Справа № 674/597/24
Провадження № 3/674/284/24
іменем України
02 липня 2024 року м. Дунаївці
Суддя Дунаєвецького районного суду Хмельницької області Сосна О.М., розглянувши матеріали Кам'янець-Подільського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українку, громадянку України, не працюючу, жительку АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Дунаєвецьким РВ УМВС України в Хмельницькій області від 07.08.2004 року,
за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД 560503, 05.04.2024 о 18:03 год. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 1984 р.н., ухилялась від виконання батьківських обов'язків, передбачених ч.2 ст.150 СК України відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме під час чергового відвідування мати перебувала з ознаками алкогольного сп'яніння та не забезпечила належних умов проживання, оскільки у будинку брудно і безлад, брудна постільна білизна, антисанітарний стан на кухні, відповідні дії матері могли завдати шкоду здоров'ю дитини, чимвчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, повідомлялась про час та місце розгляду справи.
Диспозицією ч.1 ст.184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Дана норма є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, протокол про адміністративне правопорушення, складений щодо ОСОБА_1 , не містить посилання на нормативно-правові акти, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють, щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей, незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Згідно ч.2 ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
У пункті 9 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженій наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 №1376 передбачено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, окрім іншого, у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Зі змісту протоколу серії ВАД №560503 ОСОБА_1 ставиться в обвинувачення те, що вона ухилялась від виконання батьківських обов'язків, зокрема, мати перебувала з ознаками алкогольного сп'яніння та не забезпечила належних умов проживання, оскільки у будинку брудно і безлад, бруд, антисанітарний стан на кухні, мати перебувала з ознаками алкогольного сп'яніння, однак поліцейським не розкрито об'єктивну сторону інкримінованого їй правопорушення, з його змісту незрозуміло, в чому сам проявляється безлад у будинку, антисанітарний стан на кухні, які саме ознаки алкогольного сп'яніння проявлялись у ОСОБА_1 та яким чином вони встановлені, що за такого формулювання є лише оціночним судженням без обгрунтування зазначених обставин.
Таким чином, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено в чому полягало ухилення від виконання батьківських обов'язків та чи є між неналежним вихованням дитини та наслідками причинний зв'язок, оскільки ухиленням від виконання батьківських обов'язків не вважається будь-яка дія, а лише невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Самі по собі вказані в протоколі діяння (в даному випадку бездіяльність) в конкретно відокремлений час за вказаного формулювання не свідчать про будь-яку тривалість в часі таких порушень та їх вплив на дитину (дітей).
Також згідно положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами.
У матеріалах справи відсутні належні докази, які б підтверджували вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Особою, яка здійснювала складення протоколу про адміністративне правопорушення до протоколу додано: ілюстративну таблицю із чотирма фотознімками, копії: паспорту ОСОБА_1 та свідоцтва про народження дитини.
Зазначені фотознімки є незрозумілого змісту, відсутні жодні відомості про час їх створення, походження, пристрій, на який здійснювалась фотофіксація, хто був присутнім при цьому, оскільки жодної особи на них немає, чи зафіксовані певні місця в житлі власне дитини (дітей). На знімках вбачається одна кімната, в якій знаходиться ліжко, а також частина другої кімнати з столом, які сфотографовані з різних ракурсів. Відомостей про загальну кількість кімнат, місця для відпочинку, дозвілля дітей, відповідні їх умови проживання ні протокол, ні інші документи не містять.
Також поліцейським, який здійснював складання протоколу, не зазначено свідків, які б підтверджували факт вчинення адміністративного правопорушення, не надано суду будь-яких інших доказів вчинення вказаного правопорушення.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення без надання інших належних доказів не є беззаперечним доказомпідтвердження обставин, які в ньому зазначені, що відповідає правовим позиціям наведеним у постановах Верховного Суду від 08.07.2020 у справі №177/525/17, від 13.02.2020 у справі №524/9716/16, від 17.07.2019 у справі №295/3099/17.
Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину; обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що судом не встановлені обставини, які би поза розумним сумнівом підтверджували вчинення інкримінованого ОСОБА_3 адміністративного правопорушення, вважаю, що провадження у вищевказаній справі слід закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Керуючись ст.ст.245, 251, 252, 280, 283-285 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду в десятиденний строк з дня винесення постанови.
Суддя О.М.Сосна