Ухвала від 02.07.2024 по справі 642/1357/24

02.07.2024

Справа № 642/1357/24

Провадження № 2-о/642/40/24

УХВАЛА

Іменем України

02 липня 2024 року м. Харків

Ленінський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді - Вікторова В.В.,

за участю секретаря - Шнайдер Д.

заявника - ОСОБА_1 ,

представника заінтересованої особи

Міністерства оборони - Ляшенко О.О.

заінтересована особа - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Харкова в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, -

ВСТАНОВИВ:

Заявниця, ОСОБА_1 , звернулась до Ленінського районного суду м. Харкова із заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, заінтересовані особи: Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_2 . В поданій заяві заявник просить встановити факт спільного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу жінки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та чоловіка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з листопада 2012 року по день смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Встановлення даного факту заявниці необхідно для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 15 березня 2024 року відкрито провадження у справі у порядку окремого провадження.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 04 червня 2024 року залучено в якості заінтересованої особи ОСОБА_2

02.07.2024 року до суду від представника заінтересованої особи Міністерства оборони України Ляшенко О.О. надійшли письмові пояснення у справі, в яких представник просив суд залишити заяву ОСОБА_1 без розгляду, посилаючись на наявність спору про право.

Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України Ляшенко О.О. у судовому засіданні заву про залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 підтримав та просив її задовольнити.

Заявниця ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечувала проти залишення заяви без розгляду, посилаючись на право доньки на отримання грошової допомоги.

Заінтересована особа ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечувала проти залишення заяви без розгляду, підтвердила факт спільного проживання з 2019 року ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 .

Представник заінтересованої особи Військової частини НОМЕР_1 в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій просив розглянути справ без його участі на підставі наданих доказів.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності осіб, повідомлених про розгляд справи належним чином.

Суд, заслухавши думку сторін, з'ясувавши зміст заявлених вимог, дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.ст.4,5 Цивільного процесуального кодексу України /далі ЦПК України/ кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, який здійснюється судом у спосіб, визначений законами України.

Статтею 19 ЦПК України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають справи, визначені у частині першій цієї статті, в порядку позовного, наказного та окремого провадження.

Частиною першою статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Процесуальний закон передбачає умови, за яких в окремому провадженні можуть бути встановлені факти, що мають юридичне значення, зокрема: факти, що підлягають установленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них повинні безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п.5 ч.2 ст.293 ЦПК).

У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.

Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:

- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;

- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;

- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);

- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Такий правовий висновок висловлений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2019 року у справі № 320/948/18.

Згідно роз'яснень, які містять у пункті 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися до суду із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім'єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо.

Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб'єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, поняття "спір про право" пов'язане виключно з порушенням, оспоренням або невизнанням, а також не доведенням суб'єктивного права, при якому існують конкретні особи, які перешкоджають в реалізації права. При відсутності цих елементів не може бути й спору про право.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», встановлено що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови. виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 грн, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». В ст.16-1Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» міститься перелік осіб які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

Згідно інформації щодо спадкової справи наданої на запит суду приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Олійник Л.М. 22.11.2023 року нотаріусом була заведена спадкова справа №138/2023 (номер реєстру 71608898) після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .. Згідно матеріалів спадкової справи №138/2023 із заявами про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_3 із заявами про прийняття спадщини звернулися наступні спадкоємці: ОСОБА_1 , що діє від імені малолітньої доньки, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; мати спадкодавця - ОСОБА_5 , сестра спадкодавця - ОСОБА_6 , донька спадкодавця - ОСОБА_2 , донька спадкодавця - ОСОБА_7 .

Відтак від встановлення факту спільного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу із загиблим військовослужбовцем, залежить право заявниці як на отримання одноразової грошової допомоги, яка виплачується відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», так і на спадкування майна загиблого. Таким чином, вбачається спір про право між ОСОБА_1 та іншими членами родини загиблого військовослужбовця - ОСОБА_3 .

Спори щодо розміру грошової допомоги та права на її відшкодування між особами, які претендують на такі виплати та органом, який проводить їх нарахування та виплату розглядаються судами в позовному провадженні за загальними правилами (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 листопада 2020 року у справі №140/2178/15-ц (провадження №61-9869св20), постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 10 листопада 2021 року у справі №295/3547/21 (провадження №61-10600св21).

Подібні висновки узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 13 жовтня 2021 року в справі № 159/858/20 (провадження № 61-1633св21), від 12 січня 2022 року в справі № 227/2188/21 (провадження № 61-18156 св21) та від 24 червня 2022 року в справі № 337/3395/21 (провадження № 61-21062св21).

Аналогічні правові позиції висловлені Дніпровським апеляційним судом в справах №428/8569/21 Постанова від 13.12.2022 року та № 206/3310/22 Постанова від 19.01.2023 року.

Відповідно до ч.6 ст.294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Згідно ч.4 ст.315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи - залишає заяву без розгляду.

Виходячи з вищевикладеного приходжу до висновку про наявність підстав для залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу.

Керуючись ст. 294, 3,4, 5. 19, 175-177 ЦПК України,-

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу - залишити без розгляду.

Роз'яснити заявниці її право на звернення до суду в порядку позовного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Харкова шляхом подання апеляційної скарги в 15 денний строк з дня отримання її копії.

Суддя В.В. Вікторов