Рішення від 26.06.2024 по справі 916/1730/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"26" червня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/1730/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М.

секретар судового засідання Павлова О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (73003, Херсонська обл., місто Херсон, пр.Незалежності, буд. 37)

до відповідача: Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (49027, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр.Яворницького Дмитра, буд. 21А)

про стягнення 59 109,53 грн

за участю представників сторін:

від позивача: Орленко В. Г. - довіреність від 17.04.2024;

від відповідача: Шейхудінов Ю. М. - самопредставництво.

ВСТАНОВИВ

1. Зміст позовних вимог Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради.

19.04.2024 Департамент розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість за Договором оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності міської територіальної громади, від 22.12.2021 року № 801 у розмірі 59 826,49 грн.

02.05.2024 до суду від Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, у якій останній просить суд стягнути з відповідача заборгованість за договором № 801 від 22.12.2021 оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності міської територіальної громади, у сумі 59 109,53 грн.

З огляду на наведене, суд розглядає позовні вимоги у редакції заяви про зменшення розміру позовних вимог від 02.05.2024.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 24.04.2024 відкрито провадження у справі № 916/1730/24 за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на "22" травня 2024 р. о 12:00.

02.05.2024 до суду від Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, у якій останній просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 59 109,53 грн.

З огляду на наведене, суд розглядає позовні вимоги у редакції заяви про зменшення розміру позовних вимог від 02.05.2024.

08.05.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

08.05.2024 до суду від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

В судове засідання 22.05.2024 з'явилися представники позивача та відповідача.

У судовому засіданні 22.05.2024 суд протокольною ухвалою відмовив у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Крім того, суд протокольною ухвалою оголосив перерву в судовому засіданні до 19.06.2024 о 14:00 та зобов'язав відповідача надати лист від 21.04.2023 у строк до 29.05.2024.

27.05.2024 до суду від відповідача надійшло клопотання разом з копією листа від 21.04.2023 за вих.№ 15618/15.6-15.

28.05.2024 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення по справі.

06.06.2024 до суду від відповідача надійшли заперечення на додаткові пояснення.

В судове засідання 19.06.2024 з'явилися представники позивача та відповідача.

Протокольною ухвалою від 19.06.2024 судом оголошено перерву в судовому засіданні до 26.06.2024 о 16:00.

В судове засідання 26.06.2024 з'явилися представники позивача та відповідача.

3. Позиція учасників справи.

3.1 Доводи Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради.

22.12.2021 між Департаментом розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради та Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) було укладено договір № 801 оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності міської територіальної громади. Дата початку дії договору - 01.01.2022.

Відповідно до зазначеного договору Південному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Одеса) для розміщення службових приміщень передавалися у строкове платне користування нежилі приміщення першого та другого поверхів № 1 - 21, загальною площею 496, 2 кв. м., в будинку № 22-А по вул. Чорноморській в м. Херсоні.

Строк дії договору № 801, з урахуванням статті 631 Цивільного кодексу України, визначався з 01.01.2022 до 30.11.2025.

05.10.2023 заступником начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) було направлено лист Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради № 40161/15.6-15 про дострокове розірвання договору № 801.

Таким чином, договір розірвано на підставі звернення першого заступника начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 05.10.2023 №40161/15.6-15 про розірвання договору.

Згідно з актом повернення об'єкта комунальної власності міської територіальної громади від орендаря орендодавцю від 02.11.2023, нежилі приміщення були звільнені від майна Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Відповідно до п. 3.11 договору припинення договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності).

Проте, із розрахунку № 50 від 25.01.2024 вбачається, що відповідач має заборгованість перед позивачем за оренду нежитлового приміщення з 01.01.2022 по 02.11.2023, яка становить 59 826, 49 грн.

29.02.2024 позивачем було направлено на адресу відповідача претензію № 01-20-309 щодо сплати заборгованості з орендної плати.

12.04.2024 позивач отримав від відповідача повідомлення №01-20-555 щодо перерахунку суми орендної плати за лютий 2022 року, на підставі якого позивач зробив перерахунок заборгованості в сторону зменшення.

Так, станом на 01.05.2024 розмір заборгованості становить 59 109,53 грн. Вказана заборгованість не була сплачена відповідачем, що є підставою для звернення до суду з відповідним позовом.

