Постанова від 01.07.2024 по справі 364/978/23

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 364/978/23 Головуючий у 1 інстанції Ткаченко О.В.

Провадження №22-ц/824/8899/2024 Головуючий у 2 інстанції Таргоній Д.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 липня 2024 року Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: Таргоній Д.О., Голуб С.А., Слюсар Т.А., розглянувши в приміщенні Київського апеляційного суду у порядку письмового провадження цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Володарського районного суду Київської області від 22 січня 2024 року у справі за позовом приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» до ОСОБА_1 про стягнення коштів за електроенергію,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2023 року ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі»звернулося до суду першої інстанції з вказаним позовом, посилаючись на те, що 08 вересня 2023 року в будинку АДРЕСА_1 технічною перевіркою, проведеною у відповідача, було виявлено порушення ПРРЕЕ: самовільне підключення струмоприймачів та електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, прихованим способом.

За підсумками перевірки складено акт № К 046753.

Згідно з п. 8.4.2.6 ПРРЕЕ та у відповідності до п. 8.4.13 ПРРЕЕ, нараховано суму вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення, у розмірі 119 165,29 грн за період з 08.09.2022 року по 08.09.2023 року.

Копія протоколу засідання комісії, разом з розрахунком вартості необлікованої електроенергії, вручені відповідачу 26.09.2023 року, що підтверджується протоколом № 80.

Враховуючи вищевикладене, позивач просив стягнути з відповідача на користь ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» вартість безобліково використаної електроенергії із врахуванням інфляційних втрат та 3% річних станом на дату подання позову у розмірі 119 576,66 грн, та 2 684 грн судового збору.

Рішенням Володарського районного суду Київської області від 22 січня 2024 рокупозов задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» вартість безобліково використаної електроенергії із врахуванням інфляційних витрат та 3% річних станом на дату подання позову у розмірі: 119 576,66 грн та судовий збір в сумі 2 684 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, посилаючись на те, що оскаржуване рішення суду ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В доводах апеляційної скарги зазначає, що судом не враховано, що відповідно до 8.4.8. ПРРЕЕ Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами ксмерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): 3) якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;

Позивачем нарахування проведено на підставі пп. 4 п.8.4.8. ПРЕЕ за цілодобовий режим роботи у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. При цьому в пп. 4 пункту 8.4.8 Правил, який було застосовано при нарахуванні обсягу та вартості не облікованої електричної енергії вказується, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил визначається, виходячи з загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях.

Однак, цей пункт застосовано невірно, оскільки дата набуття - споживачем права користування на об'єкт є 08.06.2023 року, тобто дата укладення між сторонами договору про постачання електричної енергії постачальником.

Вказує, що нарахування мало бути проведено з 08.06.2023року по 08.09.2023 року тобто за 91 календарний день на загальну суму 36 900,86 грн.

Також зазначає, що на підставі встановленого факту порушення уповноваженими представниками «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі» у присутності ОСОБА_2 складено акт про порушення № 046753 та схема електроживлення споживача (додаток 1 до акту), що містять формулювання порушення та його графічне зображення. В той же час, зразок проводу самовільного підключення не поміщено в пакет і не опломбовано пломбою.

ОСОБА_2 вручено копію акта та схеми електроживлення споживача, які підписані трьома представниками «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі»

В акті зазначено дату, годину і місце його розгляду комісією «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі», куди запрошується споживач або уповноважена ним особа.

26 вересня 2023 року проведено засідання комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ № 046753 від 08.09.2023 року, якою встановлено, що споживач, відповідач здійснив порушення ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку, чим порушив пункт 8.4.2, пп.6.

Комісія вирішила визначити обсяг та вартість електроенергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ згідно з п.8.4.12, з урахуванням п.8.4.8 ПРРЕЕ за термін 365 діб до дня виявлення порушення ПРРЕЕ від 21.03.2021. Відповідно до розрахунку вартість безобліково спожитої електроенергії по акту № 046753 від 08.09.2023 становить 119 165,29 грн.

Вказував, що 26.09.2023 він був присутній на засіданні комісії та висловив свою незгоду з рішенням комісії.

Вважає, що 08.09.2023 працівники ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі» самовільно проникли (без допуску споживача (представника) або іншої особи, яка допустила їх на об'єкт для проведення перевірки) на територію домоволодіння, провели огляд будинку, здійснювали тривалий час якісь маніпуляції біля шафи обліку з лічильником. Подальший підпис акту про порушення сторонньою особою ОСОБА_2 відбувся без посвідчення її особи, під психологічним тиском на неї представниками філії.

Разом з тим вказує, що Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ визначено коло осіб, у присутності яких оформляється відповідний акт про порушення та коло осіб, якими такий акт про порушення підписується.

