Справа № 308/10026/24
18 червня 2024 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Деметрадзе Т.Р., розглянувши позовну заяву адвоката Шманько Олександра Антонійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Закарпатської обласної військової адміністрації, Релігійної організації громада Української Православної Церкви Свято-Вознесенської парафії с. Присліп, Міжгірського району Закарпатської області про визнання недійсним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень та скасування реєстрації релігійної організації, -
Адвокат Шманько О.А., який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області перебуває із позовною заявою до Закарпатської обласної військової адміністрації, Релігійної організації громада Української Православної Церкви Свято-Вознесенської парафії с. Присліп, Міжгірського району Закарпатської області про визнання недійсним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень та скасування реєстрації релігійної організації.
Згідно прохальної частини позовної заяви, позивач просить прийняти справу до розгляду в порядку цивільного судочинства, визнати недійсним та скасувати п. 78 Розпорядження Голови Закарпатської ОДА №463 від 29.08.2019 та скасувати реєстрацію Статуту Релігійної організації Релігійна громада Української Православної Церкви Свято-Вознесенської парафії с. Присліп, Міжгірського району Закарпатської області в новій редакції.
Статтею 124 та 125 Конституції України визначено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи. Судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Згідно з вимогами частини першої статті 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
З метою якісної та чіткої роботи судової системи міжнародним і національним законодавством передбачено принцип спеціалізації судів.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (частини перша статті 13 ЦПК України).
За загальним правилом, передбаченим у частині першій статті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, у порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, що виникають із приватноправових відносин, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
У пунктах 1, 2 частини першої статті 4 КАС України вказано, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За змістом пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Аналіз змісту статті 19 ЦПК України та статті 19 КАС України у сукупності дає підстави для висновку, що під час вирішення питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і цивільних справ у кожній конкретній справі визначальною ознакою є характер спірних правовідносин.
Згідно заявлених позивачем та його представником позовних вимог, позивач просить суд: прийняти справу до розгляду в порядку цивільного судочинства, визнати недійсним та скасувати п. 78 Розпорядження Голови Закарпатської ОДА №463 від 29.08.2019 та скасувати реєстрацію Статуту Релігійної організації Релігійна громада Української Православної Церкви Свято-Вознесенської парафії с. Присліп, Міжгірського району Закарпатської області в новій редакції.
Тобто, предметом позову, зокрема, є визнання незаконними та скасування пункту рішення суб'єкта владних повноважень, а саме розпорядження голови Закарпатської обласної військової адміністрації.
Суд зазначає, що одним із відповідачів у справі є орган державної влади, а спір виник з приводу оскарження особою рішення суб'єкту владних повноважень, тобто даний спір, на переконання суду, належить до юрисдикції адміністративних судів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження та роз'яснити позивачу, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 29, 30 КАС України ст.ст. 19, 186, 260, 353 ЦПК України,
У відкритті провадження у справі за позовною заявою адвоката Шманько Олександра Антонійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Закарпатської обласної військової адміністрації, Релігійної організації громада Української Православної Церкви Свято-Вознесенської парафії с. Присліп, Міжгірського району Закарпатської області про визнання недійсним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень та скасування реєстрації релігійної організації - відмовити.
Роз'яснити позивачу право на звернення з позовом до Закарпатського окружного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Т.Р. Деметрадзе