При цьому, позивач зазначає, що розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області № 682р від 16.11.2023 "Про звільнення від сплати орендної плати за договорами оренди комунального майна" застосовується до договорів оренди, чинних станом на 24.02.2022, за наказом орендодавця, на підставі звернення орендаря, що надійшло на офіційну адресу орендодавця до 31.12.2023, та за умови відсутності заборгованості зі сплати орендної плати станом на 24.02.2022.

Водночас, заява про звільнення від сплати орендної плати у 2023 році за договором оренди № 801 від 22.12.2021 до Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради не надходила, крім того, за відповідачем обліковується заборгованість за укладеним договором.

Щодо листа № 236-20 від 03.05.2023, на який посилається відповідач, та яким позивачем повідомлено, що згідно із п. 1 постанови КМУ "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" від 27.05.2022 № 634 на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна, позивач зазначає, що вказана відповідь стосується іншого орендованого комунального майна та не стосується предмету спору.

Крім того, вказаною Постановою КМУ орендарів державного та комунального майна, що використовують майно, розташоване в межах Херсонської міської територіальної громади, звільнено від сплати орендної плати у період з 24.02.2022 до 31.12.2022.

При цьому, враховуючи зміни, внесені до вказаної постанови постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 № 512, орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, не нараховується орендна плата починаючи з 01.01.2024 по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій.

3.2. Доводи Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

22.12.2021 між Департаментом розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради та Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) було укладено договір № 801 оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності міської територіальної громади.

На виконання умов договору оренди нерухомого майна та на підставі наданих первинних документів, 08.02.2022 органами Державної казначейської служби України проведено оплату забезпечувального депозиту по договору оренди нерухомого майна від 22.12.2021 №801 у сумі 6 500 грн.

Пунктом 3.3 договору передбачено, що орендар сплачує орендну плату до бюджету Херсонської міської територіальної громади та Балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 Умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), щомісяця до 25 числа поточного місяця.

Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість по орендній платі виникла за січень - лютий 2022 року та з 01.01.2023 до 02.11.2023.

Проте, у зв'язку з повномасштабним вторгненням РФ 24 лютого 2022 року та окупацією Херсонщини, відсутністю засобів поштового та телекомунікаційного зв'язку, було неможливо з незалежних від працівників управління причин виконувати покладені на них обов'язки, зокрема, проводити розрахунки.

02.11.2023 договір було достроково розірвано, що підтверджується актом повернення об'єкта комунальної власності міської територіальної громади від орендаря орендодавцю від 02.11.2023 нежилі приміщення І поверху, розташовані за адресою: м. Херсон, вул. Михайлівська, 28, повернуто орендодавцю.

Станом на 02.11.2023 жодного рахунку та акту за 2023 рік не надходило та про заборгованість за 2023 рік не повідомлялось.

З огляду на наведене відповідач звертався до Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради листом від 21.04.2023 № 15618/15.6-15 щодо надання роз'яснень стосовно порядку нарахування та оплати орендної плати у 2023 році.

Листом від 03.05.2023 № 236-20 Департаментом розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради повідомлено, що згідно із пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" від 27.05.2022 № 634 на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про ведення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан, починаючи з 24.02.2022, який триває і на даний час.

Стосовно доводів позивача про те, що вказана відповідь взагалі стосується іншого орендованого майна і не може слугувати належним доказом у справі, відповідач зазначає, що порядок нарахування та оплати орендної плати, а також підстави звільнення від орендної плати є однаковими для договорів оренди нерухомого майна, укладених між позивачем та відповідачем, зокрема, й для договору оренди № 801 від 22.12.2021.

Щодо доводів позивача стосовно необхідності звернення із заявою про звільнення від сплати орендної плати за 2023 рік за договором оренди від 22.12.2021 № 801 на підставі розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації від 16.11.2023 №682р, яким передбачено підстави звільнення від сплати орендної плати у 2023 році, відповідач зазначає, що відповідне розпорядження видано після припинення договору оренди нерухомого майна, а тому не стосується спірних правовідносин.

4. Фактичні обставини, встановлені судом.

22.12.2021 між Департаментом розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (Орендодавець/Балансоутримувач) та Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) (Орендар) був укладений договір № 801 оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності міської територіальної громади (т.1, а.с.30-43).

Об'єкт оренди - нежилі приміщення першого та другого поверхів №1-21, загальною площею 496, 2 кв. м., за адресою м. Херсон, вул. Чорноморська, 22-А (п.4.1 Умов договору).

