов задоволено, а саме: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2023, на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області” №100/16327 від 20.07.2023 (вихідний № 33/41-8257) про розмір грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.08.2023 року, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених в довідці Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області” №100/16327 від 20.07.2023 року (вихідний № 33/41-8257) про розмір грошового забезпечення, та здійснити виплату недоплаченої частини пенсії з 01.12.2019, з урахуванням виплачених сум.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що позивачка з 15.08.2023 перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії в разі втрати годувальника, призначеної на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992, отже, суд помилково зобов'язав відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019, тобто раніше, ніж ця пенсія була призначена (15.08.2023).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судовим розглядом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію у разі втрати годувальника, призначену, відповідно до Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 15.08.2023.

Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області” на ім'я ОСОБА_2 складено довідку № 100/16327 від 20.07.2023 (вихідний № 33/41-8257) про розмір грошового забезпечення, в якій вказано основні та додаткові види грошового забезпечення за листопад 2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів Укрвїни № 988, за прирівняною посадою поліцейського..

Позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою щодо перерахунку пенсії з 01.12.2019, на підставі наданої довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 21.08.2023 № 22767-24693/К-02/8-2000/23 позивачці відмовлено в проведенні вказаного перерахунку пенсії.

Позивачка не погодилася з вищезазначеними діями відповідача звернулася до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області допущено протиправні дії щодо відмови у перерахунку з 01.08.2023 та виплаті з 01.12.2019 пенсії позивачці, на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" про розмір грошового забезпечення № 100/16327 від 20.07.2023 (вихідний № 33/41-8257).

Суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (в подальшому - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до преамбули даного Закону № 2262-ХІІ, Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 29 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 30 Закону № 2262-ХІІ, право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах, зокрема, сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї (п. "б" ч.1 ст. 36 Закону № 2262-ХІІ).

Згідно із ст. 37 Закону №2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Із аналізу вищевикладеного слідує, що Законом № 2262-ХІІ врегульований розмір пенсії в разі втрати годувальника, а саме 30 відсотків заробітної плати загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї. При цьому закріплено, що такий розмір не може бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В даному випадку процентне співвідношення визначається відповідно до грошового забезпечення військовослужбовця за відповідною посадою, з якої був звільнений годувальник, для чого враховуються довідки про розмір грошового забезпечення, наявні в матеріалах справи, які застосовувалися (або мали б застосовуватися) для визначення розміру пенсії безпосередньо самого померлого військовослужбовця - годувальника.

Судовим розглядом встановлено, що в зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , позивачці призначено пенсію з 15.08.2023 в разі втрати годувальника.

20.07.2023 ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" видано позивачці довідку № 100/16327 (вихідний № 33/41-8257) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за листопад 2019 року та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Абзацами 1, 2 пункту 5 Порядку № 45, в редакції Постанови КМУ №103 від 21.02.2020 року (в подальшому - Постанова № 103), передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Таким чином, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Крім того, пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року

Згідно зі п. 5 Постанови №103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Тобто, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 набрало законної сили 19.11.2019.

Таким чином, починаючи з 19.11. 2019 дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Оскільки, пункт 3 Постанови № 103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним рішенням у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19 листопада 2019 року, - саме з цієї дати позивачка має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами № 988, № 260, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Отже, враховуючи те, що органом, з якого годувальник був звільнений зі служби, видано довідку № 100/16327 від 20.07.2023 (вихідний № 33/41-8257) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за листопад 2019 року, в якій вказані як основні, так і додаткові види грошового забезпечення, та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , з урахування розміру грошового забезпечення, вказаного у цій довідці, у зв'язку із чим дії відповідача є протиправними, а позивачка набула право на перерахунок пенсії, з урахуванням розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії та здійснення виплату недоплаченої частини пенсії на підставі зазначеної довідки.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення, у разі неправильного застосування норм матеріального права.

Із урахуванням того, що позивачка в позовы просила здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2023 та не заявляла позовні вимоги про здійснення такого перерахунку з 01.08.2023, а також щодо здійснення виплати недоплаченої частини з 01.12.2019, суд апеляційної інстанції вважає необхідним змінити рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2024, виклавши абзаци 2 та 3 резолютивної частини в наступній редакції: "визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.09.2023 р. ОСОБА_1 , на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.07.2023р. за вих. №33/41-8257, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2023, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 20.07.2023 за вих. № 33/41-8257, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», з урахуванням проведених раніше виплат."

Керуючись ст. ст. 243, 308, 311, 315, 317, 322, 325, 326, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 по справі № 520/37446/23 - змінити, виклавши абзаци 2 та 3 резолютивної частини в наступній редакції:

"Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.09.2023 ОСОБА_1 , на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.07.2023 за вих. № 33/41-8257, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2023, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 20.07.2023 за вих. № 33/41-8257, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», з урахуванням проведених раніше виплат."

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду.

Головуючий суддя О.В. Присяжнюк

Судді Л.В. Любчич О.А. Спаскін