Рішення від 01.07.2024 по справі 120/5628/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2024 р. Справа № 120/5628/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Слободонюка М.В., розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що йому була призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). В подальшому, 01.07.2021 за його заявою його було переведено на інший вид пенсії, а саме на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Як вказує позивач, ГУ ПФУ у Вінницькій області в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 (далі - Постанова № 713) не встановило йому щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. Позивач звертає увагу, що відповідно до умов здійснення доплати до пенсії в сумі 2000 гривень, а саме абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713, пенсію йому було призначено до 01 березня 2018 року, а тому подальші зміни типу пенсії 01.07.2021, а також перерахунки основного розміру пенсії на виконання рішення суду 2022 році відбулися не внаслідок змін у відповідних законах та не з підстав винесення постанов Уряду щодо проведення перерахунку пенсії чи зміни складових грошового забезпечення. Позивач зазначає, що збільшення розміру його пенсії сталося внаслідок відновлення порушеного права на отримання пенсії у належному розмірі, а не внаслідок перерахунку її відповідно Закону.

Таким чином позивач вважає, що відповідач безпідставно не здійснив нарахування та виплату йому доплати в сумі 2000 грн., а тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 03.05.2024 позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 01.07.2021 по 28.10.2023 залишено без руху на підставі ч. 2 ст. 123 КАС України з наданням позивачу строку для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви протягом 10 (десяти) днів.

15.05.2024 до суду надійшла заява позивача, згідно якої ОСОБА_1 уточнив зміст своїх позовних вимог та просив суд розглядати їх в межах шестимісячного строку. Відповідно, позивач з урахуванням уточнених позовних вимог ставить питання про зобов'язання відповідача нарахувати та виплачувати йому з 29.10.2023 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713 та без обмеження пенсії її максимальним розміром.

Відтак, враховуючи заяву позивача, предметом судового розгляду у цій справі є позовні вимоги, які стосуються періоду виплати щомісячної доплати до пенсії починаючи з 29.10.2023, тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду, визначеного ч. 2 ст. 122 КАС України

Надалі ухвалою від 17.05.2024 судом відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 КАС України

05.06.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Свої заперечення мотивує тим, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" установлено, що з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Відповідно до абзацу 2 пункту 1 цієї постанови у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив, що позивачу з 2005 року була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 01.07.2021 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до цього ж Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

08.12.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо нарахування та виплати йому доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., передбаченої Постановою № 713.

Листом від 27.12.2023 за № 20993-19169/Ф-02/8-0200/23 пенсійний орган повідомив, що оскільки з 01.07.2021 позивача було переведено на пенсію по інвалідності згідно Закону №2262, щомісячна доплата відповідно до Постанови №713 йому не встановлювалась.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови в нарахуванні та виплаті доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій унормовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На реалізацію частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 1 цього Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Водночас 14 липня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (Постанова № 713).

У преамбулі Постанови № 713 зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 р.

Відтак, з наведених нормативних положень слідує, що Постановою № 713 для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року, встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.

В той же час абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713 обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Як видно зі змісту письмової відповіді відповідача, а також відзиву на позовну заяву, позивачу з липня 2021 року не встановлювалася доплата в сумі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713, оскільки з 01.07.2021 позивача було переведено на пенсію по інвалідності згідно Закону №2262.

Так, оцінюючи правомірність таких дій пенсійного органу суд зауважує, що пенсія позивачу згідно Закону № 2262-ХІІ була призначена в 2005 році та не перераховувалась в розумінні Постанови КМУ № 713, оскільки жодної позиції грошового забезпечення не змінювалось, а лише за заявою позивача був змінений тип його пенсії. При цьому зміна типу пенсії з «пенсії за вислугу років» на «пенсію по інвалідності» не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії в розумінні абз.3 п.1 Постанови № 713.

Крім того суд зазначає, що відповідно до умов здійснення доплати до пенсії в сумі 2000 гривень, а саме абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713, пенсію ОСОБА_1 було призначено згідно Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року, а подальші зміни типу пенсії 01.07.2021 в межах цього ж Закону № 2262-ХІІ, а також здійснення перерахунку пенсії позивача на виконання судового рішення відбулися не внаслідок змін у відповідних законах та не з підстав винесення постанов уряду щодо проведення перерахунку пенсії чи зміни складових грошового забезпечення. В кожному зазначеному випадку збільшення розміру пенсії позивача сталося внаслідок поновлення прав позивача на отримання належного розміру пенсії, а не внаслідок перерахунку її відповідно закону.

Відтак, з огляду на викладене, а також те, що пенсія позивачу згідно Закону № 2262-ХІІ була призначена в 2005 року та зміна виду пенсії, що мало місце 01.07.2021 в межах цього ж Закону не може бути підставою в обмеженні позивача в праві на отримання доплати в розумінні п. 1 Постанови № 713, суд вважає, що пенсійний орган неправомірно не встановив позивачу щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн., передбачену Постановою № 713.

Даний висновок суду ґрунтується на правовій позиції Верховного Суду, наведеній у постанові від 08.11.2022 по справі № 420/2473/22.

Зокрема, у вказаній постанові Верховний Суд зазначив, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Аналогічний правовий висновок міститься у багатьох інших постановах Верховного Суду, зокрема від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а, від 17.05.2023 у справі № 620/5518/22 та від 24.05.2023 у справі № 400/2732/22, підстав для відступу від якого суд не вбачає.

Таким чином, суд доходить висновку, що переведення позивача з 01.07.2021 на пенсію по інвалідності в межах Закону № 2262-ХІІ, право на пенсійне забезпечення якого згідно норм цього Закону виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713, яка повинна виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної доплати в розмірі 2000 грн. є протиправними.

При цьому, враховуючи заяву позивача про уточнення позовних вимог, порушене право позивача підлягає поновленню з 29.10.2023 (як про те просить позивач) у спосіб зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. згідно з Постановою № 713 з 29.10.2023.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача проводити виплату пенсії позивачу з урахуванням щомісячної доплати та без обмеження її максимального розміру, то суд враховує, що право позивача на обрахунок його пенсії без обмеження максимальним розміром є підтвердженим рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 23.07.2023 у справі № 120/5747/23, яке набрало законної сили.

Додатково суд враховує, що у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262-ХІІ, визнано таким, що порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч. 5 ст. 17 Конституції України.

Отже наразі закон не передбачає обмеження пенсії осіб, які перебувають на військовій службі максимальним розміром. А відтак позивач має право на отримання з 29.10.2023 щомісячної доплати до пенсії розмірі 2000 грн. згідно Постанови № 713, без обмеження пенсійної виплати максимальним розміром.

Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що адміністративний позов належить задовольнити, водночас обравши при цьому правильний і ефективний спосіб захисту порушених прав позивача у спірних правовідносинах, незалежно від того формулювання позовних вимог, що наведене у позовній заяві.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат пов'язаних з розглядом справи не встановлено, питання про розподіл судових витрат у справі судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 29.10.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 29.10.2023 здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", без обмеження пенсійної виплати максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 01.07.24.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ: 13322403).

Суддя Слободонюк Михайло Васильович