Відповідно до п.9.1 Умов договору орендна плата визначається відповідно до орендних ставок за використання об'єктів комунальної власності міської територіальної громади, затверджених рішенням міської ради від 28.12.2011 №499, зі змінами - 3 228,03 грн базовий місяць оренди - жовтень 2021 року, сплачується не пізніше 25 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції і податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства.

Згідно з п.11 Умов договору сума забезпечувального депозиту становить дві місячні орендні плати, але в будь-якому разі у розмірі не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати станом на перше число місяця, в якому укладається цей договір - 6 500 грн без ПДВ.

Відповідно до п.12 Умов договору строк дії договору - з 01.01.2022 до 30.11.2025 включно.

Пунктом 16 Умов визначено, що 100% орендної плати сплачується до бюджету Херсонської міської територіальної громади.

Розділом II договору визначено незмінювані умови договору.

Відповідно до п.1.1 договору орендодавець/балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 Умов, вартість якого становить суму, визначену у п.6 Умов.

Пунктом 3.3 договору передбачено, що орендар сплачує орендну плату до бюджету Херсонської міської територіальної громади та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у п.16 Умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), щомісяця до 25 числа поточного місяця.

Згідно з п.3.4 договору орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків орендодавця. Податок на додану вартість нараховується на загальну суму орендної плати. Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату разом із податком на додану вартість, нарахованим на загальну суму орендної плати. Орендодавець надсилає Орендарю рахунок не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати платежу. Протягом п'яти робочих днів після закінчення поточного місяця оренди Орендодавець передає Орендарю акт виконаних робіт на надання орендних послуг разом із податковою накладною за умови реєстрації Орендаря платником податку на додану вартість.

Згідно з п.3.11 договору припинення договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності).

Відповідно до п.4.2. договору протягом трьох робочих днів з моменту припинення цього договору орендодавець зобов'язаний оглянути майно і зафіксувати його поточний стан, а також стан розрахунків за цим договором і за договором про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю в акті повернення з оренди орендованого майна.

Пунктом 4.5 договору передбачено, що з метою виконання зобов'язань орендаря за цим договором, а також за договором про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю до або в день підписання цього договору орендар сплачує на рахунок орендодавця забезпечувальний депозит в розмірі, визначеному у пункті 11 Умов.

Відповідно до п.4.6 договору орендодавець повертає забезпечувальний депозит орендарю протягом п'яти робочих днів після отримання від балансоутримувача примірника акту повернення з оренди орендованого майна, підписаного без зауважень балансоутримувача, або здійснює вирахування сум, визначених у пункті 4.8 цього договору, у разі наявності зауважень балансоутримувача або орендодавця.

Згідно з п.4.8 договору орендодавець не пізніше ніж протягом п'ятого робочого дня з моменту отримання від орендаря примірника акту повернення з оренди орендованого майна із зауваженнями орендодавця зараховує забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов'язань орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов'язань орендаря.

Пунктом 12.6.6 договору передбачено, що договір припиняється за згодою сторін на підставі договору про припинення з дати підписання акту повернення майна з оренди.

02.11.2023 сторонами підписано акт повернення об'єкта комунальної власності міської територіальної громади від орендаря орендодавцю (т.1, а.с.16).

Вказаний акт підписано та скріплено печатками обох сторін.

У матеріалах справи наявний лист відповідача від 05.10.2023, у якому останній просив позивача розірвати договір з 12.10.2023 та зобов'язався товарно-матеріальні цінності вивезти до 31.12.2023 (т.1, а.с.21-22), а також відповідь позивача (т.1, а.с.26-29), у якому останній просив визначитися з остаточною датою розірвання договорів оренди.

Претензією від 29.02.2024 (т.1, а.с.17-20) позивач повідомив відповідача про наявність заборгованості за договором у сумі 59 826,49 грн, а також про те, що 16.11.2023 начальником Херсонської міської військової адміністрації видано розпорядження №682р про звільнення у 2023 році від сплати орендної плати за договорами оренди комунального майна міської територіальної громади. Даним розпорядженням визначено, що звільнення відбуватиметься на підставі заяв, поданих орендарями до 31.12.2023. Так, Департамент очікував надходження відповідних заяв, після чого у січні 2024 року було визначено тих, хто звільнений від сплати орендної плати за 2023 рік, а всім іншим було сформовано рахунки на оплату орендної плати.

Рахунок на оплату оренди нежилого приміщення з 01.01.2023 до 02.11.2023

направлений Південному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Одеса) 26.01.2024, проте, станом на день формування даної претензії заборгованість орендарем не сплачена.