Такими особами згідно з підпунктами 1, 8 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ є представник (представники) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці та споживач (представник споживача) або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). Також ПРРЕЕ містять визначення споживача.

Натомість визначення (вимог) щодо представника споживача та іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи) Правила не надають.

У підпункті 11 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ визначено, що представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Таким чином, Акт про порушення № 000489 від 21.03.2022 складено працівниками ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі» після контрольного огляду будинку по АДРЕСА_1 без допуску на територію (самовільне проникнення) та участі споживача (представника споживача).

Акт був підписаний сторонньою особою, яка не мала права допустити представників оператора на територію споживача, сама не мала доступу до даної території, при цьому без встановлення особи за документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо цієї особи.

Працівниками ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі» порушено п. 8.2.5 ПРРЕЕ, а тому акт про порушення № 046753 від 08.09.2023 є неналежним, недопустимим, недостатнім та недостовірним доказом. В свою чергу рішення комісії ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі», оформлене протоколом № 80 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, прийняте на підставі акту про порушення № 046753 від 08.09.2023, підлягає скасуванню.

З цього акту про порушення вбачається, що працівниками постачальника виявлено самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, чим порушено пп. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ.

У відзиві на апеляційну скаргу представник ПрАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі» - Мокрієнко Т.В. просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін посилаючись на його законність та обґрунтованість.

Зазначає, що апеляційна скарга містить хибні уявлення відповідача щодо застосування норм матеріального та процесуального права, його позиція складається з одних лише формальних міркувань, а висновки не відповідають фактичним обставинам справи.

В доводах відзиву на апеляційну скаргу зазначає, що матеріали справи містять належні та допустимі докази вчиненого відповідачем порушення. При цьому факт безоблікового споживання електричної енергії відповідачем не заперечується, а факт порушення ПРРЕЕ підтверджується складеним у повній відповідності до приписів чинних норм права, актом про порушення, в сукупності з іншими доказами та відсутністю у відповідача належних доказів які б свідчили про інше.

Відповідач не довів відсутність порушення, що полягає саме у прихованому самовільному підключенні до електричних мереж з порушенням схеми обліку. Натомість доводи його апеляційної скарги не знаходять свого підтвердження та зводяться лише до недоведених припущень про необхідність застосування іншого періоду при розрахунку вартості необлікованої електроенергії, що є недоречним, адже за такий вид порушення як самовільне підключення з порушенням схеми обліку прихованим способом, чинне законодавство передбачає відповідні нарахування саме таким чином, як це було зроблено позивачем.

На засіданні комісії відповідач також не заперечував викладених фактів, жодних заяв не подавав, в судовому порядку рішення комісії про нарахування йому вартості необлікованої електроенергії, з яким він був не згодний, - не оскаржував, але й вартість необлікованої електроенергії не оплатив.

Матеріали справи не містять належних доказів, які б спростовували факт виявленого порушення та жодного контррозрахунку вартості необлікованої електроенергії, який би відповідав чинному законодавству.

Не визначено відповідачем й належних правових підстав за яких потрібно було б проводити саме такі нарахування, які він вказує.

Згідно зі ст. 369 ЦПК України, апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

За таких обставин апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до приписів ч. 13 ст.7 ЦПК України, якою передбачено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст. 376 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається та встановлено судом першої інстанції, що ПАТ «ДТЕК Київські Регіональні Електромережі» здійснює розподіл електричної енергії на території Київської області.

Згідно з п. 4.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі ПРРЕЕ), що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018р. /зі змінами/, розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів. Відповідно до п. 2.1.4 ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633,634,641,642 ЦКУкраїни на основі типового договору.

Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу.

У відповідності 2 п. 2.1.6 ПРРЕЕ, фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчагь про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, а повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Відповідно до інформації з Відділу «ЦНАП» Володарської селищної ради Білоцерківського району Київської області про реєстрацію місця проживання, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з паспорта точки розподілу електричної енергії від 12.10.2021 року, на ім'я відповідача ОСОБА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 за послуги розподілу електричної енергії до будинку по АДРЕСА_1 .

За вказаною адресою свідчить про приєднання відповідача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

08 вересня 2023 року уповноваженими представниками ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» було встановлено, що в будинку за адресою: АДРЕСА_1 споживачем ОСОБА_1 було порушено облік електричної енергії, а саме п. 2.3.1., 2.3.2, 2.3.3., 2.3.4., 5.5.5. ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме самовільне підключення, струмоприймачів до електричної мережі ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано кабелем від ввідного проводу до внутрішньої проводки в середині будинку приховано, виявити яке при контрольному огляді можливості не було. Для виявлення місця підключення був здійснений частковий демонтаж оздоблювальних матеріалів фасаду будинку. Спожита електрична енергія не враховувалася. Порушення було продемонстроване споживачу.

