Справа № 183/5896/24
№ 3/183/3638/24
01 липня 2024 року Дніпропетровська обл.,
м. Новомосковськ
Суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ігнатьєв Д.П., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Новомосковського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.124, ч.2 ст.126 КУпАП, -
До Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 298933 від 04.06.2024 року, складений відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 126 КУпАП. З цього протоколу вбачається, що 04.06.2024 року о 22 год. 22 хв. в Новомосковському р-ні, смт. Губиниха, вул. Центральна, 159, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21114 номерний знак НОМЕР_1 , при цьому не мав права керування транспортним засобом. Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1.а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Окрім того, до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 298932 від 04.06.2024 року, складений відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП. З цього протоколу вбачається, що 04.06.2024 року о 22 год. 14 хв. в смт. Губиниха, вул. Центральна, 159, водій ОСОБА_1 , на перехресті нерівнозначних доріг пер. Паланіна - вул. Центральна, водій автомобіля ВАЗ 21114 номерний знак НОМЕР_1 ОСОБА_1 , не дав дорогу автомобілю, який рухався по головній дорозі, у результаті чого сталося зіткнення з автобусом БАЗ НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 . Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження, завдано матеріальну шкоду, постраждалих немає. Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п.16.11 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Постановою суду від 01.07.2024 р. вказані вище адміністративні матеріали були об'єднані в одне провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 (в присутності законного представника ОСОБА_3 ) надав пояснення з приводу інкримінованих йому адміністративних правопорушень.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 298933 від 04.06.2024 року за ч.2 ст. 126 КУпАП.
Згідно положень ч. 2 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 298933 від 04.06.2024 вбачається, що 04.06.2024 року о 22 год. 22 хв. в Новомосковському р-ні, смт. Губиниха, вул. Центральна, 159, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21114 номерний знак НОМЕР_1 , при цьому не мав права керування транспортним засобом. Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1.а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
В письмових поясненнях ОСОБА_1 від 04.06.2024 зазначено, 04.06.2024 року о 20 год. 40 хв. він керував автомобілем ВАЗ 21114 номерний знак НОМЕР_1 , рухався з пров. Паланіна в бік вул. Центральна, на перехресті зупинився, переконався в безпеці руху, побачив автобус синьо-білого кольору, що рухався з боку с. Миколаївка, продовжив свій рух, та раптом автобус виїхав на зустрічну смугу, відбулося зіткнення.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є неповнолітньою особою, а відтак не має права керувати транспортними засобами.
Отже, судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, не маючи права керування транспортними засобами.
Таким чином склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП в діях ОСОБА_1 встановлений.
Відносно ОСОБА_1 04.06.2024 р. складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №298932 за ст. 124 КУпАП, згідно якої передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
З цього протоколу вбачається, що 04.06.2024 року о 22 год. 14 хв. в смт. Губиниха, вул. Центральна, 159, водій ОСОБА_1 , на перехресті нерівнозначних доріг пер. Паланіна - вул. Центральна, водій автомобіля ВАЗ 21114 номерний знак НОМЕР_1 ОСОБА_1 , не дав дорогу автомобілю, який рухався по головній дорозі, у результаті чого сталося зіткнення з автобусом БАЗ НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 . Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження, завдано матеріальну шкоду, постраждалих немає. Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п.16.11 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
В письмових поясненнях ОСОБА_1 від 04.06.2024 зазначено, 04.06.2024 року о 20 год. 40 хв. він керував автомобілем ВАЗ 21114 номерний знак НОМЕР_1 , рухався з пров. Паланіна в бік вул. Центральна, на перехресті зупинився, переконався в безпеці руху, побачив автобус синьо-білого кольору, що рухався з боку с. Миколаївка, продовжив свій рух, та раптом автобус виїхав на зустрічну смугу, відбулося зіткнення.
В письмових поясненнях ОСОБА_2 від 04.06.2024 р. зазначено, що 04.06.2024 року о 20 год. 40 хв. він керував автобусом БАЗ НОМЕР_2 , рухався зі сторони с. Миколаївка по вул. Центральна, на перехресті рухаючись по головній дорозі отримав удар в ліву сторону автобуса від автомобіля ВАЗ 21114, який виїхав з другорядної дороги на головну та не надав переваги в русі.
Зі схеми місця ДТП від 04.06.2024 до протоколу огляду місця ДТП, встановлено, що в результаті ДТП були пошкоджені транспортні засоби:
- у транспортного засобу ВАЗ 21114 номерний знак НОМЕР_1 - пошкоджена передня частина автомобіля (бампер, передня блок фара, передні крила, капот);
- у транспортного засобу БАЗ номерний знак НОМЕР_2 - пом'ята ліва бокова частина.
Отже, судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
Таким чином склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП в діях ОСОБА_1 встановлений.
Відповідно до ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Відповідно до санкції ст. 124 КУпАП на водія накладається штраф в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Санкцією ч.2 ст.126 КУпАП передбачено накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Виходячи з наведеного в даному випадку більш серйозним правопорушенням є правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів справи, на момент вчинення даного адміністративного правопорушення ОСОБА_1 було 16 років, тобто правопорушник є неповнолітньою особою.
Згідно зі ст. 13 КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 121-127, 130, статтею 139, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Із врахуванням вищезазначених обставин справи, враховуючи, що ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом не маючі взагалі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, порушив Правила дорожнього руху та скоїв дорожньо - транспортну пригоду, ставив під загрозу своє життя та здоров'я, а також життя та здоров'я інших учасників дорожнього руху, суд не вбачає підстав для застосування до ОСОБА_1 заходів впливу, передбачених ст. 24-1 КУпАП.
Суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення в межах санкції ч.2 ст. 126 КУпАП, у виді штрафу.
Із врахуванням вищезазначених обставин справи, враховуючи особу порушника, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення в межах санкції ч.2 ст. 126 КУпАП, у виді штрафу.
Обставини, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 40-1, ст. 124, ч. 2 ст. 126, 251, 252, 265, 283, 284, 287, 289 КУпАП, суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.2 ст.126 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 грн. (три тисячі чотириста гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять грн. шістдесят коп.).
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення за наступними реквізитами.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк звернення постанови до виконання - три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя Д.П. Ігнатьєв