Справа № 752/12481/24
Провадження № 2-о/752/495/24
Іменем України
14 червня 2024 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Плахотнюк К.Г.
за участі секретаря судового засідання Ахмеяна Б.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),-
встановив:
11 червня 2024 року заявниця ОСОБА_1 звернулася до Голосіївського районного суду міста Києва в порядку окремого провадження із заявою про становлення факту смерті.
В обґрунтування заявлених вимог заявницею зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Олешки, Херсонського району, Херсонської обл, Україна померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який була її матір'ю. Заявниця посилається на неможливість отримання свідоцтва про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрації актів цивільного стану».
Встановити факт смерті ОСОБА_2 потрібно заявниці ОСОБА_1 для реєстрації факту смерті та виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 ..
Просила встановити факт смерті у м. Олешки, Херсонського району, Херсонської обл., Україна ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України.
Заявник та заінтересована особа у судове засідання не з'явилися, про його дату та місце повідомлялися належним чином.
З урахуванням приписів ст. 317 ЦПК України про невідкладність розгляду даної категорії справ, суд вважає за можливе проводити її розгляд за відсутності усіх учасників.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Звертаючись до суду, з заявою про встановлення факту смерті, ОСОБА_1 послалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Олешки, Херсонського району, Херсонської обл, Україна, померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка була матір'ю заявниці, що підтверджується доданою до заяви копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , повторно виданого 01 червня 2024 року відділом реєстрації актів цивільного стану Цюрупинського районного управління юстиції Херсонської області.
Однак м. Олешки, Херсонського району, Херсонської обл. є тимчасово окупованою територією, а тому заявниця не може отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 українського зразка.
Зі змісту наданих заявницею ОСОБА_1 доказів на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , а саме: медичного свідоцтва про смерть серії 00 № 36 від 13.05.2024 року, виданого державним бюджетним закладом Херсонської області «Олешківська центральна районна лікарня», довідки про смерть № С-00782 від 17.05.2024 року, виданої Скадовським районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Херсонської області, та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 17.05.2024 року, виданого Скадовським районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Херсонської області, вбачається, що зазначені документи підтверджують факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Олешки, Херсонського району, Херсонської обл, Україна, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки с. Миколаївка, Зачепилівського району, Харківської обл., Україна.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суди розглядають в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
За правилами ст. 293, п. 8 ч. 1 ст. 315, ст. 317 ЦПК України, в порядку цивільного судочинства розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав, або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав; суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Відповідно до приписів норми ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
За правилами ст. ст. 1, 9, 17, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану; у разі порушення положень цього Законудержавні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі, соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
За даними медичного свідоцтва про смерть серії 00 № 36 від 13.05.2024 року, виданого державним бюджетним закладом Херсонської області «Олешківська центральна районна лікарня», причиною смерті ОСОБА_3 є хронічна серцево-судинна недостатність, постінфарктний кардіосклероз з гіпертонією та ішемічна хвороба серця.
Надане заявником медичне свідоцтво про смерть, що підтверджує факт смерті ОСОБА_3 , видане органом державної влади, який створений всупереч законодавству України, а тому не є підставою для реєстрації смерті за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Однак, зважаючи на те, що заявник не може отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть ОСОБА_3 та отримати свідоцтво про смерть, суд доходить висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_3 у судовому порядку, що також за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до правил ст. 317 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Олешки, Херсонського району, Херсонської обл., Україна, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки с. Миколаївка, Зачепилівського району, Харківської обл., Україна, допустити до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 293, 294, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», -
ухвалив:
заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), задовольнити.
Встановити факт смерті у м. Олешки, Херсонського району, Херсонської обл., Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки с. Миколаївка, Зачепилівського району, Харківської обл., Україна.
Рішення допустити до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.Г. Плахотнюк