На підставі виявленого порушення, уповноваженими представниками ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», у присутності громадянки ОСОБА_2 , якій було доручено відповідачем допустити працівників ОСР до перевірки лічильника, що стверджено її поясненнями в акті про порушення, було складено акт про порушення № К 046753 від 08.09.2023.

З зазначеного акту убачається, що споживач електричної енергії ОСОБА_1 був ознайомлений з даним.

26 вересня 2023 року комісією ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» за результатом розгляду акту про порушення № К 046753 від 08.09.2023 року було складено протокол № 80, відповідно до якого було встановлено правомірність висновків акту, а також порушення споживачем ОСОБА_1 п.8.4.2 ПРРЕЕ, тобто самовільне підключення струмоприймачів до електромережі ОСЗ з порушенням схеми обліку, з чим відповідач погодився та власноручно здійснив напис в протоколі № 80 від 08.09.2023 року «з порушенням згодний» та засвідчив даний напис своїм підписом. Також було прийнято рішення здійснити нарахування за необліковану електричну енергію за період 365 днів, з 08.09.2022 року по 08.09.2023 року, згідно з п. 8.4.13 ПРРЕЕ та за формулою №8, з чим відповідач не погодився та поставив відмітку в протоколі № 80 від 08.09.2023 року.

Встановлено, що згідно п. 8.4.2.6 ПРРЕЕ та у відповідності о п. 8.4.13 ПРРЕЕ, позивачем ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» згідно акту № К 046753 від 08.09.2023 року було зроблено розрахунок обсягу вартості не облікованої електричної енергії, яка становить 119 165,29 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх доведеності та обґрунтованості.

Колегія суддів апеляційного суду з такими висновками погоджується, оскільки вони відповідають обставинам справи та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) 14.03.2018 року №312.

Згідно пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу I ПРРЕЕ самовільне підключення- несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення;

Самовільне підключення з порушенням схеми обліку -несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.

Пунктом1.1.1. ПРРЕЕ встановлено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричноїенергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Пунктом 2.3.1. ПРРЕЕ передбачено, що на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається.

Відповідно до пункту 5.1.1. ПРРЕЕ Оператор системи має право: отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії;на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності; контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики; на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача.

Згідно з пунктом 5.5.5. ПРРЕЕ встановлено, що Споживач електричної енергії зобов'язаний: здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; не допускати без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення без облікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Відповідно до п. 8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

Пунктом 8.2.6. ПРРЕЕ встановлено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Згідно з пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ споживач має оплатити розрахункові документи за не обліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості не облікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості не облікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.

Відповідно до абзацу 2 пункту 3.3 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562 (далі - Методика) розрахунок вартості не облікованої електричної енергії здійснюється за кількістю днів у разі якщо споживач установив пристрій, що занижує покази приладу обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання не облікованої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, споживачу робиться перерахунок за спожиту електричну енергію з дати останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію (якщо технічна перевірка в період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію до дати виявлення порушення не проводилась) чи набуття прав власності на об'єкт (приміщення), але не більше ніж за три роки.

Отже, у разі коли в ході контрольного огляду неможливо виявити порушення без застосування спеціальних технічних засобів, нарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється за період не більше ніж за три роки до дня виявлення порушення.

Вказаний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 14 вересня 2022 року у справі № 216/1083/18 та від 01 березня 2023 року у справі 234/19485/19.

Правила роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені постановою НКРЕКП №312 від 14 березня 2018 року, регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Згідно п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Відповідно до п. 8.4.13 ПРРЕЕ, у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), визначається за формулою 8 цієї глави. При цьому час використання самовільного підключення протягом доби (t вик.с.п.) приймається рівним 8 год.

Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії. Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. (пункт 8.2.6 ПРРЕЕ).

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ, Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, а зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України.

За змістом статті 526 ЦК України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог законів та інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно абзацу 2 статті 1 Закону України «Про електроенергетику» електроенергія є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу. Відтак електроенергія, яка спожита безобліково, є для енергопостачальника майном, що втрачене внаслідок викрадення.

Відповідно до пункту 53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представника енергопостачальника. Акт про порушення цих Правил розглядається комісією з розгляду актів, що утворюється енергопостачальником і складається не менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника. Рішення комісії з розгляду актів оформлюється протоколом, у якому у разі причетності споживача до порушення правил зазначається розрахунок проведених нарахувань з посиланням на відповідні пункти цих правил та затвердженої постановою НКРЕ від 04 травня 2006 року № 562Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.

Отже, складений позивачем акт, є формою фіксації порушення, яке було виявлено під час проведення постачальником енергії перевірки Правил, і згідно з статтею 76 ЦПК України є лише доказом, який у разі виникнення спору повинен оцінюватися судом відповідно до вимог статті 89 ЦПК України.