В матеріалах справи наявний рахунок №50 від 25.01.2024 та акт виконаних робіт №50 (т.1, а.с.14) на суму 51 848,14 грн без ПДВ із зазначенням заборгованості станом на 31.12.2023 - 7 978,35 грн. Всього 59 826,49 грн.

Листом від 12.04.2024 (т.1, а.с.63-66) відповідач повідомив про відсутність заборгованості за період січень-лютий 2022 року, щодо заборгованості з 01.01.2023 до 02.11.2023 останнім зазначено, що остання нарахована безпідставно без урахування вимог постанови КМУ №634 від 27.05.2022.

Листом від 22.04.2024 (т.1, а.с.67-70) позивач повідомив відповідача про здійснення перерахунку заборгованості за лютий 2022 року, втім, зазначив про відсутність прийнятого рішення про звільнення відповідача від орендної плати, а також від відповідача не надходило пропозицій щодо укладення додаткових угод на суму орендної плати у 2023 році.

Листом від 21.04.2023 (т.2, а.с.152) відповідач звернувся до Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради стосовно надання роз'яснень щодо порядку нарахування та оплати орендної плати у 2023 році.

Листом від 03.05.2023 (т.1, а.с.128) Департамент розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради у відповідь на лист від 21.04.2023 повідомив, що згідно із пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" від 27.05.2022 №634 на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна. Проте, станом на 24.02.2022 за Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) існує заборгованість за договорами оренди, про яку Управління повідомлено листом від 03.04.2023 за №170-20.

В матеріалах справи наявний договір №801 від 25.03.2019, термін дії до 31.12.2021 включно (п.11.1 договору), додаткові договори до вказаного договору висновок про вартість об'єкта оцінки та акт прийняття-передачі об'єкта комунальної власності від 12.01.2019 (т.2, а.с.160-169).

Розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації №682р від 16.11.2023 (т.2, а.с.170-171) звільнено орендарів комунального майна Херсонської міської територіальної громади від сплати орендної плати у 2023 році. Звільнення від орендної плати надається на підставі звернення орендаря, що надійшли на офіційну електронну, поштову адресу орендодавця до 31.12.2023. ???Звільнення від орендної плати застосовується до договорів оренди, чинних станом на 24.02.2022, за наказом орендодавця, за умови відсутності заборгованості з орендної плати станом на 24.02.2022.

В матеріалах справи наявне платіжне доручення №219 від 25.01.2022 на суму 6 500 грн, призначення платежу: "забезпечувальний депозит за договором №801 від 22.12.2021" (т.2, а.с.199).

У матеріалах справи наявний розрахунок орендної плати (т.1, а.с.62), з якого вбачається, що позивач нараховує відповідачу орендну плату за січень-лютий 2022 року та за січень-листопад 2023 року.

При цьому, позивач не нараховує відповідачу орендну плату за період березень-грудень 2022 року у зв'язку зі звільненням відповідача від сплати орендної плати відповідно до Постанови КМУ від 27.05.2022 №634.

5. Позиція суду.

Відповідно до ч.1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За ст. 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України).

Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з ч. 1,2 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Згідно з ч.1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

У відповідності до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як встановлено судом, 22.12.2021 між Департаментом розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (Орендодавець/Балансоутримувач) та Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) (Орендар) був укладений договір № 801 оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності міської територіальної громади (т.1, а.с.30-43).

Відповідно до п.12 Умов, строк дії договору - з 01.01.2022 до 30.11.2025 включно.

Згідно з преамбулою Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (чинною на момент виникнення правовідносин) цей Закон регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим.

Відповідно до ст. 19, 20 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендна плата встановлюється, як правило, у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Відповідно до вимог ч.1, ч.7 ст. 193 ГК України, які кореспондуються з вимогами ст. 526 ЦК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно з приписами частини п'ятої статті 762 Цивільного кодексу України, частини третьої статті 285 Господарського кодексу України, плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором, а орендар зобов'язаний вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі.

Так, п. 3.3 договору передбачено, що орендар сплачує орендну плату до бюджету Херсонської міської територіальної громади та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у п.16 Умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), щомісяця до 25 числа поточного місяця. 100% орендної плати сплачується до бюджету Херсонської міської територіальної громади (п. 16 Умов).

Відповідно до ч.1 ст.75 ГПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Як було встановлено судом, 02.11.2023 сторонами підписано акт повернення об'єкта комунальної власності міської територіальної громади від орендаря орендодавцю. Вказана обставина підтверджується сторонами у заявах по суті спору.

