Справа № 686/25547/23
Провадження № 1-кс/686/5310/24
28 червня 2024 року м.Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого про тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні №42023242260000044,
встановив:
Старший слідчий ВРЗЗС СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором Окружної прокуратури міста Хмельницького ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що «у провадженні слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023242260000044 від 21.09.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.365-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що державний реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_2 , зловживаючи своїми повноваженнями, з метою отримання неправомірної вигоди, всупереч вимог п.8 статті 38 Кодексу України з питань банкрутства та ухвали ІНФОРМАЦІЯ_3 05.07.2022 у справі 924/232/22, 20.04.2023, на підставі акту приймання-передачі від 01.06.2020, здійснив державну реєстрацію переходу права власності на приміщення будинку культури по АДРЕСА_2 , що, в свою чергу, унеможливило повернення вказаного об'єкту соціальної сфери до комунальної власності та завдало істотної шкоди інтересам держави, розмір якої на даний час встановлюється.
Так, прокурором ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 , під час розгляду господарським судом справи №924/232/22 (924/527/23) за позовом прокурора в інтересах держави, в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 , до ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » про скасування державної реєстрації права власності на будинок культури, що знаходиться по АДРЕСА_2 , та повернення його до комунальної власності, встановлено факт зловживання повноваженнями державними реєстраторами ІНФОРМАЦІЯ_7 , що спричинило тяжкі наслідки інтересам держави, в особі ІНФОРМАЦІЯ_8 , на суму понад 24 млн.грн.
Відповідно до пп.7 п.1 ст.120 Кодексу України про банкрутство, встановлено, що з моменту відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника, будь-яке відчуження та розпорядження майном боржника здійснюються виключно в порядку, передбаченому цим Кодексом. Згідно з п.5 ст.44 того ж кодексу визначено, що протягом процедури розпорядження майном, органи управління боржника не мають права приймати рішення про відчуження або обтяження нерухомого майна боржника, в тому числі його передачу в заставу, внесення зазначеного майна до статутного капіталу іншого підприємства або господарського товариства. Відповідно до п.1 ст.63 того ж кодексу, визначено, що після проведення інвентаризації та отримання згоди на продаж майна, ліквідатор здійснює продаж майна банкрута на аукціоні.
Також, п.5 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що у разі, якщо державна реєстрація прав проводиться не в результаті вчинення нотаріальних дій або не на підставі документів, виданих (оформлених) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, або державна реєстрація прав проводиться не автоматично у випадках, визначених цим Законом, державний реєстратор обов'язково визначає обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, перевіряє повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, спрямованих на набуття, зміну чи припинення речових прав, обтяжень таких прав. Згідно з п.6 ст.18 того ж Закону, перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи, зареєстрованої відповідно до законодавства України, здійснюється шляхом отримання з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про таку особу, у тому числі про її установчі документи, та перевірки відповідності реєстраційної дії, яка вчиняється, обсягу її цивільної правоздатності та дієздатності. Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи - нерезидента здійснюється на підставі документа, що підтверджує реєстрацію такої особи у країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), та її установчих документів (їх копій), що легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено чинними міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
20.04.2023 державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 прийнято рішення про реєстрацію переходу прав власності - повне відчуження нежитлового приміщення (будинок культури), що за адресою: АДРЕСА_2 , від ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
При цьому, відповідно до ухвали ІНФОРМАЦІЯ_3 від 30.06.2022, відкрито провадження у справі №924/232/22 про банкрутство Публічного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке, станом на момент прийняття рішення ОСОБА_5 , не закрите.
Таким чином, державний реєстратор, всупереч вимогам абзацу 6 п.1 ч.3 ст.10 вказаного Закону (державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації), провів відповідні реєстраційні дії із нежитловим приміщенням (будинок культури), що за адресою: АДРЕСА_2 .