Форма акту про порушення встановлена у додатку 3 Методики.

Відповідно до розділу 4 Методики факт виявлених представниками енергопостачальника електричної енергії за регульованим тарифом порушень споживачем вимог ПКЕЕ або ПКЕЕН оформлюється актом про порушення. У разі відмови споживача від підписання акта про порушення про це зазначається в акті про порушення. Акт про порушення без підпису споживача вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.

Відповідно до пункту 2 частини 4.1 зазначеної Методики, акт про порушення складається у присутності споживача представниками енергопостачальника, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень на місці виявлення порушень.

Відповідач був присутній під час складання акту про порушення, а також під час засідання комісії з його розгляду, жодних клопотань про призначення експертизи не висловлював, як і не заперечував проти дотримання процедури складання акту про порушення.

Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; порушення правил користування енергією.

Таким чином, акт про порушення ПКЕЕН фіксує саме факт виявлення представником енергопостачальника порушення Правил, зокрема щодо позаоблікового споживання електроенергії та має бути складений на споживача, який вчинив порушення цих Правил.

Посилання в апеляційній скарзі про те, що представники самовільно проникли без допуску споживача або іншої особи представника, яка допустила їх на об'єкт для проведення перевірки на територію домоволодіння, провели огляд та здійснили маніпуляції біля шафи обліку з лічильником, а також підпис акту про порушення відбувся під психологічним тиском, колегія суддів не може визнати обґрунтованим.

Так, у зазначеному акті у графі зауваження до складання акту власноручно вказано, що ОСОБА_2 працює у власника ОСОБА_1 , який доручив їх допустити працівників до перевірки лічильника та проставлено підпис. Будь - яких зауважень щодо виявлення правопорушення під час перевірки не вказано.

Сам факт складення акту про порушення в присутності відповідача як представника юридичної особи, не спростовує встановлених в подальшому обставин. Згідно п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що такий акт є належним та допустимим доказом того, що представник уповноважена особа відповідача була присутня під час проведення перевірки, ознайомлена з виявленими порушеннями та свої заперечення щодо такої перевірки і порушень не зазначила, жодних клопотань не заявляла.

Відповідно до пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Тобто на підставі акта енергопостачальник має право визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача.

З аналізу вказаних норм права вбачається, що метою проведення засідання комісії є встановлення наявності або відсутності факту порушення, викладеного в акті про порушення та у разі його встановлення визначити обсяг необлікованої електричної енергії та суми завданих споживачем збитків.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 22 серпня 2022 року у справі № 206/5490/20.

Засідання комісії відбулось за участі відповідача, крім того, жодних клопотань про призначення експертизи від нього не надходило, як і не надходило жодних зауважень з приводу розрахунку завданих збитків. У протоколі у відповідній графі міститься, що з порушенням відповідач згодний про що він власноручно підписав та поставив підпис, лише незгода відповідача була проставлена в графі споживач з рішенням комісії.

Будь-яких доказів на спростування розміру вартості позаоблікового споживання електричної енергії, установленої у долученому до справи розрахунку, відповідачем не надано.

Таким чином, рішення Комісії з розгляду Акту №К 046753 від 08.09.2023 року про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке оформлено Протоколом № 080 від 26.09.2023 року, є законним, розрахунок вартості не облікованої електроенергії в сумі 119 165 ,29 грн проведений згідно п. 8.4.13 Правил роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені постановою НКРЕКП №312 від 14 березня 2018 року.

Станом на дату розгляду справи в суді заборгованість відповідача по акту від 16.11.2022 не сплачена.

Крім того, сам протокол містить роз'яснення про те, що у разі незгоди споживач має право на його оскарження, проте відповідач не використав передбачене законом право, а почав заперечувати проти вимог лише після звернення позивача у суд.

Враховуючи наведені обставини справи, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що ОСОБА_1 порушив Правила роздрібного ринку електричної енергії, чим заподіяв позивачу збитки у сумі 119 165,29 грн за необліковану електричну енергію, а також нарахованих у відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України три відсотки річних, у сумі 28,11 грн та 130,78 грн інфляційних втрат, а всього 119 576,66 грн.

Інші наведені в апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування місцевим судом норм матеріального і процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Згідно статті 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, відсутні, а отже, слід відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Рішення суду постановлено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст. ст. 7, 367, 374, 375, 381, 382 ЦПК України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Володарського районного суду Київської області від 22 січня 2024 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, визначених у ч.3 ст.389 ЦПК України.

Повний текст постанови складений 01 липня 2024 року.

Суддя-доповідач Д.О. Таргоній

Судді: С.А. Голуб

Т.А. Слюсар