При цьому, п. 12.6.6 договору передбачено, що договір припиняється за згодою сторін на підставі договору про припинення з дати підписання акту повернення майна з оренди.

Відтак, враховуючи позицію сторін щодо строку дії договору та факт повернення орендованого майна відповідно до акту повернення об'єкта комунальної власності, суд вважає, що договір припинив свою дію 02.11.2023 на підставі п.12.6.6 договору.

Водночас, з поданих позивачем документів судом встановлено, що відповідач за період січень-лютий 2022 року (по 23.02.2022) не сплачував орендну плату за користування орендованим приміщенням.

За підрахунком позивача, який перевірено судом, сума орендної плати за вказаний період становить 7 261,39 грн.

Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується із ст.525,526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Таким чином, суд доходить висновку про правомірність нарахування позивачем орендної плати у зазначений період та про обґрунтованість розрахунку заборгованості за січень-лютий 2022 року.

При цьому, як було встановлено судом, на виконання п.4.5 договору відповідачем було сплачено забезпечувальний депозит за договором у сумі 6 500 грн, тобто, у повному обсязі.

За змістом п.4.8 договору, орендодавець не пізніше ніж протягом п'ятого робочого дня з моменту отримання від балансоутримувача примірника акту повернення з оренди орендованого майна із зауваженнями (або за наявності зауважень орендодавця) зараховує забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов'язань орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов'язань орендаря.

Таким чином, суд доходить висновку про те, що вимоги про стягнення суми заборгованості у розмірі забезпечувального депозиту не є обґрунтованими, оскільки орендодавець не позбавлений права самостійно зарахувати забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов'язань орендаря, а отже, на момент звернення до суду права позивача в частині вимог про стягнення 6 500 грн не порушені.

При цьому, суд вважає цілком обґрунтованою вимогу щодо стягнення з відповідача різниці сум нарахованої орендної плати за січень-лютий 2022 року та суми забезпечувального депозиту, яка становить 761,39 грн (7 261,39 грн - 6 500 грн).

Стосовно посилань позивача на те, що акт від 02.11.2023 підписано сторонами без зауважень, а саме наявність зауважень є підставою для зарахування суми забезпечувального депозиту в рахунок невиконаних зобов'язань орендаря, не приймаються судом до уваги з огляду на те, що вказаним договором передбачено можливість зарахування депозиту у випадку наявності заперечень орендодавця/балансоутримувача, при цьому, з листа від 03.05.2024 вбачається, що позивач мав заперечення та зазначав, що станом на 24.02.2022 за Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) існує заборгованість за договорами оренди, що є підставою для зарахування депозитного платежу.

Щодо вимоги про стягнення заборгованості у сумі 51 848,14 грн з січня 2023 року до 02.11.2023, суд зазначає наступне.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про ведення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан, починаючи з 24.02.2022, який був неодноразово продовженим та триває на даний час.

Пунктом 1 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" №634 від 27.05.2022 у редакції, що була чинною під час існування спірних правовідносин, установлено, що

1) на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:

фізичні особи та фізичні особи - підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;

які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території);

2) на період воєнного стану, але у будь-якому разі не довше ніж до 30 вересня 2022 р., за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі, які використовують майно, розміщене:

на територіях Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Запорізької, Миколаївської областей і м. Києва (крім адміністративно-територіальних одиниць на визначених територіях);

у закладах культури і освіти, якщо об'єкт оренди було передано в оренду на погодинній основі;

3) на період воєнного стану, але у будь-якому разі не довше ніж до 30 травня 2022 р., за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі, які використовують майно, розміщене на територіях Кіровоградської, Дніпропетровської, Житомирської, Одеської областей

Пунктом 5 ч.1 Постанови №634 від 27.05.2022 передбачено, що звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Здійснивши тлумачення змісту положень частини 1 Постанови суд дійшов висновку, що законодавець розрізнив період звільнення орендарів від сплати орендної плати залежно від території розміщення майна.

Оскільки п.1 ч.1 Постанови не містить визначення "не довше", на противагу п.2 та п.3 ч.1 Постанови, а містить визначення "в будь-якому разі до 31 грудня 2022 р.", суд вважає, що орендарі державного і комунального майна, які використовують майно, розташоване на визначених територіях, зокрема в межах Херсонської області, звільняються від орендної плати на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування. При цьому, у випадку, якщо б припинення відповідного стану мало місце до 31.12.2022 року, період звільнення був би продовжений до 31.12.2022.