В ході досудового розслідування, виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, які знаходяться у розпорядженні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (юридична адреса: АДРЕСА_1 ), з метою отримання належним чином завірених копій документів, які містять відомості про: надання ОСОБА_5 , як державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 , доступу до Єдиних та Державних реєстрів (розписки, накази, розпорядження, замовлення, документи про отримання логіну та паролю тощо); вхід у системи реєстрів ОСОБА_5 , як державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час здійснення реєстраційних дій, щодо нежитлового приміщенням (будинок культури), що за адресою: АДРЕСА_2 , із зазначенням дати та часу входу в систему, ІР-адреси, ідентифікатора комп'ютерної техніки, МАС-адреси; відомості про вхід у системи реєстрів ОСОБА_5 , як державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 , із зазначенням дати та часу входу, ІР-адреси, ідентифікатора комп'ютерної техніки, в період часу з 01.04.2023 по 30.04.2023 (встановлення конкретного комп'ютерного обладнання та мережевого ідентифікатора, який використовувався останньою для роботи); копій документів, прикріплених під час проведення державної реєстрації ОСОБА_5 , як державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо нежитлового приміщенням (будинок культури), що за адресою: АДРЕСА_2 .
Зазначені відомості необхідні для встановлення суттєвих обставин вчинення кримінального правопорушення, зокрема, відомостей про отримання державним реєстратором ОСОБА_5 доступу до Єдиних та Державних реєстрів, відомостей про проведення реєстраційних дій, які досліджуються в ході досудового розслідування кримінального провадження, та відомостей про комп'ютерне обладнання, яке використовувалось для проведення таких реєстраційних дій.»
Слідчий в судове засідання не з'явився, однак, клопотав про розгляд справи у його відсутність з підтриманням викладених у клопотанні вимог.
Вивчивши надані матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Відповідно ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Оцінивши обґрунтованість наведених слідчим доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що під час розгляду клопотання доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, знаходяться у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », такі документи самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Також слідчим доведено, що ці документи можливо використати як доказ та те, що без їх отримання не виявляється можливим іншими способами довести обставини, які передбачається довести в ході досудового розслідування кримінального провадження, існує загроза знищення вказаних документів, тому, слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представників осіб, у володінні яких знаходяться документи.
Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст.160, 163 КПК України; існування обґрунтованої підозри щодо вчинення розслідуваного кримінального правопорушення, яка доведена слідчим належними засобами доказування; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи; іншими способами встановити та довести обставини, які передбачається з'ясувати за допомогою цих документів, неможливо; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя вважає, що подане слідчим клопотання є підставним, обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Водночас, слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів тим слідчим, про яких зазначено у клопотанні та які уповноважені на здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023242260000044 (згідно з витягом з ЄРДР від 13.06.2024 року).
Керуючись ст.ст.131, 132, 159, 163, 164, 166 КПК України, слідчий суддя -
постановив:
Клопотання слідчого - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх копій у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 ), - до документів, які містять відомості про: надання ОСОБА_5 , як державному реєстратору ІНФОРМАЦІЯ_2 , доступу до Єдиних та Державних реєстрів (розписки, накази, розпорядження, замовлення, документи про отримання логіну та паролю тощо); вхід у системи реєстрів ОСОБА_5 , як державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час здійснення реєстраційних дій щодо нежитлового приміщенням (будинок культури), що за адресою: АДРЕСА_2 , дату та час входу в систему, ІР-адреси, ідентифікатори комп'ютерної техніки, МАС-адреси; вхід у системи реєстрів ОСОБА_5 , як державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 , дату та час входу, ІР-адреси, ідентифікатора комп'ютерної техніки (комп'ютерне обладнання та мережевий ідентифікатор, який використовувався в роботі), в період часу з 01.04.2023 по 30.04.2023, а також до копій документів, прикріплених під час проведення державної реєстрації ОСОБА_5 , як державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо нежитлового приміщенням (будинок культури), що за адресою: АДРЕСА_2 .
Уповноваженим особам ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 ) забезпечити тимчасовий доступ до вищезазначених документів та надати можливість вилучити їх копії.
Ухвала діє до 27 серпня 2024 року.
Відповідно до ст.166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, згідно з положеннями цього Кодексу, з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя