ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
02.07.2024910/18228/23 (910/8255/24)
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергомаш-Інвест" (ідентифікаційний код 31839996)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Олтрейд 2016"
(ідентифікаційний код 41048384)
третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Запоріжметбрухт»
(ідентифікаційний код 42693800)
про визнання відсутності прав за договором відступлення прав вимог
Суддя Омельченко Л.В.
Без виклику (повідомлення) учасників справи
У провадженні судді Омельченка Л.В. перебуває заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Олтрейд 2016» про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергомаш-Ігвест»".
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 02.07.2024 позовну заяву ТОВ «Енергомаш-Інвест» до ТОВ «Олтрейд 2016» про визнання відсутності прав за договором передано судді Омельченку для розгляду в межах справи № 910/18228/23.
Ознайомившись з матеріалами позовної заяви, дійшов висновку про наявність правових підстав заявити самовідвід від розгляду вказаної позовної заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до частина 2 статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства, що господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.
Отже, за умови відкриття провадження у справі про банкрутство боржника особливістю вирішення таких спорів є те, що вони розглядаються господарським судом без відкриття нових справ, що узгоджується із загальною спрямованістю Закону, який передбачає концентрацію всіх спорів у межах справи про банкрутство задля судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна боржника до ліквідаційної маси в тому числі майна, яке безпідставно вибуло з права власності банкрута, для забезпечення повного або часткового задоволення вимог кредиторів та проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів.
Частиною 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що визначення судді, а в разі колегіального розгляду - судді-доповідача для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час реєстрації документів, зазначених в частині другій статті 6 цього Кодексу, а також в інших випадках визначення складу суду на будь-якій стадії судового процесу, з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження для кожного судді, за принципом випадковості та в хронологічному порядку надходження справ.
У відповідності до п. п. 17.4 п. 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи визначення судді або колегії суддів (судді-доповідача) для розгляду конкретної справи здійснюється: до приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із цією редакцією Кодексу в частині порядку визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи, але не довше, ніж три місяці з дня набрання чинності цією редакцією Кодексу, - за допомогою автоматизованої системи документообігу суду за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу; після приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із цією редакцією Кодексу в частині порядку визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи - за допомогою автоматизованої системи документообігу суду за правилами, встановленими цією редакцією Кодексу.
Пунктом 1 Розділу VII Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30 (в редакції рішення Ради суддів України від 02.03.2018 №17) встановлено, що збори суддів відповідного суду визначають спеціалізації кожного судді такого суду відповідно до Загального класифікатора спеціалізацій суддів та категорій справ, затвердженого ДСА України. Для кожного судді може бути визначена більш ніж одна спеціалізація. Визначення спеціалізації суддів у суді, в тому числі слідчих суддів, має забезпечити виключення випадків неможливості проведення автоматизованого розподілу справи або матеріалів кримінального провадження через відсутність суддів відповідної спеціалізації.
За змістом п. п. 1, 6, 7 Розділу VIIІ Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30 (в редакції рішення Ради суддів України від 02.03.2018 №17) розподіл судових справ здійснюється модулем автоматизованого розподілу виключно в автоматизований спосіб (без участі посадових осіб) під час реєстрації в суді передбачених законом процесуальних документів, на підставі інформації, внесеної уповноваженими особами суду до АСДС та до підсистеми обліку кадрів. Первісний розподіл судових справ здійснюється модулем автоматизованого розподілу в хронологічному порядку їх надходження до суду (реєстрації) в наступній послідовності: формується список компетентних суддів для розгляду конкретної справи; для компетентних суддів розраховуються коефіцієнти навантаження; із числа компетентних суддів з урахуванням встановлених коефіцієнтів навантаження здійснюється випадковий вибір судді (судді-доповідача); на підставі результатів проведеного автоматизованого розподілу проводиться коригування коефіцієнтів фактичного та середньозваженого навантаження суддів; у разі визначення судді-доповідача проводиться визначення суддів, що входять до складу постійної колегії. Для кожного автоматизованого розподілу справи або матеріалів кримінального провадження формується список компетентних суддів шляхом виключення з повного штатного списку суддів відповідного суду тих, які не можуть брати участь в розподілі через відсутність необхідної спеціалізації або через об'єктивні обставини, визначені пунктами 4 та 5 Розділу VIII цього Положення.
Так, з протоколу повторного автоматизованого розподілу позовної заяви ТОВ «Енергомаш-Інвест» до ТОВ «Олтрейд 2016» про визнання відсутності прав за договором вбачається, що вибір головуючого судді відбувався на підставі п. 4.2 Засад АСД ГСмК - «раніше визначеному у судовій справі головуючому судді (судді-доповідачу)».
Втім, станом на дату передачі судді Омельченку Л.В. позовної заяви ТОВ «Енергомаш-Інвест» до ТОВ «Олтрейд 2016» про визнання відсутності прав за договором для розгляду як «раніше визначеному у судовій справі головуючому судді», питання щодо відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергомаш-Інвест» судом не вирішено.
Відтак, зважаючи на відсутність у провадженні Господарського суду м. Києва справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергомаш-Інвест» позов ТОВ «Енергомаш-Інвест» до ТОВ «Олтрейд 2016» про визнання відсутності прав за договором не підпадає під визначену рішенням зборів суддів Господарського суду міста Києва спеціалізацію судді Омельченка Л.В. «з розгляду справ про банкрутство».
Отже, судом встановлено, що за результатами автоматизованого розподілу позовної заяви ТОВ «Енергомаш-Інвест» до ТОВ «Олтрейд 2016» про визнання відсутності прав за договором має місце порушення встановленого порядку визначення судді/колегії суддів для розгляду справи.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: було порушено порядок визначення судді для розгляду справи.
Частиною 1 ст. 38 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що з підстав, зазначених у статтях 35, 36 і 37 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід.
Відтак, з метою дотримання встановлених чинним законодавством України засад (порядку) визначення судді для розгляду справи (позовної заяви) суд, у складі судді Омельченка Л.В. уважає за необхідне заявити самовідвід від розгляду цієї справи.
За змістом ст. 39 Господарського процесуального кодексу України питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Питання про самовідвід судді вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу. За результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.
У відповідності до ч. 1 ст. 40 Господарського процесуального кодексу України у разі задоволення заяви про відвід судді, який розглядає справу одноособово, справа розглядається в тому самому суді іншим суддею, який визначається у порядку, встановленому статтею 32 цього Кодексу.
З огляду на викладене, самовідвід судді Омельченка Л.В. від розгляду підлягає задоволенню, а відповідна справи - передачі уповноваженому працівнику Господарського суду міста Києва для вирішення питання про повторний автоматичний розподіл справи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 32, 35, 38-40, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Самовідвід судді Омельченка Леоніда Володимировича від розгляду позовної заяви ТОВ «Енергомаш-Інвест» до ТОВ «Олтрейд 2016» про визнання відсутності прав за договором - задовольнити.
2. Матеріали позовної заяви ТОВ «Енергомаш-Інвест» до ТОВ «Олтрейд 2016» про визнання відсутності прав за договором для вирішення питання про повторний автоматичний розподіл справи.
Ухвала набрала законної сили 02.07.2024, оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В. Омельченко