За таких обставин, суд вважає, що орендар мав право на звільнення від сплати орендної плати за спірний період без будь-яких окремих рішень орендодавця.

Посилання позивача на те, що вказаною Постановою КМУ орендарів державного та комунального майна, що використовують майно, розташоване в межах Херсонської міської територіальної громади, звільнено від сплати орендної плати у період з 24.02.2022 до 31.12.2022 не приймаються до уваги, оскільки ґрунтуються на помилковому тлумаченні положень вказаного нормативного акту.

Щодо посилань позивача про необхідність звернення до орендодавця із заявою про звільнення від сплати орендної плати за 2023 рік, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.129 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2020 р. № 483 (чинний на момент виникнення правовідносин), для внесення змін до договору оренди орендар звертається до орендодавця із заявою, де зазначаються положення договору, які він пропонує змінити, та пояснення необхідності внесення таких змін.

Пунктом 129-1 Порядку передбачено, що якщо у зв'язку із змінами у соціально-економічному становищі в країні або в окремих її регіонах внаслідок економічної кризи, стихійного лиха, запровадження карантинних обмежень або інших подій, які можуть негативно вплинути на здатність орендарів продовжувати сплачувати орендну плату за укладеними договорами оренди, Кабінет Міністрів України або представницький орган місцевого самоврядування ухвалили рішення про надання орендних знижок, звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, визначеними у такому рішенні, то підставою для застосування таких звільнень або знижок є наказ орендодавця, прийнятий на підставі звернення орендаря, на якого вони поширюються, крім випадків, коли у рішенні Кабінету Міністрів України або представницького органу місцевого самоврядування зазначається про те, що знижки або звільнення застосовуються без окремого рішення орендодавця.

Таким чином, пункт 1291 Порядку, яким встановлено, що підставою для звільнення від сплати орендної плати за договорами оренди майна є наказ орендодавця, прийнятий на підставі звернення орендаря, крім випадків, коли у рішенні Кабінету Міністрів України або представницького органу місцевого самоврядування зазначається про те, що знижки або звільнення застосовуються без окремого рішення орендодавця, у даному випадку, враховуючи положення п.5 ч.1 Постанови №634 від 27.05.2022, не підлягає застосуванню.

Крім того, суд зазначає, що у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі № 145/2047/16 зазначено, що в праві України доктрина venire contra factum proprium (заборона суперечливої поведінки) проявляється, зокрема, у кваліфікації певних поведінкових актів (так званих конклюдентних дій) особи, та базується ще на римській максимі - "non concedit venire contra factum proprium" (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці), в основі якої - принцип добросовісності.

Поведінка є такою, що суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, якщо вона не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона правовідносин розумно покладалася на ці заяви чи попередню поведінку.

Як встановлено судом, звертаючись з відповідним позовом, позивач просить суд стягнути заборгованість, зокрема, у період з січня 2023 року до 02.11.2023, водночас, у листуванні позивач не повідомляв відповідача про наявність обов'язку сплати орендної плати за період після 24.02.2022.

Крім того, згідно з п.4.2 Умов, протягом трьох робочих днів з моменту припинення цього договору орендодавець зобов'язаний оглянути майно і зафіксувати його поточний стан, а також стан розрахунків за цим договором і за договором про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю в акті повернення з оренди орендованого майна.

Дослідивши акт повернення від 02.11.2023, суд звертає увагу на те, що в акті відсутні відомості стосовно наявності заборгованості у відповідача.

Таким чином, поведінка Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради у частині вимог про стягнення з відповідача орендної плати у період воєнного стану є суперечливою та непослідовною, а також суперечить принципу добросовісності.

Відтак, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог у сумі 761,39 грн, яка є різницею сум нарахованої орендної плати за січень-лютий 2022 року (по 23.02.2022) та сплаченого забезпечувального депозиту.

Приймаючи до уваги часткове задоволення позовних вимог, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на сторони пропорційно.

Керуючись ст. 129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (49027, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, пр.Яворницького Дмитра, буд. 21А, код ЄДРПОУ 43315529) на користь Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (73003, Херсонська обл., м. Херсон, пр.Незалежності, буд. 37, код ЄДРПОУ 44279728) заборгованість у сумі 761 /сімсот шістдесят одна/ грн 39 коп., судовий збір у сумі 31 /тридцять одна/ грн 20 коп.

3. В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 01 липня 2024 р.

Суддя Ю.М. Щавинська